O transformacji energetycznej na konferencji „Idea-Biznes-Klimat”

zk

23.11.2021 10:35 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Prawo, finanse O transformacji energetycznej na konferencji „Idea-Biznes-Klimat”

Partnerzy portalu

O transformacji energetycznej na konferencji „Idea-Biznes-Klimat” - ZielonaGospodarka.pl
Fot. gov.pl

Szanse związane z transformacją energetyczną to główny temat rozmów minister klimatu i środowiska Anny Moskwy podczas konferencji „Idea-Biznes-Klimat”, zorganizowanej przez Bank Ochrony Środowiska. Wydarzenie odbyło się 22 listopada 2021 r. w Warszawie.

Jak podkreśliła podczas konferencji minister Anna Moskwa, jesteśmy obecnie świadkami nowego, przełomowego etapu rozwoju polskiej energetyki.

– W perspektywie najbliższych 30 lat polityka klimatyczno-energetyczna będzie jednym z najważniejszych obszarów działalności kraju – powiedziała.

Minister klimatu i środowiska wskazała także, że trzeba pamiętać o szansach dla polskiej gospodarki i przedsiębiorców, jakie daje transformacja sektora energetycznego.

– Dążenie do neutralności klimatycznej jest szansą na zbudowanie silnej i nowoczesnej gospodarki. Wyzwania, przed którymi obecnie stoimy, kryją w sobie ogromny potencjał do wykorzystania przez polskich przedsiębiorców – zaznaczyła.

Jak zauważyła minister Moskwa, aby spełnić globalne cele klimatyczne potrzebne są także innowacje.

–W Polsce istnieje znaczący potencjał naukowo-badawczy w dziedzinie technologii wodorowych. Mamy specjalistów w zakresie wszystkich zagadnień dotyczących konstrukcji ogniw paliwowych i elektrolizerów. Polskie zakłady chemiczne posiadają wieloletnie doświadczenie w zakresie produkcji, dystrybucji, magazynowania oraz zużycia wodoru. Tworzy to wiele możliwości dla biznesu, także dla polskich firm, np. w sektorze transportu publicznego, gdzie jesteśmy głównym producentem autobusów elektrycznych czy baterii litowo-jonowych w Europie – wytłumaczyła.

Szefowa resortu klimatu i środowiska podkreśliła też konieczność wsparcia grup badawczych aktywnie działających w tematyce odnawialnych źródeł energii i transformacji klimatyczno-energetycznej.

– To co może być wyzwaniem w transformacji klimatyczno-energetycznej to wymiar edukacji. Niezwykle ważne jest budowanie programów naukowych i współpracy z sektorem biznesowym – dodała.

Minister Anna Moskwa zwróciła również uwagę, że neutralność klimatyczną można przełożyć na język biznesu, a transformacja może być kołem zamachowym polskiej gospodarki w perspektywie 2050 roku.

– Wszystkim nam zależy na poprawie jakości życia, na środowisku, klimacie czy transformacji energetycznej. To są kwestie istotne zarówno dla nas, jak i przyszłych pokoleń – podsumowała.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 24187,00 $ tona -4,60% 29 wrz
 Cynk 2640,00 $ tona 3,17% 29 wrz
 Aluminium 2307,00 $ tona 3,41% 29 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.