Wynik wyszukiwania - "innowacja " - Wiadomości

Naukowcy z Politechniki Krakowskiej przystosowali tłokowy silnik spalinowy do zasilania wodorem

Naukowcy Politechniki Krakowskiej przystosowali tłokowy silnik spalinowy do zasilania wodorem. Jak podkreślił kierownik zespołu prof. Marek Brzeżański, jest to kolejna innowacja związana z badaniami nad zastosowaniem wodoru jako paliwa, które prowadzone są w tej uczelni od lat 80 XX w.
29.01.2024

Panele wodorowe KU Leuven włączone do spółki typu spin-off

Produkcja paliwa odnawialnego w dowolnym miejscu na świecie, w oparciu o światło i powietrze? Jest to możliwe dzięki unikalnej technologii wodorowej opracowanej w KU Leuven. Zostało to szeroko zademonstrowane w ostatnich latach poprzez integrację technologii z panelem wodorowym.
29.01.2024

Selena FM laureatem Konkursu Innowator ESG 2023

Selena FM z platynową nagrodą w Konkursie „Innowator ESG 2023”. Wyróżnienie w kategorii E – Innowacja w obszarze środowiska zostało przyznane firmie za innowacyjne podejście w zaprojektowaniu jednoskładnikowej piany poliuretanowej do energooszczędnej izolacji drzwi i okien. Konkurs promuje najlepsze praktyki z zakresu ESG. Organizowany jest przez Polskie Stowarzyszenie ESG.
23.12.2023

PGE Energia Ciepła uruchomiła innowacyjną instalację Hybrydowego Węzła Ciepła

PGE Energia Ciepła uruchomiła pilotażową instalację Hybrydowego Węzła Ciepła w Zgierzu. To pierwszy tego typu projekt w Polsce zrealizowany przez PGE Energia Ciepła w budynku mieszkalnym wielolokalowym we współpracy z TBS.
22.11.2023

Norweski Supercluster rusza na oceany. Bałtycki Klaster Morski na tym samym kursie

Przemysły morskie ewoluują, a Norwegia postanowiła zająć w nich wiodące miejsce w rozwoju i wdrażaniu innowacji oraz rozwoju zielonej gospodarki. Regiony Rogaland, Vestland i Møre og Romsdal współpracują obecnie nad utworzeniem nowego superklastra.
28.08.2023

Wiatr w skrzydłach. VentoFoil inteligentnie napędza żeglugę

Holenderska firma eConowind opracowała przełomowe rozwiązanie napędowe – VentoFoil. Prekursorski system zamontowano na pokładzie cementowca Sunnanvik, należącego do floty Eureka Shipping, będącej częścią spółki SMT Shipping, co wpisuje się w konsekwentnie realizowaną przez firmę strategię wdrażania innowacyjnych patentów na rzecz zrównoważonego wpływu przemysłu na środowisko.
13.06.2023

Eksperci od niższych rachunków za prąd z DB Energy wkroczą na Główny Rynek GPW

We wtorek 25 kwietnia DB Energy S.A., wiodąca firma w branży poprawy efektywności energetycznej, przejdzie z NewConnect na Główny Rynek Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
24.04.2023

Pierwsze na świecie: rozwiązania Hoymiles w zakresie innowacyjnego montażu mikrofalowników zaoszczędzają 70% czasu

Firma Hoymiles, wiodący dostawca inteligentnej energii i producent mikrofalowników, planuje wprowadzenie innowacyjnego rozwiązania montażowego do instalacji fotowoltaicznych z wieloma lub jednym mikrofalownikiem, które skraca czas instalacji o 70%.
19.04.2023

Innowacja usprawni rozwiązania oparte na skoncentrowanej energii słonecznej

Największy odbłyśnik słoneczny, jaki kiedykolwiek powstał, charakteryzuje się niezrównaną jakością optyczną oraz trwałością. Co więcej, jego szybki i tani proces produkcji pozwoli na łatwą komercjalizację rozwiązania.
23.03.2023

Modułowy system uszczelniający Roxtec

Co to takiego modułowy system uszczelniający do rur i kabli?
21.03.2023

Wyciśnięte do ostatniej kropli!! Polska innowacja technologiczna w przetwarzaniu wody

Każdego roku tylko w Polsce przetwarzamy m.in. ponad 2 mln ton jabłek na koncentrat. Około 70 proc. wody z tych owoców jest marnowana, bo jako pozbawiona minerałów nie nadawała się do spożycia. Polska firma opracowała rozwiązanie, które pozwala produkować z niej zdrową i smaczną wodę, a naukowcy z PWr pomogą je udoskonalić.
22.02.2023

Innowacja w zakresie monitorowania integralności MFW zmniejszy koszty i emisję CO2

Konsorcjum składające się z firm BeeX i Sulmara oraz Uniwersytetu Strathclyde uzyskało grant Enterprise Singapore - Innovate UK - na rozwój autonomicznego pojazdu nowej generacji do kontroli integralności dedykowanego morskim farmom wiatrowym.
18.02.2023

195 mln euro na projekty wspierające technologie wodorowe

Europejskie Partnerstwo na rzecz Czystego Wodoru właśnie ogłosiło nabór wniosków na projekty w ramach rozwoju technologii wodorowych, które mogą być realizowane przez różne podmioty, począwszy od dużych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) po instytucje publiczne i jednostki badawcze, w zależności od specyfiki tematu. Wnioski można składać od 31 stycznia 2023 r. do 18 kwietnia 2023 r. W tym roku na rozwój projektów w ramach nowoczesnych technologii wodorowych zostało przeznaczonych 195 mln EURO.
30.01.2023

Prezes KGHM: decyzja Komisji Dozoru Jądrowego USA przybliża nas do realizacji planów ws. atomu

Decyzja amerykańskiego regulatora to przełomowy moment, który przybliża nas do realizacji własnych planów dot. atomu - stwierdził prezes KGHM Tomasz Zdzikot, odnosząc się do wydania certyfikatu dla projektu małego reaktora modułowego NuScale Power przez amerykańską Komisję Dozoru Jądrowego.
23.01.2023

USA. Komisja Dozoru Jądrowego (NRC) wydała certyfikat dla projektu małego reaktora modułowego firmy NuScale

Amerykańska Komisja Dozoru Jądrowego (NRC) wydała certyfikat dla projektu małego reaktora modułowego firmy NuScale Power - poinformowano na stronie NRC. Umowę z NuScale na wdrożenie technologii SMR w Polsce ma KGHM.
21.01.2023

W Polsce powstanie instalacja do produkcji wodoru z odpadów z tworzyw sztucznych

Hydrogen Utopia International PLC, firma specjalizująca się w przetwarzaniu w wodór mieszanych odpadów plastikowych nienadających się do recyklingu podpisała MoU z Romgos Gwiazdowscy sp. z o.o., na mocy którego firmy będą współpracować w celu wdrożenia instalacji HUI w Polsce i Europie.
19.01.2023

Aluminiowe farmy wiatrowe

World Wide Wind i Hydro zamierzają wykorzystać aluminium w morskich pływających turbinach wiatrowych
09.01.2023

Technologia multidiameter w systemowych uszczelnieniach Roxtec

System uszczelniający Roxtec jest inteligentny, a nasza innowacyjna technologia Multidiameter zapewnia niezawodność. Zawsze można idealnie dopasować do danego kabla lub rury, aby uszczelnienie było całkowicie bezpieczne.
29.12.2022

Innowacyjna technologia CIECH odzysku soli wypadowej zmniejszy emisję chlorków oraz zużycie pary technologicznej

Zespół badawczo-rozwojowy (R&D) Grupy CIECH opracował innowacyjną metodę odzyskiwania tzw. soli wypadowej, powstającej podczas procesu produkcji sody kalcynowanej. Wdrożone w fabryce w Inowrocławiu rozwiązanie pozwala na zmniejszenie emisji chlorków w ściekach o ok. 7,5 tys. ton rocznie.
14.12.2022

Innowacyjne rozwiązania PGE zredukują awarie sieci energetycznej

PGE Dystrybucja, spółka z Grupy PGE, otrzymała ochronę patentową dwóch wynalazków. Jednym z nich jest Mobilny system do bezprzerwowego zasilania sieci dystrybucyjnej średniego napięcia (SN), drugi natomiast dotyczy Systemu Autonomicznej Redukcji Skutków Awarii (SARSA). Tym samym największy w kraju operator sieci dystrybucyjnej stał się uprawniony do dysponowania nowymi rozwiązaniami technologicznymi, które mają znaczący wpływ na wzrost przewagi konkurencyjnej. Poprzez nadane prawo, PGE Dystrybucja uzyskała monopol na komercyjne w
05.12.2022

Europa w drodze do zero emisyjności - niebawem wodór stanie się jednym z głównych filarów miksu energetycznego - jakie technologie będą wdrażane?

Europejskie Partnerstwo na rzecz Czystego Wodoru właśnie wybrało i nagrodziło najlepsze projekty wodorowe w UE
09.11.2022

Technologiczne nowinki pomagają dbać o środowisko. W Polsce debiutuje aplikacja, która ułatwi walkę z zaśmiecaniem plaż czy lasów

Dzikie wysypiska w lasach, odpadki na plażach czy brzegach rzek, śmieci pozostawiane przez turystów na szlakach to w Polsce dość częsty widok. W ubiegłym roku Polacy wytworzyli średnio 358 kg odpadów komunalnych na osobę i tylko nieco ponad 1/4 z nich trafiła do recyklingu. Część z nich trafiła właśnie do środowiska – wskazuje firma technologiczna GlobalLogic, która właśnie wprowadziła na polski rynek aplikację EcoHike. Dzięki niej każdy może zadbać o porządek w swojej najbliższej okolicy. To tylko jeden z przykładów na to, jak t
25.10.2022

Panel wiatrowy - ogrodzenie i produkcja energii z wiatru w jednym - innowacja polskiego start-upu

Opracowywane przez polski start-up instalacje, złożone ze współpracujących ze sobą pionowych turbin, mogą zrewolucjonizować małą energetykę wiatrową. Do produkcji energii z wiatru nie będzie bowiem wymagany wiatrak, wystarczy panel, który może być wykorzystywany jednocześnie jako instalacja OZE oraz ogrodzenie posesji. – Nie chcemy konkurować z instalacjami fotowoltaicznymi, wręcz przeciwnie, idziemy bardzo mocno w rozwiązania hybrydowe, łączące te dwa źródła energii – mówi Tomasz Gruszka, project manager start-upu Panel Wiatrowy
18.10.2022

Goodyear w 63 proc. z materiałów odnawialnych

Podczas targów IAA Transportation Goodyear zaprezentował innowacyjną, demonstracyjną oponę do samochodów ciężarowych, która w 63% została wykonana z materiałów odnawialnych. To kolejny dowód na to, że firma przykłada dużą wagę do wyboru zrównoważonych materiałów do swoich produktów. Zintegrowana oferta produktów i rozwiązań mobilnych Goodyeara to krok w kierunku ekosystemu mobilności, który pomaga klientom osiągać cele zrównoważonego rozwoju.
20.09.2022

PKP Energetyka opatentowała algorytm zarządzający magazynowaniem energii

Autorski algorytm sterowania magazynem energii opracowany przez ekspertów z PKP Energetyka i Uniwersytetu Zielonogórskiego został oficjalnie zarejestrowany jako wynalazek przez Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej. Algorytm jest „mózgiem” magazynu energii – pozwala w najbardziej efektywny sposób sterować pracą instalacji magazynowania energii, która od ponad roku działa przy podstacji trakcyjnej PKP Energetyka w Garbcach. Przez ten czas magazyn zasilił przejazdy prawie 10 000 pociągów i oddał do sieci trakcyjnej 160 MWh ener
19.09.2022

Sieć Badawcza Łukasiewicz: jest umowa na produkcję innowacyjnego poduszkowca

Na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa podpisał umowę na produkcję komercyjną innowacyjnego poduszkowca. Pojazd ma lepsze możliwości poruszania się niż inne tego typu konstrukcje – może być wykorzystywany m.in. przez straż graniczną, policję wodną i wojsko.
09.09.2022

Opatentowana innowacja zmieni na zawsze floating offshore!

Innowacyjna konstrukcja norweskiego start-upu World Wide Wind, w której dwa "przeciwbieżne" wirniki umieszczone są na smukłej konstrukcji wieży-dźwigara, ma sprawić, że koszt energii w tej technologii spadnie poniżej 50 USD/MWh, pisze Darius Snieckus na łamach portalu rechargenews.com.
31.08.2022

Słodko! Gumisie z turbin wiatrowych - nowy poziom recyklingu

Czy nauka może uczynić farmy wiatrowe hot spotami z gumisiami?
26.08.2022

Okna biopanelowe z alg wytwarzają prąd, tlen i biomasę oraz pochłaniają CO2

Pięknie zaprojektowane, generujące energię biopanele, które pochłaniają dwutlenek węgla i wypompowują biomasę, którą można wykorzystać jako paliwo lub nawóz – to pomysł meksykańskiego startupu Greenfluidics i jego wzbogaconych o nanotechnologię paneli budowlanych z bioreaktorem mikroalg.
18.07.2022

Żabka inwestuje w technologie, ekologię i zdrowszą żywność marki własnej

Grupa Żabka zaprezentowała doroczny raport dokumentujący zaangażowanie firmy w 2021 roku w polską gospodarkę, ekologię, działania na rzecz społeczeństwa oraz w rozwój oferty dla konsumentów. Spółka – wraz z właścicielami sieci sklepów franczyzowych – utrzymywała ponad 45 tys. miejsc pracy, odprowadziła do budżetu państwa i samorządów 281 mln zł w formie podatków, składek i opłat, a jej udział w tworzeniu wartości dodanej Polski wyniósł ponad 5 mld zł.
05.07.2022

Polska innowacja wyróżniona przez Komisję Europejską - modułowe ogrody żaluzjowe!

Znamy laureatów międzynarodowego konkursu New European Bauhaus Prizes organizowanego przez Komisję Europejską. Wśród nagrodzonych projektów jest pomysł „Modular Shutter Gardens” - biologicznej żaluzji - ogrodu, przygotowany przez doktorantkę Politechniki Wrocławskiej Cansu Iraz Seyrek Şık i jej męża Metina Şıka.
20.06.2022

[WIDEO] Offshore: pierwsze na świecie punkty ładowania „morskich elektryków” zostaną zainstalowane na farmach wiatrowych u wybrzeży UK

[WIDEO] Offshore: pierwsze na świecie punkty ładowania „morskich elektryków” zostaną zainstalowane na farmach wiatrowych u wybrzeży UK
29.05.2022

SunOyster - innowacja ochłodzi i ogrzeje budynki

Jednym z głównych problemów stojących na drodze do realizacji europejskich planów ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do zera jest zaspokojenie wysokiego zapotrzebowania budynków na energię przy jednoczesnym zapewnieniu ich neutralności dla klimatu. Rozwiązaniem może być innowacyjna technologia pozwalająca na przetwarzanie ciepła na potrzeby chłodzenia.
16.05.2022

Polski bezemisyjny Solaris Urbino 9 LE electric zwycięzcą prestiżowego konkursu busplaner Innovation Award 2022!

26 kwietnia, podczas uroczystej gali w Berlinie, Solaris odebrał Innovation Award w kategorii „Intercity Bus”. To kolejne wyróżnienie busplanera przyznane pojazdom Solarisa i jeszcze jeden dowód na to, że bezemisyjność wychodzi poza ścisłe centra miast.
28.04.2022

Pociągi na wodór realną perspektywą polskiego kolejnictwa

"Polska staje się jednym z globalnych liderów wprowadzania innowacji w kolejnictwie, a perspektywa połączenia wszystkich regionów kraju torami, po których kursować będą pociągi dużych prędkości, jest z każdym rokiem coraz bardziej realna” – powiedział Sławomir Cyza, prezes i dyrektor zarządzający Alstom w Polsce, Ukrainie i Krajach Bałtyckich na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.
27.04.2022

Grafen uzdatni wodę dla energetyki - opatentowana innowacja z Politechniki Łódzkiej

Naukowcy z Instytutu Inżynierii Materiałowej Politechniki Łódzkiej opracowali innowacyjną technologię otrzymywania elektrod grafenowych do uzdatniania wody. Dzięki zastosowaniu nowej powłoki uzyskali elektrody znacznie trwalsze w użytkowaniu, i co najważniejsze, dużo tańsze. O wynalazku z Politechniki Łódzkiej mówi dr hab. inż. Konrad Dybowski, profesor na Wydziale Mechanicznym PŁ, kierownik projektu.
11.04.2022

Premiera polskiego, elektrycznego, autonomiczego bolidu - doceniona innowacja AGH [WIDEO]

Działający w AGH akademicki zespół wyścigowy AGH Racing zaprezentował pierwszy w Polsce bolid autonomiczny stworzony na bazie regulaminu zawodów Formuła Student.
30.03.2022

IT walczy z energochłonnością. Dostawcy szukają sposobów na „zazielenienie” chmury i centrów danych

Jedynie 5 proc. firm z branży technologicznej w Polsce mierzy swój ślad węglowy, ale połowa zamierza to robić w kolejnych latach – wynika z badania InCredibles i INSPIRED. Presja na ograniczanie zużycia energii i emisji CO2 w sektorze IT ciągle rośnie, do czego przyczyniają się m.in. wymogi klientów i regulacje prawne UE związane z transformacją energetyczną.
25.03.2022

Innowacja z AGH - ceramiczna ekologiczna termoizolacja z fusów kawy

Fusy z kawy posiadają bardzo wysoką wartość opałową i zawierają dużą ilość wody, dzięki czemu świetnie nadają się jako dodatek do gliny w procesie produkcji porowatych materiałów ceramicznych o właściwościach termoizolacyjnych. Dr inż. Ewelina Kłosek-Wawrzyn z AGH pracuje nad optymalizacją produkcji takich materiałów. Pierwsze wyniki badań są bardzo obiecujące, o czym poinformowała uczelnia.
21.03.2022

Innowacja z Polietchniki Łódzkiej - patent na biodegradowalną folię

Zespół naukowców z Politechniki Łódzkiej pod kierunkiem prof. Grażyny Budryn opracował innowacyjną technologię na otrzymanie wytrzymałej folii biodegradowalnej powstałej na bazie skrobi. Jak się udało stworzyć tak oczekiwane na rynku rozwiązanie, wyjaśnia prof. Budryn, dyrektor Instytutu Technologii i Analizy Żywności PŁ.
14.02.2022

Rajstopy z sieci rybackich – modna innowacja Gabrielli

Rajstopy z sieci rybackich? Gabriella udowadnia, że to możliwe! Z odzyskanych z mórz i oceanów odpadów, dzięki procesom recyklingowym, powstają przędze, a z nich rajstopy. Zysk z ich sprzedaży wesprze Fundację Mare, która działa na rzecz ochrony Bałtyku.
17.12.2021

Innowacja polskiego start-up'u: system wykorzystujący potencjał parkingów - umożliwia udostępnianie miejsc i punktów ładowania EV

Niemal połowa kierowców (44 proc.) uważa, że ​​znalezienie miejsca parkingowego jest stresującym doświadczeniem, na którym traci się średnio cztery dni w ciągu roku. Większość miast wdraża systemy inteligentnych parkingów, te jednak nie są w stanie odpowiedzieć na coraz większe potrzeby.
15.12.2021

Marani. Pierwsze polskie rozwiązanie wytwarzania energii elektrycznej z ciepła odpadowego - mikrosiłownia ORC o mocy do 10 kWe [WIDEO]

Firma Marani testuje pierwszą małą elektrownię na terenie stoczni Crist w Gdyni. To unikatowy projekt na skalę europejską ze względu na pozyskanie ekologicznej energii.
14.12.2021

Rozpoczęto sadzenie tzw. lasu węglowego

Sadzenie tzw. lasu węglowego, który ma mieć powierzchnię prawie 18 ha, rozpoczęto we wtorek na terenie Leśnictwa Kobylepole w Poznaniu. Według zapowiedzi ma to być ekosystem leśny o zwiększonej chłonności dwutlenku węgla.
24.11.2021

Kongres 590: w Polsce jest już kultura innowacyjności, potrzeba stabilnej strategii i przepisów

Kultura innowacyjności, która już się w Polsce rozwinęła, potrzebuje stabilnych przepisów oraz odpowiedzialnej strategii – uznali uczestnicy debaty na temat znaczenia nowych technologii dla polskiej gospodarki. Dyskusja o innowacjach była jednym z najciekawszych wydarzeń Kongresu 590, odbywającego się w Warszawie w dniach 5-6 października 2021 r.
08.10.2021

Elektrownia Powiśle z globalnym wyróżnieniem MIPIM Award 2021

8 września, we francuskim Cannes, Elektrownia Powiśle otrzymała główną nagrodę w MIPIM Awards 2021. To najbardziej prestiżowy, ogólnoświatowy konkurs skupiający wszystkich uczestników rynku nieruchomości - od inwestorów, deweloperów, przez architektów, firmy budowlane, agencje doradcze, po banki i kancelarie prawnicze. Inwestycja zrealizowana przez Tristan Capital Partners oraz White Star Real Estate zwyciężyła w kategorii „Best Mixed-Use Development”.
14.09.2021

Rynek OZE rośnie - Grupa UNIMOT odpowiada innowacyjną linią produkcyjną paneli fotowoltaicznych

W fabryce PZL Sędziszów, uruchomiona została linia produkcyjna polskich modułów fotowoltaicznych Grupy UNIMOT. Szeroki wachlarz wysokiej klasy modułów pojawi się m.in. w ofercie AVIA Solar, należącej do Grupy, na początku IV kwartału tego roku.
11.08.2021

ML System głównym sponsorem konkursu na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd

Trwa Ogólnopolski Konkurs dla Jednostek Samorządu Terytorialnego na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd. Konkurs organizuje Instytut Polityki Energetycznej im Łukasiewicza w Rzeszowie, wspólnie z partnerami.
09.07.2021

Rewolucyjna metoda recyklingu opakowań wielomateriałowych opracowana przez Polaków

Z opakowań wielomateriałowych, takich jak powszechnie stosowane kartony po płynnej żywności czy torby termoizolacyjne, odzyskuje się przeważnie wyłącznie papier. Odzyskanie pozostałych surowców, czyli aluminium i polietylenu z laminatu, który pozostaje po odseparowaniu papieru, jest znacznie trudniejsze.
01.07.2021

Kosmiczne technologie wykorzysta rolnictwo, przemysł i energetyka

W 2030 roku po orbicie okołoziemskiej może krążyć nawet 60 tys. satelitów. Własne satelity na orbicie umieści także polska firma SatRevolution. W tym roku planuje wystrzelić łącznie 14 satelitów polskiej konstelacji STORK na pokładach Virgin Orbit oraz SpaceX Falcon 9.
28.05.2021

Ułożono pierwszą powierzchnię z niskoemisyjnego betonu z grafenem

Brytyjscy naukowcy opracowali beton z grafenem, który jest o 30 proc. mocniejszy, niż standardowy. Doprowadzili też do pierwszego zastosowania tego materiału. Ze względu na skalę zużycia betonu na świecie, taka innowacja może się przełożyć na kolosalne zmniejszenie emisji CO2.
28.05.2021

SYMBIOSIS - innowacyjne autonomiczne urządzenie podmorskie, które monitoruje ławice ryb

Dokładne pomiary zasobów ryb okazały się wysoce złożoną operacją w ramach projektu SYMBIOSIS, wykorzystując możliwości związane z nurkowaniem i inżynierią podmorską do granic możliwości. Na szczęście ich zaawansowane technologicznie rozwiązanie przyniosło obiecujące wyniki.
24.05.2021

Wyścig po słońce: pierwsza na świecie górska farma słoneczna

Szwajcarska górska wioska Bourg-Saint-Pierre cieszy się wyjątkową sławą. Na wysokości 1810 metrów nad poziomem morza, na zbiorniku Lac des Toules w Wallis funkcjonuje unikatowa elektrownia słoneczna.
20.05.2021

Beton przyjazny naturze?

Nad specjalnymi prefabrykatami nawierzchniowymi, które pomogą nie tylko w oczyszczaniu powietrza, ale także filtracji wody opadowej i redukcji hałasu, pracują naukowcy z Politechniki Warszawskiej.
04.01.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.