MKiŚ: minister Moskwa spotkała się z ministrem przemysłu naftowego i energii Norwegii

zk

06.07.2022 18:09 Źródło: PAP
Strona główna Prawo, finanse MKiŚ: minister Moskwa spotkała się z ministrem przemysłu naftowego i energii Norwegii

Partnerzy portalu

MKiŚ: minister Moskwa spotkała się z ministrem przemysłu naftowego i energii Norwegii - ZielonaGospodarka.pl

W środę w Oslo odbyło się spotkanie minister Anny Moskwy z norweskim ministrem przemysłu naftowego i energii Terje Aaslandem - podało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rozmawiano o roli norweskiego gazu w bezpieczeństwie energetycznym Europy Środkowo-Wschodniej.

Podczas spotkania z Terje Aaslandem minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podkreśliła, że "norweski gaz jest ważny dla utrzymania stabilności energetycznej w Europie Środkowo-Wschodniej, a także na Ukrainie, która mogłaby odbierać takie dostawy przez Polskę".

Anna Moskwa "zaznaczyła, że Polska docenia dotychczasowe strategiczne partnerstwo z Norwegią w zakresie zwiększania bezpieczeństwa energetycznego w Europie w tym w obszarze dostaw i wydobycia ropy i gazu. Podkreśliła jednocześnie znaczenie bardzo dobrej współpracy z Norwegią w zakresie wykorzystania Funduszy Norweskich, które są ważnym narzędziem finansowania transformacji energetycznej w Polsce, oraz w obszarze morskiej energetyki wiatrowej" - wskazano w ministerialnym komunikacie.

"Norwegia jest stabilnym i wiarygodnym partnerem w zwiększaniu bezpieczeństwa energetycznego nie tylko Polski, ale także szerszego regionu środkowoeuropejskiego. Może to napędzać naszą transformację energetyczną oraz wpływać na zmniejszenie emisji przez europejskie gospodarki" - powiedziała cytowana w informacji Moskwa.

W jej ocenie "projekt Baltic Pipe to najlepszy dowód ogromnej wagi naszych dwustronnych relacji" - napisano. "Dostawy pierwszych ilości norweskiego gazu przez Baltic Pipe do Polski będą możliwe zgodnie z pierwotnymi planami, począwszy od października 2022 r." - przypomniał resort. "Od wielu lat przygotowywaliśmy się do rezygnacji z importu rosyjskiego gazu. Jednocześnie w pełni popieramy ideę embarga na rosyjski surowiec i jeszcze szybszego zakończenia importu na poziomie Unii Europejskiej" - mówiła w środę Moskwa.

"Podczas spotkania minister (Anna Moskwa - PAP) zwróciła także uwagę na znaczenie morskiej energetyki wiatrowej dla polskiej transformacji energetycznej. W jej opinii, biorąc pod uwagę obecne napięcia geopolityczne związane z rosyjską inwazją na Ukrainę, współpraca w zakresie zwiększania bezpieczeństwa energetycznego w regionie, dywersyfikacja źródeł dostaw oraz technologii w naszym miksie energetycznym ma dla nas fundamentalne znaczenie i odgrywa istotną rolę w utrzymaniu stabilności energetycznej w Europie Środkowo-Wschodniej, a także na Ukrainie" - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 20590,00 $ tona -3,81% 26 wrz
 Cynk 2943,00 $ tona -3,00% 26 wrz
 Aluminium 2125,00 $ tona -1,25% 26 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.