Zielona energia z Bałtyku wzmocni polską gospodarkę

gm

20.05.2022 20:25
Strona główna Energetyka, OZE Zielona energia z Bałtyku wzmocni polską gospodarkę

Partnerzy portalu

Zielona energia z Bałtyku wzmocni polską gospodarkę - ZielonaGospodarka.pl
Fot. wizjarozwoju.pl

Już 20 czerwca rusza jubileuszowa edycja Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. Podczas największego wydarzenia gospodarczego w północnej Polsce poruszane będą najważniejsze zagadnienia dotyczące gospodarki, transportu i ekologii. Jednym z tegorocznych tematów ma być zielony potencjał Bałtyku.

Wietrzne i stosunkowo płytkie wody Bałtyku skrywają olbrzymi potencjał energetyczny. W raporcie przygotowanym przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej wykazano, że w perspektywie najbliższych 30 lat energia pozyskana z Bałtyku może wypełnić nawet 60% zapotrzebowania na prąd. Plan wykorzystania potencjału warunków klimatycznych Morza Bałtyckiego został wpisany do strategii rozwoju energetyki w Polsce.

– Podczas ostatniego Forum poświęciliśmy mu cały blok składający się z kilku paneli pokazujący m.in. w jaki sposób powstawały regulacje prawne dotyczące budowy farm wiatrowych, jak wyglądał wybór partnerów, wykonawców oraz podwykonawców inwestycji – mówi dr Andrzej Michalak, prezes Fundacji Forum Wizja Rozwoju.

Forum Wizja Rozwoju – miejsce debaty

W czasie Forum Wizja Rozwoju znamienici eksperci, naukowcy i politycy pochylają się nad zagadnieniami związanymi z energią elektryczną i przyszłością energetyczną Polski. To nie tylko czas na debatę, ale również na kreowanie rozwiązań i pomysłów, które realnie przekładają się na działania.

– Eksperci postawili na przykład pytanie, czy port instalacyjny, którego zadanie stanowi obsługa tej gigantycznej inwestycji, powinien zostać ulokowany w Gdyni czy też w Gdańsku – opowiada dr Andrzej Michalak. – Po kilku miesiącach wstępna decyzja o lokalizacji została zamieniona i port powstanie w Gdańsku. Może on zostać wykorzystany również przy planowanej produkcji wodoru, który ma szansę stać się kolejnym cennym alternatywnym źródłem energii. Oczywiście, w takim przypadku pojawią się kwestie specjalistycznej logistyki, transportu i magazynowania. Jesteśmy coraz bliżej ostatecznych ustaleń i rozpoczęcia prac wykonawczych.

Piąta edycja Forum Wizja Rozwoju odbędzie się w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, 20-21 czerwca 2022r. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął premier Mateusz Morawiecki. W panelach dyskusyjnych wezmą udział przedsiębiorcy, politycy, naukowcy, dziennikarze i eksperci kompetencyjnie powiązani z poszczególnymi blokami tematycznymi.

Partnerem Generalnym Forum Wizja Rozwoju jest PKN Orlen, Partnerem + jest KGHM Polska Miedź SA. Partnerami wydarzenia są: PHN Polski Holding Nieruchomości S.A, Instytut Finansów, Rzecznik Finansowy, Hotel Sopot. Mikropartnerzy: Rumia Invest Park i Nauta.


Więcej informacji: wizjarozwoju.pl


Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.