Wynik wyszukiwania - "energetyka jądrowa" - Wiadomości

Westinghouse wybrało siedem polskich firm dla wsparcia budowy elektrowni jądrowej

Siedem polskich firm zostało wybranych przez Westinghouse do wsparcia budowy pierwszej elektrowni jądrowej na Pomorzu. Jak poinformował prezes Westinghouse Patrick Fragman, wybrane przedsiębiorstwa będą mogły budować poszczególne moduły bloków energetycznych.
09.04.2024

Inauguracja polsko-amerykańskiego centrum czystych technologii energetycznych

Szkolenia kadr dla energetyki jądrowej, prace nad włączeniem polskiego przemysłu w łańcuchy dostaw - to pierwsze obszary działania zainaugurowanego w środę Polsko-Amerykańskiego Regionalnego Centrum Szkoleniowego Czystych Technologii Energetycznych (CETC).
03.04.2024

Jak wygląda finansowanie projektów energetyki jądrowej?

Drugi dzień konferencji Baltic Nuclear Energy Forum rozpoczął się debatą dotyczącą finansowania sektora energetyki jądrowej. Jej tytuł to równocześnie śmiało brzmiąca teza „Energetyka jądrowa może produkować tanią energię elektryczną pod warunkiem jej odpowiedniego finansowania”.
25.03.2024

Założenia: pełnomocnik ds. strategicznej infrastruktury energetycznej wiceministrem przemysłu

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej ma mieć rangę sekretarza lub podsekretarza stanu w Ministerstwie Przemysłu - wynika z założeń zmiany rozporządzenia, opublikowanych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
14.03.2024

Enerhoatom: nie jesteśmy już zależni od rosyjskich technologii jądrowych

Ukraina nie jest już zależna od rosyjskich technologii jądrowych i paliwa jądrowego; wcześniej Rosja zawsze wykorzystywała ten czynnik, zwłaszcza dostawy paliwa, by szantażować Ukrainę i wywierać na nas presję - oświadczył Petro Kotin, prezes ukraińskiego państwowego koncernu Enerhoatom.
13.03.2024

Rosja umacnia pozycję wiodącego eksportera reaktorów jądrowych

Rosja umacnia swoją pozycję wiodącego eksportera reaktorów jądrowych – pisze francuski dziennik "Le Figaro". Jak zaznacza gazeta, Rosatom buduje obecnie 19 reaktorów za granicą, oferując m.in. dostęp do korzystnego finansowania.
12.03.2024

Orlen szuka firmy do nadzoru saperskiego w rafinerii w Gdańsku

Orlen ogłosił postępowanie na wybór firmy, która mogłaby świadczyć usługi saperskie oraz nadzór saperski przy pracach ziemnych na terenie zakładu rafineryjnego w Gdańsku w latach 2024 - 2026. Jak podał w ogłoszeniu koncern, oferty można składać do 15 marca.
29.02.2024

Z kopalni na wiatrak - zielone miejsca pracy czekają na górników

W dobie odchodzenia od węgla i stopniowego wygaszania pracy kopalń wydaje się, że nie ma lepszej alternatywy dla pracowników sektora wydobywczego niż praca w zielonej energii. Ponad 2/3 Polaków uważa, że transformacja energetyczna i związane z nią zielone miejsca pracy to atrakcyjna alternatywa i szansa zawodowa dla górników – wynika z badania „Rozwój sektora OZE” przeprowadzonego przez SW Research.
28.02.2024

Mix atomu i OZE odpowiada na potrzeby czystej, własnej i taniej energii

Czy uruchamianie tak ogromnej inwestycji, jak budowa elektrowni jądrowej ma sens? Dlaczego akurat pomorska gmina jest najbardziej optymalnym miejscem na taka inwestycję? Dlaczego samo OZE nie wystarczy, by zapewnić Polsce bezpieczeństwo dostaw i zabezpieczyć całe zapotrzebowanie na energię elektryczną?
27.02.2024

Premierzy Polski i Kanady o współpracy w energetyce, wspieraniu Ukrainy i bezpieczeństwie

Polska i Kanada właściwie w każdej sprawie prezentują identyczne stanowisko, gdy chodzi o najważniejsze kwestie; wspólnie wspieramy Ukrainę - powiedział premier Donald Tusk po spotkaniu z premierem Kanady. Justin Trudeau podkreślał, że Kanada chce wesprzeć Polskę m.in. sektorze energetyki jądrowej.
26.02.2024

Premier: rozmawialiśmy z premierem Kanady o przyszłej współpracy dotyczącej energetyki jądrowej, również o SMR-ach

Premier Donald Tusk poinformował, że z premierem Kanady Justinem Trudeau rozmawiali też m.in. o przyszłej współpracy ws. energetyki jądrowej, również o małych reaktorach modułowych tzw. SMR-ach. Polska jest tym bardzo zainteresowana - .podkreślił.
26.02.2024

Paryż i Sofia będą współpracować w dziedzinie energii jądrowej

Francja i Bułgaria podpisały w środę umowę w dziedzinie energii jądrowej, która przewiduje współpracę firm z obu krajów w likwidacji starzejących się obiektów atomowych, eliminacji odpadów radioaktywnych i małych reaktorów modułowych – podaje agencja AFP.
22.02.2024

MKiŚ: do 31 czerwca br. przedłużono poszukiwania lokalizacji dla składowiska odpadów promieniotwórczych

Do 31 czerwca br. przedłużono poszukiwania lokalizacji dla nowego składowiska odpadów promieniotwórczych m.in mających pochodzić z energetyki jądrowej - poinformowało PAP Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Resort przyznał, że mimo zachęt nie wpłynęły żadne oferty od gmin.
16.02.2024

Prezydent: SMR to technologia w fazie badań; pewnym źródłem energii jest konwencjonalna elektrownia atomowa

Prezydent Andrzej Duda zaznaczył na posiedzeniu Rady Gabinetowej, że jedynym pewny źródłem zielonej energii jest obecnie konwencjonalna elektrownia atomowa. Duda podkreślił, że technologia SMR, czyli małych reaktorów, jest ciągle w fazie badań.
13.02.2024

Prezydent: na Radzie Gabinetowej chcę rozmawiać przede wszystkim o energetyce jądrowej, CPK i modernizacji wojska

Prezydent Andrzej Duda na początku posiedzenia Rady Gabinetowej powiedział, że chce rozmawiać o najważniejszych dla Rzeczpospolitej procesach inwestycyjnych - przede wszystkim o energetyce jądrowej, CPK i modernizacji wojska, a także m.in. o inwestycjach portowych czy energetyce wiatrowej.
13.02.2024

Odwiedź Elektrownię Jądrową w Olkiluoto. Ruszyły zapisy na wizytę studyjną

W dniach 20-22 marca odbędzie się wizyta studyjna elektrowni jądrowej w Olkiluoto. Jest to wydarzenie towarzyszące odbywającej się w Gdańsku konferencji Baltic Energy Nuclear Forum 2024. To doskonała okazja by zobaczyć z bliska ten obiekt.
12.02.2024

Amerykańska fuzja jądrowa coraz skuteczniejsza

Naukowcy z National Ignition Facility udostępnili szczegóły odnośnie przełomowego eksperymentu z 2022 r., w którym w fuzji jądrowej uzyskali nadwyżkę energetyczną. Badacze m.in. udoskonalili kapsułkę z paliwem, zwiększyli jej masę i wzmocnili lasery.
08.02.2024

Modułowe reaktory jądrowe w Polsce – Enea rozpoczyna kampanię edukacyjną

Zgodnie ze Strategią Rozwoju, Enea będzie inwestować w zeroemisyjne, stabilne i nowoczesne moce wytwórcze, zapewniając klientom bezpieczeństwo energetyczne. Poszukując możliwości rozwojowych nowych linii biznesowych, Grupa Enea wskazuje również na technologię SMR – małych reaktorów jądrowych, których komercjalizacja przyczyni się do szybszej dekarbonizacji polskiej gospodarki.
02.02.2024

Morawiecki: nasze bezpieczeństwo energetyczne może lec w gruzach

Kolejne przeglądy środowiskowe ws. lokalizacji elektrowni jądrowej sprawią, że podstawy naszego bezpieczeństwa energetycznego legną w gruzach - powiedział poseł PiS Mateusz Morawiecki. Jak ocenił, "wszyscy wiedzą, że ponowne prace nad analizą środowiskową zajmą kilka lat".
18.01.2024

Po latach nieobecności na Politechnikę Śląską wraca kierunek Energetyka Jądrowa

Politechnika Śląska po latach reaktywuje kierunek kształcenia Energetyka Jądrowa. Z tej okazji ogłosiła Dzień Otwarty Energetyki Jądrowej, który odbędzie się 16 stycznia na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki.
12.01.2024

Krajowy „Plan rozwoju zasobów ludzkich na potrzeby energetyki jądrowej” zatwierdzony przez minister klimatu i środowiska

Minister klimatu i środowiska zatwierdziła krajowy "Plan rozwoju zasobów ludzkich na potrzeby energetyki jądrowej”. Ma on pomóc w zapewnieniu niezbędnych kadr na potrzeby budowy i eksploatacji elektrowni jądrowych.
10.12.2023

Minister klimatu wydał decyzje zasadnicze dla 6 projektów jądrowych Orlenu i Synthosu

Minister Klimatu i Środowiska wydał sześć decyzji zasadniczych dotyczących budowy sześciu obiektów energetyki jądrowej w technologii BWRX-30 dla spółek Orlen Synthos Green Energy - przekazało w czwartek PAP ministerstwo klimatu.
07.12.2023

Wysłannik USA ds. klimatu ogłosił na COP28 plan na rzecz fuzji jądrowej

Wysłannik USA ds. klimatu John Kerry ogłosił we wtorek w Dubaju, gdzie trwa międzynarodowa konferencja klimatyczna COP28, międzynarodowy plan zaangażowania na rzecz fuzji jądrowej. Poinformował, że plan, który koncentruje się na badaniach i rozwoju, łączy 35 państw.
05.12.2023

Na targach World Nuclear Exhibition pojawi się kilkadziesiąt polskich firm

Największe na świecie targi dotyczące cywilnej energetyki jądrowej czyli World Nuclear Exhibition rozpoczynają się już dzisiaj i potrwają do 30 listopada. Na wydarzeniu pojawi się aż 27 polskich firm i instytucji.
28.11.2023

J.Sasin: planowana w Koninie elektrownia jądrowa wpisuje się w strategię energetyczną Polski

Planowana elektrownia jądrowa w Koninie-Pątnowie wpisuje się w strategię energetyczną Polski i będzie ważnym elementem krajowego bezpieczeństwa energetycznego - podkreślił w poniedziałek na konferencji minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
27.11.2023

Energetyka jądrowa ostatecznie uznana przez Parlament Europejski za branżę ekologiczną

Parlament Europejski zagłosował we wtorek za włączeniem energetyki jądrowej do grona zielonych technologii, które należy wspierać, aby zapewnić Europie konkurencyjność i suwerenność wobec Chin i Stanów Zjednoczonych.
22.11.2023

Umowa koalicyjna: przeznaczymy całość wpływów z ETS na inwestycje w transformację energetyczną

Przyspieszymy zieloną transformację energetyczną poprzez stworzenie stabilnego prawa oraz budowę systemów wspomagania finansowego i technologicznego. Przeznaczymy całość wpływów z ETS na inwestycje w transformację energetyczną - wynika z opublikowanej w piątek umowy koalicyjnej KO, Polski 2050, PSL i Nowej Lewicy.
10.11.2023

Nowy rząd nie powinien rezygnować z energetyki jądrowej

Niektóre z projektów inwestycyjnych PiS nowy rząd powinien kontynuować. Dotyczy to zwłaszcza energetyki jądrowej – uważają ekonomiści, z którymi rozmawiała „Rzeczpospolita”.
07.11.2023

Estonia otrzymała zielone światło w kwestii rozwoju krajowego programu energetyki jądrowej

Eksperci Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) przyznali w poniedziałek, że Estonia jest gotowa do rozpoczęcia swojego programu energetyki jądrowej.
30.10.2023

Decyzja lokalizacyjna dla projektu elektrowni jądrowej na Pomorzu

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe otrzymała od wojewody pomorskiego decyzję lokalizacyjną dla projektu pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - poinformowała w czwartek spółka. Decyzja dotyczy lokalizacji „Lubiatowo-Kopalino”.
26.10.2023

Francja nadal zainteresowana udziałem w polskim programie jądrowym

Francuski koncern EDF jest nadal zainteresowany udziałem w polskim programie energetyki jądrowej. Wybór lokalizacji i partnera do drugiej elektrowni powinien nastąpić szybko, by dotrzymać harmonogramu całego programu - przekonuje szef EDF w Polsce Thierry Deschaux.
18.10.2023

Wiceminister klimatu: konieczne jest wytyczenie ram wsparcia finansowego i przyjaznej legislacji dla energetyki jądrowej

Konieczne jest wytyczenie ram wsparcia finansowego i przyjaznej legislacji dla energetyki jądrowej - powiedział wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński po zakończeniu międzynarodowego szczytu ds. klimatu i energii w Madrycie. Konieczne są transparentne i spójne działania - dodał.
03.10.2023

Anna Moskwa o polskiej energetyce jądrowej na francuskiej konferencji "Roadmap to new nuclear"

Rola państwa w realizacji projektów związanych z energetyką jądrową, bezpieczeństwo energetyczne oraz dywersyfikacja łańcucha dostaw dla energetyki jądrowej to główne tematy konferencji "Roadmap to new nuclear" organizowanej przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Wydarzenie, w którym uczestniczyła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, odbyło się 28 września 2023 r. w Paryżu.
29.09.2023

Anna Moskwa wzięła udział w spotkaniu ministrów popierających rozwój energetyki atomowej

W czwartek i piątek około piętnastu ministrów spotyka się w Paryżu na międzynarodowej konferencji pod egidą rządu francuskiego i OECD, której celem jest przyspieszenie rozwoju energetyki jądrowej i zachęcenie instytucji międzynarodowych do jej finansowania. Polskę reprezentuje minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
28.09.2023

Polska nawiązała współpracę z Koreą Płd. w sprawie energetyki jądrowej

Szefowie dozorów jądrowych z Polski i Korei Południowej podpisali porozumienie o współpracy i wymianie doświadczeń w zakresie bezpieczeństwa jądrowego - poinformowała we wtorek Państwowa Agencja Atomistyki.
26.09.2023

Donald Tusk wypowiedział się na temat planów związanych z elektryką jądrową

Będziemy stawiali na energetykę jądrową. Energia nie jest i nie powinno być partyjna. Wszystko, co służy ludziom może być spokojnie kontynuowane - zapewnił w piątek w Koninie (woj. wielkopolskie) lider KO Donald Tusk.
22.09.2023

Westinghouse planuje odwołanie się od decyzji sądu o odrzuceniu pozwu przeciwko KHNP

Westinghouse odwoła się od decyzji amerykańskiego sądu, który odrzucił pozew firmy przeciwko koreańskiemu KHNP w sprawie transferu technologii jądrowych poza Koreę Południową - poinformował PAP wiceprezes koncernu Westinghouse David Durham.
20.09.2023

Wydano decyzje o lokalizacji inwestycji elektrowni jądrowej na Pomorzu

Wojewoda pomorski Dariusz Drelich wydał decyzję o wskazaniu lokalizacji inwestycji - budowy obiektu energetyki jądrowej - poinformowano na stronie Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. Pierwsza w Polsce Elektrownia Jądrowa o mocy elektrycznej do 3750 MWe powstanie na obszarze gminy Choczewo.
19.09.2023

No to cóż, że ze Szwecji? Szwecja inwestuje w energetykę jądrową

W zeszłym miesiącu szwedzki rząd zatwierdził plan zniesienia zakazu wydobycia uranu w tym kraju. Sztokholm również planuje budowę co najmniej dziesięciu reaktorów nuklearnych w ciągu najbliższych 20 lat, aby zaspokoić zapotrzebowanie na niskoemisyjną energię.
18.09.2023

PGE: energetyka jądrowa na Forum Koreańsko-Polskim podczas Kongresu Krynica 2023

Podczas Krynica Forum 2023 odbyło się Forum Koreańsko-Polskie. Wydarzenie otworzył Andrzej Duda, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, oraz Han Duck-soo, premier Republiki Korei. W wydarzeniu wzięli również udział Jacek Sasin, minister aktywów państwowych, oraz Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
15.09.2023

W Warszawie powstanie środkowoeuropejskie centrum szkoleniowe dla energetyki jądrowej

Amerykanie zdecydowali, że w Polsce powstanie centrum szkoleniowe dla energetyki jądrowej dla Europy Środkowo-Wschodniej, poinformowała PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Centrum powstanie w Warszawie i rozpocznie działalność w tym roku, dodała.
13.09.2023

Shanghai Electric prezentuje solidne półroczne wyniki finansowe, odnotowując szybki wzrost w zakresie działalności o niskim śladzie węglowym i energii odnawialnej

Firma Shanghai Electric wykorzystała szanse rynkowe w kluczowych sektorach i odnotowała znaczący wzrost w I półroczu 2023 r. jednocześnie optymalizując swoją strategię korporacyjną do radzenia sobie z globalnymi wyzwaniami gospodarczymi.
08.09.2023

Spółki energetyczne wspierają powstanie Powiatowego Centrum Promocji Energetyki w Wejherowie

W Wejherowie, gdzie znajduje się jedna z najlepszych szkół technicznych w Polsce, powstanie Powiatowe Centrum Promocji Energetyki. Będą tam organizowane wykłady i zajęcia poświęcone nowym technologiom oraz kierunkom rozwoju branży energetycznej. Centrum będzie też miejscem spotkań absolwentów szkoły z potencjalnymi pracodawcami oraz lokalnego biznesu z firmami produkującymi i dystrybuującymi energię odnawialną.
04.09.2023

Standardy ASME: Napędzanie postępu nuklearnego w polskim łańcuchu dostaw

W dniach 4-5 października odbędzie się cenione w branży nuklearnej wydarzenie - konferencja współorganizowana przez ASME (Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Mechaników) i Bureau Veritas, "Standardy ASME: Napędzanie postępu nuklearnego w polskim łańcuchu dostaw".
23.08.2023

PGE PAK Energia Jądrowa złożyła wniosek ws. wydania decyzji zasadniczej dot. budowy drugiej elektrowni jądrowej w Polsce

PGE PAK Energia Jądrowa złożyła wniosek ws. wydania decyzji zasadniczej dotyczącej budowy, we współpracy z koreańską firmą KHNP, drugiej elektrowni jądrowej w Polsce - poinformował w środę dziennikarzy zarząd spółki PGE PAK Energia Jądrowa.
16.08.2023

Mateusz Berger został prezesem spółki Polskie Elektrownie Jądrowe

Mateusz Berger z dniem 15 sierpnia br. został powołany na stanowisko prezesa spółki Polskie Elektrownie Jądrowe - wynika z informacji podanych przez spółkę.
16.08.2023

Którędy po atom? Szkolenie z zakresu energetyki jądrowej

„Którędy po atom” to nowe szkolenie Bureau Veritas, którego idea i agenda powstała po szeregu spotkań branżowych, a opracował je uznany ekspert w dziedzinie energetyki jądrowej – Adam Rajewski.
09.08.2023

Łukaszewska-Trzeciakowska: w energetyce jądrowej potrzeba będzie 40 tys. miejsc pracy

W energetyce jądrowej potrzeba będzie 40 tys. miejsc pracy - powiedziała pełnomocnik rządu strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska podczas poniedziałkowej konferencji związanej z podpisaniem umowy dotyczącej kształcenia kadr dla elektrowni jądrowych w Polsce.
07.08.2023

W Nigrze nadal wrze. Jak na uranowe zamieszanie zareagowały rynki i jakie wnioski warto wyciągnąć – analiza eksperta

Wojskowy przewrót w Nigrze wzbudził niepokój w Unii Europejskiej. Kraj ten w dużej skali zaopatruje europejskie elektrownie atomowe w uran. Przed obliczem kolejnych kłopotów stanęła więc m.in. energetyka jądrowa we Francji, która stanowi ponad 62% całkowitej produkcji energii elektrycznej w tym kraju. Nie są to jednak pierwsze problemy francuskiego atomu.
07.08.2023

Bechtel: eksploatacja komercyjna reaktora trzech elektrowni Vogtle ważnym krokiem milowym dla amerykańskiego sektora jądrowego

Bechtel, firma działająca w dziedzinie inżynierii, zamówień i budownictwa zakończyła budowę nowych reaktorów 3 i 4 elektrowni jądrowej Vogtle w stanie Georgia, wydała dzisiaj oświadczenie wygłoszone przez Brendana Bechtela, prezesa i dyrektora generalnego Bechtel, na rozpoczęcie eksploatacji komercyjnej reaktora 3. Ma to mieć "znacznie większy wpływ niż pojedyncza inwestycja."
02.08.2023

Komisja sejmowa przyjęła poprawki do projektu noweli o ocenach oddziaływania na środowisko

Sejmowa komisja ochrony środowiska odrzuciła wszystkie poprawki opozycji do projektu noweli ustawy o ocenach oddziaływania na środowisko. Posłowie przyjęli dwie poprawki PiS - znoszącą gwarancje w umowach na roboty budowlane w energetyce jądrowej oraz dotyczącą odpadów.
12.07.2023

NEA: reaktory SMR działają w Rosji i Chinach, najbardziej zaawansowany zachodni projekt to NuScale

Rosja i Chiny to kraje najbardziej zaawansowane w pracach nad reaktorami SMR, pierwsze z nich już działają, wynika z zestawienia działającej przy OECD agencji energii jądrowej NEA. Według NEA najbardziej zaawansowany zachodni komercyjny projekt to VOYGR firmy NuScale
07.05.2023

Polski nie stać na rezygnację z atomu. Niemcy robią błąd [37. EuroPOWER & 7. OZE POWER]

W ocenie przedstawicieli administracji rządowej i branży jądrowej Polska podjęła słuszną decyzję o inwestycji w energetykę jądrową ze względu na rosnące zapotrzebowanie na tanią i stabilną energię dla gospodarki. Polska w tym względzie nie powinna oglądać się na Niemcy, a zwrócić uwagę na fakt, że wiele krajów podejmuje decyzje o nowych planach inwestycyjnych. Dyskusję o przyszłości energetyki jądrowej w Polsce podjęto podczas Konferencji Energetycznej 37. EuroPOWER & 7. OZE POWER. Wydarzenie było organizowane pod patronatem medi
17.04.2023

Energetyka jądrowa w nowoczesnej gospodarce – nowe studia podyplomowe na PG

Politechnika Gdańska rozpoczęła nabór na studia podyplomowe Energetyka jądrowa w nowoczesnej gospodarce. To odpowiedź na zapotrzebowanie na ekspertów w tej dziedzinie w związku z transformacją energetyczną. Zgłoszenia przyjmowane są do 14 kwietnia.
28.03.2023

Premier: nie wykluczamy zaangażowania partnerów francuskich ani amerykańskich dla 3. lokalizacji elektrowni jądrowej

Nie wykluczamy zaangażowania partnerów francuskich, ale nie wykluczamy również zaangażowania partnerów amerykańskich dla trzeciej lokalizacji elektrowni jądrowej - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że ta kwestia jest przedmiotem analiz, jest też związana z przemyśleniami politycznymi.
15.03.2023

Koreańskie memorandum o finansowaniu zagranicznych projektów jądrowych podpisany

Koreański koncern energetyczny KEPCO, należący do niego dostawca i operator elektrowni jądrowych KHNP oraz szereg instytucji finansowych z Korei Płd. podpisali memorandum o współpracy przy finansowaniu zagranicznych projektów jądrowych.
28.12.2022

Premier: potwierdzamy realizację projektu jądrowego w sprawdzonej i bezpiecznej technologii WECNuclear

Po ostatnich owocnych rozmowach z wiceprezydent USA Kamalą Harris i sekretarz energii Jennifer Granholm potwierdzamy realizację projektu jądrowego w sprawdzonej i bezpiecznej technologii WECNuclear (Westinghouse Nuclear - PAP) - poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki.
28.10.2022

PAA: misja MAEA zweryfikuje stan bezpieczeństwa w Zaporskiej Elektrowni Jądrowej

Misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej ma duże znaczenie z punktu widzenia celów dozoru jądrowego; pozwoli na niezależną weryfikacje stanu bezpieczeństwa jądrowego, ochrony fizycznej i zabezpieczeń elektrowni - podkreśliła Państwowa Agencja Atomistyki.
31.08.2022

Niemcy przedłużą działanie ostatnich trzech elektrowni jądrowych

Niemiecki rząd planuje przełożyć zamknięcie ostatnich trzech działających elektrowni jądrowych w kraju, planowane obecnie na koniec obecnego roku - podał we wtorek dziennik "Wall Street Journal", powołując się na trzech urzędników w rządzie Olafa Scholza. Informacje te zdementowało ministerstwo gospodarki w Berlinie.
16.08.2022

Polskie i koreańskie firmy podpisały porozumienie o współpracy w energetyce jądrowej

Polskie i koreańskie firmy podpisały porozumienie o współpracy w energetyce jądrowej, zawarły je koreańska firma KHNP z ILF Poland, BAKS i RAFAKO oraz członkowie Team Korea z ZRE Katowice, Ethos Energy Poland, Monta Materials Handling, ZARMEN i Polimex Mostostal - poinformowała w piątek KHNP.
01.07.2022

Polskie Elektrownie Jądrowe spotykają się z mieszkańcami Pomorza

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe spotkała się z mieszkańcami w Słajszewie, Sasinie, Jackowie oraz Kopalinie, na terenie gminy Choczewo, preferowanej lokalizacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej.
13.04.2022

Sejmowe komisje negatywnie o sprzeciwie Senatu wobec ustawy dot. procedur przy budowie elektrowni atomowej

Sejmowe komisje ochrony środowiska oraz energii, klimatu i aktywów państwowych zarekomendowały we wtorek Sejmowi odrzucenie sprzeciwu Senatu wobec nowelizacji ustawy dotyczącej procedur środowiskowych towarzyszących budowie elektrowni jądrowej.
26.01.2022

MKiŚ zatwierdziło program wsparcia krajowego przemysłu przy współpracy z energetyką jądrową

Kierownictwo ministerstwa klimatu zatwierdziło program wsparcia krajowego przemysłu przy współpracy z energetyką jądrową - podał w czwartek resort. Program wskazuje kierunki działań w celu podniesienia kompetencji polskich firm i włączenia ich w łańcuchy dostaw.
13.01.2022

Belgijski rząd potwierdza zamknięcie reaktorów jądrowych do 2025 roku

Rząd Belgii zgodnie z planem zamknie siedem reaktorów jądrowych do roku 2025 - poinformowano w czwartek w Brukseli. Decyzja nie oznacza, że Belgia nie będzie używać w przyszłości reaktorów nowej generacji do produkcji energii elektrycznej - dodano.
24.12.2021

Rozwój energetyki jądrowej i finansowanie nowych projektów jądrowych w państwach Europy Środkowo-Wschodniej

Wiceminister Klimatu i Środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński uczestniczył w konferencji, zorganizowanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Agencję Energii Jądrowej OECD oraz Międzynarodowe Ramy Współpracy dla Rozwoju Energii Jądrowej (IFNEC), dotyczącej rozwoju i finansowania projektów jądrowych. Wydarzenie odbyło się 23 listopada 2021 r.
26.11.2021

Niemcy. Protest obrońców klimatu przeciwko zamykaniu elektrowni atomowych

W sobotę w Berlinie odbył protest w obronie energetyki jądrowej. Niemcy do końca przyszłego roku planują zamknąć ostatnie sześć działających w ich kraju elektrowni jądrowych. Protest zorganizowali obrońcy klimatu m.in. z polskiej fundacji FOTA4Climate. Do protestujących dołączył klimatolog James Hansen.
14.11.2021

Syberyjskie miasteczko ogrzewa mieszkania energią jądrową własnej produkcji

Pewek, położone w północno-wschodniej części Syberii miasteczko, posiada własną miniaturową elektrownię jądrową, która wytwarza ogrzewanie dla tamtejszych domów, co może być sposobem na łagodzenie skutków zmian klimatycznych - podał w piątek "the New York Times".
06.11.2021

Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński na spotkaniu z Przewodniczącym Jądrowej Komisji Regulacyjnej Stanów Zjednoczonych (NRC U.S.)

„Doceniamy ogromne i unikalne doświadczenie NRC jako organu regulacyjnego w kraju z największą flotą reaktorów jądrowych” – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński podczas spotkania z Przewodniczącym Jądrowej Komisji Regulacyjnej Stanów Zjednoczonych (NRC U.S.) Christopherem T. Hansonem, które odbyło się 4 listopada 2021 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
06.11.2021

Polsko-japońskie rozmowy o energetyce

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka gościł 18 października br. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Ambasadora Japonii Pana Aiko Miyajima. Tematem spotkania była współpraca krajów w zakresie rozwoju niskoemisyjnych innowacji energetycznych.
20.10.2021

Ministrowie Kurtyka i Kościński: My, Europejczycy potrzebujemy energii jądrowej!

Minister finansów Tadeusz Kościński oraz minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka wraz z 11 innymi ministrami krajów UE opublikowali w poniedziałek apel w sprawie rozwoju energetyki jądrowej w Europie w dzienniku „Le Figaro” oraz innych europejskich gazetach zatytułowany: „My, Europejczycy potrzebujemy energii jądrowej!”.
12.10.2021

USA: transformacja to szansa, atom jedną z opcji

Transformacja energetyczna powinna być postrzegana jako szansa, Stany Zjednoczone będą wspierać inne państwa na różne sposoby na ich ścieżkach transformacji - zadeklarowała Sekretarz Energii USA Jennifer Granholm na zakończenie konferencji P-TECC w Warszawie.
24.09.2021

Komisja Europejska może uznać energetykę jądrową za "zieloną"

Komisja Europejska rozważa włączenie energii jądrowej do swojej zielonej taksonomii finansowania, co oznaczałoby możliwość pozyskiwania korzystnego finansowania - mówi w rozmowie z PAP analityk rynku energetycznego z Berlina Thomas O'Donnell.
22.09.2021

Szef ukraińskiej frakcji rządzącej: gdybyśmy mieli potencjał jądrowy, moglibyśmy szantażować świat

Podpisanie przez Ukrainę memorandum budapeszteńskiego było fatalnym błędem; gdybyśmy mieli potencjał nuklearny, moglibyśmy szantażować cały świat - powiedział w jednej z ukraińskich telewizji szef frakcji rządzącej Sługi Narodu Dawyd Arachamija.
29.07.2021

Amerykański think tank: Chiny rozwijają potencjał nuklearny szybciej niż kiedykolwiek

Na zachodzie Chin powstaje kolejne pole silosów dla rakiet balistycznych zdolnych do przenoszenia głowic jądrowych – podała w środę stacja CNN, cytując amerykański think tank FAS. Według badaczy Pekin rozwija swój potencjał nuklearny szybciej niż kiedykolwiek.
29.07.2021

Brytyjski rząd chce zablokować udział Chin w budowie elektrowni jądrowych

Brytyjski rząd bada sposoby usunięcia chińskiego państwowego przedsiębiorstwa energetyki jądrowej CGN ze wszystkich przyszłych projektów energetycznych w Wielkiej Brytanii - podał w poniedziałek dziennik "Financial Times", powołując się na źródła zbliżone do rozmów.
26.07.2021

Projekty nowelizacji tzw. specustawy jądrowej i strategii bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej skierowane do konsultacji publicznych

Ministerstwo Klimatu i Środowiska skierowało do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych dwa dokumenty: projekt nowelizacji ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących (tzw. specustawy jądrowej) i niektórych innych ustaw, oraz projekt Strategii i polityki w zakresie rozwoju bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej RP.
21.07.2021

Japonia: do 2030 roku energia słoneczna będzie tańsza niż jądrowa

Energia słoneczna do 2030 roku stanie się najtańszym źródłem prądu w Japonii, wyprzedzając energię jądrową, której koszty rosną z powodu zaostrzenia przepisów bezpieczeństwa po katastrofie w Fukushimie – oceniło japońskie ministerstwo gospodarki.
13.07.2021

Władze Francji: oferujemy Polsce strategiczne partnerstwo w UE wokół energii jądrowej

Francuska oferta dla Polski w obszarze energetyki jądrowej będzie miała wymiar strategiczny; oba kraje wspólnie mogą skutecznie zabiegać o właściwe miejsce atomu w europejskiej transformacji - przekonują przedstawiciele francuskich władz.
13.07.2021

Naimski: bez atomu w unijnej taksonomii będziemy mieli problem

Bez uwzględniania projektów atomowych w unijnej taksonomii będziemy mieli problem - ocenił w czwartek w Sofii pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
09.07.2021

Koreańska firma KHNP przygotowuje się do udziału w polskim programie energetyki jądrowej

Koreańska państwowa firma KHNP traktuje „Program polskiej energetyki jądrowej” jako jeden ze swoich najwyższych priorytetów i planuje zaproponowanie Polsce zaawansowanego Reaktora Generacji III+, modelu o podwyższonym poziomie bezpieczeństwa – podała firma w komunikacie.
07.07.2021

Kluczowy etap Westinghouse w rozwoju energetyki jądrowej w Polsce

Westinghouse Electric Company ogłosiła rozpoczęcie prac inżynieryjnych i projektowych (Front-End Engineering and Design - FEED) w ramach grantu Amerykańskiej Agencji Handlu i Rozwoju (USTDA) na rozwój programu energetyki jądrowej w Polsce.
01.07.2021

Szef NFOŚiGW: Jedynym rozwiązaniem jest energetyka jądrowa

W polskiej energetyce jedynym rozwiązaniem jest energetyka jądrowa – mówi Maciej Chorowski prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wywiadzie dla tygodnika "Sieci".
14.06.2021

Realizacja prac projektowych reaktora HTGR – umowa podpisana

Narodowe Centrum Badań Jądrowych oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki podpisały umowę na realizację kolejnej partii prac projektowych wysokotemperaturowego reaktora chłodzonego gazem (ang. High Temperature Gas cooled Reactor, HTGR). W wydarzeniu, które odbyło się 12 maja 2021 r. w Otwocku-Świerku, uczestniczyli minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych Krzysztof Kurek.
15.05.2021

Rząd planuje zmiany regulacji dot. energetyki jądrowej

Na III kwartał 2021 r. rząd zaplanował przyjęcie projektu zmian regulacji dotyczących energetyki jądrowej - wynika z Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Zmiany mają prowadzić m. in. usprawnienia procesu inwestycyjnego.
29.03.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.