Minister Moskwa: Nie chcemy uzależniać się od zewnętrznych źródeł energii

zk

24.02.2022 19:57 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE Minister Moskwa: Nie chcemy uzależniać się od zewnętrznych źródeł energii

Partnerzy portalu

Minister Moskwa: Nie chcemy uzależniać się od zewnętrznych źródeł energii - ZielonaGospodarka.pl
Fot. gov.pl

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedział w środę, że Polska będzie dążyła do uniezależnienia się od zewnętrznych źródeł energii. Zaznaczyła, że szczególną rolę w zakresie transformacji energetycznej będzie odgrywać lokalne planowanie energetyczne.

"Transformacja energetyczna, kojarzy się z dużym obciążeniem, które nam narzuca Unia Europejska i jej polityka klimatyczna. Ostatnio w mediach przewija się dużo sprzecznych opinii na temat stanowiska polskiego rządu, naszych polityk i opinii Komisji Europejskiej. Transformacja energetyczna w wydaniu polskiego rządu to jest sprawiedliwa transformacja" – powiedziała w środę na Targach Kielce minister klimatu i Środowiska Anna Moskwa, podczas targów Enex i Ekotech.

Moskwa przypomniała, że Polska osiągnęła cel udziału 15 proc. OZE na koniec 2020 roku ustalony dyrektywą unijną z 2009 roku. "Osiągnęliśmy 16 proc." – wskazała. "Transformujemy się, akceptujemy odnawialne źródła energii, ale tam, gdzie nam to przynosi zysk nie tylko ekologiczny, ale też społeczny, gospodarczy i taki zysk, który widzimy w naszych portfelach. Transformacja energetyczna, ale nie za wszelką cenę" – zaznaczyła.

W tym kontekście odniosła się do polityki energetycznej Niemiec, zakładającej odejście od energii atomowej. "Jest to transformacja energetyczna za wszelką cenę. Jeżeli w Niemczech nie będzie wystarczających odnawialnych źródeł energii, rząd niemiecki będzie kupował tę energię ze źródeł europejskich lub w innych państwach" – powiedziała.

"Nasze podejście jest zupełnie inne. Nie chcemy się uzależniać od gazu rosyjskiego od żadnego zewnętrznego źródła, dlatego tak ważna jest transformacja na poziomie regionalnym i lokalnym" – dodała.

Podkreślała, że szczególną rolę w tym zakresie odgrywa lokalne planowanie energetyczne. "Bardzo dziękujemy za akceptacje dla fotowoltaiki, mamy już w Polsce ponad 850 tys. indywidualnych prosumentów. Przypomnijmy, że naszym celem był milion prosumentów do 2030 rok" – wskazała.

Zaznaczyła, że udało się to osiągnąć dzięki dużemu zaangażowaniu narodowego i wojewódzkich funduszy ochrony środowiska oraz ogromnej akceptacji społecznej dla tego źródła odnawialnej energii. Wskazywała, że w kolejnej perspektywie unijnej ważnym projektem będzie rozwój doradztwa energetycznego.

"Zależy nam, aby w kolejnych perspektywach wydatkowania środków europejskich rozwinąć program doradztwa. Żebyśmy się czuli bezpiecznie, że to, co instalujemy, jest to dobra technologia, która przynosi korzyści i zyski, i krótko, i długoterminowe" – mówiła.

"Przed nami ogromna perspektywa środków europejskich i krajowych na transformację. Środków na transformację na lokalnych poziomach nie zabraknie, mamy jeszcze czas, żeby się przygotować do ich dobrego wydatkowania" – powiedziała.

W tegorocznych Targach Enex swoją obecność zadeklarowało ponad 150 wystawców z 14 krajów. W spotkaniu wzieli udział producenci paneli fotowoltaicznych, instalatorzy pomp ciepła, dilerzy samochodów elektrycznych, firmy zajmujące się magazynowaniem energii, a także firmy trudniące się energetyką tradycyjną.

Z kolei na wystawie Ekotech prezentowane były nowoczesne rozwiązania dotyczące gospodarowania odpadami: aplikacje do segregacji odpadów, systemy informatyczne do zbierania i składowania śmieci, a także umożliwiające kompletny monitoring nad realizacją usług odbioru odpadów.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.