Koreańskie memorandum o finansowaniu zagranicznych projektów jądrowych podpisany

sg

28.12.2022 10:15 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE Koreańskie memorandum o finansowaniu zagranicznych projektów jądrowych podpisany

Partnerzy portalu

Koreańskie memorandum o finansowaniu zagranicznych projektów jądrowych podpisany - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

Koreański koncern energetyczny KEPCO, należący do niego dostawca i operator elektrowni jądrowych KHNP oraz szereg instytucji finansowych z Korei Płd. podpisali memorandum o współpracy przy finansowaniu zagranicznych projektów jądrowych.

Jak poinformowało KHNP, wraz z KEPCO podpisało memorandum „Nuclear Power Plant Financing Team Korea” z koreańskimi rządowymi instytucjami finansowymi: Korea Development Bank, Export-Import Bank of Korea i Korea Trade Insurance Corporation, oraz z bankami komercyjnymi: Industrial Bank of Korea, Kookmin Bank, Shinhan Bank, Woori Bank, Nonghyup Bank i Hana Bank. Celem jest wzmocnienie współpracy w zakresie wspólnego finansowania zagranicznych projektów jądrowych.

W ramach porozumienia KHNP i KEPCO zobowiązały się do dostarczania niezbędnych informacji finansowych i biznesowych związanych z rozwijanymi za granicą projektami jądrowymi. Jednocześnie koreańskie instytucje finansowe stworzą podstawy współpracy przy planowanych projektach eksportu technologii jądrowych oraz wsparcia finansowego poprzez udział w zagranicznych projektach jądrowych.

Według prezesa KHNP Joo-ho Whanga porozumienie zainicjowane przez Nuclear Energy Exports Strategy Committee działający w ramach Ministerstwa Handlu, Przemysłu i Energii Korei będzie okazją dla rządowych instytucji finansowych i banków komercyjnych do stworzenia sieci współpracy, która poprawi finansową konkurencyjność zagranicznych projektów elektrowni jądrowych bazujących na koreańskiej technologii.

Jak podkreśliło KHNP, skomplikowany proces budowy oraz wysokie, idące w miliardy dolarów koszty budowy elektrowni jądrowych sprawiają, że eksport takiej technologii wymaga dobrze zorganizowanej struktury finansowania. Dlatego udział koreańskich rządowych instytucji finansowych i banków komercyjnych, które opracowują strategie finansowania, jest kluczowy przy planowaniu eksportu technologii jądrowej - oceniła firma.

Według KHNP na mocy porozumienia rządowe instytucje finansowe i banki komercyjne zapewnią instrumenty pozwalające na aktywny udział w finansowaniu projektów jądrowych, a także w znacznym stopniu przyczynią się do poprawy konkurencyjności KHNP i KEPCO w zakresie eksportu elektrowni jądrowych. Jak dodano, KHNP i KEPCO intensywnie pracują nad szerzeniem wiedzy o projektach jądrowych i stworzeniem platformy ich finansowania.

Należący do KEPCO KHNP jest operatorem koreańskich elektrowni jądrowych i dostawcą technologii do zagranicznych obiektów. KHNP wybudowało elektrownię Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, złożyło ofertę w przetargu na budowę nowego bloku w elektrowni Dukovany w Czechach, a w Polsce - we współpracy z PGE i ZE PAK - planuje zbudować elektrownię jądrową w Pątnowie.

Korea Development Bank to rządowy bank rozwojowy założony w 1954 r. w celu finansowania dużych projektów przemysłowych. Export-Import Bank of Korea (K-EXIM) to rządowa agencja kredytów eksportowych (ECA) zapewniająca pożyczki i gwarancje dla wsparcia zagranicznej działalności koreańskich firm. Korea Trade Insurance Corporation (K-SURE) to ECA oferującą ubezpieczenia inwestycji handlowych.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.