PKN Orlen: ponad 2 mld zł na inwestycje w technologie związane z dekarbonizacją

zk

08.10.2021 09:28 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE PKN Orlen: ponad 2 mld zł na inwestycje w technologie związane z dekarbonizacją

Partnerzy portalu

PKN Orlen: ponad 2 mld zł na inwestycje w technologie związane z dekarbonizacją - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

Mamy budżet ponad 2 mld zł, który przeznaczymy na tworzenie i doskonalenie technologii związanych z dekarbonizacją - mówił w czwartek Arkadiusz Majoch z PKN Orlen. Dodał, że jedną z tych technologii jest CCU.

Dyrektor biura badań i rozwoju nowych technologii w PKN Orlen Arkadiusz Majoch uczestniczył w czwartkowej konferencji poświęconej technologiom Carbon Capture and Utilization (CCU) - wychwytywania oraz utylizacji dwutlenku węgla.

Jak zwrócił uwagę, spółka PKN Orlen jako pierwsza w tym regionie Europy zaprezentowała strategię dekarbonizacji, w której CCU ma do odegrania ważną rolę. "Dla nas jako badaczy CCU - wykorzystanie, zagospodarowanie czy przetwarzanie jest absolutnym priorytetem" - wskazał.

Jak stwierdził, "postanowiliśmy w pierwszym etapie skupić się na efektywności energetycznej i wykorzystaniu biomateriałów i bioodpadów". Dodał, że spółka podejmuje inwestycje w nowych obiektach petrochemicznych; koncentruje się przy tym na tzw. gospodarce obiegu zamkniętego, recyklingu, odzyskiwaniu cennych surowców ze strumienia odpadów.

"Mamy strategiczny program z ogromnym budżetem na kolejne lata - ponad 2 mld zł w ciągu 9 lat" - wskazał Majoch. Dodał, że te pieniądze będą przeznaczone na tworzenie i doskonalenie nowych technologii w całej grupie kapitałowej. "Firma skupia się na rozwoju różnych technologii, których celem jest dekarbonizacja. Jedną z nich jest CCU" - powiedział. Podkreślił, że wszystkie te inwestycje związane są z dekarbonizacją.

Obecny na konferencji doradca prezydenta RP, przewodniczący rady środowiska i zasobów naturalnych przy prezydencie Paweł Sałek zwrócił uwagę, że technologia CCU i CCS jest opisana od strony techniczno-inżynierskiej od dziesięcioleci. "Dopiero w 2009 r. od strony prawnej pojawiły się przepisy na poziomie europejskim, które dawały możliwość (...) prowadzenia procesów inwestycyjnych" - wyjaśnił. Jak powiedział, dzisiaj jesteśmy w przededniu tego, aby zastanowić się w jaki sposób można technologie CCU albo CCS wykorzystać. "Jestem zwolennikiem technologii utylizacji CO2, a niekończenie składowania" - wskazał.

Technologia CCU dotyczy procesu polegającego na wychwytywaniu dwutlenku węgla ze spalin oraz jego późniejszej utylizacji. Stanowi konkurencją technologię dla metody CCS. W odróżnieniu od sekwestracji dwutlenku węgla, CCU ma na celu wykorzystanie wychwyconego dwutlenku węgla oraz jego konwersji na inne substancje lub produkty (np. tworzywa sztuczne, beton, biopaliwo).

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.