Moskwa: niższe ceny energii, nowe sankcje dla Rosji

zk

04.10.2022 10:48 Źródło: PAP
Strona główna Prawo, finanse Moskwa: niższe ceny energii, nowe sankcje dla Rosji

Partnerzy portalu

Moskwa: niższe ceny energii, nowe sankcje dla Rosji - ZielonaGospodarka.pl
Anna Moskwa na World Economic Forum. Fot. flickr.com/worldeconomicforum, 2.0 Generic (CC BY-NC-SA 2.0)

Przygotowujemy ustawę dotyczącą tego, żeby ceny energii zbliżyć do ceny wytwarzania. - powiedziała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Na pewno spółki podzielą się swoimi zyskami - zapewniła. Zapowiedziała też nowe unijne sankcje na rosyjski gaz, w tym na LNG.

"Przygotowujemy ustawę - to, co się nie stało na poziomie unijnym, o co nadal walczymy i budujemy koalicję (...) - tak, żeby ceny energii zbliżyć do ceny wytwarzania. I to byłoby tak naprawdę poradzenie sobie z cenami energii i dla przedsiębiorców, i dla osób indywidualnych. I taka ustawa się za chwilę pojawi, bez czekania na rozwiązania na poziomie unijnym" - zapowiedziała szefowa resortu klimatu Anna Moskwa we wtorek w TVP1.

Pytana, co z ustawą dotyczącą podatku od zysków nienormatywnych, odparła: "Ta ustawa też jest przygotowywana. Czekaliśmy na wytyczne unijne. (...) Dzisiaj na Radzie Ministrów na pewno będzie dyskusja na ten temat. Ona na pewno będzie i na pewno spółki podzielą się swoimi zyskami" - powiedziała.

Jak dodała, "trzeba też pamiętać, że spółki potrzebują środków na inwestycje". "To też chcemy uwzględnić, żeby te środki na inwestycje zostały w spółkach, tak żebyśmy nie działali krótkoterminowo, ale pozwolili też funkcjonować i zapewniać bezpieczeństwo" - wyjaśniła.

Minister przekazała, że we wtorek po południu odbędzie się spotkanie "w grupie inicjatywnej, to jest Belgia, Włochy, Grecja i my". "Będziemy już bardzo konkretnie (...) pisać przepisy na cenę maksymalną na gaz. De facto państwa członkowskie przejęły inicjatywę Komisji Europejskiej. Nie mamy inicjatywy legislacyjnej, ale zobowiązaliśmy się, że przekażemy taką gotową propozycję dla Komisji Europejskiej tak, żeby mogła poddać tę propozycję dalszym pracom" - powiedziała.

Szefowa MKiŚ przekazała, że Polska postuluje w UE "kolejny pakiet sankcyjny i pełne sankcje gazowe: również LPG, LNG, cały gaz rosyjski". "Wydaje nam się, że to jest kolejny krok, który powinien być na poziomie Unii Europejskiej podjęty. Tak samo, jeżeli chodzi o atom. Nie ma żadnych sankcji atomowych" - wskazała.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.