[WIDEO] Offshore: pierwsze na świecie punkty ładowania „morskich elektryków” zostaną zainstalowane na farmach wiatrowych u wybrzeży UK

Strona główna Transport, Elektromobilność [WIDEO] Offshore: pierwsze na świecie punkty ładowania „morskich elektryków” zostaną zainstalowane na farmach wiatrowych u wybrzeży UK

Partnerzy portalu

[WIDEO] Offshore: pierwsze na świecie punkty ładowania „morskich elektryków” zostaną zainstalowane na farmach wiatrowych u wybrzeży UK - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Youtube/ MJR Power & Automation Offshore Wind On-Turbine Vessel Charging System.

Już tego lata, u wybrzeży Wielkiej Brytanii na farmach wiatrowych Lynn i Inner Dowsing, zostaną zainstalowane pierwsze na świecie morskie punkty ładowania statków elektrycznych - poinformował brytyjski Departament Transportu.

Projekt rozwoju systemu ładowania statków elektrycznych na turbinach wiatrowych jest prowadzony przez MJR Power and Automation i obejmuje również ORE Catapult, Xceco, Artemis Technologies oraz Tidal Transit.

Partnerzy zapewnili finansowanie projektu przez rząd Wielkiej Brytanii we wrześniu 2021 roku, w ramach konkursu Clean Maritime Demonstration Competition, finansowanego przez brytyjski Departament Transportu i realizowanego we współpracy z Innovate UK.

Wspólnym celem było zaprojektowanie, zbudowanie i przetestowanie punktu ładowania umieszczonego na turbinie wiatrowej. Takie podejście pozwoli na wykorzystanie istniejącej już infrastruktury, jak platforma turbiny i kable elektryczne, w celu dostarczania odnawialnej energii elektrycznej na statki.

Gdy eCTV "dokuje" do turbiny, bęben kablowy opuszcza złącze ładowania elektrycznego, które podłącza się do statku i ładuje akumulator znajdujący się na pokładzie.

Chociaż technologia niezbędna do realizacji tego zadania jest stosunkowo dojrzała, do chwili obecnej to rozwiązanie nie było jeszcze stosowane, dlatego w ramach tego projektu konieczne będzie opracowanie standardów, praktyk roboczych i procedur w celu bezpiecznego przeprowadzenia tego zadania na morzu - stwierdziła firma MJR Power and Automation.

Oczekuje się, że punkty ładowania umożliwią całkowicie elektrycznym załogowym statkom transferowym i innym jednostkom wsparcia offshore podłączenie się w terenie do w 100 proc. ekologicznego źródła energii generowanego bezpośrednio przez morskie turbiny wiatrowe.

Ta nowa innowacja technologiczna ma na celu przełamanie istniejących barier zasięgu, a tym samym zwiększenie zainteresowania właścicieli i operatorów statków przejściem na w pełni elektryczne i ekologiczne systemy napędowe, zarówno w przypadku statków modernizowanych, jak i tych nowo budowanych jednostek.

Lynn i Inner Dowsing to dwie sąsiadujące ze sobą morskie farmy wiatrowe zlokalizowane u wybrzeży Lincolnshire, składające się z 54 turbin o łącznej mocy 194 MW.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.