Morawiecki: nasze bezpieczeństwo energetyczne może lec w gruzach

Morawiecki: nasze bezpieczeństwo energetyczne może lec w gruzach - ZielonaGospodarka.pl
18.01.2024 12:31
Strona główna Energetyka, OZE Morawiecki: nasze bezpieczeństwo energetyczne może lec w gruzach

Partnerzy portalu

Morawiecki: nasze bezpieczeństwo energetyczne może lec w gruzach - ZielonaGospodarka.pl
Fot. ZielonaGospodarka.pl

Kolejne przeglądy środowiskowe ws. lokalizacji elektrowni jądrowej sprawią, że podstawy naszego bezpieczeństwa energetycznego legną w gruzach - powiedział poseł PiS Mateusz Morawiecki. Jak ocenił, "wszyscy wiedzą, że ponowne prace nad analizą środowiskową zajmą kilka lat".

Na czwartkowej konferencji prasowej politycy PiS, w tym były premier Morawiecki, odnieśli się do doniesień o możliwej zmianie lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej na Pomorzu. "Doprowadziliśmy do tego stanu wszystkie umowy, wszystkie negocjacje, że można praktycznie ruszać z jej realizacją. I co słyszymy? Słyszymy z ust prominentnych działaczy Platformy Obywatelskiej i wojewody pomorskiego, że trzeba dokonać kolejnego przeglądu środowiskowego" - powiedział Morawiecki.

Jak ocenił, oznacza to, że "podstawowe elementy naszego bezpieczeństwa energetycznego runą w gruzy". "Przecież ponowna praca nad analizą środowiskową - każdy wie, że to co najmniej kilka lat. Wszyscy wiedzą, że jeżeli nie będzie energetyki jądrowej w Polsce, to będziemy musieli importować energię elektryczną na przykład z Niemiec, Szwecji czy innych krajów. Czy o to nam chodzi? Czy o to chodzi tym, którzy chcą opóźniać realizację programu energetyki jądrowej? - pytał były premier.

"Chcemy realizować to, co jest w najlepszym interesie bezpieczeństwa energetycznego Polaków, ale także zielonej, czystej i taniej energii dla Polski. To jest absolutnie temat numer jeden, o tym temacie powinniśmy dzisiaj dyskutować" - dodał.

W czwartek Pomorski Urząd Wojewódzki zamieścił w mediach społecznościach wpis dementujący informacje, jakoby decyzja ws. zmiany lokalizacji została już podjęta. "W związku z nieprawdziwymi informacjami pojawiającymi się w przestrzeni publicznej dotyczącymi zmiany lokalizacji elektrowni jądrowej, Wojewoda Pomorska – Beata Rutkiewicz informuje, że nieprawdą jest twierdzenie, że zapadła decyzja o zmianie lokalizacji elektrowni jądrowej na Pomorzu. Podczas spotkania 17.01.2024 r. w Chojnicach Wojewoda Pomorska wskazała, że w związku z dużą ilością uwag oraz rozmów, które prowadziła zasadne jest powtórne przyjrzenie się i przeanalizowanie wydanej decyzji środowiskowej dla lokalizacji elektrowni w Lubiatowie" – napisano.

Szef KPRM Jan Grabiec został zapytany w Radiu Zet m.in., czy rząd Donalda Tuska rozważa zmianę lokalizacji elektrowni atomowej na Pomorzu. "Nie, nie ma takiej decyzji, nie ma podstaw, żeby taką decyzję dzisiaj podejmować" - podkreślił. Zwrócił uwagę, że "we wczesnych procesach inwestycyjnych, zwłaszcza do momentu realnego rozpoczęcia inwestycji (...) pewne zmiany mogą następować". "Ale jeśli chodzi o lokalizację tego przedsięwzięcia, nie ma żadnych przesłanek, żeby podając takie decyzje" - powiedział.

mml/ godl/

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.