Minister Moskwa: geotermia doskonale wpisuje się w suwerenność

Minister Moskwa: geotermia doskonale wpisuje się w suwerenność  - ZielonaGospodarka.pl
17.04.2023 14:30
Strona główna Energetyka, OZE Minister Moskwa: geotermia doskonale wpisuje się w suwerenność

Partnerzy portalu

Minister Moskwa: geotermia doskonale wpisuje się w suwerenność  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. gov.pl

Geotermia doskonale wpisuje się w suwerenność — powiedziała w poniedziałek w Toruniu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Zaznaczyła, że na ok. połowie terytorium kraju jest potencjał geotermalny i będzie on wykorzystywany jako filar polskiej transformacji energetycznej.

Minister Moskwa uczestniczyła w Toruniu w konferencji "Geotermia dla rozwoju polskich miast i społeczności" w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej.

"Geotermia doskonale wpisuje się w suwerenność. To jest źródło, gdzie nie musimy się o nic prosić. Mamy własne źródło wykorzystania lokalnego potencjału. W Polsce na około połowie terytorium kraju jest ten potencjał. Dotychczas wykorzystaliśmy go w siedmiu miejscach. Toruń przeszedł chyba najtrudniejszą ścieżkę, jeżeli chodzi o geotermię w Polsce - nie tylko, jeżeli chodzi o czas, ale i skomplikowanie, liczbę przeciwników i wrogów, którzy na tej ścieżce byli" - oceniła minister klimatu i środowiska.

Szefowa MKiŚ gratulowała wszystkim miejscowościom w kraju, które zdecydowały się na wykorzystywanie potencjału geotermalnego. Wyraziła opinię, że geotermia jest dla systemu ciepłowniczego "źródłem suwerenności", a w wielu miejscach staje się podstawą "skoku rozwojowego".

Anna Moskwa zapewniła, że państwo pomoże wszystkim samorządom chcącym wykorzystywać ten potencjał — tak w zakresie formalności, jak i sfinansowania pierwszych odwiertów. W kolejnych latach geotermia ma być filarem polskiej transformacji energetycznej w zakresie ciepłownictwa.

"Siedem pierwszych miejsc w Polsce wykorzystujących geotermię jest przykładem dla wszystkich, że się da i nie wszędzie to trwa 20 lat. Można krócej, w ostatnich latach jest dużo krócej. Zachęcamy każdego, kto miałby ochotę. Chętnie wszystko wytłumaczymy i opowiemy" - powiedziała Moskwa.

Minister podkreśliła, że geotermia znalazła się w "Strategii dla ciepłownictwa" jako jedno z kluczowych źródeł.

"Znalazło to swoje odzwierciedlenie w finansowaniu. (...) Pierwsze odwierty zawsze są ryzykowne. Mamy dobre analizy, ale nadal nie wiadomo, z czym się zetkniemy w lokalnej rzeczywistości. Dlatego zdjęliśmy z samorządów tę odpowiedzialność i ryzyko. Finansujemy ten pierwszy odwiert" - zaznaczyła.

Jak zastrzegła, "nie każde miasta niestety mają swój potencjał geotermalny, więc część będzie czekała na swoją technologię przyszłości. W międzyczasie w tych miejscach będzie przede wszystkim węgiel, biomasa i punktowo gaz" - dodała.

Przyznała, że tam transformacja odbędzie się wtedy, gdy będzie technologia ją umożliwiająca.

"Wszędzie musimy opowiadać o tym, że nasz model transformacyjny jest oparty na naszym potencjale, naszych technologiach, naszych środkach i możliwościach. Będziemy szli swoją, polską ścieżką — przede wszystkim geotermią. Jeżeli potem pojawi się coś dobrego, to będziemy tę technologię jak najbardziej stosować" - podkreśliła.autorzy: Tomasz Więcławski, Jerzy Rausz

twi/ rau/ mk/

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 24525,00 $ tona 1,03% 24 maj
 Cynk 2305,00 $ tona -2,41% 24 maj
 Aluminium 2233,00 $ tona 1,45% 24 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.