Znamy zwycięzcę finałowej edycji konkursu EKO HESTIA SPA

Znamy zwycięzcę finałowej edycji konkursu EKO HESTIA SPA - ZielonaGospodarka.pl
17.11.2023 12:21
Strona główna Klimat, Edukacja Znamy zwycięzcę finałowej edycji konkursu EKO HESTIA SPA

Partnerzy portalu

Znamy zwycięzcę finałowej edycji konkursu EKO HESTIA SPA - ZielonaGospodarka.pl
Fot. PAP MediaRoom

Nagroda w wysokości 100 tysięcy złotych trafi do Goczałkowic-Zdroju. To wyróżnienie za skuteczne działania na rzecz środowiska. Zwycięzcę wybrała kapituła konkursu EKO HESTIA SPA.

W ramach konkursu skierowanego do polskich uzdrowisk, eksperci oceniają i nagradzają kompleksowe, długofalowe działania, inwestycje oraz inicjatywy na rzecz ochrony środowiska. Ważnym elementem tych działań jest również systematyczna edukacja ekologiczna lokalnych społeczności. W VIII - ostatniej już - edycji konkursu, ocenie podlegały nowatorskie działania i inwestycje, mające pozytywny wpływ na środowisko, zrealizowane w latach 2018-2022.

Ufundowana przez ERGO Hestię główna nagroda konkursowa to 100 tysięcy złotych, które zwycięskie uzdrowisko może przeznaczyć wyłącznie na realizację pomysłów i projektów związanych z ochroną środowiska. Przyznane będą też nagrody dodatkowe w postaci rocznych ubezpieczeń od szkód środowiskowych.

„Zmiany klimatyczne to ogromne wyzwanie, z którym musimy się wszyscy dziś zmierzyć. Dlatego nasz konkurs ma przede wszystkim wymiar praktyczny przez lata nagrodziliśmy wiele najlepszych proekologicznych pomysłów, inwestycji i projektów polskich uzdrowisk. Wszystkie te działania były skupione wokół zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska, które są godne naśladowania przez inne samorządy” - podkreśla Mario Zamarripa, dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju w Grupie ERGO Hestia.

Do udziału w VIII edycji konkursu zakwalifikowano 7 zgłoszeń polskich uzdrowisk. O główną nagrodę rywalizowały tym razem: Sopot, Ustka (woj. pomorskie), Uniejów (woj. łódzkie), Jelenia Góra (woj. dolnośląskie), Goczałkowice-Zdrój (woj. śląskie), Czarny Dunajec (woj. małopolskie) i Solec-Zdrój (woj. świętokrzyskie).

W ścisłym finale tegorocznego konkursu znalazły się 4 polskie uzdrowiska, których proekologiczne działania Kapituła Konkursowa oceniła najwyżej: Czarny Dunajec (woj. małopolskie), Goczałkowice-Zdrój (woj. śląskie), Sopot (woj. pomorskie) i Uniejów (woj. łódzkie).

Zwycięzcą VIII edycji konkursu okazały się Goczałkowice-Zdrój - niewielka wieś w powiecie pszczyńskim, jedno z dwóch śląskich uzdrowisk.

„Doceniliśmy w tym przypadku wieloletnie, strategiczne plany działań proekologicznych, m.in. związanych z programem ograniczania emisji oraz ich konsekwentną realizację - mówi prof. Alicja Kicińska z Kapituły Konkursu. - Istotne w tej wizji było też właściwe zrozumienie potrzeb mieszkańców i kuracjuszy oraz rozsądne gospodarowanie zasobami środowiskowymi i środkami finansowymi na realizację zaplanowanych celów”.

W konkursie oprócz nagrody głównej przyznawany jest także tytuł EKO WIZJONERA. W tym roku nagrodę tę otrzymał Marcin Ratułowski, burmistrz Czarnego Dunajca.

Od samego początku merytorycznym partnerem konkursu EKO HESTIA SPA jest największa polska organizacja, zrzeszająca miejscowości posiadające status uzdrowiska - Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP. - To właśnie polskie uzdrowiska często są pionierami nowatorskich działań w sferze ochrony środowiska - mówi dr Jan Golba, prezes SGU RP, doświadczony samorządowiec i długoletni burmistrz Muszyny. - To konkurs niezwykle potrzeby i zupełnie wyjątkowy - nawet w skali europejskiej - realnie wspierający najcenniejsze inicjatywy, inwestycje i działania związane z ekologią.

Poprzedni laureaci konkursu EKO HESTIA SPA

W ośmiu dotychczasowych edycjach konkursu uczestniczyło łącznie 35 uzdrowisk. W 2016 r. laureatem nagrody głównej był Uniejów, w następnym roku zdobyło ją Busko-Zdrój, w roku 2018 - Inowrocław, a kolejni zwycięzcy to Lądek-Zdrój, Latoszyn-Zdrój, Muszyna i Rabka. Dotychczasowi laureaci mogli wziąć udział w konkursie po upływie 5-letniej karencji.

I edycja konkursu została rozstrzygnięta w roku 2016. Głównym laureatem zostało najmłodsze stażem polskie uzdrowisko, jedyne w województwie łódzkim h Uniejów. Jury doceniło wykorzystanie źródeł geotermalnych jako uzupełniającego źródła energii oraz nowatorskie projekty w obszarze edukacji szkolnej, związane z kształtowaniem postaw proekologicznych.

Zwycięzcą II edycji zostało Busko-Zdrój (woj. świętokrzyskie). W jego działaniach doceniono kompleksowe podejście do wykorzystania energii słonecznej oraz zagospodarowania terenów zielonych.

W roku 2018 laureatem konkursu został Inowrocław, nagrodzony m.in. za wprowadzenie ekologicznego transportu miejskiego (cały tabor został wymieniony na elektryczny) oraz inwestycje zrealizowane w parku uzdrowiskowym.

Głównym laureatem IV edycji został Lądek-Zdrój, nagrodzony za konsekwentną realizację kompleksowej polityki ochrony środowiska w oparciu o odnawialne źródła energii oraz złoża geotermalne.

W roku 2020 zwycięzcą konkursu został Latoszyn-Zdrój, uzdrowisko zlokalizowane w gminie Dębica (woj. podkarpackie), reaktywowane po 75 latach nieobecności na uzdrowiskowej mapie.

VI edycja przyniosła zwycięstwo małopolskiej Muszyny (lidera wielu innowacyjnych rozwiązań w zakresie ekologii), a ubiegłorocznym laureatem zostało małopolskie uzdrowisko Rabka-Zdrój, którą Kapituła Konkursu doceniła m.in. za „ciągłość i konsekwencję działań oraz determinację włodarzy w systematycznym rozwiązywaniu głównego problemu środowiskowego, jakim jest jakość powietrza.

Źródło: Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.