Wynik wyszukiwania - "moskwa" - Wiadomości

MKiŚ: Realizacja transformacji energetycznej wymaga odpowiedniego finansowania

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało komunikat dotyczący finansowania transformacji energetycznej. Publikujemy komunikat w całości:
30.09.2023

Minister Moskwa: jesteśmy pierwszym krajem, który złożył skargę na Niemcy w sprawie śmieci

Jesteśmy pierwszym krajem, który złożył skargę na Niemcy w sprawie śmieci, rzadkością jest postępowanie państwo przeciw państwu - powiedziała w czwartek w Programie I Polskiego Radia minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
31.08.2023

Moskwa: w tym tygodniu dołączy amerykański wykonawca 1. elektrowni atomowej

W tym tygodniu dołączy kolejny partner, kolejny podmiot amerykański w projekcie pierwszej elektrowni atomowej w Polsce - będzie to wykonawca - poinformowała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w Radiu RMF24. W tym roku będzie umowa na usługi inżynieryjne, projektowe - dodała.
23.05.2023

Minister Moskwa: PE poparł kompromis ws. rozporządzenia metanowego

Parlament Europejski poparł kompromis ws. rozporządzenia metanowego - napisała we wtorek na Twitterze minister klimatu Anna Moskwa. Stosunkiem głosów 499 za wobec 73 przeciw PE podniósł limity emisji metanu z kopalń do 5 ton na 1000 ton węgla.
09.05.2023

Nowe inwestycje w edukację ekologiczną dofinansowane przez WFOŚiGW w Warszawie

W efekcie podpisanych dziś 5 umów w gminach Głowaczów, Jastrząb, Przyłęk, Wolanów i na terenie Leśnictwa Łaziska, w najbliższym czasie zostaną zrealizowane przedsięwzięcia o wartości 400 tys. zł z dotacją ponad 287 tys. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Umowy dotacyjne zostały podpisane 5 kwietnia 2023 r. w obecności minister klimatu i środowiska Anny Moskwy.
06.04.2023

Moskwa: polityka energetyczna Polski jest efektem dialogu z rynkiem

Zazielenienie polskiego prądu to nie tylko nasz postulat, ale decyzja rynku. To także nasz kierunkowy wyznacznik rozwoju naszej energetyki – powiedziała środowej "Rzeczpospolitej" minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
05.04.2023

Moskwa wręczyła promesy na zakup nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych dla OSP

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa wręczyła w poniedziałek w Radomiu promesy dla 19 jednostek OSP z regionu radomskiego na zakup nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych. "Wasza praca jest nam bliska i jesteśmy za nią niezmiernie wdzięczni" – podkreśliła minister.
21.03.2023

Moskwa: Za 10 lat chcemy uruchomić pierwszą elektrownię atomową

Zależy nam na tym, by w 2033 roku popłynęła pierwsza energia z dużej energetyki jądrowej - mówi w poniedziałkowym wywiadzie dla "Super Expressu" minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
20.03.2023

Moskwa: zainstalowanie 27 gigawatów mocy w fotowoltaice do 2030 r. jest możliwe

Uzyskanie 27 gigawatów zainstalowanej mocy w fotowoltaice do 2030 roku jest możliwe – powiedziała PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zaznaczając, że to cel konserwatywny.
16.03.2023

Moskwa: we wtorek aktualizacja Polityki Energetycznej Polski trafi ma Radę Ministrów

We wtorek aktualizacja Polityki Energetycznej Polski ma trafić na Radę Ministrów - poinformowała w środę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Zaznaczyła, że porozumienie z górnikami, co do planowego odejścia od węgla w 2049 r., to jest to, czego rząd chce dotrzymać w polityce energetycznej.
16.03.2023

Minister Anna Moskwa ogłosiła nabory na działania środowiskowe dla mazowieckich samorządów

Podczas spotkania z samorządowcami w Przysusze 13 marca 2023 r. minister klimatu i środowiska Anna Moskwa ogłosiła rozpoczęcie naboru wniosków na usuwanie azbestu oraz modernizację oświetlenia i wymianę źródeł ciepła dla samorządów w województwie mazowieckim. Na ulicach wielu mazowieckich miejscowości pojawiają się nowe lampy i nowoczesne systemy sterowania oświetleniem. Lepsze oświetlenie przynosi znaczące oszczędności oraz zwiększa bezpieczeństwo mieszkańców.
14.03.2023

Minister Anna Moskwa na Solar Power Summit 2023 w Brukseli

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa wzięła udział w konferencji Solar Power Summit, która 8 marca 2023 r. rozpoczęła się w Brukseli. Dla przedstawicieli świata politycznego oraz branży energetycznej wydarzenie to stanowi ważną platformę do dyskusji na temat przyszłości technologii fotowoltaicznych.
09.03.2023

Moskwa w Brukseli: Polska jest krajem fotowoltaiki

Polska jest krajem fotowoltaiki - powiedziała w środę minister klimatu i środowiska RP Anna Moskwa, która brała udział w Brukseli w Solar Power Summit. Na tym szczycie spotkali się przedstawiciele biznesu branży fotowoltaicznej, organizacji promujących pozyskiwanie prądu z energii słonecznej, a także urzędnicy unijni i politycy z krajów UE.
09.03.2023

Moskwa: ponawiam apel o wykluczenie Rosji z Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej

Ponawiam apel o zawieszenie Rosji w prawach członka, a następnie wykluczenie jej z Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej - oświadczyła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Stanowczo mówimy trzy razy nie dla: rosyjskiego gazu, paliw i energii jądrowej - dodała.
03.03.2023

Minister Anna Moskwa na nieformalnym wspólnym posiedzeniu ministrów UE ds. energii i transportu

Kwestie dotyczące rynku energii, w tym zapasów gazu oraz transportu, to główne tematy rozmów ministrów podczas nieformalnego posiedzenia ministrów UE ds. energii i transportu. W obradach, które odbyły się 27-28 lutego 2023 r. w Sztokholmie, udział wzięli minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.
28.02.2023

Moskwa na Konferencji „Europa Karpat”

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa wzięła udział w konferencji „Europa Karpat”, która odbyła się 25 lutego 2023 r. w Krasiczynie. Organizatorami wydarzenia była Kancelaria Prezesa Rady Ministrów oraz Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.
27.02.2023

Umowa z Westinghouse określi polski udział w budowie elektrowni jądrowej

Umowa z Westinghouse określi m.in., ile polskiego udziału będzie w budowie pierwszej elektrowni jądrowej; określi też łańcuch dostaw - wskazała w niedzielę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
26.02.2023

Moskwa z Ambasadorem Niemiec o energetyce

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa przyjęła Ambasadora Niemiec w RP Thomasa Bagger’a. Spotkanie, które odbyło się 23 lutego 2023 r. w Warszawie dotyczyło relacji dwustronnych obydwu państw w dziedzinie energii, klimatu i środowiska oraz współpracy na forum Unii Europejskiej.
24.02.2023

Rozmowy dotyczące planów budowy elektrowni szczytowo-pompowej w Młotach

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa wraz z ministrem - członkiem Rady Ministrów Michałem Dworczykiem, 17 lutego 2023 r. wzięli udział w spotkaniu z samorządowcami i mieszkańcami Bystrzycy Kłodzkiej dotyczącym planów budowy elektrowni szczytowo-pompowej w Młotach.
20.02.2023

Polska i Czechy wspólnie o bezpieczeństwie energetycznym

Minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa, przyjęła delegację z Czech pod przewodnictwem ministra przemysłu i handlu Jozefa Síkeli. W spotkaniu, które odbyło się 16 lutego 2023 r., udział wzięli także Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, minister Mateusz Berger oraz wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
17.02.2023

Polsko-słowacka współpraca energetyczna

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa przyjęła delegację słowacką pod przewodnictwem wiceministra gospodarki Republiki Słowackiej Petera Gerharta. W spotkaniu, które odbyło się 15 lutego 2023 r. w Warszawie, udział wzięli także pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, sekretarz stanu w KPRM, Mateusz Berger oraz wiceministrowie klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska i Adam Guibourgé-Czetwertyński.
15.02.2023

Ruszył nabór ze wsparciem dla przedsiębiorstw energochłonnych. Wartość programu to 5 mld zł

„Mamy dzisiaj bardzo dobre wiadomości dla branży energochłonnej – kolejne wsparcie. Od 2016 r. konsekwentnie wspieramy ten sektor, który jest absolutną podstawą naszej gospodarki i przemysłu” – zaznaczyła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas konferencji prasowej dot. inauguracji programu „Pomoc dla sektorów energochłonnych związana z nagłymi wzrostami cen gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2022 r.”. W spotkaniu, które odbyło się 9 lutego 2023 r. w Warszawie, uczestniczyli również minister rozwoju i technologii Wa
09.02.2023

Minister Anna Moskwa na inauguracji perspektywy finansowej UE na lata 2021-2027 w Polsce

Szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa wzięła udział w uroczystości otwierającej realizację perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027. Konferencja odbyła się 8 lutego 2023 r., w Zamku Królewskim w Warszawie.
09.02.2023

Moskwa: lasy to sprawa naszej suwerenności

Lasy to nasze suwerenne terytorium i zasób. Gospodarka leśna i zarządzanie zasobami to nasza kompetencja i nie sądzę, by ktoś lepiej potrafił tym zarządzać niż nasi leśnicy - mówi "Gazecie Polskiej" minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
08.02.2023

Moskwa: wojna energetyczna to nie jest czas na walkę polityczną

Wojna energetyczna to nie jest czas na walkę polityczną - to jest czas na jedność, na wspólnotę, na solidarność - mówiła wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Razem z politykami PiS apelowała o poparcie dla ustawy ws. ograniczenia wzrostu cen dla odbiorców ciepła.
08.02.2023

Minister Anna Moskwa uczestnikiem Międzynarodowej Rady Doradczej dla Ministerstwa Energetyki Ukrainy

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa wzięła udział w spotkaniu Międzynarodowej Rady Doradczej dla Ministerstwa Energetyki Ukrainy (International Advisory Council for the Ministry of Energy of Ukraine). W wideokonferencji, która odbyła się 24 stycznia 2022 r., uczestniczyli premier Ukrainy Denys Szmyhal, minister energii Ukrainy German Galushchenko, sekretarz energii Stanów Zjednoczonych Jennifer Granholm, komisarz UE ds. Energii Kadri Simson, a także ministrowie ds. energii z innych państw członkowskich UE.
26.01.2023

Moskwa przypomina: za niestosowanie cen zamrożonych grożą kary do 5 proc. przychodu

Za niestosowanie cen zamrożonych Prezes URE może wymierzyć karę od 0,5 proc. do 5 proc. przychodu - przypomina minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Zwróciła się do E.ON Polska, by firma poprawnie stosowała przepisy ustaw mających chronić odbiorców prądu w gospodarstwach domowych - dowiedziała się PAP.
24.01.2023

Rozmowy minister Anny Moskwy w Brukseli

Inwestycje w energetykę oraz nowoprojektowany Europejski Fundusz Suwerenności to główne tematy rozmów minister klimatu i środowiska Anny Moskwy z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej odpowiedzialnym za stosunki międzyinstytucjonalne i prognozowanie Marošem Šefčovičem oraz komisarzem UE ds. rynku wewnętrznego Thierrym Bretonem. W spotkaniach, które odbyły się 19 stycznia 2023 r. w Brukseli udział wziął także wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.
23.01.2023

Minister klimatu o projekcie ustawy wiatrakowej: wydaje się to bardzo racjonalny projekt

Według minister klimatu i środowiska Anny Moskwy, rządowy projekt nowelizacji ustawy wiatrakowej jest bardzo racjonalny. Podkreśliła, że wprowadza on jasną, przejrzystą ścieżkę określania odległości dot. lokalizacji na danym terenie elektrowni wiatrowej.
18.01.2023

MKiŚ: Ministerstwo Klimatu i Środowiska opracowuje dodatkowe przepisy blokujące wzrosty opłat za ciepło

W resorcie klimatu i środowiska trwają prace nad dodatkowymi rozwiązaniami prawnymi, chroniącymi odbiorców ciepła. Wymuszone są one dynamicznie zmieniającą się sytuacją na polskim rynku ciepłownictwa. W ramach zdecydowanej reakcji rządu, opracowywane są nowe przepisy, które mają wzmocnić wsparcie dla Polaków borykających się ze wzrostem opłat za ciepło.
13.01.2023

Minister Moskwa: w 2023 r. priorytetem m.in. nowela ustawy o OZE dot. klastrów energii i biometanu

Minister Moskwa: w 2023 r. priorytetem m.in. nowela ustawy o OZE dot. klastrów energii i biometanu
04.01.2023

Min. Moskwa: to niekoniecznie Orlen musi być partnerem dla rafinerii Schwedt

To niekoniecznie Orlen musi być partnerem dla niemieckiej rafinerii Schwedt - stwierdziła w poniedziałek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że rząd liczy na takie porozumienie, ale rozmowy biznesowe w tej sprawie są poufne.
02.01.2023

Minister Moskwa: nie będzie sytuacji, że zabraknie środków na zamrożenie cen prądu

Nie będzie sytuacji, że zabraknie środków na zamrożenie cen prądu. Mamy mechanizm zapasowy, który zabezpiecza pierwsze płatności - mówiła w czwartek minister klimatu Anna Moskwa pytana o ewentualną nowelizację ustawy o limitach cen prądu.
29.12.2022

Minister Moskwa: na ograniczenie cen energii wydamy w dwa lata ponad 100 mld zł

Na ograniczenie podwyżek cen energii, tak gazu jak i prądu, wydamy w ciągu dwóch lat w sumie ponad 100 mld zł – podkreśliła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że dzięki działaniom rządu rachunki za prąd będą przynajmniej o kilkaset złotych niższe, niż mogłyby być.
29.12.2022

A.Moskwa: rząd przyjął poprawkę do ustawy wiatrakowej; co najmniej 10 proc. energii z farmy na rzecz społeczności lokalnej

Rząd przyjął autopoprawkę do ustawy wiatrakowej, by co najmniej 10 proc. energii produkowanej z farmy wiatrowej było przekazywane na rzecz społeczności lokalnej - poinformowała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
13.12.2022

Rada Ministrów otrzymała znowelizowany projekt ustawy wiatrakowej

W poniedziałek wysłałam na Radę Ministrów nowelizację projektu ustawy wiatrakowej; zaktualizowana trafi do Sejmu - poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Naszą intencja jest, żeby jak najszybciej ta ustawa była procedowana - dodała.
12.12.2022

Minister Moskwa: w "Czystym Powietrzu" złożono ponad 530 tys. wniosków na kwotę prawie 10 mld zł

W ramach programu antysmogowego "Czyste Powietrze" złożono ponad 530 tys. wniosków na kwotę prawie 10 mld zł; z tego podpisanych umów mamy 460 tys. na kwotę 8 mld zł - poinformowała w poniedziałek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Przygotowujemy zmiany w "Czystym Powietrzu" - zapowiedziała.
12.12.2022

Moskwa: wkrótce ogłosimy nowy program wsparcia rozwoju OZE na polskiej wsi

Już wkrótce ogłosimy nowy program wsparcia rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii na polskiej wsi - poinformowała w niedzielę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Bezpieczeństwo żywnościowe wymaga bezpieczeństwa energetycznego - zaznaczyła.
11.12.2022

Moskwa: będziemy mierzyć się z propagandą, która będzie negowała energetykę jądrową

Poparcie dla energii jądrowej wynosi ponad 80 proc.; będziemy mierzyć się z propagandą, która będzie negowała energetykę jądrową - powiedziała w czwartek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
08.12.2022

Moskwa: po raz pierwszy duży polski projekt atomowy jest tak zaawansowany

Po raz pierwszy duży polski projekt atomowy jest tak zaawansowany; jeśli utrzymamy obecne tempo, od 2033 r. co dwa lata będziemy oddawać do pracy kolejny reaktor - mówiła w czwartek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas II Posiedzenia Konwentu Marszałków Województw RP w Lublinie.
08.12.2022

Moskwa: wkrótce kolejne rozwiązania wspierające offshore

Wkrótce pojawią się nowe rozwiązania ustawowe wspierające rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce - zapowiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Przypomniała, że energia z pierwszej farmy popłynie w 2026 r.
24.11.2022

Moskwa: 15 grudnia br. ruszy zwiększone dofinansowanie z programu "Mój Prąd"

W ramach programu Mój Prąd podnosimy od 15 grudnia br. poziom dofinansowania dla instalacji PV do 6 tys. zł - zapowiedziała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że osiągalny jest cel 50 GW w odnawialnych źródłach energii w 2030 r.
22.11.2022

Moskwa: zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju - najwyższym priorytetem rządu

W obecnej, trudnej sytuacji geopolitycznej zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju jest najwyższym priorytetem rządu - podkreśliła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że Polska jest niezależna i bezpieczna energetycznie.
17.11.2022

Moskwa: pierwsze trzy reaktory będą miały moc prawie 4 GW

Pierwsze trzy reaktory będą miały moc prawie 4GW, co pokryje zapotrzebowanie ok. 12 mln gospodarstw domowych - mówiła w piątek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
04.11.2022

Moskwa: nie będzie podatku jądrowego

Nie planujemy żadnej dodatkowej opłaty, czy przenoszenia na obywateli kosztów inwestycji w atom - zapewniła w czwartek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że wariantem alternatywnym dla pierwszej lokalizacji jest Żarnowiec.
04.11.2022

Min. Moskwa o projekcie jądrowym: uchwała została przekazana na Radę Ministrów; kolejny etap to projektowanie

USA przekazały wszystkie uzupełniające dokumenty i wyjaśnienia uzgodnione w Waszyngtonie. Komplet materiałów wraz z uchwałą został przekazany na Radę Ministrów. Kolejny etap to projektowanie - poinformowała minister klimatu Anna Moskwa odnosząc do realizacji projektu jądrowego w technologii WECNuclear.
29.10.2022

MKiŚ: wkrótce nowy projekt noweli ustawy o OZE dot. m.in. klastrów energii

Wkrótce resort klimatu i środowiska ma przedstawić nowy projekt ustawy o OZE dot. m.in. klastrów energii, który będzie uwzględniać uwagi zgłoszone w konsultacjach - poinformował dyrektor w MKiŚ Marcin Ścigan. Dodał, że za "kilka tygodni" powinien trafić do komisji wspólną rządu i samorządu.
24.10.2022

Ustawa wiatrakowa zepchnięta na dalszy plan

Ustawa 10H, tzw. ustawa wiatrakowa wymaga wielu komisji sejmowych i długich dyskusji. Teraz priorytetem jest gaz. Kiedy zamkniemy temat gazu, jestem przekonana, że nadejdzie czas, żeby zająć się 10H - powiedziała w piątek minister klimatu Anna Moskwa.
21.10.2022

Moskwa powołała członków Młodzieżowej Rady Klimatycznej

- Bardzo cieszę się, że młodzi ludzie tak aktywnie włączyli się w działania na rzecz ochrony klimatu i środowiska. Dziękuję ustępującemu zespołowi Młodzieżowej Rady Klimatycznej I kadencji i witam jej nowych członków – powiedziała minister klimatu i środowiska podczas uroczystego powołania II kadencji MRK, które miało miejsce 17 października 2022 r.
18.10.2022

Minister Anna Moskwa na uroczystości 40-lecia PAA - przyszłość jest w atomie

"Wielu odpowiedzi, na zadawane pytania o bezpieczeństwo jądrowe, dostarcza nam kadra profesjonalistów z PAA, która od czterech dekad dba o bezpieczeństwo jądrowe i ochronę radiologiczną mieszkańców Polski" – mówiła minister klimatu Anna Moskwa podczas uroczystości z okazji 40-lecia Polskiej Agencji Atomistyki które odbyło się 17 października 2022 r. w Warszawie.
17.10.2022

Minister Anna Moskwa na otwarciu ciepłowni geotermalnej w Toruniu

„Efektywne wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, w tym geotermii, jest ważnym elementem wzmocnienia niezależności energetycznej Polski oraz jest jednym z priorytetów Ministerstwa Klimatu i Środowiska” – podkreśliła minister Anna Moskwa 12 października 2022 r. podczas konferencji "Bezpieczeństwo energetyczne Polski" z okazji otwarcia ciepłowni geotermalnej w Toruniu.
12.10.2022

Moskwa: przygotowujemy ustawę dot. tego, by ceny energii zbliżyć do ceny wytwarzania

Przygotowujemy ustawę dotyczącą tego, żeby ceny energii zbliżyć do ceny wytwarzania; taka ustawa się za chwilę pojawi - powiedziała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Na pewno spółki podzielą się swoimi zyskami - zapewniła.
04.10.2022

Moskwa: niższe ceny energii, nowe sankcje dla Rosji

Przygotowujemy ustawę dotyczącą tego, żeby ceny energii zbliżyć do ceny wytwarzania. - powiedziała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Na pewno spółki podzielą się swoimi zyskami - zapewniła. Zapowiedziała też nowe unijne sankcje na rosyjski gaz, w tym na LNG.
04.10.2022

"Puls Biznesu”: Resort klimatu myśli o sankcjach na import LPG

Resort klimatu analizuje polską infrastrukturę LPG, by ewentualne sankcje na import gazu z Rosji wprowadzić "odpowiedzialnie" i z "okresem przejściowym” – informuje we wtorek "Puls Biznesu".
04.10.2022

Rozwiązania służące ochronie odbiorców energii elektrycznej przyjęte przez Radę Ministrów

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej. Zakłada on zamrożenie rachunków za energię elektrycznej w ramach tzw. Tarczy Solidarnościowej.
27.09.2022

Anna Moskwa: opłaty za prąd będą zamrożone w 2023 r. do zużycia 2000 kWh dla wszystkich, ale z "pozytywnymi wyjątkami"

W 2023 roku zamrożone będą wszystkie składowe rachunku za prąd dla wszystkich gospodarstw domowych do zużycia 2000 kWh, z "pozytywnymi wyjątkami" dla osób niepełnosprawnych i "dużych rodzin"; każda ilość powyżej limitu będzie liczona wg taryfy URE - zaznaczyła we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
27.09.2022

Minister Anna Moskwa na 66. konferencji generalnej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej

Polska delegacja, na czele z minister klimatu i środowiska Anną Moskwą, wzięła udział w otwarciu 66. Konferencji Generalnej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), która odbyła się 26 września 2022 r. w Wiedniu. Tematem obrad były bezpieczeństwo nuklearne, rozwój energetyki jądrowej oraz zagrożenia dla bezpieczeństwa jądrowego, wywołane przez agresję militarną Rosji na Ukrainę.
27.09.2022

Moskwa: rząd skutecznie dba o bezpieczeństwo energetyczne Polaków

Rząd skutecznie dba o bezpieczeństwo energetyczne Polaków - poinformowała w sobotę na Twitterze minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, odnosząc się do ogłoszonych w piątek przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne okresów zagrożenia na rynku mocy.
25.09.2022

Polsko-ukraińskie rozmowy o bezpieczeństwie energetycznym

Współpraca polsko-ukraińska w sektorze energetycznym i bezpieczeństwa energetycznego w kontekście rosyjskiej agresji militarnej na Ukrainę, to główny temat rozmowy minister Anny Moskwy z ministrem energetyki Ukrainy Germanem Galushchenko. Spotkanie odbyło się 19 września 2022 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
21.09.2022

Moskwa: ograniczenie cen za ciepło jednym z celów umowy podpisanej w Kozienicach

Celem podpisanej umowy jest nie tylko zaopatrzenie w ekologiczne ciepło mieszkań i domów mieszkańców miasta Kozienice, ale także ograniczenie cen za ciepło - powiedziała w poniedziałek w Kozienicach minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
19.09.2022

Moskwa: w dobie obecnego kryzysu należy wprowadzić sztywną cenę uprawnień do emisji CO2 [WYWIAD]

W dobie obecnego kryzysu energetycznego, niezbędna jest reforma systemu ETS, wprowadzenie stałych cen uprawnień do emisji na minimum dwa lata, bądź tymczasowe zawieszenie obowiązku ich rozliczeń – podkreśla minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
09.09.2022

Minister klimatu: Sejm będzie pracował nad ustawą dot. wszystkich użytkowników ciepła

Sejm w piątek będzie pracował nad ustawą, która obejmie wszystkich użytkowników ciepła, którzy potencjalnie mogą być dotknięci podwyżkami z powodu wzrostu cen surowca, przede wszystkim gazu i węgla - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
02.09.2022

Moskwa: całościowy raport ws. śnięcia ryb w Odrze do końca września

Minister klimatu Anna Moskwa poinformowała w poniedziałek, że ministerstwo uzgodniło z polskimi ekspertami, iż publikacja całościowego raportu ws. przyczyn śnięcia ryb w Odrze wyznaczono na 30 września.
29.08.2022

Minister Moskwa: naszym priorytetem jest odbudowa zasobów w Odrze

Już czas na kompleksowe plany odbudowy zasobów w Odrze i to jest naszym priorytetem - powiedziała w poniedziałek w niemieckim Bad Saarow minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że Instytut Rybactwa Śródlądowego zabezpieczył informacje o odrzańskim składzie gatunkowym.
29.08.2022

Wyniki śniętych ryb z Odry

Podczas poniedziałkowego posiedzenia Polsko-Niemieckiej Rady Ochrony Środowiska zostaną przedstawione wyniki badań mających ustalić przyczyny śnięcia ryb w Odrze - zapowiedziała w poniedziałek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa przed posiedzeniem tej rady.
29.08.2022

Moskwa: nie ma państwa UE, które nie miałoby naruszenia dyrektywy ściekowej

Wymogi dyrektywy ściekowej są tak restrykcyjne i trudne do spełnienia. Na dzisiaj nie ma państwa Unii Europejskiej, które nie miałoby naruszenia tej dyrektywy - mówiła we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
23.08.2022

Moskwa: rozważamy zaostrzenie kar za przestępstwa środowiskowe

Dokonaliśmy ponownej analizy możliwości zaostrzenia kar w zakresie przestępstw środowiskowych; rozważamy wyższe kary finansowe jak i pozbawienia wolności. Już są ostre, co nie znaczy, że nie mogą być jeszcze ostrzejsze - powiedziała w środę PAP.PL szefowa MKiŚ Anna Moskwa.
18.08.2022

Moskwa: możliwy jest powrót do dyskusji o obowiązkowej redukcji zużycia gazu w UE

Możliwa jest ponowna debata o przymusowych redukcjach zużycia gazu, jeżeli pięć państw będzie wnioskować o to do KE. Decyzja o redukcjach jest przyjmowana większością kwalifikowaną. Gdybyśmy zostali przegłosowani, to się do tego się nie zastosujemy - stwierdziła Anna Moskwa w czwartek.
28.07.2022

Schroeder rozmawia w Moskwie o polityce energetycznej

Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder przebywa obecnie w Moskwie - potwierdziła w rozmowie z portalem tygodnika "Der Spiegel" żona polityka, Soyeon Schroeder-Kim. Dodała, że polityk SPD nie jest na urlopie, lecz prowadzi w Moskwie rozmowy na temat polityki energetycznej.
26.07.2022

Minister Anna Moskwa przed nadzwyczajnym spotkaniem ministrów ds. energii UE

„Polski Rząd od dawna zwracał uwagę na potrzebę podjęcia działań na rzecz jak najszybszego uniezależnienia UE od dostaw surowców energetycznych z Rosji. Rosyjska inwazja militarna na Ukrainę wyraźnie unaoczniła zarówno ryzyka, jak i bezpośrednie skutki tej zależności” – podkreśliła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas konferencji prasowej przed Nadzwyczajną Radą UE ds. Energii. Spotkanie odbyło się 25 lipca 2022 r. w Warszawie.
26.07.2022

Moskwa o wpływie wojny w Ukrainie na sektor energetyczny

„W obliczu agresji Rosji na Ukrainę i globalnego kryzysu energetycznego, cała społeczność międzynarodowa musi wykazać się wyjątkową solidarnością” – podkreśliła minister Anna Moskwa podczas międzynarodowej debaty z udziałem dyrektora wykonawczego Międzynarodowej Agencji Energii Fatiha Birola, ministra energii Ukrainy Germana Galushchenko, zastępcy sekretarza ds. energii USA Davida Turka, prezesa GAZ-SYSTEM Tomasza Stępnia oraz wiceprezesa PERN S.A. Mateusza Radeckiego. Spotkanie odbyło się 19 lipca 2022 r. w Warszawie.
20.07.2022

Już dziś rusza "Czyste Powietrze Plus" - nowy program z przedpłatą

Od piątku rusza nowy program zakładający prefinansowanie inwestycji termomodernizacyjnych do 50 proc. "Czyste Powietrze Plus" jest pilotażem, w razie dużego zainteresowania budżet programu, na razie 1,8 mld zł, zostanie zwiększony – zapowiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
15.07.2022

MKiŚ: minister Moskwa spotkała się z ministrem przemysłu naftowego i energii Norwegii

W środę w Oslo odbyło się spotkanie minister Anny Moskwy z norweskim ministrem przemysłu naftowego i energii Terje Aaslandem - podało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rozmawiano o roli norweskiego gazu w bezpieczeństwie energetycznym Europy Środkowo-Wschodniej.
06.07.2022

Polsko-japońskie rozmowy o innowacjach energetycznych

Współpraca w zakresie rozwoju niskoemisyjnych innowacji energetycznych, w tym projektu badawczego reaktora HTGR, oraz pomoc Ukrainie w warunkach wojny to główne tematy rozmowy minister klimatu i środowiska Anny Moskwy z Ambasadorem Japonii w Polsce Akio Miyajima. Spotkanie odbyło się 4 lipca 2022 r. w Warszawie.
06.07.2022

Opublikowano treść nowej wersji nowelizacji ustawy „anty-wiatrakowej” 10H

Zmiana ustawy dotyczącej elektrowni wiatrowych uwolni tereny do budowy farm wiatrowych - powiedziała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa na konferencji po posiedzeniu Rady Ministrów.
05.07.2022

Czyste Powietrze+, czyli prefinansowanie w programie. Beneficjenci dostaną dotacje przed końcem inwestycji

W cieszącym się dużą popularnością i stale rozwijanym programie „Czyste Powietrze” zostanie zastosowane nowe rozwiązanie finansowe, które będzie bardzo korzystne dla nowych beneficjentów. Właściciele domów jednorodzinnych ubiegający się dotację na wymianę starego pieca (tzw. kopciucha) oraz ocieplenie domu otrzymają prefinansowanie, czyli wypłatę pieniędzy jeszcze przed rozpoczęciem remontu. Będzie można dostać „z wyprzedzeniem” do 50 proc. maksymalnej możliwej kwoty dotacji.
04.07.2022

Ukraina przyjęta do stowarzyszenia rodziny krajów Międzynarodowej Agencji Energetycznej – sukces polskiej inicjatywy

Kierunkowa decyzja w tej sprawie zapadła podczas odbywającego się 15 czerwca 2022 r. w Paryżu posiedzenia Rady Zarządzającej MAE, z udziałem minister klimatu i środowiska Anny Moskwy.
17.06.2022

Minister Anna Moskwa o bezpieczeństwie energetycznym i roli kobiet w energetyce na konferencji „Polka XXI w.”

„Naszymi priorytetami są bezpieczeństwo energetyczne kraju oraz poszukiwanie rozwiązań, które zminimalizują skutki dynamicznych społeczno-gospodarczych zmian rynkowych i geopolitycznych” – powiedziała szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas konferencji „Polka XXI w.”. Wydarzenie odbyło się 31 maja 2022 r. w Warszawie.
02.06.2022

Polityka energetyczna w dobie rosyjskiej agresji

„Obecna sytuacja geopolityczna wywiera na rządach konieczność podejmowania radykalnych decyzji dot. pozyskiwania surowców energetycznych. Międzynarodowa Agencja Energetyczna analizuje zmiany, jakie zachodzą w energetyce w wybranych państwach i przedstawia rekomendacje dotyczące niezbędnych działań dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego” – powiedziała minister Anna Moskwa podczas konferencji prasowej z udziałem Fatih'a Birol'a, dyrektora wykonawczego MAE. W trakcie wydarzenia, które odbyło się 12 maja 2022 r. w Ministerstwi
13.05.2022

Polska chce przyspieszyć derusyfikację energetyki UE

Niezależnie od tego, co dzieje się na Wschodzie, nie zakładamy dużych zmian w strategii energetycznej w kontekście wykorzystania gazu ziemnego w produkcji energii elektrycznej – wskazała w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej” minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
09.05.2022

Minister Anna Moskwa na spotkaniu ministrów ds. energii UE: Musimy solidarnie sprzeciwić się rosyjskiemu szantażowi gazowemu

Bezpieczeństwo energetyczne i derusyfikacja to tematy nadzwyczajnej rady unijnych ministrów ds. energii. W spotkaniu, które obyło się 2 maja 2022 r. w Brukseli, uczestniczyła szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa.
04.05.2022

Minister Moskwa: Polska zaproponuje Radzie UE rodzaj "rosyjskiego ETS"

Polska będzie proponować na najbliższej Radzie UE projekt sankcjonowania importu energii z Rosji poprzez "rosyjski ETS", tj. system analogiczny do opłat za emisje CO2 - poinformowała we wtorek minister klimatu Anna Moskwa po spotkaniu z komisarz ds. energii Kadri Simson.
27.04.2022

Spotkanie minister Anny Moskwy z Ambasadorem USA

Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa odbyła spotkanie z nowym Ambasadorem USA w Polsce Markiem Brzezinskim.
04.04.2022

Moskwa: do 2030 r. przy zwiększonych ambicjach osiągniemy 50 GW w OZE

Patrząc na już podpisane umowy przełączeniowe i ilości deklarowane w najbliższych aukcjach, możemy powiedzieć, że mamy ponad 30 GW w planowanych aukcjach do 2030 r. - powiedziała w środę podczas konferencji prasowej minister klimatu Anna Moskwa.
31.03.2022

Minister Moskwa: jesteśmy w 100 proc. gotowi na pełną niezależność od rosyjskiego gazu, pomaga OZE

Polska realizuje i realizowała konsekwentny plan uniezależniania się od surowców rosyjskich; infrastruktura gazowa i magazynowania pozwala nam dzisiaj powiedzieć, że jesteśmy w 100 proc. gotowi na pełną niezależność od rosyjskiego gazu - powiedziała minister środowiska Anna Moskwa. Minister podała także, że rozwija się energetyka odnawialna, a do 2030 roku w planowanych aukcjach jest ponad 30 GW.
30.03.2022

Zamość stawia na elektromobilność. Miasto otrzyma z NFOŚiGW ponad 29 mln zł na zakup „zielonych” autobusów elektrycznych

Dzięki dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na ulice Zamościa wyjedzie czternaście nowych, zeroemisyjnych autobusów o napędzie elektrycznym. Umowa pomiędzy Miejskim Zakładem Komunikacji Sp. z o. o. w Zamościu a NFOŚiGW została podpisana 28 marca br. W ramach projektu powstanie również siedem dwustanowiskowych stacji ładowania pojazdów zasilanych energią elektryczną wyprodukowaną z paneli fotowoltaicznych.
28.03.2022

Minister Anna Moskwa o bezpieczeństwie energetycznym na spotkaniu Międzynarodowej Agencji Energetycznej

Nowe wyzwania z zakresu bezpieczeństwa energetycznego oraz globalne działania na rzecz czystej energii to główne tematy ministerialnego spotkania Międzynarodowej Agencji Energetycznej. W wydarzeniu, które rozpoczęło się 23 marca 2022 r., uczestniczyła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
24.03.2022

W Unii pojawia się myśl o solidarności energetycznej

Każde z państw UE przegląda swój miks i założenia polityki energetycznej. My za wiele nie musimy zmieniać, bo naszym priorytetem było bezpieczeństwo energetyczne – powiedziała w środowej rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
23.03.2022

Anna Moskwa powołała Sławomira Mazurka na wiceprezesa NFOŚiGW

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa wręczyła powołanie na stanowisko wiceprezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Sławomirowi Mazurkowi - wynika z wpisu szefowej MKiŚ na Twitterze. Mazurek w przeszłości był wiceministrem środowiska.
22.03.2022

W Polsce niezależność energetyczna była i jest priorytetem

W pędzie ekologicznym UE zapomniała o bezpieczeństwie energetycznym i niezależności; celem strategicznym do tej pory była dekarbonizacja - powiedziała w poniedziałek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Podkreśliła, że w Polsce niezależność energetyczna była i jest priorytetem.
08.03.2022

MKiŚ: minister Anna Moskwa: nie ma zagrożenia w związku z sytuacją w Elektrowni Jądrowej Zaporoże

"Jak informuje ukraiński dozór jądrowy – nie ma uszkodzeń systemów ważnych dla bezpieczeństwa jądrowego zaporoskiej elektrowni jądrowej" – podkreśliła 4 marca 2022 r. minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. W konferencji prasowej uczestniczył także prezes Państwowej Agencji Atomistyki Łukasz Młynarkiewicz.
04.03.2022

MKiŚ: potrzebna większa elastyczność rynku naftowego

Po ataku Rosji na Ukrainę potrzebna jest większa elastyczność rynku naftowego; Polska zdecydowanie popiera amerykańską propozycję podjęcia wspólnej decyzji o uwolnieniu zapasów ropy i paliw - przekonywała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas spotkania MAE - poinformował w środę resort.
02.03.2022

Minister Moskwa: dołączenie Ukrainy do Europejskiego Systemu Energetycznego priorytetem UE

Podczas poniedziałkowego posiedzenia Rady UE ds. energii, państwa za priorytetowy uznały projekt dołączenia Ukrainy do Europejskiego Systemu Energetycznego - poinformowała po zakończeniu posiedzenia w Brukseli minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
01.03.2022

Polski głos o Nord Stream 2 w Brukseli. Projekt zawieszony i zakończony?

Jedynie zdecydowana odpowiedź może powstrzymać agresję. Będziemy apelować żeby projekt Nord Stream 2 był nie tylko zawieszony, ale żeby był zakończony - powiedziała dziennikarzom w Brukseli minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
01.03.2022

Minister Moskwa: Nie chcemy uzależniać się od zewnętrznych źródeł energii

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedział w środę, że Polska będzie dążyła do uniezależnienia się od zewnętrznych źródeł energii. Zaznaczyła, że szczególną rolę w zakresie transformacji energetycznej będzie odgrywać lokalne planowanie energetyczne.
24.02.2022

Minister Moskwa o wyzwaniach sektora energetycznego

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa uczestniczyła w 4. Forum Akademicko-Gospodarczym „Niezbędne zmiany w gospodarce szansą dla nauki i biznesu”. Głównym tematem konferencji, która odbyła się 16 lutego 2022 r., były zmiany zachodzące w gospodarce, w tym także w sektorze energetyki.
18.02.2022

Minister Moskwa rozmawiała w Brukseli nt. reformy systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa spotkała się w poniedziałek w Brukseli z wiceszefem Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem, żeby rozmawiać o reformie systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 (ETS). "Ten system nie może być pozostawiony spekulantom finansowym" - zadeklarowała minister.
15.02.2022

Minister klimatu: mamy wątpliwości co do kontynuacji systemu EU ETS w obecnym kształcie

Mamy bardzo duże wątpliwości co do kontynuacji systemu EU ETS w obecnym kształcie. Pomimo podjęcia stosownych działań pojawia się ciągły deficyt uprawnień - mówiła w trakcie spotkania z Fransem Timmermansem szefowa resortu klimatu Anna Moskwa.
14.02.2022

Spotkanie minister klimatu i środowiska z Ambasadorami Kanady i Wielkiej Brytanii

Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa oraz podsekretarz stanu Adam Guibourgé-Czetwertyński spotkali się z Leslie Scanlon Ambasador Kanady oraz Anną Clunes Ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce. Spotkanie miało miejsce 9 lutego 2022 r. w siedzibie resortu klimatu i środowiska.
11.02.2022

Polsko-niderlandzkie rozmowy o energii, klimacie i środowisku

17 lutego 2022 r. minister Anna Moskwa spotkała się z Daphne Bergsma, Ambasador Królestwa Niderlandów w Polsce. Spotkanie służyło wymianie poglądów dotyczących m.in. transformacji energetyczno-klimatycznej, priorytetów w negocjacjach Fit for 55, Społecznego Funduszu Klimatycznego oraz potencjału współpracy Polski i Niderlandów w zakresie odnawialnych źródeł energii.
19.01.2022

Spotkanie z Ambasadorem Niemiec

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa 12 stycznia 2022 r. spotkała się z Ambasadorem Niemiec Arndtem Freytagiem von Loringhovenem.
14.01.2022

Moskwa ws. działań osłonowych rządu: odbiorcy energii oszczędzą ok. 25 mld zł

W efekcie obniżek danin na energię i paliwa, rozszerzenia grona odbiorców gazu, uprawnionych do taryf, itp., odbiorcy energii oszczędzą ok. 25 mld zł - poinformowała w czwartek w Sejmie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
13.01.2022

Minister Moskwa: Od tygodnia można już składać wnioski o dodatek osłonowy

„Już od tygodnia można składać wnioski o dodatek osłonowy, który jest kluczowym elementem rządowej tarczy antyinflacyjnej. Wsparcie w kwocie ponad 4 mld zł trafi do blisko 7 mln gospodarstw domowych. Narzędzie to zniweluje obecne wzrosty cen” – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, 11 stycznia 2022 r., podczas konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
12.01.2022

Minister Moskwa: w 2022 r. przygotujemy konstytucję dla wodoru

W 2022 r. przygotujemy tzw. konstytucję dla wodoru, czyli pakiet legislacyjny, który ma uregulować i wesprzeć budowę tej innowacyjnej gałęzi gospodarki w Polsce - poinformowała PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
06.01.2022

Minister Moskwa: w 2022 r. na "Mój prąd" przeznaczymy 1 mld zł

Na nową edycję programu "Mój prąd" zarezerwowaliśmy budżet 1 mld zł, a wysokość dotacji będzie zależeć od skali inwestycji np. od tego czy oprócz paneli fotowoltaicznych zdecydujemy się także na montaż magazynu energii - mówi w rozmowie z PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
01.01.2022

Osoby o niższych dochodach otrzymają do 69 tys. zł na termomodernizację domu

W 2022 r. program "Czyste Powietrze" czekać będzie kolejna zmiana; większe wsparcie ma trafić do mniej zamożnych Polaków; którzy na termomodernizację domu i wymianę pieca będą mogli dostać do 69 tys. zł dotacji - informuje PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
28.12.2021

Minister klimatu: Polska jest spokojna o cele OZE na 2030

Minister klimatu Anna Moskwa ocenia, że Polska może być spokojna o osiągnięcie celów OZE na 2030 r. Na konferencji prasowej w piątek przypomniała, że cel na 2020 r. został przekroczony, a w toku są inwestycje, prowadzące do budowy ok. 14 GW nowych mocy OZE.
17.12.2021

Anna Moskwa: Nie liczmy wyłącznie na import energii

Nie liczmy wyłącznie na import energii – mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. "Opierajmy bezpieczeństwo energetyczne na własnych źródłach" - dodaje.
16.12.2021

MKiŚ: organizacje ekologicznie dopuszczone do postępowania dot. wydania koncesji dla kopalni Turów

Minister Klimatu i Środowiska dopuścił organizacje ekologiczne do udziału w postępowaniu dot. wydania koncesji na wydobycie węgla w kopalni Turów do 2044 r. - poinformowało we wtorek MKiŚ.
15.12.2021

STOP zanieczyszczaniu rzek

„Wspólnie z Ministerstwem Infrastruktury, Wodami Polskimi i Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska łączymy siły, żeby powstrzymać proceder nielegalnych zrzutów i zanieczyszczania polskich rzek. Apelujemy do właścicieli urządzeń – jest to ostatni moment, by zalegalizować wyloty” – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
06.12.2021

Minister Moskwa: dyrektywę ws. jednorazowych opakowań wdrożymy w 2022 r.

Unijną dyrektywę ws. jednorazowych opakowań plastikowych wdrożymy w 2022 roku - zadeklarowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że przygotowywane są krajowe przepisów dot. przedsiębiorców i kaucji od butelek.
03.12.2021

Minister Anna Moskwa na posiedzeniu Rady UE ds. Energii

Pakiet „Fit for 55”, a także ceny energii elektrycznej i gazu to główny temat obrad podczas posiedzenia Rady Unii Europejskiej ds. Energii. W wydarzeniu, które odbyło się 2 grudnia 2021 r. w Brukseli, udział wzięli minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński. Minister Moskwa odbyła też szereg spotkań bilateralnych, w tym m.in. z komisarz ds. energii UE Kadri Simson.
03.12.2021

Minister Moskwa w Katowicach: Prace nad mechanizmem CBAM okazją do dyskusji nad całym systemem ETS

Rola CBAM, czyli węglowego granicznego mechanizmu dostosowawczego, w strategii energetyczno-gospodarczej Unii Europejskiej i Polski to główny temat IV Konferencji Programowej „Śląski Ład”. W debacie, która odbyła się 29 listopada 2021 r. w Katowicach, udział wzięła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
30.11.2021

Minister Moskwa o planach przyspieszających zielone inwestycje

Przechodzenie na gospodarkę zeroemisyjną, a także przyspieszenie zielonych inwestycji w regionie krajów V4, to główny temat rozmów podczas panelu „Recovery Plan – An Opportunity To Speed Up Green Investment In V4 Countries” na konferencji Central European Energy Conference 2021. W wydarzeniu, które odbyło się 22 listopada 2021 r., udział wzięła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
24.11.2021

O transformacji energetycznej na konferencji „Idea-Biznes-Klimat”

Szanse związane z transformacją energetyczną to główny temat rozmów minister klimatu i środowiska Anny Moskwy podczas konferencji „Idea-Biznes-Klimat”, zorganizowanej przez Bank Ochrony Środowiska. Wydarzenie odbyło się 22 listopada 2021 r. w Warszawie.
23.11.2021

Kierownictwo resortu klimatu i środowiska na konferencji EuroPOWER & OZE Power

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, a także wiceministrowie – Ireneusz Zyska i Jacek Ozdoba, wzięli udział w konferencji EuroPOWER & OZE Power.
19.11.2021

Zakończenie COP26

W dniach 31 października – 13 listopada 2021 r. w Glasgow odbyła się 26. sesja Konferencji Stron konwencji klimatycznej, wraz z 16. sesją Spotkania Stron Protokołu z Kioto oraz 3. sesją Konferencji Stron Porozumienia paryskiego. W wydarzeniu udział wzięła delegacja Polski pod przewodnictwem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, który uczestniczył w Szczycie Liderów, oraz Anny Moskwy, Minister Klimatu i Środowiska.
17.11.2021

Opublikowano uzupełniające przepisy wspierające rozwój magazynów energii

Ustawa licznikowa stworzyła ramy prawne dla rozwoju nowoczesnych technologii, umożliwiających integrację energetyki rozproszonej oraz zniosła dotychczasowe bariery dla funkcjonowania magazynów energii, takie jak podwójne naliczanie opłat sieciowych. 5 listopada 2021r. w Dzienniku Ustaw RP ogłoszone zostało rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska, zawierające przepisy wykonawcze do ustawy.
16.11.2021

Kontynuacja polsko-czeskich rozmów ws. KWB Turów

Do zawarcia porozumienia ze stroną czeską w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów potrzebny jest czas i prawdopodobnie w poniedziałek zostanie ogłoszony ostateczny komunikat - zapowiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w piątek w Pradze po rozmowach z ministrem środowiska Czech Richardem Brabcem.
06.11.2021

Moskwa: w piątek liczymy na koniec negocjacji ws. Turowa, choć umowa z Czechami nie zostanie jeszcze podpisana

Przy dobrej woli Czechów jedno piątkowe spotkanie powinno wystarczyć, aby zakończyć negocjacje ws. Turowa, choć podpisanie umowy międzyrządowej i tym samym wycofanie skargi Czech z TSUE może zająć jeszcze trochę czasu - powiedziała PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
05.11.2021

W piątek polska minister klimatu spotka się z czeskim odpowiednikiem ws. Turowa

W piątek po południu w Pradze ma dojść do spotkania minister klimatu i środowiska Anny Moskwy z jej czeskim odpowiednikiem Richardem Brabcem. Polska strona liczy, że podczas tej wizyty uda się osiągnąć ostateczne porozumienie ws. Turowa.
05.11.2021

PSEW o nowych ministrach klimatu i rozwoju i technologii

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej wystosowało komentarz dotyczący nominacji Anny Moskwy i Piotra Nowaka na ministrów odpowiednio klimatu i rozwoju i technologii. Stowarzyszenie zwraca uwagę, że oboje mają doświadczenie polityczne i biznesowe, ale obejmują resorty, w których czeka dużo niedokończonych spraw.
02.11.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.