Wynik wyszukiwania - "pkn orlen" - Wiadomości

Orlen podpsiuje porozumienie z Yokogawa Europe o współpracy ws. zrównoważonego paliwa lotniczego

Podpisaliśmy porozumienie z Yokogawa Europe o współpracy przy rozwoju technologii produkcji zrównoważonego paliwa lotniczego - poinformował w piątek prezes Orlenu Daniel Obajtek. Zaznaczył, że do końca 2030 r. Orlen chce produkować rocznie 70 tys. ton innowacyjnego paliwa.
22.09.2023

W Bydgoszczy PKN Orlen zbudował niemal samowystarczalną energetycznie stację paliw

Dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych i instalacji do równoczesnej produkcji ciepła i chłodu ORLEN zbudował stację paliw, która sama wytwarza prawie 90 proc. prądu potrzebnego do jej działania. Pilotaż innowacyjnego systemu przeprowadzono w Bydgoszczy. Już wkrótce koncern rozpocznie jego wdrażanie na kolejnych stacjach w całym kraju.
19.05.2023

Ważąca ponad 850 ton kolumna „Wash Tower” dotrze na plac budowy w PKN Orlen - największy transport w Polsce

W Płocku we wtorek wieczorem rozpocznie się dwudniowa operacja przewiezienia z nabrzeża Wisły do zakładu głównego PKN Orlen ważącej ponad 850 ton kolumny „Wash Tower” dla budowanego tam kompleksu Olefiny III. To największy transport realizowany dotąd w Polsce.
09.05.2023

PKN Orlen rusza z kampanią na temat małych reaktorów SMR - koncern planuje uruchomienie pierwszego w 2029 r. [WIDEO]

Pierwsza elektrownia wyposażona w zaawansowany model małego reaktora jądrowego SMR o nazwie BWRX-300 zostanie uruchomiona w Polsce w 2029 r. - zapowiada PKN Orlen i ogłasza ogólnopolską kampanię informacyjną o zaletach wybranej przez koncern innowacyjnej technologii.
08.05.2023

NEA: reaktory SMR działają w Rosji i Chinach, najbardziej zaawansowany zachodni projekt to NuScale

Rosja i Chiny to kraje najbardziej zaawansowane w pracach nad reaktorami SMR, pierwsze z nich już działają, wynika z zestawienia działającej przy OECD agencji energii jądrowej NEA. Według NEA najbardziej zaawansowany zachodni komercyjny projekt to VOYGR firmy NuScale
07.05.2023

SEEN Technologie i ATREM pozyskuą największy w branży wodno-ściekowej kontrakt w PKN Orlen

SEEN Technologie sp. z o.o. (Lider) w konsorcjum z Atrem S.A. podpisują największy w branży kontrakt na budowę stacji uzdatniania i demineralizacji wody wiślanej w PKN Orlen S.A. Obecna inwestycja PKN Orlen powstanie na potrzeby realizacji projektów rozwojowych w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku. Ma na celu zabezpieczenie potrzeb infrastruktury produkcyjnej w najwyższej jakości wodę procesową jak również ochronę środowiska.
06.04.2023

PAA w najbliższych tygodniach opublikuje pierwszą opinię nt. SMRów

Państwowa Agencja Atomistyki w najbliższych tygodniach opublikuje pierwszą w Polsce opinię ogólną nt. małych reaktorów jądrowych; wierzymy, że będzie pozytywna - powiedział w poniedziałek wiceprezes Orlen Synthos Green Energy Dawid Jackiewicz.
04.04.2023

Obajtek: do 2030 r. Grupa Orlen przeznaczy 3 mld zł na segment badań i rozwoju

Do 2030 r. Grupa Orlen przeznaczy 3 mld zł na segment badań i rozwoju - przekazał we wtorek na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Zaznaczył, iż należące do koncernu Centrum Badawczo-Rozwojowe w Płocku prowadzi badania nad innowacjami dla nowoczesnej rafinerii i petrochemii.
29.03.2023

Budowa Morskiego Terminala Przeładunkowego Grupy Orlen postępuje

Budowa Morskiego Terminala Przeładunkowego Grupy Orlen przy Rafinerii Gdańskiej postępuje. Na tę chwilę wykonaliśmy ponad 10 tys. m kw. platform roboczych i ponad 6 tys. m kw. dróg technologicznych – przekazała we wtorek spółka NDI, lider konsorcjum będącego wykonawcą budowy.
14.03.2023

W Centrum Badawczo-Rozwojowym PKN Orlen ma powstać Pracownia Wodorowa

PKN Orlen planuje uruchomić do 2025 r. Pracownię Wodorową w Centrum Badawczo-Rozwojowym w Płocku (Mazowieckie). Ma się tam znaleźć m.in. stanowisko do testowania ogniw paliwowych. Koncern ogłosił zapytanie ofertowe na jego dostawę. Odpowiedzi można składać do 22 marca.
14.03.2023

Trwa nabór wniosków do konkursu Neon II, wspólnego programu PKN Orlen i NCBR

W ramach konkursu grantowego Neon II, wspólnego programu PKN Orlen i Narodowego Centrum Badan i Rozwoju, przyjmowane są wnioski z zakresu Przemysłu 4.0 obejmujące rozwiązania w dziedzinie ochrony przed korozją. Najlepsze z nich mają szansę na 8 mln zł.
13.03.2023

Obajtek: Orlen stawia na inwestycje i sojusze

O przyszłości rafinerii w regionie, planach biogazowych, sankcjach, które nie zawsze działają, stabilizowaniu cen paliw i kończącej się za kilka miesięcy kadencji - mówi w rozmowie z "Pulsem Biznesu" prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
09.03.2023

Innowacyjny na skalę światową system monitorowania korozji ogólnej i kruchości wodorowej PG i PKN Orlen z kolejną nagrodą

Innowacyjny na skalę światową system monitorowania korozji ogólnej i kruchości wodorowej opracowany przez zespół naukowców Politechniki Gdańskiej pod kierunkiem prof. Kazimierza Darowickiego i we współpracy z PKN ORLEN z kolejnym wyróżnieniem.
07.03.2023

ORLEN2030: Strategia dla transformacji energetycznej Polski i Europy Środkowej

Zapewnienie stabilnych dostaw energii, paliw i gazu z przyjaznych środowisku źródeł to główny cel połączonej Grupy ORLEN do 2030 roku. Drogę do niego wytyczą przede wszystkim inwestycje w energetykę odnawialną, wydobycie oraz rozwój projektów napędzających zielony kierunek Grupy, m.in. w obszarze biogazu i biopaliw. Koncern będzie także rozwijać technologie wodorowe, nowoczesną petrochemię i bezpieczną energetykę jądrową.
28.02.2023

Elementy nowej instalacji Orlenu przypływają do Gdańska, dalej płyną Wisłą

W niedzielę 12 lutego do Portu Gdańsk przypłynął z Chin statek Grietje, który przetransportował z Szanghaju elementy do budowy nowoczesnego Kompleksu Olefin III na terenie należącej do Orlenu petrochemii w Płocku.
27.02.2023

PKN Orlen: w nowej strategii przyśpieszenie inwestycji w sieć punktów ładowania elektryków

PKN Orlen w nowej strategii zapowie przyśpieszenie inwestycji w sieć punktów ładowania elektryków - powiedziała w rozmowie z PAP członek Zarządu ds. Sprzedaży Detalicznej PKN Orlen Patrycja Klarecka. Dodała, że poprzednie plany "są nieadekwatne" do tego co dzieje się na rynku.
24.02.2023

ORLEN wspiera rozwój edukacji kadr dla sektora energetyki jądrowej

PKN ORLEN wraz ze swoją spółką odpowiedzialną za wdrożenie w Polsce technologii małych reaktorów jądrowych (SMR) - ORLEN Synthos Green Energy podpisał list intencyjny z uczelniami technicznymi na rzecz uruchomienia wspólnego programu kształcenia kadr technicznych dla sektora energetyki jądrowej. Rozwój programu wspiera Ministerstwo Edukacji Narodowej.
01.02.2023

PKN Orlen zainwestuje w 2023 r. 34 mld zł m.in. w OZE

PKN Orlen zainwestuje w 2023 r. 34 mld zł - poinformował w piątek w Gdańsku prezes PKN Orlen daniel Obajtek. Zapowiedział m.in. rozbudowę mocy nawozowych. Koncern jest właścicielem Anwilu - drugiego producenta nawozów w Polsce.
20.01.2023

Obajtek: 2023 rokiem wyzwań i wahań cen

Rok 2023 będzie czasem dużych wyzwań dla branży energetyczno-paliwowej oraz dla całej światowej gospodarki - ocenia na łamach "Pulsu Biznesu" prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Nadal możemy spodziewać się sporych wahań cen surowców, co będzie odbijało się na całej gospodarce - dodał.
28.12.2022

Obajtek: w strategii bardzo mocno ujmiemy kwestie biogazowni i biometanowni

W naszej strategii bardzo mocno ujmiemy kwestie biogazowni i biometanowni - zapowiedział w czwartek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podczas konferencji prasowej w Głąbowie, w gminie Ryn (Warmińsko-mazurskie) na temat inwestycji Grupy Orlen w biopaliwa nowej generacji.
24.11.2022

Prezes PKN Orlen: tylko w pierwszym półroczu tego roku Grupa Orlen zrealizowała inwestycje na poziomie 6,3 mld zł

Tylko w pierwszym półroczu tego roku Grupa Orlen zrealizowała inwestycje na poziomie 6,3 mld zł. To skala inwestycji w rozwój firmy, ale i polskiej gospodarki, o której przed 2015 r. nie było mowy - mówi w wywiadzie dla tygodnika "Sieci" prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
21.11.2022

Pierwsza ultraszybka stacja ładowania elektryków PKN Orlen

PKN Orlen uruchomił pierwszą w swojej sieci ultraszybką stację ładowania o mocy 175 kW. Urządzenie pozwala naładować samochód od 10 do 80 proc. pojemności jego baterii w ok. 20 minut. To aż o dwie trzecie szybciej w porównaniu ze stacjami ładowania o standardowej mocy do 50kW.
16.11.2022

Wojna na Ukrainie napędza wodorową rewolucję

Rewolucja wodorowa przyspiesza po wybuchu wojny w Ukrainie (MediaRoom) W Europie wodór przestaje być jedynie narzędziem dekarbonizacji, a staje się jedną z głównych dźwigni dywersyfikacji i derusyfikacji europejskiego przemysłu. Wybuch wojny w Ukrainie spowodował, że Unia jeszcze mocnej stawia na rozwój technologii wodorowych. To jednak wymusza spore inwestycje. Opracowana w zeszłym roku Polska Strategia Wodorowa wymaga więc aktualizacji – mówili uczestnicy panelu „Jak budować gospodarkę wodorową?”. Wydarzenie to odbyło się w
15.11.2022

PKN ORLEN rozwija sieć stacji ładowania w Europie

PKN ORLEN rozwija sieć stacji pod kątem dostępności paliw alternatywnych w Europie. Do 2026 roku uruchomionych zostanie 434 stacji ładowania na terenie Niemiec. Obecnie Grupa ORLEN posiada w Polsce już 470 takich obiektów. Koncern umożliwia także naładowanie samochodu w 63 lokalizacjach w Niemczech oraz Czechach.
15.11.2022

PKN Orlen nie wejdzie w duży atom

Wykluczam zaangażowanie w duży atom. Tworząc koncern multienergetyczny, dokładnie wiemy, czego chcemy. Nasze priorytety inwestycyjne są jasno określone i nie jest to duży atom – powiedział w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej” prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
09.11.2022

Obajtek: idziemy w kierunku energetyki atomowej

Idziemy w kierunku energetyki atomowej uzupełniającej, rozproszonej - poinformował prezes PKN Orlen w środę. Zapowiedział, że niebawem pojawią się kolejne informacje na ten temat. Dodał również, że po fuzji z PGNiG, koncern w ciągu roku zamierza połączyć działalność wydobywczą i poszukiwawczą.
02.11.2022

Prezes PKN Orlen: połączyliśmy się z Grupą Kapitałową PGNiG

Połączyliśmy się z Grupą Kapitałową PGNiG. Tym samym finalizujemy procesy przejęć, dzięki którym wchodzimy do grona 150 największych firm na świecie – oznajmił w środę na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
02.11.2022

PKN Orlen zbuduje stacje tankowania wodoru w Wałbrzychu, Poznaniu i Katowicach

PKN Orlen zbuduje trzy ogólnodostępne stacje tankowania wodoru w Wałbrzychu, Poznaniu i Katowicach. Koncern podpisał umowę dotycząca realizacji inwestycji z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Do 2030 r. Grupa ORLEN na inwestycje w wodór wyda ok. 7,4 mld zł.
26.10.2022

Do 2025 r. instalacja umożliwiająca wykorzystanie oczyszczonych ścieków przez PKN Orlen

PKN Orlen wspólnie ze spółką Wodociągi Płockie podpisał z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie list intencyjny, który zakłada powstanie instalacji uzdatniania ścieków z miejskiej oczyszczalni i ponowne ich wykorzystanie przez koncern. Inwestycja ma być oddana do użytku w 2025 r.
25.10.2022

PKN Orlen na Krynica Forum: robimy wszystko, aby zapewnić Polsce bezpieczeństwo energetyczne

Konsekwencjami agresji Rosji na Ukrainę w dziedzinie energetyki są: przyspieszenie w poszukiwaniu alternatywnych źródeł energii oraz konieczność zawierania dużych sojuszy gospodarczych dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego – wskazywał Piotr Sabat, członek zarządu ds. rozwoju PKN ORLEN podczas Krynica Forum’22.
25.10.2022

Prezes PKN Orlen: połączenie z PGNiG to bezpieczeństwo, lepsza oferta i stabilny zysk

Dzięki połączeniu PKN Orlen z PGNiG i wcześniejszym fuzjom, powstanie grupa, która zagwarantuje Polsce bezpieczeństwo energetyczne, klientom - lepszą ofertę, a akcjonariuszom stabilny zysk - ocenia prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
10.10.2022

W czerwcu 2025 popłynie pierwszy prąd z polskich morskich farm wiatrowych

W czerwcu 2025 r. popłynie pierwszy prąd z morskich farm wiatrowych, PKN Orlen i PGE będą generować z tych farm 2,9 GW - powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda. Wiceszef MAP Maciej Małecki dodał, że OZE nigdy nie rozwijało się tak szybko jak za rządów PiS.
07.10.2022

PKN Orlen podpisał ze Skarbem Państwa porozumienie o realizacji polityki energetycznej

PKN Orlen podpisał ze Skarbem Państwa porozumienie dotyczące m.in. realizacji polityki energetycznej Polski w zakresie, w jakim dotyczy ona dywersyfikacji źródeł dostaw gazu ziemnego oraz rozwoju na rynku tego paliwa - poinformował we wtorek w komunikacie PKN.
28.09.2022

PKN Orlen przeznaczy do 2,5 mld zł na elektrociepłownię gazową w Gdańsku

PKN Orlen i kontrolowana przez koncern Energa podpisały umowę, na mocy której Orlen sfinansuje projekt Energi budowy elektrociepłowni gazowej w Gdańsku. Jak poinformował PKN Orlen, umowa zakłada pokrycie całości nakładów inwestycyjnych do 2,5 mld zł.
16.09.2022

Stacje tankowania wodoru PKN Orlen w Bielsku-Białej, Gorzowie Wlkp., Krakowie, Warszawie i Pile

PKN Orlen zbuduje do 2025 r. ogólnodostępne stacje tankowania wodoru w Bielsku-Białej, Gorzowie Wielkopolskim, Krakowie, Warszawie i Pile. Na ten cel, jak poinformował koncern, otrzymał ponad 60 mln zł bezzwrotnego dofinansowania z unijnego programu CEF Transport Alternative Fuels Infrastructure Facility.
14.09.2022

PKN Orlen podpisał umowę na dostawy paliwa wodorowego dla MPK Poznań

PKN Orlen podpisał jedną z największych w Europie umów na dostawy niskoemisyjnego paliwa wodorowego - poinformował w piątek prezes koncernu Daniel Obajtek. Wodór produkowany przez Grupę Orlen będzie zasilał autobusy miejskie w Poznaniu do 2038 r. - dodał.
03.09.2022

Inwestycje w Grupie Orlen mają zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polski

Inwestycje w Grupie Orlen, w tym w odnawialne źródła energii i paliwa alternatywne, mają zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polski - podkreślił członek zarządu PKN Orlen ds. finansowych Jan Szewczak. Według koncernu, w pierwszym półroczu na inwestycje w Grupie Orlen przeznaczono 6,3 mld zł.
07.08.2022

Pierwsze SMR-y PKN Orlen mają zostać uruchomione już do 2030 r.

Podejmujemy konsekwentnie działania, aby jeszcze w tej dekadzie pierwsze SMR-y mogły zostać oddane do użytku w Polsce - zapewnił członek zarządu PKN Orlen ds. korporacyjnych Armen Artwich, odnosząc się do planów koncernu budowy mikro i małych reaktorów jądrowych.
05.08.2022

SAF z PKN Orlen w samolotach LOT-u

Dzięki realizowanej w Płocku instalacji uwodornienia olejów roślinnych PKN ORLEN od 2025 roku będzie oferował liniom lotniczym niskoemisyjne paliwo SAF (Sustainable Aviation Fuel). Innowacyjny produkt będzie wytwarzany z posmażalniczych olejów spożywczych. Paliwo SAF pozwala na ograniczenie do 80 proc. emisji w całym cyklu życia w porównaniu z tradycyjnym paliwem lotniczym i jest odpowiednie dla obecnie stosowanych silników odrzutowych. PKN ORLEN i PLL LOT podpisały porozumienie o współpracy przy wdrażaniu prośrodowiskowych r
11.07.2022

Obajtek: strategia Orlenu zakłada inwestycje w wysokości 140 mld zł

PKN Orlen, który w ciągu czterech lat przeznaczył na inwestycje 35 mld zł, planuje zainwestować 140 mld zł m.in. w zeroemisyjną energetykę - powiedział w poniedziałek PKN Orlen, który w ciągu czterech lat przeznaczył na inwestycje 35 mld zł, planuje zainwestować 140 mld zł m.in. w zeroemisyjną energetykę - powiedział w poniedziałek prezes Orlenu Daniel Obajtek.prezes Orlenu Daniel Obajtek.
28.06.2022

Obajtek: za 1,5 roku start budowy farmy wiatrowej na Bałtyku, w planach inwestycje w wodór

"Za 1,5 roku jako pierwsza spółka Skarbu Państwa rozpoczniemy budowę farmy wiatrowej na Bałtyku" – powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w piątek w Krakowie. Zapowiedział także duże inwestycje w technologie wodorowe.
27.06.2022

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska: PKN Orlen ma ambicję stać się liderem morskich farm wiatrowych na Bałtyku

– PKN Orlen ma ambicję stać się liderem morskich farm wiatrowych na Bałtyku – mówiła na konferencji PSEW w Serocku Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, prezes Orlen Neptun. Niedawno powstała spółka dedykowana offshore złożyła wnioski o pozwolenia lokalizacyjne na wszystkich 11 obszarów drugiej fazy.
22.06.2022

W Gdyni trwa największe wydarzenie gospodarcze w północnej Polsce

Za nami pierwszy dzień V Forum Wizja Rozwoju. W budynkach Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni odbyło się dzisiaj ponad 30 paneli. Dwudniowe wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Premiera Mateusza Morawieckiego, który przywitał uczestników tegorocznej edycji Forum.
21.06.2022

Zakusy PKN Orlen na łotewski wodór i offshore

PKN Orlen z uwagą obserwuje rynek łotewski, na którym jest już obecny. Jako przyszły lider transformacji energetycznej w tej części Europy dostrzega możliwość kooperacji w zakresie morskiej energetyki wiatrowej i produkcji zielonego wodoru - powiedział prezes koncernu Daniel Obajtek.
21.06.2022

Baltic Power pierwszym projektem z zakończonymi badaniami geotechnicznymi

Przez 9 miesięcy na obszarze famy wiatrowej oraz trasie wyprowadzenia mocy na ląd 13 specjalistycznych jednostek prowadziło badania dna morskiego. Uzyskane wyniki pozwalają na finalizację projektu fundamentów dla ok. 70 turbin wiatrowych, morskich stacji elektroenergetycznych oraz ich połączenia kablowego z infrastrukturą przesyłową na lądzie.
15.06.2022

Nowy gracz w polskim offshore - ORLEN Neptun I

ORLEN Neptun I jest odpowiedzialny za rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Grupie ORLEN. Spółka ubiega się o jedenaście nowych koncesji na budowę farm wiatrowych na Bałtyku, które będą zeroemisyjnym źródłem energii dla Polski.
13.06.2022

Ceny biokomponentów przekraczają nawet dwukrotnie ceny paliw produkowanych z ropy

Ceny biokomponentów przekraczają nawet dwukrotnie ceny paliw, do których są dodawane i powodują wzrost cen na stacjach benzynowych. To efekt wojny na Ukrainie. Koncerny paliwowe stawiają więc na biokomponenty wytwarzane z surowców innych niż spożywcze - poinformowali PAP przedstawiciele branży paliwowej.
07.06.2022

Sasin: musimy bezpośrednio przejść od węgla na OZE i atom

Chcieliśmy zastosować gaz jako paliwo przejściowe w transformacji, ale dziś to nie jest dobra droga; musimy bezpośrednio przejść od węgla na odnawialne źródła i energię jądrową - podkreślił w w szwajcarskim Davos wicepremier, szef resortu aktywów państwowych Jacek Sasin.
24.05.2022

Zielona energia z Bałtyku wzmocni polską gospodarkę

Już 20 czerwca rusza jubileuszowa edycja Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. Podczas największego wydarzenia gospodarczego w północnej Polsce poruszane będą najważniejsze zagadnienia dotyczące gospodarki, transportu i ekologii. Jednym z tegorocznych tematów ma być zielony potencjał Bałtyku.
20.05.2022

PKN ORLEN zwiększy w Płocku produkcję gazów technicznych

PKN ORLEN zainwestuje w nowoczesną i efektywną energetycznie Wytwórnię Tlenu i Azotu w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku. Spółka podpisała umowę na budowę instalacji podstawowej, która powstanie w pierwszym etapie projektu. Całkowita wartość inwestycji wyniesie ok. 760 mln zł, a jej oddanie do użytku planowane jest na początku 2025 roku.
18.05.2022

PKN ORLEN i Alstom ze współpracą na rzecz kolei wodorowej

PKN ORLEN podpisał porozumienie o strategicznej współpracy z firmą Alstom przy dostawach bezemisyjnych, ekologicznych pociągów i paliwa wodorowego dla publicznego transportu kolejowego. Koncern, który konsekwentnie wdraża strategię ogłoszoną w tym roku strategię wodorową, zapewni infrastrukturę tankowania dla produkowanych przez Alstom pociągów. Pierwsze pojazdy wodorowe mają szansę wyjechać na linie regionalne w ciągu dwóch lat.
18.05.2022

Obajtek: SMR to dobre uzupełnienie inwestycji Orlenu w OZE

Inwestujemy w małe reaktory jądrowe SMR, bo to szansa na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski i dobre uzupełnienie naszych inwestycji w OZE - przekazał na Twitterze prezes Orlenu Daniel Obajtek. Dodał, że w poniedziałek spotkał się z szefem GE Hitachi Nuclear Energy.
17.05.2022

PKN Orlen: w Łebie powstanie port serwisowy morskiej farmy wiatrowej

Przez minimum 25 lat port w Łebie posłuży do serwisowania morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. Spółka podpisała umowę na dzierżawę terenu, na którym powstanie baza umożliwiająca rejsy jednostek serwisowych obsługujących około 70 turbin. Uruchomienie pierwszej morskiej farmy wiatrowej Grupy Orlen planowane jest na 2026 rok.
13.05.2022

Projekt ustawy terminalowej wraca do sejmowej komisji

Projekt ustawy terminalowej został w środę ponownie skierowany do sejmowej Komisji do spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Posłowie podczas drugiego czytania zgłosili do niego poprawki.
28.04.2022

PKN Orlen - liderem Mazowieckiej Doliny Wodorowej

37 podmiotów, instytucji i uczelni podpisało w piątek w Płocku umowy o powołaniu Mazowieckiej Doliny Wodorowej (MDW), której liderem będzie PKN Orlen. Chcemy wspierać rozwój tego sektora - zadeklarował wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
09.04.2022

Energa Green Grupy ORLEN rozpoczyna trzecią dużą inwestycję OZE w Wielkopolsce

Energa Green Development, spółka zależna Energi z Grupy ORLEN, uzyskała warunki przyłączenia do sieci oraz pozwolenie na budowę dla pierwszego etapu inwestycji budowy farmy fotowoltaicznej PV Mitra w gm. Przykona.
06.04.2022

W Grupie Orlen rusza produkcja tworzyw z wykorzystaniem przepracowanych olejów spożywczych

W Grupie Orlen rusza produkcja tworzyw z wykorzystaniem przepracowanych olejów spożywczych - podał PKN Orlen. Koncern podkreśla, że częściowe zastąpienie ropy naftowej alternatywnym surowcem umożliwia redukcję emisji i jest odpowiedzią na oczekiwania regulacyjne i rynkowe.
23.03.2022

W PKN Orlen powstaje 200-metrowy komin - zmniejszy zanieczyszczenie powietrza

W zakładzie PKN Orlen w Płocku (Mazowieckie) na instalacji utylizacji siarkowodoru budowany jest komin, który osiągnie 200 metrów wysokości. Dzięki najnowszej technologii, jak podaje koncern, będzie on odprowadzał spaliny w wyższe warstwy atmosfery, co zmniejszy oddziaływanie na środowisko.
23.03.2022

Sasin: ambicją rządu jest odejście od zakupu surowców energetycznych z Rosji

Ambicją naszego rządu jest odejście od zakupu surowców energetycznych z Rosji i to niezależnie od ewentualnych sankcji, które mogłyby być na ten segment dostaw nałożone przez naszych europejskich partnerów - mówił w środę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
16.03.2022

Orlen i Lotos muszą połączyć siły, aby sprostać konkurencji w branży

Na światowym rynku liczą się tylko duzi gracze. Takim będzie Grupa Orlen po połączeniu z Grupą Lotos. Co więcej, jeden, silny koncern znacząco wzmocni krajowe bezpieczeństwo energetyczne – zgodzili się uczestnicy debaty „Paliwa a fuzja”, która odbyła w Centrum Prasowym PAP. Partnerami wydarzenia były PKN Orlen i Warsaw Enterprise Institute.
16.03.2022

Orlen ze zgodą UOKiK na połączenie z PGNiG

PKN Orlen otrzymał zgodę Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na połączenie z PGNiG.
16.03.2022

Obajtek: chcemy przejąć Grupę Lotos na przełomie czerwca i lipca

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zadeklarował, że spółka chciałaby przejąć Grupę Lotos na przełomie czerwca i lipca. Zapowiedział też przyspieszenie prac nad połączeniem z PGNiG.
15.03.2022

PKN Orlen sprowadził ok. 130 tys. ton ropy z norweskich złóż na Morzu Północnym

Do Naftoportu w Gdańsku przypłynął tankowiec z ropą, którą PKN Orlen zaimportował z norweskich złóż na Morzu Północnym. Orlen sprowadził ok. 130 tys. ton ropy Johan Sverdrup – poinformował w poniedziałek PKN Orlen.
15.03.2022

Naimski: już dzisiaj możemy sobie dać radę bez rosyjskich surowców

Już dzisiaj Polska może sobie dać radę bez dostaw rosyjskich surowców - powiedział w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Wydaje się, że tylko embargo na rosyjską ropę i gaz mogłoby powstrzymać wojnę na Ukrainie - dodał.
14.03.2022

Obajtek: koncern będzie realizować wytyczne wynikające z sankcji na Rosję

PKN Orlen będzie realizować wytyczne wynikające z sankcji międzynarodowych nałożonych na Rosję - poinformował we wtorek PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Jak zapewnił, koncern jest przygotowany na każdy scenariusz, również całkowite wstrzymanie dostaw ze Wschodu.
08.03.2022

Jest porozumienie Orlenu z Aramco ws. zamówienia dodatkowych pięciu tankowców ropy z Morza Północnego

Orlen porozumiał się z partnerem Aramco w sprawie zamówienia pięciu dodatkowych tankowców surowca z Morza Północnego, zabezpieczył też alternatywne dostawy z rynku SPOT do Orlen Lietuva - poinformował w środę prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
02.03.2022

PKN Orlen, Lotos, PERN: Polska zabezpieczona na wypadek braku dostaw ropy ze wschodu

Polska jest zabezpieczona przed nieprzewidzianymi sytuacjami w obszarze ropy i paliw. To możliwe dzięki działaniom kluczowych podmiotów polskiego rynku naftowo-paliwowego – podały PKN Orlen, Grupa Lotos i PERN. Spółki zapewniły, że Polska jest zabezpieczona na wypadek braku dostaw ropy ze wschodu.
24.02.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Northland Power: "Śledzimy rozwój sektora offshore w Polsce... i nie tylko"

O kanadyjskim inwestorze Northland Power zrobiło się w Polsce szczególnie głośno po informacji o nawiązaniu współpracy z polskim czempionem energetycznym – PKN Orlen. Northland Power posiada 33-letnie doświadczenie w rozwoju projektów energetycznych, w tym OZE. W kolejnym tekście z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore”, pytamy koncern o postępy w rozwoju projektów morskich w Polsce oraz najbliższe plany.
16.02.2022

W zakładzie PKN Orlen powstanie ekologiczna instalacja za ok. 346 mln zł

W zakładzie głównym PKN Orlen do 2024 r. powstanie instalacja oczyszczania gazów poprocesowych, która umożliwi dalszą redukcję emisji związków siarki do atmosfery. Prace rozpoczną się w marcu br. - poinformował koncern. Wartość inwestycji szacowana jest na 346 mln zł.
07.02.2022

Obajtek: połączenie PKN Orlen i Grupy Lotos do połowy tego roku jest realne

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek powiedział na antenie Radia Gdańsk, że połączenie PKN Orlen z Grupą Lotos jest realne do połowy tego roku.
07.02.2022

PKN Orlen w ramach pilotażu sprowadził certyfikowany biometan

PKN Orlen, jako pierwsza firma w Polsce, w ramach pilotażu zaimportował certyfikowany biometan, który jest odnawialnym odpowiednikiem gazu ziemnego - podał w środę koncern.
27.01.2022

W Łebie powstanie port serwisowy morskiej farmy wiatrowej Baltic Power

Wchodząca w skład Grupy ORLEN spółka Baltic Power wygrała przetarg na dzierżawę terenu w porcie w Łebie, przeznaczonego do obsługi morskiej farmy wiatrowej. W tym miejscu zlokalizowany zostanie port serwisowy do obsługi inwestycji, której budowa planowana jest na lata 2024-2026. W tym czasie na morzu stanie ok. 70 turbin o łącznej mocy do 1,2 GW, które będą serwisowane przez flotę statków operującą z portu w Łebie.
18.01.2022

PKN Orlen po przejęciu Grupy Lotos stworzy paliwowo-energetycznego giganta. Obajtek: „To krytyczny element planu transformacji” [WIDEO]

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek ogłosił w środę (12 stycznia), że saudyjski koncern Saudi Aramco przejmuje 30 proc. udziałów gdańskiej rafinerii Lotos, węgierski MOL 417 stacji, a polski Unimot – bazy paliw. – Przedstawiamy dziś partnerów, którzy zagwarantują nam rozwój i w Polsce, i na świecie. Same umowy z Aramco są ważniejsze niż fuzja z Lotosem – powiedział Obajtek.
13.01.2022

KE czeka do 14 stycznia na dokumenty ws. przejęcia przez Orlen Grupy Lotos

Do 14 stycznia 2022 r. PKN Orlen ma przedstawić KE dokumenty związane z przejęciem Lotosu, w tym umowy sprzedaży aktywów wskazanych przez Komisję. W mediach pojawiają się spekulacje dotyczące potencjalnych inwestorów.
11.01.2022

Obajtek: obniżka VAT na paliwa pozwoli obniżyć ceny do ok. 5 zł za litr

Obniżka VAT na paliwa pozwoli obniżyć ceny do ok. 5 zł za litr – podkreślił w piątek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Wskazał, że koncern również dąży do stabilizacji cen. Podał przykład zakupu praw do emisji dwutlenku węgla w 2019/2020 po 23-24 euro. Dziś kosztują one ok. 85 euro.
07.01.2022

Obajtek : podtrzymuję zapowiedź obniżki cen paliw

Zdecydowanie podtrzymuję zapowiedź obniżki cen paliw o ok. 30 groszy na litrze - podkreślił w rozmowie z "Sieci" prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
20.12.2021

PGE, ZE PAK, Energa z kontraktami mocowymi z aukcji na rok dostaw 2026

PGE, ZE PAK i należąca do PKN Orlen Energa poinformowały o zawarciu umów mocowych w efekcie przeprowadzonej w czwartek aukcji głównej rynku mocy na rok 2026. Aukcję przeprowadziły PSE, cena zamknięcia wyniosła 367,05 do 400,40 zł/kW/rok.
17.12.2021

Obajtek: Mały atom przybliży Orlen do neutralności klimatycznej

Dla Orlenu małe reaktory modułowe to ważny krok do osiągnięcia celu neutralności emisyjnej do 2050 r. Ich rolą będzie nie tylko dostarczanie energii i ciepła, ale także znaczna redukcja śladu węglowego – mówi "Rzeczpospolitej" prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
15.12.2021

Perowskitowe etykiety cenowe nowym narzędziem dla branży FMCG/Retail

Saule Technologies wprowadza do oferty pierwsze na świecie elektroniczne etykiety cenowo-reklamowe PESL, zasilane perowskitowymi ogniwami fotowoltaicznymi.
25.11.2021

Duży transport na elektrownie wiatrowe

Gdyńskie firmy zdobywają kolejne doświadczenia, które zaprocentują w przyszłości, szczególnie że Port Gdynia ma pełnić rolę terminalu instalacyjnego morskich farm wiatrowych. Morska Agencja Gdynia obsłużyła rozładunek największego w tym roku transportu łopat do elektrowni wiatrowych. Na pokładzie ciężarowca „Sun Rise” do gdyńskiego portu przypłynęło aż 111 wielkich śmigieł.
03.11.2021

Grupa Lotos: uchwały NWZ to kamień milowy w procesie połączenia z PKN Orlen

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Grupy Lotos zgodziło się na zaproponowane przez zarząd spółki zmiany reorganizacyjne w ramach Grupy Kapitałowej Lotos, to kolejny kamień milowy w procesie połączenia z PKN Orlen i wspólnej budowy koncernu multienergetycznego - podała w czwartek spółka.
15.10.2021

Sasin: Jesteśmy bezpieczni energetycznie

Możemy powiedzieć nie tylko, że sami jesteśmy bezpieczni, ale bezpieczeństwem energetycznym możemy się też dzielić z innymi - oświadczył w rozmowie z poniedziałkowym "Super Expressem" minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
11.10.2021

PKN Orlen: ponad 2 mld zł na inwestycje w technologie związane z dekarbonizacją

Mamy budżet ponad 2 mld zł, który przeznaczymy na tworzenie i doskonalenie technologii związanych z dekarbonizacją - mówił w czwartek Arkadiusz Majoch z PKN Orlen. Dodał, że jedną z tych technologii jest CCU.
08.10.2021

Obajtek: dostrzegamy rosnące znaczenie odnawialnych źródeł energii w transporcie

Dostrzegamy rosnące znaczenie odnawialnych źródeł energii w transporcie. Rynek paliw w istotny sposób kształtują zapisy Dyrektywy RED II, zwiększającej wykorzystanie biopaliw oraz przyjęty w lipcu przez KE pakiet "fit for 55" - powiedział, cytowany w czwartkowym komunikacie, prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
01.10.2021

KNF ostrzega przed kampanią podszywającą się pod Orlen

Przed kolejną falą fałszywych inwestycji ostrzega Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Tym razem chodzi o "oszukańczą kampanię", gdzie przestępcy podszywają się pod PKN Orlen - dodano.
30.09.2021

PERN, jako uczestnik rynku mocy, deklaruje redukcję zużycia energii elektrycznej

PERN w ramach Programu DSR - Demand Side Response, czyli czasowej redukcji poboru energii elektrycznej na wezwanie Operatora Systemu Przesyłowego, jako uczestnik rynku mocy, zadeklarował jej redukcję na poziomie 6 MW. Umowę w tej sprawie spółka podpisała z Enspirion, tzw. agregatorem DSR.
22.09.2021

PKN Orlen wystartował z drugą rundą programu akceleracyjnego

W I rundzie Programu Orlen Skylight accelerator udział wzięło ponad 100 startupów z kraju i zagranicy. Przedsiębiorcy, którzy przejdą pozytywnie proces oceny potencjału technologicznego i biznesowego zostaną zakwalifikowani do etapu pilotażowego. Wtedy uzyskają dostęp zarówno do infrastruktury operacyjnej Grupy Orlen, a także wsparcie ekspertów koncernu i mentorów zewnętrznych. OD 20 września br. można aplikować do II rundy programu.
20.09.2021

PKN Orlen liderem Mazowieckiej Doliny Wodorowej

PKN Orlen, zgodnie ze strategią do 2030 roku, konsekwentnie umacnia swoją pozycję na rynku paliw alternatywnych. Koncern objął rolę lidera w tworzeniu Mazowieckiej Doliny Wodorowej, do której będzie należeć 16 podmiotów mających już doświadczenie w rozwijaniu tej technologii. PKN Orlen będzie odpowiedzialny m.in. za powołanie Doliny, określenie jej celów i przygotowanie strategii działania.
11.09.2021

PKN Orlen uruchomi jesienią sieć paczkomatów; RUCH rozwija współpracę z e-sklepami

PKN Orlen zapowiada, że uruchomi własną sieć automatów paczkowych jesienią. Jednocześnie, jak oznajmił koncern, spółka RUCH rozwija współpracę z e-sklepami, których klienci będą mogli zamawiać i odbierać przesyłki także na stacjach Orlen, w punktach RUCH-u oraz w innych, partnerskich.
01.09.2021

Grupa ORLEN inwestuje w niskoemisyjne źródła wytwarzania

PKN ORLEN i Energa, należąca do Grupy Orlen, zawarły porozumienie w sprawie finansowania budowy elektrowni gazowo-parowej w Grudziądzu. To kolejny krok w realizacji strategii ORLEN2030 zakładającej rozwój niskoemisyjnych źródeł gazowych i zabezpieczenie systemu elektroenergetycznego opartego na odnawialnych źródłach energii.
01.09.2021

PKN ORLEN: Polska ma szansę zostać liderem technologii wodorowej w Europie

PKN Orlen jako pierwszy koncern paliwowy w tej części Europy zadeklarował osiągnięcie całkowitej neutralności emisyjnej do 2050 roku. Jak przekonywał, podczas Forum Wizja Rozwoju, Grzegorz Jóźwiak, dyrektor wdrażania paliw alternatywnych Grupy Orlen, to wodór ma stanowić optymalny pomost w osiągnięciu zerowej emisyjności. Stąd tak liczne inwestycje spółki w pozyskiwanie i wykorzystywanie tego surowca.
31.08.2021

PKN ORLEN: najpóźniej w II kwartale 2022 roku powstanie wielki koncern multienergetyczny

Do połowy przyszłego roku zostanie zakończony proces połączenia PKN Orlen, Grupy Lotos i PGNiG w zintegrowany, zdywersyfikowany koncern paliwowo-energetyczny. Do 14 listopada spółka dostarczy Komisji Europejskiej wszystkie wymagane dokumenty – zapowiedział PKN Orlen podczas IV edycji Forum Wizja Rozwoju, które odbywa się w dniach 26-27 w Gdyni.
31.08.2021

PKN Orlen i GE Renewable Energy - nowa strategia dla polskiego offshore

PKN Orlen aktywnie angażuje się w realizację polityki energetycznej Polski. Koncern podjął strategiczne partnerstwo z amerykańską firmą GE Renewable Energy, jednym z wiodących na świecie producentów turbin dla morskich elektrowni wiatrowych.
25.08.2021

PKN Orlen ma w planach recykling tworzyw sztucznych na produkty petrochemiczne i rafineryjne

PKN Orlen, zgodnie ze strategią do 2030 roku, chce rozwijać nowy obszar swojej działalności, który umożliwi efektywne ekonomicznie i środowiskowo zagospodarowanie odpadów z tworzyw sztucznych. Koncern podpisał list intencyjny oraz umowę na realizację studium wykonalności z wiodącym dostawcą technologii i usług inżynieryjnych, z którym analizuje możliwość wykorzystania innowacyjnej technologii Hydro-PRTSM przy wdrażaniu projektów recyklingu chemicznego tworzyw sztucznych. Pozwolą one realizować założenia gospodarki obiegu zamknięt
25.08.2021

PKN Orlen szuka możliwości rozwoju na Ukrainie

Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN ORLEN spotkał się z przedstawicielami rządu i biznesu na Ukrainie. Wizyta, obok zacieśnienia relacji, miała na celu rozpoznanie potencjalnych możliwości rozwoju działalności PKN ORLEN zgodnie ze strategią Koncernu do 2030 r.
13.08.2021

Obajtek: PKN Orlen korzysta z inwestycji z ostatnich lat, przyszłością petrochemia i energetyka

Wyniki w pierwszym półroczu 2021 roku pokazują, że PKN Orlen zaczął częściowo konsumować efekty decyzji inwestycyjnych z ostatnich kilku lat, a postawienie na petrochemię i energetykę było słuszne - ocenia prezes Daniel Obajtek. Wybór partnera do realizacji środków zaradczych przy połączeniu z Lotosem nastąpi zgodnie z harmonogramem.
30.07.2021

Wiceprezes PKN Orlen o przejęciu Lotosu: dodatkowy czas pozwoli wybrać najlepsze rozwiązanie

Dodatkowy czas na realizację środków zaradczych przy przejmowaniu Lotosu pozwoli wybrać najlepsze rozwiązanie - oświadczył wiceprezes PKN Orlen Janusz Szewczak. Na początku lipca KE przedłużyła termin do 14 listopada.
30.07.2021

PKN Orlen uruchomił akcelerator dla startupów technologicznych

PKN Orlen uruchomił w czwartek - ORLEN Skylight Accelerator, program akceleracyjny dla startupów technologicznych. Jego celem jest - jak podała spółka - wsparcie rozwoju obszarów biznesowych, m.in. produkcji petrochemicznej, energetyki czy sprzedaży detalicznej.
16.07.2021

Gazowe inwestycje przyspieszają. PKN Orlen do 2025 roku wybuduje blok gazowy w Ostrołęce

Zamiast bloku węglowego do 2025 roku w Ostrołęce ma powstać nowoczesna elektrownia gazowa, którą kosztem 2,5 mld zł wybuduje PKN Orlen. Koncern energetyczny podpisał w tym tygodniu z firmą GE Power aneks do umowy, który otwiera drogę do rozpoczęcia tej inwestycji.
01.07.2021

PKN Orlen i Synthos łączą siły

PKN ORLEN i Synthos podpisały porozumienie o współpracy dotyczące rozwoju i wdrożenia zeroemisyjnych technologii jądrowych MMR i SMR. Jego realizacja wpisuje się w strategiczny cel Koncernu, jakim jest osiągnięcie neutralności emisyjnej do 2050 roku i zapewni poprawę bezpieczeństwa energetycznego Polski.
29.06.2021

ORLEN wspiera transformację energetyczną Polski

Grupa ORLEN wybuduje elektrownię gazową w Ostrołęce. Aneks do dotychczasowej umowy, zakładający zmianę technologii z węglowej na gazowo-parową, podpisała CCGT Ostrołęka, spółka celowa Energi z Grupy ORLEN z Generalnym Wykonawcą budowy elektrowni – firmą GE Power.
25.06.2021

PKN Orlen zasilił stacje Płockiego Roweru Miejskiego o dodatkowe jednoślady

PKN Orlen zasilił stacje Płockiego Roweru Miejskiego w dodatkowe 250 jednośladów w 25 lokalizacjach. W obecnym sezonie korzystający z wypożyczalni rowerów mają więc tam do dyspozycji łącznie 557 pojazdów w 56 stacjach, zlokalizowanych w Płocku oraz w pobliskim Łącku, Słupnie i Liszynie.
24.06.2021

Prezes URE przyznał wsparcie projektowi offshore Orlenu

Prezes URE przyznał wsparcie w ramach I etapu wsparcia dla morskiej energetyki wiatrowej projektowi farmy Baltic Power o mocy zainstalowanej elektrycznej 1197 MW. Baltic Power to wspólny projekt PKN Orlen i kanadyjskiego Northland Power.
16.06.2021

Min. Aktywów Państwowych: fuzja Orlenu, Lotosu i PGNiG zwiększy możliwości inwestowania w morskie farmy wiatrowe. Nowy podmiot ma pomóc sprawnie przeprowadzić transformację energetyczną kraju

– Inwestycje w obszarze morskiej energetyki wiatrowej są szacowane na 130 mld zł. Nawet największe z polskich firm, jak Lotos czy PGNiG, nie byłyby w stanie udźwignąć tego typu projektu samodzielnie – wskazuje wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas. Połączenie PKN Orlen, Grupy Lotos i PGNiG ma stworzyć wielki multienergetyczny koncern, którego możliwości inwestycyjne będą dużo większe. To zaś pozwoli rozwijać nie tylko w offshore, lecz także nowe perspektywiczne obszary, jak np. technologie wodorowe. – Fuzja stworzy ko
15.06.2021

Grupa Orlen planuje wybudować huby i stacje tankowania wodoru w Polsce, Czechach i na Słowacji

Grupa Orlen planuje budowę w Polsce, w Czechach i na Słowacji sieci hubów wodorowych z odnawialnymi źródłami energii oraz instalacji przetwarzających odpady komunalne w wodór. W ramach projektu planowana jest też budowa ponad 100 stacji tankowania dla transportu indywidualnego, publicznego i cargo.
14.06.2021

PKN Orlen otworzył Centrum Badawczo-Rozwojowe

W Płocku (Mazowieckie) otwarto w środę Centrum Badawczo-Rozwojowe PKN Orlen wybudowane za ok. 184 mln zł. Jak ocenił wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki, PKN Orlen, który buduje największy w historii Polski koncern multienergetyczny, musi rozwijać innowacje i nowe technologie.
19.05.2021

Wodór szansą dla Polski: Forum Wizja Rozwoju 26 – 27 sierpnia w Gdyni

Program tegorocznego Forum Wizja Rozwoju w Gdyni bardzo mocno akcentuje tematykę rynku energii. Polskę, bazującą od lat na tradycyjnych źródłach, w najbliższych latach czeka w tej kwestii prawdziwa rewolucja technologiczna. I to może być jeden z najgorętszych bloków tematycznych tegorocznego Forum.
18.05.2021

PKN Orlen wspiera Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół"

Trzy młode sokoły wędrowne, które w kwietniu wykluły się na terenie zakładu produkcyjnego PKN Orlen w Płocku, zostały w poniedziałek zaobrączkowane. Pisklęta otrzymały imiona Nero, Petra i Lusia. Dodatkowo jedna z młodych dostała nadajnik satelitarny, który pozwoli m.in. śledzić jej wędrówki.
18.05.2021

PKN ORLEN rozwija technologię wodorową z kolejnymi partnerami

PKN ORLEN podpisał list intencyjny o współpracy na rzecz rozwoju zeroemisyjnego transportu publicznego opartego o napędy wodorowe z Gminą Piła i Miejskim Zakładem Komunikacji w Pile, a także z Miejskim Zakładem Komunikacyjnym w Bielsku-Białej. Efektem działań prowadzonych w ramach tych porozumień ma być m.in. stworzenie infrastruktury tankowania wodoru, przeznaczonej dla pojazdów komunikacji miejskiej. Rozwój przyjaznych środowisku technologii wodorowych wpisuje się w strategię ORLEN2030 zakładającą wzrost znaczenia paliw alterna
30.04.2021

PKN Orlen będzie się starał o kolejne koncesje na offshore na Bałtyku

PKN Orlen będzie się starał o kolejne koncesje na Bałtyku pod morskie farmy wiatrowe - poinformował w czwartek wiceprezes koncernu Zbigniew Leszczyński. Koszty budowy pierwszej farmy o mocy 1,2 GW oszacował na 10 mld zł.
29.04.2021

PKN Orlen do 2030 r. planuje inwestycje energetyczne, głównie offshore za 47 mld zł

Do roku 2030 PKN Orlen planuje wydać 47 mld złotych na inwestycje energetyczne, głównie na offshore. Eksploatacja farm wiatrowych ma ruszyć w 2026 r. - powiedział w piątek dyrektor wykonawczy ds. energetyki PKN Orlen Jarosław Dybowski.
23.04.2021

PKN ORLEN sfinalizował przejęcie spółki OTP

PKN ORLEN nabył 100 proc. udziałów spółki transportowej OTP, największego przewoźnika drogowego paliw płynnych w Polsce. Transakcja umożliwi dynamiczny rozwój i optymalizację procesów logistycznych. Odbudowa własnych mocy transportowych w strukturach Koncernu oraz planowana centralizacja zarządzania logistyką drogową korzystnie przełożą się również na wyniki Grupy Kapitałowej ORLEN. W ten sposób Koncern zdecydowanie umocni swoją pozycję na rynku przewozów drogowych.
31.03.2021

Obajtek komentuje decyzję KE o połączeniu PKN Orlen i PGNiG

Decyzja Komisji Europejskiej to ważny krok w kierunku pozyskania zgody na połączenie PKN Orlen i PGNiG - ocenił prezes zarządu PKN Orlen Daniel Obajtek. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w piątek ogłosił, że KE przekazała mu do zbadania koncentrację obu firm.
26.03.2021

Prezes UOKiK rozpatrzy wniosek PKN ORLEN w sprawie przejęcia PGNiG

Decyzją Komisji Europejskiej, wniosek PKN ORLEN o zgodę na przejęcie PGNiG rozpatrzy Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Przeniesieniem kompetencji oceny transakcji do polskiej instytucji wynika z faktu, że planowana koncentracja nie wywrze istotnych skutków dla konkurencji poza Polską, a Prezes UOKiK został uznany za najbardziej kompetentny organ do oceny takich skutków na rynku krajowym. W związku z tym, PKN ORLEN w ciągu kilku tygodni planuje zgłosić zamiar koncentracji do Prezesa UOKiK. Proces przejęcia PGNiG bę
26.03.2021

Raport: fuzja Orlenu z Lotosem i PGNiG ułatwi transformacją energetyczną Polski

Fuzja Orlenu z Lotosem, a w przyszłości też z PGNiG pozwoli na stworzenie mocnego gracza na europejskim rynku, zdolnego do zwiększenia inwestycji w nowe technologie i realizacji celów związanych z transformacją energetyczną kraju - wynika z raportu Warsaw Enterprise Institute.
17.03.2021

Płynny wodór - nowy produkt w ofercie Orlenu

​ORLEN Unipetrol, w odpowiedzi na zapotrzebowanie na rynku, inwestuje w rozwój oferty produktów petrochemicznych. Dzięki budowie instalacji w czeskim zakładzie w Litvinowie, w drugiej połowie 2022 r., na rynek trafi nowy produkt - dicyklopentadien (DCPD), który wykorzystuje się m.in. w przemyśle motoryzacyjnym, budowlanym, elektrotechnicznym, a także w branży farmaceutycznej i medycznej.
15.03.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.