Wiatr w skrzydłach. VentoFoil inteligentnie napędza żeglugę

Strona główna Transport, Elektromobilność Wiatr w skrzydłach. VentoFoil inteligentnie napędza żeglugę

Partnerzy portalu

Wiatr w skrzydłach. VentoFoil inteligentnie napędza żeglugę - ZielonaGospodarka.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Holenderska firma eConowind opracowała przełomowe rozwiązanie napędowe – VentoFoil. Prekursorski system zamontowano na pokładzie cementowca Sunnanvik, należącego do floty Eureka Shipping, będącej częścią spółki SMT Shipping, co wpisuje się w konsekwentnie realizowaną przez firmę strategię wdrażania innowacyjnych patentów na rzecz zrównoważonego wpływu przemysłu na środowisko.

VentoFoil to elastyczne, pionowe elementy w kształcie skrzydeł, które przekształcają energię wiatru w dodatkowy napęd dla jednostek pływających, tym samym znacznie redukując zużycie paliwa. Aerodynamiczna innowacja polega na inteligentnym systemie ssania, który kontroluje przepływ powietrza wokół skrzydeł, zapewniając optymalną siłę napędową w stosunku do ich rozmiaru. Szacuje się, że VentoFoil może generować ciąg, który pozwoli zaoszczędzić nawet kilkaset kW mocy silnika. Rozwiązanie ma na celu pomóc przedsiębiorstwom żeglugowym osiągnąć cele ustalone przez Międzynarodową Organizację Morską (IMO) w zakresie regulacji emisji CO2 i redukcji śladu węglowego o 40% do 2030 roku.

Jednym z pierwszych użytkowników najnowszej generacji VentoFoil jest SMT Shipping. Spółka dodała skrzydeł swojej flocie, wyposażając cementowiec Sunnanvik w inteligentny system napędowy. Instalacja komponentów została przeprowadzona w maju, w PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni. Implementacja holenderskiego rozwiązania jest istotnym elementem nastawionej na zrównoważony rozwój polityki firmy. Przewidywane ograniczenie zużycia paliwa na jednostce ma wynieść 10%, a pierwsze dane eksploatacyjne, które docierają z pokładu, są bardzo obiecujące. Sławomir Pyż, dyrektor konstrukcji i projektów specjalnych SMT Shipping, zwraca dodatkowo uwagę, że montaż supernowoczesnego rozwiązania na leciwej, bo już 45-letniej jednostce, pozwoli znacznie wydłużyć jej żywotność.

SMT Shipping stanowczo realizuje swoje zobowiązania do zrównoważonego rozwoju, dlatego chętnie stawia na innowacyjne rozwiązania takie jak VentoFoil. Montaż tego systemu na  cementowcu Sunnavik to dowód zaangażowania firmy w redukcję szkodliwych emisji i troskę o środowisko. Dzięki wykorzystaniu energii wiatru, VentoFoil umożliwia SMT Shipping osiągnięcie oszczędności paliwa oraz wydłużenie żywotności floty. To ważny krok w kierunku bardziej bardziej ekoodpowiedzialnej żeglugi.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.