Polska ma wątpliwości dot. projektu rozporządzenia o odbudowie zasobów przyrodniczych

Polska ma wątpliwości dot. projektu rozporządzenia o odbudowie zasobów przyrodniczych - ZielonaGospodarka.pl
21.04.2023 10:40
Strona główna Klimat, Edukacja Polska ma wątpliwości dot. projektu rozporządzenia o odbudowie zasobów przyrodniczych

Partnerzy portalu

Polska ma wątpliwości dot. projektu rozporządzenia o odbudowie zasobów przyrodniczych - ZielonaGospodarka.pl
Fot. gov.pl

Polska ma uzasadnione wątpliwości dot. projektu rozporządzenia o odbudowie zasobów przyrodniczych - zauważyła minister klimatu Anna Moskwa. W czwartek rozmawiała z unijnym komisarzem ds. środowiska Virginijusem Sinkevičiusem o legislacji UE i sytuacji na Odrze z ub.r.

Jak poinformowano w komunikacie resortu, minister Moskwa spotkała się w czwartek z przebywającym w Polsce komisarzem UE ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa Virginijusem Sinkevičiusem. W spotkaniu wziął także udział wiceminister Edward Siarka, pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa.

Poinformowano, że głównym tematem rozmów były kwestie dotyczące bieżącej legislacji Unii Europejskiej, w tym projekt rozporządzenia o odbudowie zasobów przyrodniczych wyznaczający cele w zakresie odbudowy ekosystemów rolniczych i morskich do 2030 r.

– Polska ma uzasadnione wątpliwości w odniesieniu do propozycji zapisów w projekcie rozporządzenia o odbudowie zasobów przyrodniczych. Zbyt krótki czas na wdrożenie, jak i konieczność realizacji wymaganych celów, które mogą negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo energetyczne i żywnościowe, stanowią istotne punkty wymagające dalszych rozmów i uzgodnień – podkreśliła cytowana w komunikacie minister klimatu.

Resort wskazał, że w opinii Polski kwestia ochrony przyrody jest ważna i potrzebna, jednak należy pamiętać, aby nowe regulacje i unijne wymagania nie nakładały dodatkowych nierealnych zobowiązań na państwa członkowskie. – Projektowane zmiany nie tylko są kosztowne, ale także stanowią dodatkowe obciążenie, które jest bardzo trudne w realizacji. KE nie wzięła pod uwagę konieczności zapewnienia odpowiednich środków finansowych, np. na rekompensaty za zaniechanie rolniczego użytkowania, czy też za zaniechanie prowadzenia gospodarki leśnej – argumentuje MKiŚ.

Podczas spotkania poruszono także kwestię sytuacji na Odrze w 2022 roku.

Jak przypomniano, w przygotowanym przez polskich naukowców końcowym raporcie zespołu ds. sytuacji na rzece Odrze stwierdzono, że masowy zakwit inwazyjnych mikroglonów w Odrze wywołały nakładające się na siebie czynniki: zmiana parametrów wody – w tym wzrost zasolenia wywołany suszą hydrologiczną, upały podnoszące temperaturę wody do 27 st. C i znacznie większe niż w poprzednich latach nasłonecznienie, które przyspiesza rozwój glonów.

Wnioski wyciągnięto na podstawie ponad 36 tys. wykonanych badań. MKiŚ podkreśliło, że podwyższone zasolenie jest jedynie jednym z czynników fizykochemicznych wody, które w określonych warunkach mogą stymulować rozwój alg. Istotna dla rozwoju "złotych alg" jest również obecność w wodzie azotu oraz fosforu.

– Ostatnie 8 miesięcy było dla naszego klimatu i środowiska, jak i wielu polskich jednostek naukowo-badawczych, czasem wytężonego wysiłku, walki z, jak się okazuje, zupełnie nowym przeciwnikiem, Prymnesium parvum, czyli „złotą algą” – zaznaczyła Moskwa.

Zauważyła, że do tej pory kilkudziesięcioletnie badania naukowe prowadzone na całym świecie nie dały jednoznacznej odpowiedzi, jaka substancja czy zjawisko bezpośrednio przyczyniają się do uwolnienia toksyn przez „złote algi”.

Jak podał resort, w trakcie spotkania podkreślono, że doświadczenia zebrane podczas wystąpienia tego bezprecedensowego na skalę światową zjawiska, po części wynikającego z zachodzących zmian klimatycznych, może w przyszłości stać się źródłem rozwiązań dla niejednego kraju zmagającego się z podobnymi sytuacjami. – Badania w tym kierunku trwają, a już teraz eksperci i naukowcy pracujący nad Raportem (…) mają znaczący wkład w rozwój badań naukowych nad Prymnesium parvum – stwierdziło ministerstwo.

kmz/ mmu/

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.