Minister Anna Moskwa na spotkaniu ministrów ds. energii UE: Musimy solidarnie sprzeciwić się rosyjskiemu szantażowi gazowemu

zk

04.05.2022 08:14 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Prawo, finanse Minister Anna Moskwa na spotkaniu ministrów ds. energii UE: Musimy solidarnie sprzeciwić się rosyjskiemu szantażowi gazowemu

Partnerzy portalu

Minister Anna Moskwa na spotkaniu ministrów ds. energii UE: Musimy solidarnie sprzeciwić się rosyjskiemu szantażowi gazowemu - ZielonaGospodarka.pl
Fot. gov.pl

Bezpieczeństwo energetyczne i derusyfikacja to tematy nadzwyczajnej rady unijnych ministrów ds. energii. W spotkaniu, które obyło się 2 maja 2022 r. w Brukseli, uczestniczyła szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Podczas posiedzenia Rady Ministrów Energii UE minister Anna Moskwa podkreśliła, że Polska domaga się pakietu sankcji na import ropy i gazu z Rosji oraz proponuje wdrożenie "rosyjskiego ETS".

– Jeśli Polska może poprzeć takie sankcje i w pełni uniezależnić się od rosyjskiego gazu, to inne państwa europejskie też mogą takie kroki podjąć. Zależy nam, aby została wskazana konkretna data i deklaracja wszystkich państw ws. embarga na rosyjskie paliwa. Kolejny pakiet unijnych sankcji na Rosję powinien być całkowicie szczelny i zaakceptowany przez wszystkich – powiedziała.

– Proponujemy projekt sankcjonowania importu rosyjskich surowców energetycznych poprzez "rosyjski ETS", tj. system analogiczny do opłat za emisje CO2. Opłata byłaby zgodna z zasadą sprawiedliwości, czyli im więcej ktoś sprowadza rosyjskich surowców, tym więcej płaci. Mechanizm ten miałby mobilizować państwa do zwiększenia swoich ambicji i tempa derusyfikacji – wyjaśniła.

Przedmiotem dyskusji była również płatność w rublach Gazpromowi. Polska wezwała do zachowania solidarności, co do odmowy takich płatności.

– Nie możemy poddać się rosyjskiej manipulacji ani rosyjskiemu szantażowi. Dlatego z zadowoleniem przyjmujemy zdecydowane stanowisko Komisji Europejskiej i Prezydencji, które potwierdziły, że płacenie Gazpromowi za gaz w rublach jest niedopuszczalne. Jest to łamanie sankcji oraz solidarności europejskiej – zaznaczyła minister Anna Moskwa.

Tematem nadzwyczajnej rady unijnych ministrów ds. energii była także solidarność z Ukrainą w obszarze energetycznym. Polska zaapelowała do państw Unii Europejskiej o zwiększenie wsparcia surowcowego dla Ukrainy i w odbudowie tamtejszej infrastruktury.

– Polska podjęła się nieformalnej koordynacji nad mechanizmem wsparcia energetycznego i surowcowego dla Ukrainy. Zaprosiliśmy wszystkie państwa na 9 maja do okrągłego stołu z udziałem wicepremier Ukrainy – poinformowała minister klimatu i środowiska.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.