W Grupie Orlen rusza produkcja tworzyw z wykorzystaniem przepracowanych olejów spożywczych

zk

23.03.2022 18:01
Strona główna Odpady, Recykling W Grupie Orlen rusza produkcja tworzyw z wykorzystaniem przepracowanych olejów spożywczych

Partnerzy portalu

W Grupie Orlen rusza produkcja tworzyw z wykorzystaniem przepracowanych olejów spożywczych - ZielonaGospodarka.pl

W Grupie Orlen rusza produkcja tworzyw z wykorzystaniem przepracowanych olejów spożywczych - podał PKN Orlen. Koncern podkreśla, że częściowe zastąpienie ropy naftowej alternatywnym surowcem umożliwia redukcję emisji i jest odpowiedzią na oczekiwania regulacyjne i rynkowe.

PKN Orlen poinformował we wtorek, że zakład Orlen Unipetrol w Litvinowie w Czechach uzyskał właśnie certyfikację umożliwiającą produkcję petrochemiczną z wykorzystaniem uwodornionych olejów roślinnych - HVO. Koncern podał też, że innowacyjna technologia uwodornienia przepracowanych olejów spożywczych rozwijana jest w ramach Grupy Orlen również w Polsce - w rafinerii w Płocku.

„Częściowe zastąpienie ropy naftowej alternatywnym surowcem umożliwia redukcję emisji i jest odpowiedzią na oczekiwania regulacyjne i rynkowe” - podkreślił PKN Orlen. Wyjaśnił przy tym, że uwodornione oleje roślinne - HVO są bio-surowcem, który może zastępować ropę naftową, jako wsad do produkcji biokomponentów do paliw oraz monomerów i polimerów - do wytwarzania HVO można wykorzystywać między innymi powszechnie dostępne zużyte oleje posmażalnicze pochodzące z branży gastronomicznej i hotelarskiej, traktowane dotychczas jako materiały odpadowe.

PKN Orlen poinformował, iż w ramach testów prowadzonych w zakładzie Orlen Unipetrol w Litvinovie potwierdzono, że produkty uzyskiwane z użyciem HVO mają takie same właściwości jak materiały w całości wykonane z surowców konwencjonalnych.

„Zrównoważone inwestycje w segmencie petrochemicznym są kluczowym elementem strategii ORLEN2030, przybliżającym koncern do osiągnięcia neutralności emisyjnej. Wspieramy rozwój gospodarki w obiegu zamkniętym poprzez kolejne inwestycje w produkcję biomateriałów oraz wykorzystanie surowców z recyklingu” – powiedział prezes Orlen Unipetrol Tomasz Wiatrak.

Jak podkreślił, do 2030 r. Grupa Orlen osiągnie moce w recyklingu, przede wszystkim plastików, na poziomie do 0,4 mln ton.

Dyrektor ds. rozwoju, technologii i efektywności w Grupie Orlen Unipetrol Martin Ruzicka wyjaśnił, że po pierwszych testach oraz pomyślnym przejściu procesu certyfikacyjnego przeprowadzono tam kolejne testy produkcyjne, w których uzyskano bio-cyrkularny polipropylen, tworzywo powszechnie wykorzystywane w branży budowlanej, motoryzacyjnej i opakowaniowej.

„Metoda ta może jednak posłużyć również do produkcji polietylenu, etylenu czy benzenu. Ze 100 ton materiału wsadowego uzyskaliśmy 95 ton certyfikowanego tworzywa. Obecnie jesteśmy w stanie przetwarzać ok. 5 tys. ton HVO rocznie, ale wkrótce nasze zdolności produkcyjne mają się podwoić” - zaznaczył Ruzicka.

PKN Orlen zapowiedział, że wyprodukowany w Czechach bio-cyrkularny polipropylen będzie wykorzystywany do dalszych testów i badań realizowanych we współpracy z wybranymi odbiorcami, którzy również są zobowiązani do przejścia procesu certyfikacyjnego, tak by cały łańcuch wartości był zgodny z założeniami certyfikacji. „Zakończenie tego procesu umożliwi rozpoczęcie produkcji na skalę komercyjną” - dodał koncern.

Jak podkreślono w informacji, „technologie wykorzystujące uwodornione oleje roślinne zostaną również wdrożone w zakładzie PKN Orlen w Płocku”.

„Do 2024 r. powstanie tam instalacja HVO, w której na skalę przemysłową wprowadzona zostanie technologia uwodornienia oleju rzepakowego, oleju posmażalniczego - UCO lub ich mieszanek. Produkt końcowy będzie stosowany jako dodatek do oleju napędowego lub paliwa lotniczego JET” - podał koncern. Według niego, wydajność instalacji HVO może wynieść ok. 300 tys. ton uwodornionego oleju rocznie.

„To ekologiczne i innowacyjne rozwiązanie, zgodnie ze strategią Orlen 2030, wzmocni pozycję koncernu na rynku biopaliw” - ocenił PKN Orlen. Wyjaśnił przy tym, że szacowana wartość inwestycji to ok. 600 mln zł”.

Inwestycje wykorzystujące przetworzone oleje realizowane są również w biorafinerii Orlen Południe w Trzebini. W listopadzie 2021 r. spółka podpisała umowę na budowę instalacji do produkcji i destylacji UCO FAME, która z olejów posmażalniczych i tłuszczów zwierzęcych będzie produkować 30 tys. ton estrów drugiej generacji oraz 7 tys. ton gliceryny technicznej rocznie. Według PKN Orlen, inwestycja zostanie zrealizowana w pierwszym kwartale 2023 r., a jej wartość jest szacowana na ok. 127,5 mln zł.

W biorafinerii Orlen Południe, jak wspomniał koncern, powstały również instalacje ekologicznego glikolu propylenowego produkowanego z roślin oleistych oraz kwasu mlekowego powstającego z melasy cukrowej.

Jak podał PKN Orlen, w Orlen Unipetrol w Litvinovie trwają testy recyklingu chemicznego z wykorzystaniem pirolizy, czyli rozkładu termicznego surowców w wysokich temperaturach. Koncern zaznaczył, że „technologia ta pozwoli wykorzystywać surowce odpadowe, takie jak tworzywa sztuczne do produkcji węglowodorów dla instalacji petrochemicznych”.


Źródło: PAP
Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Ekokonsult

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.