Wynik wyszukiwania - "geotermalne" - Wiadomości

EKG 2024: zielona energetyka to tania energia, ale jej rozwój wymaga przyspieszenia

Rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce powinien w najbliższych kilku latach znacząco przyspieszyć, by do roku 2030 OZE dawało łącznie 50 GW mocy. O tym, jak budować system elektroenergetyczny oparty o „zielone” źródła energii rozmawiali uczestnicy panelu „Odnawialne źródła energii”, który odbył się w trakcie XVI Europejskiego Kongresu Ekonomicznego w Katowicach.
09.05.2024

Gorący temat. Energia geotermalna nadzieją na dekarbonizację sektora energetycznego?

Kwestia energii geotermalnej nie cieszy się znaczną popularnością w kontekście dyskusji nad dekarbonizacją sektora energetycznego. W ostatnim czasie jesteśmy świadkami zmiany, jakim jest częstsze pojawianie się geotermii w dyskursie energetycznym.
30.03.2024

Nie wyrzucaj! To się jeszcze przyda! Wywiad z założycielami marki Użyj.to

Branża budowlana ma ogromny wpływ na środowisko. Odpowiada za 30% globalnej emisji gazów. Jest też najbardziej materiałochłonnym sektorem gospodarki, zużywa prawie 50% światowych zasobów stali. Jest to sektor, w którego cyrkularność i ekologiczność należy inwestować, bo będzie on miał ogromne przełożenie na globalne liczby. W wywiadzie z Karolem Łąckim i Aleksandrem de Rossetem, założycielami marki Użyj.to, porozmawialiśmy na temat ich działalności oraz branży budowlanej w kontekście środowiskowym.
05.03.2024

Geofizyka Toruń S.A. na targach GEOTHERM 2024 w Offenburgu

Geofizyka Toruń S.A. jest otwarta na nowe wyzwania. Firma właśnie bierze udział w targach geotermalnych w Offenburgu w Niemczech, które trwają od 29 lutego do 1 marca.
01.03.2024

Bioróżnorodność dna oceanu zaskoczyła badaczy

Na dnie oceanu, m.in. w tzw. kominach hydrotermalnych, naukowcy odkryli niespodziewaną dla nich bioróżnorodność. Z tego powodu zalecają szczególną ostrożność w czasie ewentualnych prac wydobywczych.
29.01.2024

Znamy zwycięzcę finałowej edycji konkursu EKO HESTIA SPA

Nagroda w wysokości 100 tysięcy złotych trafi do Goczałkowic-Zdroju. To wyróżnienie za skuteczne działania na rzecz środowiska. Zwycięzcę wybrała kapituła konkursu EKO HESTIA SPA.
17.11.2023

Polska słońcem i wiatrem stojąca: odnawialne źródła energii Europy Środkowo-Wschodniej

Mimo że Europa Środkowo-Wschodnia nie jest zbyt dużym graczem w światowym sektorze energii odnawialnej, to w latach 2018-2022 odnotowała znaczący wzrost. Region zwiększył w tym okresie moc pochodzącą z OZE o ponad 33 GW, co na koniec 2022 roku dało łącznie 115 GW. Na szczególną uwagę zasługuje tu Polska – przede wszystkim ze względu na ilość przyłączonej energii słonecznej i wiatrowej.
09.10.2023

Rusza kolejny etap wierceń najgłębszego odwiertu geotermalnego

Powstający w Szaflarach k. Zakopanego najgłębszy geotermalny odwiert, który ma osiągnąć głębokość 7 km, ma już ponad 2,5 km. Ekipy przystępują do kolejnego etapu wierceń w warstwie triasu środkowego; mają się przebić przez utwory węglanowe - dolomity i wapienie.
24.07.2023

Konferencja „Ciepłownia przyszłości – odkryj geotermię”

Wiceminister Klimatu i Środowiska Piotr Dziadzio uczestniczył 22 czerwca 2023 r. w konferencji inaugurującej projekt „Ciepłownia przyszłości – odkryj geotermię” realizowany przez Geotermię Polską we wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
28.06.2023

Podhale: najgłębszy odwiert geotermalny ma już 2260 m; ma osiągnąć 7 km

Powstający w Szaflarach najgłębszy w Polsce geotermalny odwiert ma już ponad 2260 m głębokości, a prace wiertnicze zbliżają się do dolnych warstw fliszu podhalańskiego – przekazał PAP wójt gminy Szaflary Rafał Szkaradziński. Docelowo odwiert ma osiągnąć głębokość 7 km.
26.06.2023

Potencjał geotermii w krajowym ciepłownictwie nie jest w pełni wykorzystywany. Zainteresowanie samorządów i inwestorów powoli rośnie

Geotermia jest stabilnym źródłem czystej energii, które nie zależy od pogody. Może stanowić alternatywę dla ropy, gazu czy węgla, zwłaszcza że zasoby eksploatacyjne tej energii odpowiadają mniej więcej połowie rocznej produkcji ciepła koncesjonowanych wytwórców ciepła w Polsce. Mimo to są zagospodarowywane tylko w niewielkim stopniu. W ostatnich latach widać jednak rosnące zainteresowanie geotermią wśród krajowych inwestorów, czemu sprzyja też coraz większa dostępność finansowania takich inwestycji ze środków NFOŚiGW.
16.06.2023

Nowe perspektywy rozwoju geotermii w Polsce [WIDEO]

Transformacja energetyczna, transformacja ciepłownictwa - systemowego jak również indywidualnego wymaga maksymalnego wykorzystania energii pochodzącej z wnętrza Ziemi. O tym jak sprostać temu wyzwaniu dyskutowano podczas pierwszego Forum pn. „Nowe perspektywy rozwoju geotermii w Polsce”, zorganizowanego 16 maja 2023 r. przez Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy (PIG-PIB) w Warszawie.
15.06.2023

Uroczyście rozpoczęto drążenie 7-km odwiertu geotermalnego

W Szaflarach k. Zakopanego we wtorek uroczyście rozpoczęto wiercenie odwiertu geotermalnego, który ma osiągnąć 7 km głębokości. Prace potrwają do połowy 2024 r. Jak mówił Główny Geolog Kraju Piotr Dziadzio, spodziewana jest tu woda o temperaturze nawet powyżej 150 st. C.
18.04.2023

Minister Moskwa: geotermia doskonale wpisuje się w suwerenność

Geotermia doskonale wpisuje się w suwerenność — powiedziała w poniedziałek w Toruniu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Zaznaczyła, że na ok. połowie terytorium kraju jest potencjał geotermalny i będzie on wykorzystywany jako filar polskiej transformacji energetycznej.
17.04.2023

Zielona transformacja ciepłownictwa przyspiesza [WIDEO]

Polskie ciepłownictwo będzie stopniowo przechodzić na zieloną energię. Długoletni i wymagający dużych nakładów proces transformacji jest konieczny, bo ma się przyczynić do znaczącej redukcji emisji CO2, zapewniając przy tym poprawę jakości powietrza i umożliwiając dostarczanie mieszkańcom ekologicznego ciepła po rozsądnej cenie. PGE Energia Ciepła prowadzi w tym zakresie 12 inwestycji, a w planach jest kolejnych 15, które mają na celu większe wykorzystanie odnawialnych źródeł i nowoczesnych, niskoemisyjnych technologii.
07.04.2023

PGE Energia Ciepła – największy producent ciepła dla gospodarstw domowych i lider zielonej transformacji w ciepłownictwie

PGE Energia Ciepła, z Grupy PGE, największy producent ciepła dla gospodarstw domowych w kraju konsekwentnie dąży do wytwarzania energii i ciepła w jak największym stopniu ze źródeł zero- lub niskoemisyjnych. Do 2030 roku udział energii odnawialnej w produkcji ciepła ma wynieść ok. 20 procent (z uwzględnieniem kotłów elektrodowych w sumie mocy ciepłowniczej), a 100 procent źródeł energii ma być zero- lub niskoemisyjnych.
07.04.2023

Na Podhalu rozpoczął się rozruch technologiczny najgłębszego odwiertu geotermalnego na świecie

W Szaflarach koło Zakopanego rozpoczął się rozruch technologiczny urządzenia wiertniczego, która wykona najgłębszy na świecie odwiert geotermalny o głębokości 7 km. Wiercenie potrwa do połowy 2024 r. – powiedział PAP wójt gminy Szaflary Rafał Szkaradziński.
01.04.2023

Ustawiono wieżę wiertniczą dla najgłębszego odwiertu geotermalnego

W Szaflarach koło Zakopanego w niedzielę zakończono ustawianie wieży wiertniczej, która posłuży do wydrążenia najgłębszego na świecie odwiertu geotermalnego o głębokości 7 km. Konstrukcja stalowej wieży ma ok. 60 metrów wysokości – przekazał PAP wójt gminy Szaflary Rafał Szkaradziński.
27.03.2023

Rozpoczęło się ustawianie wieży wiertniczej dla najgłębszego odwiertu geotermalnego

W Szaflarach koło Zakopanego trwa ustawianie wieży wiertniczej, która posłuży do wydrążenia najgłębszego w Polsce odwiertu geotermalnego na głębokość 7 km. Na miejscu są już wszystkie elementy wieży, a także sama głowica wiertnicza. Konstrukcja ma stanąć do końca marca i wtedy rozpocznie się drążenie – przekazał PAP wójt gminy Szaflary Rafał Szkaradziński.
17.03.2023

Pompy ciepła jedną z kluczowych technologii europejskiego przemysłu

Zgodnie z przyjętą przez Komisję Europejską propozycją „Net-Zero Industry Act” technologia pomp ciepła jest wskazana już nie tylko jako kluczowa dla fali renowacji budynków, realizacji celów zmniejszenia zależności energetycznej od Rosji, czy dekarbonizacji, ale także jest wśród ośmiu technologii, które w Unii mają być podstawą europejskiego zielonego przemysłu.
17.03.2023

Rusza wiercenie w poszukiwaniu złóż geotermalnych w Grodźcu

Za pół roku będzie wiadomo, czy w Grodźcu koło Bielska-Białej są źródła geotermalne. Prace przy odwiercie w ich poszukiwaniu wkrótce się rozpoczną - poinformował PAP wójt gm. Jasienica Janusz Pierzyna. Jak dodał, podpisał już umowę z firmą, która wykona odwiert.
13.03.2023

Branża OZE. Wybierz perspektywiczny i sprawdzony zawód

Rodzimy rynek branży OZE z roku na rok rozwija się. Polacy z uwagi na wysokie koszty związane z ogrzaniem domów szukają rozwiązań, które pozwolą ograniczyć ich wydatki w tym zakresie. Warto podkreślić, że uruchomione zostały również dofinansowania rządowe np. w ramach programu „Czyste Powietrze”, kredyty, pożyczki „na zielone cele” czy środki unijne, z których to korzystają nie tylko osoby fizyczne ale także przedsiębiorcy potęgując jednocześnie ogromny wzrost zainteresowania Polaków OZE. Coraz większe zainteresowanie OZE pokazuj
10.03.2023

Polska obecna na szczycie Transatlantyckiej Współpracy Energetycznej

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński reprezentują Polskę na 4. szczycie ministerialnym Partnerstwa na rzecz Transatlantyckiej Współpracy Energetycznej (P-TECC), który 1 marca 2023 r. rozpoczął się w Zagrzebiu (Chorwacja). Podczas pierwszego dnia obrad szefowa resortu spotkała się m.in. z amerykańską sekretarz energii Jennifer Granholm. Tematem rozmów była współpraca w obszarze energii jądrowej i wspólne działania na rzecz bezpieczeństwa energetycznego w regionie.
02.03.2023

POIiŚ 2014-2020, a rozwój OZE w Polsce [ANALIZA]

Wzrost mocy jednostek wytwórczych odnawialnych źródeł energii, rozbudowa sieci elektroenergetycznej, rozwój inteligentnych sieci energetycznych, poprawa efektywności energetycznej budynków - to niektóre z efektów realizacji Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
27.02.2023

Naukowcy: sól może odegrać ważną rolę w transformacji energetycznej

Sól może odegrać znaczącą rolę w przejściu na źródła energii o niższej zawartości węgla. Tak wynika z nowych badań naukowców z Uniwersytetu w Austin (Teksas).
27.02.2023

Wojna, a nie zmiany klimatu, wymusi na Europie przejście na zieloną energię

Napaść Rosji na Ukrainę zmobilizowała Europę do stanowczych działań w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, w tym zwiększonego wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych. Mimo że Stary Kontynent wielokrotnie mierzył się ze skutkami zmian klimatu, wzmaganymi m.in. przez emisję CO2 z kopalni i rafinerii, to dopiero teraz z pełną odpowiedzialnością zwraca się w stronę zielonej energii.
27.02.2023

W Gnieźnie powstanie próbny odwiert geotermalny

Trzy oferty złożone zostały w przetargu na próbny odwiert geotermalny w Gnieźnie; dwie mieszczą się w naszych możliwościach finansowych – podały w środę władze miasta. Wybór wykonawcy inwestycji i podpisanie umowy mają nastąpić w marcu br.
22.02.2023

Firmy złożyły dodatkowe propozycje na odwiert geotermalny w Grodźcu; oferują niższe ceny

Dodatkowe propozycje złożyli dwaj dotychczasowi oferenci startujący w przetargu, w którym gmina Jasienica koło Bielska-Białej, chce wyłonić wykonawcę odwiertu geotermalnego w Grodźcu. Zaproponowano niższe ceny – dowiedziała się PAP w jasienickim urzędzie gminy.
02.02.2023

Jasienica rozpoczyna odwierty w poszukiwaniu złóż geotermalnych

Jasienica rozpoczęła poszukiwanie złóż geotermalnych. Gmina sąsiadująca z Bielskiem-Białą ogłosiła przetarg na wykonanie odwiertu w miejscowości Grodziec – podał samorząd. Termin składania ofert upływa 11 stycznia, a prace mają zostać wykonane do 2024 r.
02.01.2023

Polska i Islandia wspólnie o współpracy wodorowej

Kwestie dotyczące współpracy w obszarze wodoru, geotermii i redukcji emisji CO2 były głównym tematem rozmów wiceministra klimatu i środowiska Ireneusza Zyski z delegacją Islandii, pod przewodnictwem Hannesa Heimissona - nowo powołanego Ambasadora Islandii w Polsce. Spotkanie odbyło się 1 grudnia 2022 r. w Warszawie.
05.12.2022

Ciepłownictwo będzie w większym stopniu stawiać na OZE. Toruński system wykorzystujący geotermię już dziś spełnia wymogi UE w tym zakresie

Od kilku tygodni system ciepłowniczy w Toruniu jest zasilany przez źródła geotermalne, co automatycznie zmniejsza zapotrzebowanie na gaz. To odnawialne źródło ciepła jest niezależne od zawirowań na rynkach surowców i w łańcuchach dostaw, dlatego stanowi ważny element dywersyfikacji i zwiększania bezpieczeństwa dostaw ciepła dla mieszkańców. Dzięki temu Toruń już w tej chwili z nawiązką spełnia unijne wymogi dotyczące efektywności energetycznej, które zaczną obowiązywać dopiero za cztery lata.
28.11.2022

PGE Energia Ciepła do 2030 r. będzie produkować ciepło w 70 proc. z paliw nisko i zeroemisyjnych.

PGE Energia Ciepła do 2030 r. będzie produkować ciepło w 70 proc. z paliw nisko i zeroemisyjnych - poinformowała spółka w czwartek. Dodała, że m.in. w Bydgoszczy, Kielcach i Zgierzu rozpoczęto budowę nowych jednostek kogeneracyjnych opartych na paliwie gazowym.
24.11.2022

Wiceminister Piotr Dziadzio o polsko-dominikańskiej współpracy geologicznej

Nawiązanie polsko-dominikańskiej współpracy geologicznej poprzez podpisanie bilateralnego Porozumienia o współpracy pomiędzy służbami geologicznymi (MoU), to główny cel wizyty wiceministra klimatu i środowiska Piotra Dziadzio w Dominikanie. Rozmowy dot. zacieśnienia współpracy naukowej oraz możliwości kształcenia studentów w zakresie geologii i górnictwa, w których uczestniczyli również przedstawiciele Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB oraz Akademii Górniczo Hutniczej, odbyły się w dniach 2-5 listopada 2022 r.
07.11.2022

Szczeciński Posejdon na podium BREEAM w Polsce

Posejdon – nowoczesny obiekt mixed-use położony w samym centrum Szczecina, stanął właśnie na podium nowych polskich budynków posiadających ekologiczny certyfikat BREEAM, uzyskując świetne 91,4% punktów. Nowa szczecińska wizytówka może pochwalić się ogromną, żywą, zieloną ścianą obsadzoną 7 tysiącami roślin, ale także wzorowymi wynikami w zakresie użycia energii ze źródeł odnawialnych czy oszczędności surowców.
27.10.2022

Prezydent Duda: ambitny projekt geotermalny w Toruniu to odpowiedź na wyzwania niespokojnych czasów

Ambitny projekt geotermalny w Toruniu to znakomita odpowiedź na wyzwania naszych niespokojnych czasów - ocenił prezydent RP Andrzej Duda. W przesłaniu skierowanym do uczestników otwarcia ciepłowni geotermalnej nazwał inwestycję "wspaniałym przesłaniem dumnego patriotyzmu".
12.10.2022

Minister Anna Moskwa na otwarciu ciepłowni geotermalnej w Toruniu

„Efektywne wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, w tym geotermii, jest ważnym elementem wzmocnienia niezależności energetycznej Polski oraz jest jednym z priorytetów Ministerstwa Klimatu i Środowiska” – podkreśliła minister Anna Moskwa 12 października 2022 r. podczas konferencji "Bezpieczeństwo energetyczne Polski" z okazji otwarcia ciepłowni geotermalnej w Toruniu.
12.10.2022

PGE dostarczy mieszkańcom Torunia ciepło z Geotermii Toruń

Od października br. rozpoczęto dostawy ciepła z ciepłowni geotermalnej Geotermii Toruń do sieci ciepłowniczej PGE Toruń, spółki należącej do PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, zasilającej w ciepło ponad 100 tysięcy mieszkańców Torunia.
12.10.2022

BIG kończy w Norwegii budowę najbardziej przyjaznej środowisku fabryki mebli na świecie

Fabryka Plus, zaprojektowana dla Vestre, łączy strategie Passivhaus, produkcję wspomaganą przez roboty, panele słoneczne i studnie geotermalne, aby być energooszczędną i ekologiczną.
29.07.2022

Polska Geotermia Plus - w Krynicy i Rabce badania wód geotermalnych w celach grzewczych

6 mln zł dotacji trafi do dwóch małopolskich uzdrowisk: Krynicy-Zdroju i Rabki–Zdroju, na badania w kierunku wykorzystywania ciepła Ziemi w celach grzewczych – poinformował w poniedziałek NFOŚiGW.
26.07.2022

Magazynowanie energii - drugie życie działek pogórniczych

Wykorzystanie ponad trzech tysięcy hektarów działek po dawnych zakładach górniczych, należących do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, do wdrożenia innowacyjnego projektu Instytutu Techniki Górniczej KOMAG - Śląskiego Systemu Magazynowania Energii - przewiduje porozumienie zawarte w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
14.07.2022

Energetyczny rozwój Smart Cities

Idea Smart Cities opiera się na rozwoju inteligentnych miast, w których ważnym elementem jest zero emisyjność i wykorzystywanie nowoczesnych technologii w różnych obszarach. Na całym świecie testowane są już różnorodne działania z tego zakresu, również w Polsce. Transformacja energetyczna to jeden z najważniejszych celów Unii Europejskiej na najbliższe lata. W budżecie UE przewidziane są ogromne środki umożliwiające m.in. samorządom wdrażanie projektów, pozwalających iść ku "zielonej" drodze. Kluczem są jednak innowacyjne i pomys
12.06.2022

II Seminarium "Geoenergetyka i Geotermalne Pompy Ciepła”

„Wieloletni Program Rozwoju Wykorzystania Zasobów Geotermalnych W Polsce” oraz program „Udostępnianie wód termalnych” to główne tematy wystąpienia wiceministra klimatu i środowiska Piotra Dziadzio, które miało miejsce 25 maja 2022 r. podczas II Seminarium "Geoenergetyka i Geotermalne Pompy Ciepła”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Laboratorium Geoenergetyki AGH, Urząd Miasta w Uniejowie oraz Geotermię Uniejów.
26.05.2022

Za niecałe 30 lat Grupa PGE będzie dostarczać swoim klientom wyłącznie zieloną energię

Suwerenności energetyczna powinna być budowana w oparciu o dostępne lokalnie źródła energii. Szczególnie ważne są te niewyczerpalne, naturalne i bezpieczne dla środowiska. W połączeniu z rządowym programem budowy mocy jądrowych będą one stanowić w przyszłości o niezależności energetycznej Polski. Napaść zbrojna Rosji na Ukrainę pokazała jak ogromnie ważny jest to element w systemie bezpieczeństwa państwa.
12.05.2022

Mapa drogowa rozwoju geotermii w Polsce

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opracowało „Wieloletni Program Rozwoju Wykorzystania Zasobów Geotermalnych w Polsce”. To mapa drogowa rozwoju geotermii do 2040 roku, z perspektywą do 2050 roku.
11.05.2022

Metale do produkcji baterii z geotermalnej solanki? Rewolucyjny projekt Politechniki Wrocławskiej i KGHM

Naukowcy z kilku ośrodków naukowych i instytucji badawczych połączyli siły z partnerami przemysłowymi, by sprawdzić możliwości opłacalnego pozyskiwania cennych metali – takich jak lit – z wybranych wód podziemnych. Dziewięciu europejskich partnerów rozpoczyna analizy i badania solanek na terenie Polski, Węgier, Czech, Słowacji, Hiszpanii i Portugalii. Wspólnymi działaniami kieruje Politechnika Wrocławska.
28.04.2022

PGE inwestuje w źródła geotermalne - w Szczecinie podpisano list intencyjny

List intencyjny dotyczący rozwoju źródeł geotermalnych podpisano w sobotę w Szczecinie. Wody geotermalne mają być w przyszłości wykorzystywane do ogrzewania mieszkań, według wstępnych szacunków mogą dać 20 megawatów energii.
02.04.2022

Odnawialne źródła energii w aktualnej sytuacji geopolitycznej - Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2022

Rekonfiguracja sytuacji w Europie po rosyjskim ataku na Ukrainę spowodowała konieczność zmiany myślenia o kierunku transformacji energetycznej kontynentu. Niemcy zapowiedziały przejście własnej energetyki w 100% na OZE. Miałoby to się zdarzyć już w 2035 roku. Na ile realne jest przyspieszenie dywersyfikacji źródeł energii i skokowego zwiększenia udziału OZE? Odpowiedzi będą szukać uczestnicy Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2022.
01.04.2022

Nabors inwestuje w GA Drilling, innowatora technologii ultragłębokich wierceń geotermalnych

Połączenie technologii GA Drilling PLASMABIT® z wiodącą w branży działalnością wiertniczą Nabors to kolejny odważny krok w kierunku zapewnienia dostępu do geotermii w każdym miejscu na świecie.
30.03.2022

29,5 mln zł dotacji z NFOŚiGW na badania potencjału geotermalnego

Projektowane parametry złóż wód termalnych w gminie Wiśniowa na Podkarpaciu są bardzo obiecujące – woda może mieć tam od 85 nawet do 100 stopni Celsjusza. Wielkość i jakość złóż zostanie dokładnie oceniona po wykonaniu otworu badawczego na głębokość 4705 metrów. Środki na przeprowadzenie specjalistycznych prac geologicznych w większości będą pochodzić z dofinansowania udzielonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
28.03.2022

Ku neutralności klimatycznej. Drugi konkurs w programie NCBR „Nowe technologie w zakresie energii”

Ponad 390 mln zł na projekty z zakresu energetyki solarnej, energetycznego wykorzystania odpadów i ciepła z gazów poprocesowych i geotermii trafi do konsorcjów przemysłowo-naukowych. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło drugi konkurs w programie strategicznym „Nowe technologie w zakresie energii”. Nabór wniosków rozpocznie się 1 kwietnia br.
14.03.2022

NCBR: ponad 390 mln zł na projekty dotyczące energetyki odnawialnej trafi do konsorcjów przemysłowo-naukowych

Ponad 390 mln zł na projekty dotyczące energetyki odnawialnej trafi do konsorcjów przemysłowo-naukowych w ramach programu „Nowe technologie w zakresie energii”, wspierającego osiągnięcie przez Polskę neutralności klimatycznej - poinformowało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
10.03.2022

Naukowcy szukają rozwiązań dla efektywnej produkcji energii z zasobów geotermalnych

Naukowcy z Akademii Górniczo Hutniczej (AGH) w Krakowie szukają nowych rozwiązań, które pozwoliłyby skuteczniej korzystać z istniejących w Polsce zasobów geotermalnych. Badają m.in. celowość wykorzystania dwutlenku węgla, który byłby nośnikiem energii geotermalnej na dużych głębokościach.
25.12.2021

Volkswagen, Stellantis, GM użyją ekologicznego litu do baterii do pojazdów elektrycznych [WIDEO]

Wiodący producenci samochodów, Volkswagen, Stellantis i General Motors, będą używać litu pozyskiwanego z wód geotermalnych do produkcji baterii do pojazdów elektrycznych. Metoda ta ma znacznie mniejszy ślad ekologiczny niż produkcja litu na słonych pustyniach i w kopalniach.
15.12.2021

Jasienica szykuje się do wykonania odwiertu w poszukiwaniu źródeł termalnych

Gmina Jasienica rozpisała przetarg, który ma wyłonić inżyniera kontraktu przy wykonaniu w Grodźcu odwiertu w poszukiwaniu źródeł geotermalnych – podały władze gminy położonej obok Bielska-Białej. Termin składania ofert upływa 13 grudnia.
06.12.2021

Hołownia: odejście Polski od węgla powinno nastąpić do 2035 r.

Odejście Polski od węgla powinno nastąpić do 2035 r., po tym terminie węgiel powinien być używany tylko w sytuacji awaryjnej - powiedział w sobotę lider Polska 2050 Szymon Hołownia. Ocenił, że rezygnacja z węgla przed 2035 r. nie jest możliwa.
05.12.2021

Które polskie uzdrowisko okaże się najbardziej „eko”? Finaliści nagrody EKO HESTIA SPA

Już w grudniu dowiemy się, do którego z polskich uzdrowisk trafi kolejne 100 tysięcy złotych – główna nagroda w VI edycji konkursu EKO HESTIA SPA, ufundowana przez sopocką Grupę ERGO Hestia. Do ścisłego finału VI edycji konkursu nominowano 4 uzdrowiska: Muszynę i Rabkę, Nałęczów oraz Ustkę.
23.11.2021

Polsko-islandzkie rozmowy o polityce klimatycznej

Kwestie dotyczące współpracy w obszarze wodoru, geotermii i redukcji emisji CO2 były głównym tematem rozmów wiceministra klimatu i środowiska Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego z Ambasador Islandii Maríą Erla Marelsdóttir. Spotkanie odbyło się 4 listopada 2021 r. w Warszawie.
09.11.2021

NFOŚiGW zaoferuje samorządom 100% finansowania na poszukiwania złóż wód termalnych

70 mln zł dla samorządów lub ich związków przeznaczy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na przedsięwzięcia w zakresie poszukiwania i rozpoznawania złóż wód termalnych. Nabór w ramach drugiego konkursu programu priorytetowego „Udostępnianie wód termalnych w Polsce” odbędzie się w terminie od 3 stycznia do 30 czerwca 2022 r.
04.11.2021

Prezes URE ogłasza kolejną turę aukcji OZE

Zgodnie z uzgodnionym z ministrem klimatu harmonogramu kolejnych w 2021 roku aukcji na sprzedaż energii ze źródeł odnawialnych, pierwsze dwie odbędą się 2 i 3 grudnia tego roku i dedykowane zostały hybrydowym instalacjom OZE - poinformował w poniedziałkowym komunikacie Urząd Regulacji Energetyki.
26.10.2021

KOMAG i SRK wspólnie chcą pokazać, co znaczy Zielony Ład po śląsku

Instalacja do elektrolizy wodoru, magazynowanie energii w sprężonych gazach z wykorzystaniem infrastruktury pokopalnianej - hybrydy magazynów energii z odnawialnymi źródłami energii, czy wreszcie zbiorniki mocy wykorzystujące akumulatory samochodowe – to tylko niektóre z innowacyjnych projektów, którymi zajmują się obecnie specjaliści z Instytutu Techniki Górniczej KOMAG w Gliwicach. Z efektami ich pracy można było zapoznać się podczas 22. Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej KOMTECH, która obradowała w dniach 11-13 pa
18.10.2021

Powstanie pierwsza taka na świecie linia produkcyjna działającą na parze geotermalnej

Wyeliminowanie spalania gazu ziemnego, a także zmniejszenie zużycia masy celulozowej i odpadów, wpłynie na ograniczenie emisji dwutlenku węgla o 23 proc. dzięki nowoczesne technologii Essity w zakładzie w Nowej Zelandii.
17.10.2021

VII Ogólnopolski Kongres Geotermalny

28 września 2021 r. wiceministrowie klimatu i środowiska Ireneusz Zyska i Piotr Dziadzio uczestniczyli w VII Ogólnopolskim Kongresie Geotermalnym. Głównym tematem wystąpień był rozwój wykorzystania geotermii w Polsce.
01.10.2021

Merkel: Niemcy są zainteresowane litem z Serbii

Kanclerz Angela Merkel oznajmiła, że Niemcy są zainteresowane importem litu z Serbii, natomiast kraje członkowskie Unii Europejskiej zajmą się kwestią eksploatacji tego metalu.
24.09.2021

Wody geotermalne przyciągają inwestorów

Gmina Poddębice, leżąca 40 km na północny zachód od Łodzi, ma bardzo szerokie plany w zakresie wykorzystania źródeł geotermalnych. Już dziś wyprodukowane dzięki geotermii ciepło dociera do 70 proc. mieszkańców, a w przyszłości ma być ono produkowane w kogeneracji z energią elektryczną.
22.09.2021

Ciepło geotermalne roztapia lodowiec Thwaites na Antarktydzie

Pochodzące z wnętrza Ziemi ciepło to jedna z przyczyn szybkiego topnienia ogromnego antarktycznego lodowca Thwaites na Antarktydzie Zachodniej – informuje pismo “Nature Communications Earth & Environment”.
22.08.2021

NFOŚ: ok. 229 mln zł dla 15 samorządów na odwierty geotermalne

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał w czwartek umowy z 15 samorządami na dofinansowanie kwotą 229,2 mln zł odwiertów za wodami geotermalnymi. To pierwszy efekt programu priorytetowego "Udostępnianie wód termalnych w Polsce".
12.08.2021

Wody termalne dla samorządów

Wody termalne stanowią cenny surowiec wykorzystywany w wielu dziedzinach gospodarki krajowej, cieszący się rosnącym zainteresowaniem ze strony inwestorów. Dlatego też niezbędny jest stały rozwój ich wykorzystania. Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy wspólnie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podejmuje działania, aby wspierać podmioty zainteresowane wykorzystaniem potencjału wód termalnych w Polsce.
12.08.2021

W Iwierzycach pracuje najnowocześniejsze urządzenie wiertnicze w kraju

W czwartek w Iwierzycach na Podkarpaciu firma Exalo Drilling zaprezentowała urządzenie wiertnicze Drillmec HH-220. Jak podkreślił prezes spółki Marcin Gawroński, to jedno z najnowocześniejszych urządzeń na rynku wierceń lądowych. To też pierwsze takie urządzenie w kraju – dodał.
30.07.2021

Zielona energia z głębi ziemi oświetli Wielką Brytanię

Rozwijający się sektor energii geotermalnej w Wielkiej Brytanii osiągnął kamień milowy po tym, jak w czwartek ogłoszono, że "elektrownia typu proof of concept" w Kornwalii zaczęła produkować parę geotermalną. Podczas gdy sektor geotermalny w Wielkiej Brytanii jest wciąż na wczesnym etapie rozwoju, w krajach takich jak Islandia jest on bardziej rozwinięty.
06.07.2021

Drukarka 3D wniosła innowacyjne rozwiązania do wielowiekowej historii energii geotermalnej

W ubiegłym tygodniu włoska elektrownia geotermalna Enel ogłosiła sukces – z pozytywnym skutkiem udało się zastosować drukarkę 3D do naprawy i dostarczania części zamiennych do elektrowni.
05.06.2021

Pilotaż projektu instalacji pomp ciepła w Krynicy Zdroju i Rabce Zdroju

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka 2 czerwca 2021 roku ogłosił rozpoczęcie prac nad pilotażowym projektem instalacji pomp ciepła z wykorzystaniem otworowych wymienników ciepła dla obszarów Krynicy Zdroju i Rabki Zdroju. Prace będą realizowane przez 12 miesięcy, a projekt będzie finansowany w ramach programu „ Polska Geotermia Plus” z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
04.06.2021

W Sękowej powstanie hybrydowe źródło energii

Ministrowie klimatu i środowiska Michał Kurtyka i Piotr Dziadzio 2 czerwca 2021 roku, w miejscowości Sękowa, zainaugurowali pilotażowy projekt, polegający na integracji lokalnych odnawialnych źródeł energii.
04.06.2021

W Koninie powstanie ciepłownia geotermalna - przetarg rozstrzygnięty

Ponad 58 mln zł ma kosztować budowa ciepłowni geotermalnej w Koninie (woj. wielkopolskie). Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej – Konin poinformowało w poniedziałek o rozstrzygnięciu przetargu na wykonawcę inwestycji.
17.05.2021

Lista rankingowa wniosków geotermalnych

Minister Klimatu i Środowiska zawiadamia, że w dniu 13 maja przekazał do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej listę rankingową wniosków geotermalnych, złożonych w programie priorytetowym NFOŚiGW pn. Udostępnianie wód termalnych w Polsce, które zostały skierowane do zaopiniowania przez Ministra Klimatu i Środowiska zgodnie z ustawą Prawo ochrony środowiska. Rekomendację ministra dotyczącą dofinansowania otrzymało 15 z 30 przekazanych do oceny wniosków.
15.05.2021

Europa wkrótce będzie mogła wysyłać CO2 na Islandię, aby zamienić go w minerał w podłożu wulkanicznej wyspy.

Islandzki startup Carbfix buduje hub Coda Terminal, który będzie odbierał dwutlenek węgla, transportowany na specjalnie zaprojektowanych do tego celu statkach. Tam zostanie przekształcony w skałę za pomocą techniki imitującej i przyspieszającej naturalny proces mineralizacji węgla, tym samym zapewniając trwałe rozwiązanie magazynowe.
02.05.2021

Ciepło z głębi ziemii – projekt SURF przyszłością energetyczną

W najgłębszej nieczynnej kopalni złota w zachodniej Dakocie Południowej, w Ameryce Północnej, prawie 600 km przestrzeni stało się podziemnym ośrodkiem badawczym Sanford. Przestrzeń Sanford Lab, czyli SURF jest obecnie wykorzystywana w 27 projektach badawczych, od biologii po geologię, jak opisano w artykule z Pacific Northwest National Laboratory.
26.04.2021

Komisja PE za priorytetem dla badań nad wykorzystaniem węgla koksowego m.in. w przemyśle baterii

Badania nad wykorzystaniem węgla koksowego w przemyśle baterii czy chemicznym w ramach unijnego Funduszu Badawczego Węgla i Stali mają być traktowane priorytetowo - uznała Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego. O jej decyzji poinformował europoseł Jerzy Buzek.
24.03.2021

Komisja PE uznaje za priorytetowe badania nad wykorzystaniem węgla koksowego m.in. w przemyśle baterii

Badania nad wykorzystaniem węgla koksowego w przemyśle baterii czy chemicznym w ramach unijnego Funduszu Badawczego Węgla i Stali mają być traktowane priorytetowo - uznała Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego. O jej decyzji poinformował europoseł Jerzy Buzek.
23.03.2021

KE chce przeznaczyć 60 mln euro na Fundusz Badawczy Węgla i Stali

Komisja Europejska chce przeznaczyć 60 mln euro na Fundusz Badawczy Węgla i Stali, z którego można będzie finansować m.in. badania dotyczące tzw. czystych technologii węglowych, zagospodarowania pogórniczych odpadów czy rekultywacji hałd - poinformowała europosłanka PiS Izabela Kloc.
16.03.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.