W weekend odbędzie się wspólne sadzenie drzew i kwiatów w Parku Śląskim

W weekend odbędzie się wspólne sadzenie drzew i kwiatów w Parku Śląskim - ZielonaGospodarka.pl
21.09.2023 09:16
Strona główna Klimat, Edukacja W weekend odbędzie się wspólne sadzenie drzew i kwiatów w Parku Śląskim

Partnerzy portalu

W weekend odbędzie się wspólne sadzenie drzew i kwiatów w Parku Śląskim - ZielonaGospodarka.pl

W najbliższy weekend w Parku Śląskim rozpoczną się tegoroczne nasadzenia, dzięki którym przybędzie tam ponad 20 tys. roślin. W piątek 22 września dzieci będą sadziły cebulki krokusów i przebiśniegów, a w sobotę 23 września każdy będzie mógł zasadzić różę przy Alei Ziętka.

O akcji "Zielone działanie: Sadzenie dla przyszłości" poinformowała w środę rzeczniczka parku Aneta Miler. Jak zaznaczyła, akcja wpisuje się w cykl działań Parku Śląskiego, zakładających sadzenie drzew i kwiatów wspólnie z mieszkańcami. To wydarzenie będzie towarzyszyło jesiennej edycji Parkowego Kiermaszu Kwiatowego, który potrwa do niedzieli 24 września br.

Akcja rozpocznie się w piątek: dzieci z okolicznych szkół i przedszkoli na terenie wzdłuż klonów Alei Zielonej Łąki będą sadziły cebulki krokusów i przebiśniegów, w specjalnie przygotowanych otworach w ziemi.

Łącznie zasadzonych ma tam zostać ok. 20 tysięcy cebulek, które wiosną stworzą krokusową łąkę kwietną. Dodatkowo każda grupa dzieci będzie miała możliwość umieszczenia w miejscu posadzenia kwiatów przygotowanej własnoręcznie pamiątkowej tabliczki.

W sobotę każdy będzie miał natomiast okazję zasadzić swoją własną różę w Parku Śląskim. Wraz ze sponsorem przygotowano ponad 700 krzewów różanych do nasadzenia w rabatach przy Alei Ziętka. Każdy uczestnik akcji otrzyma sadzonki i narzędzia, warto natomiast przynieść własne rękawice i mieć odpowiednie buty.

"Sobotnia akcja pozwoli nam wymienić jedną z rabat różanych znajdujących się na zewnątrz Rosarium na nową różę. Poprzednia odmiana róż ze względu na dużą podatność na choroby zostanie wymieniona na odmianę certyfikowaną ADR" – wyjaśnił cytowany przez Miler specjalista ds. zieleni w Parku Śląskim Łukasz Drozd.

"Dzięki temu nowe róże będą zdrowsze i nie będą wymagały stosowania częstych zabiegów ochrony roślin zwłaszcza przed chorobami róż. Dzięki inicjatywie firmy Ebicom zakupu roślin i wspólnego sadzenia ich, każdy będzie mógł wziąć udział w akcji z pomocą ogrodników Parku Śląskiego" – dodał Drozd.

Wydarzenia te będą towarzyszyły jesiennej edycji Parkowego Kiermaszu Kwiatowego, który potrwa cały weekend 22-24 września br., przy Alei Głównej, przy napisie świetlnym. To możliwość zakupu roślin, produktów rękodzielniczych i wytworów lokalnej gastronomii.

Kiermasz to również okazja na poznanie Parku Śląskiego i jego flory pod okiem parkowego ogrodnika. W programie tej edycji znajdą się również ekologiczne gry i konkursy przygotowane przez Fundację Park Śląsk. Zorganizowana zostanie gra terenowa, której tematem będą kwiaty.

Park Śląski, znajdujący się na pograniczu Siemianowic Śląskich, Chorzowa i Katowic, jest największym miejskim parkiem w Polsce i jednym z największych w Europie. Jego powierzchnia wynosi ok. 600 ha. W granicach parku znajdują się m.in. wesołe miasteczko Legendia, Śląski Ogród Zoologiczny, Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny, Planetarium Śląskie i Stadion Śląski.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ jann/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.