Wynik wyszukiwania - "statystyki" - Wiadomości

Zrównoważone budownictwo wkracza na salony

Zarówno aktywność regulatorów, jak i rosnąca świadomość społeczeństwa napędzają zmiany w zakresie zrównoważonego budownictwa. Dotyka to także deweloperów realizujących nieruchomości mieszkaniowe. Na rynku powstają kolejne efektywne energetycznie osiedla wyposażone w takie rozwiązania, jak pompy ciepła, rekuperacja czy fotowoltaika. Realizacja takich inwestycji niesie jednak za sobą wyzwania, w tym konieczność edukacji społeczeństwa w zakresie korzyści wynikających z zakupu niskoemisyjnych nieruchomości.
22.04.2024

Wiatr wieje jak nigdy wcześniej. Rynek turbin wiatrowych z rekordami

Najnowszy raport Wood MacKenzie poświęcony globalnemu rynkowi turbin wiatrowych stwierdza, że wolumen zamówień osiągnął nowy rekord w ubiegłym roku. Spowolnienie wzrostu odnotował sektor morskiej energetyki wiatrowej, który nie dotrzymał kroku dynamice sektora onshore wind.
19.04.2024

Rojam zmienia adres. Nowa siedziba, nowe możliwości

Zmiana, która niesie za sobą obietnicę rozwoju i innowacji: po ośmiu latach na Siennickiej, Rojam przeniósł swoją działalność do nowoczesnej siedziby na Kokoszkach. Ten strategiczny ruch jest wyrazem ambicji firmy, by nieustannie poprawiać jakość i efektywność usług, jednocześnie dbając o najwyższe standardy komfortu i bezpieczeństwa.
03.04.2024

46 tys. wypożyczeń nowych rowerów miejskich w ciągu miesiąca w województwie śląskim

Rowery miejskie zostały wypożyczone 46 tys. razy w ciągu pierwszego miesiąca działalności Metroroweru. Firma Nextbike poinformowała w środę PAP, że najwięcej wypożyczeń odnotowano w Katowicach (26 tys.).
03.04.2024

Ocieplenie klimatu wpływa na zachowanie skorpionów

Do ponad 185 tys. ataków skorpiona na człowieka dochodzi rocznie w Brazylii - wynika z raportu opracowanego przez ministerstwo zdrowia tego kraju. Jako jeden z powodów nienotowanej dotąd liczby takich zdarzeń eksperci wskazują ocieplenie klimatu.
08.03.2024

Zwiększone ambicje w polskim planie na rzecz energii i klimatu

Większa redukcja emisji, wzrost udziału energii z OZE, spadek wydobycia węgla znalazły się w najnowszej wersji polskiego Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK) do 2030 r., który trafił do Komisji Europejskiej i został przez nią opublikowany.
06.03.2024

Roboty przemysłowe też mogą oszczędzać energię

Efektywny energetycznie może być budynek, ale robot? Dotychczas zwracano uwagę głównie na jego precyzję, zasięg czy udźwig. Jednak wraz ze wzrostem cen energii, wyrażony w kilowatach pobór mocy staje się jednym z najważniejszych parametrów robota przemysłowego.
16.01.2024

Francuskie ministerstwo zdrowia: najbiedniejsze i najbogatsze dzieci najbardziej narażone na skutki zanieczyszczenia powietrza

Najbiedniejsze i najbogatsze dzieci we Francji są najbardziej narażone na skutki zanieczyszczenia powietrza - poinformowało w czwartek francuskie ministerstwo zdrowia.
05.01.2024

2023 był najcieplejszym rokiem w historii Chin

Średnia temperatura w 2023 roku w Chinach wyniosła 10,7 stopnia Celsjusza, co czyni z niego najcieplejszy rok, odkąd prowadzone są takie statystyki – podały we wtorek chińskie media, cytując dane państwowego centrum ds. klimatu.
02.01.2024

Firmy inwestują w zieloną energię. To odpowiedź na kryzys energetyczny

Transformacja energetyczna dzieje się tu i teraz. Zobowiązują do niej nie tylko unijne rozporządzenia i państwowe strategie, lecz także bieżąca sytuacja w Europie. Między innymi za sprawą wojny w Ukrainie i rosnących cen prądu polski biznes zaczął bardziej interesować się zieloną energią. Nowy raport specjalny EFL omawia znaczenie inwestowania w OZE w świetle kryzysu energetycznego i klimatycznego.
23.11.2023

Ciągota do metanolu. Chwilowa moda czy nadzieja transportu morskiego?

Wraz z kolejnymi strategiami klimatycznymi, globalny transport morski podąża za trendami dekarbonizacyjnymi. Jednym z paliw, z którym wiązane są spore nadzieje, stanowi metanol, coraz powszechniejszy w budowanych jednostkach.
28.10.2023

Zmiany klimatu zabijają płazy na całym świecie

Przez zmiany klimatu na świecie żyje coraz mniej płazów. Wyginięcie grozi salamandrom - zginie dwie na pięć, a katastrofalne statystyki pogorszyć może nowa choroba pojawiająca się w Stanach Zjednoczonych i Europie - wykazało badanie przeprowadzone przez ponad 100 naukowców, w tym z Uniwersytetu Łódzkiego.
10.10.2023

Zeroemisyjny transport w Polsce się rozwija, ale wciąż zbyt wolno. Branża e-mobility apeluje do rządu o działania przyspieszające

W Polsce elektromobilność rozwija się dynamicznie z każdym rokiem, ale względem bardziej rozwiniętych rynków – takich jak Holandia, Chiny czy USA – wciąż trzymamy duży dystans. Tymczasem rozwój tego segmentu mógłby w nadchodzących latach stać się nowym motorem polskiego wzrostu gospodarczego. Zwłaszcza że suma globalnych inwestycji w obszarze zeroemisyjnego transportu do 2050 roku jest szacowana na 53 bln dol.
02.10.2023

Europa ma szansę na wzmocnienie swojej pozycji na rynku elektromobilności

Miejsce Europy na elektromobilnym rynku świata, produkcja baterii do samochodów elektrycznych jako szansa dla gospodarek Polski oraz innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, wyspecjalizowane pojazdy elektryczne dla przemysłu i rolnictwa - o możliwych do wykorzystania szansach związanych z wciąż przyspieszającą rewolucją e-mobility rozmawiano podczas drugiego dnia Kongresu Nowej Mobilności w Łodzi.
28.09.2023

Wodorowy Solaris już w Lublinie

Autobus wodorowy Solaris Urbino 12 hydrogen już kursuje na ulicach Lublina. Tym samym Lublin stał się drugim miastem w Polsce wykorzystującym rozwiązania wodorowe w transporcie publicznym.
07.09.2023

Turcja. Nieustępujące fale gorąca zagrażają zasobom wodnym trzech prowincji kraju

Nieustępujące fale gorąca zagrażają zasobom wodnym w trzech prowincjach Turcji: Stambułowi, Izmirowi i Ankarze - podaje we wtorek dziennik "Daily Sabah".
15.08.2023

Jakie przewidywania dla fotowoltaiki na najbliższe miesiące?

Fotowoltaika stała się w Polsce najchętniej wykorzystywanym odnawialnym źródłem energii. Moc zainstalowana wzrosła rok do roku o 67 proc. (listopad 2021 do listopad 2022, “Informacja statystyczna o energii elektrycznej ARE”). Co więcej, właśnie w listopadzie 2022 r. moc zainstalowaną oceniono na 12 GW, co stanowiło aż 54 proc. odnawialnych źródeł energii w kraju. Drugą pozycję zajmowały instalacje wiatrowe (36 proc. przy zainstalowanej mocy 7,8 GW). Aktualne informacje na ten temat zamieszczamy tutaj.
03.08.2023

Coraz więcej firm szuka długoterminowych kontraktów na dostawy energii [WIDEO]

Na początku lipca Grupa Żabka zawarła ze spółką Qair Polska 15-letni kontrakt cPPA na dostawy zielonej energii pochodzącej z parku wiatrowego oraz wielkoskalowej farmy fotowoltaicznej. To jak dotąd jedna z największych tego typu umów na polskim rynku, ale bezpośrednie długoterminowe kontrakty cPPA cieszą się na nim rosnącą popularnością. Zapewniają firmom nie tylko gwarancję stałej ceny energii przez długi czas, a nie jak dotychczas w perspektywie roku, ale umożliwiają też realizację celów dekarbonizacyjnych, jednocześnie przycz
24.07.2023

Ekstremalna pogoda powoduje coraz większe straty majątkowe [WIDEO]

Wiosną i latem, kiedy ekstremalna pogoda najbardziej daje się we znaki, liczba szkód katastroficznych zgłaszanych ubezpieczycielom z tytułu polis majątkowych rośnie kilkukrotnie. Statystyki pokazują, że Polacy coraz częściej ubezpieczają dom lub mieszkanie na taką ewentualność. Jednak suma ubezpieczenia zawarta w polisie sprzed kilku lat dziś może już nie wystarczyć na pokrycie strat wywołanych wichurą czy gradobiciem, ponieważ inflacja z ostatnich lat przełożyła się na skokowy wzrost cen materiałów i usług budowlanych – zauważa
21.07.2023

Wojewoda zachodniopomorski przekazał 1,7 mln zł na walkę z suszą hydrologiczną

Wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki podpisał umowę na przekazanie środków w wysokości 1,7 mln zł spółkom wodnym, które zajmują się konserwacją rowów melioracyjnych, ale także tzw. zastawek, które w lecie mogą piętrzyć wodę. Środki te mają pomóc w walce z suszą hydrologiczną w regionie.
27.06.2023

Polsce pilnie potrzeba Straży Przybrzeżnej

W dzisiejszym artykule autorzy poruszą oraz przybliżą temat możliwości powołania do życia nowej formacji, która miałaby za zadanie ochronę oraz zapewnienie przestrzegania przepisów dotyczących bezpieczeństwa na polskich obszarach morskich. Temat ten staje się jak najbardziej aktualny i palący, biorąc pod uwagę dość ambitne plany dotyczące morskiej energetyki wiatrowej, jak również już istniejącej, na polskich obszarach morskich, infrastrukturze krytycznej.
18.06.2023

Wiceprezes IGU OZE: tylko 5 proc. pomp ciepła sprzedanych w ub.r. w Polsce wyprodukowano w kraju [WYWIAD]

W 2022 roku sprzedano w naszym kraju ok. 200 tys. pomp ciepła, z czego jedynie 5 proc. wyprodukowano w Polsce. Importerzy zamawiają produkty pod własnym "brandem" i oferują jako polskie – powiedziała w rozmowie z PAP wiceprezes Izby Gospodarczej Urządzeń (IGU) OZE Aleksandra Jurkowska.
05.06.2023

Raport: 65 proc. firm w reakcji na kryzys energetyczny podniosło ceny

65 proc. firm w reakcji na kryzys energetyczny podniosło ceny produktów i usług, a 36 proc. wstrzymało planowane inwestycje – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Analitycy zwrócili uwagę, że najbardziej energochłonnymi sektorami gospodarki są transport i przetwórstwo przemysłowe.
01.06.2023

Hackathon informatyczny SOFTSWISS w Poznaniu: 3 idee, które mogą zmienić podejście do sortowania odpadów w mieście

W Poznaniu dokonano podsumowania hackathonu dla studentów i specjalistów z branży IT, który zorganizowała firma produktowo-technologiczna SOFTSWISS wraz ze Smart City Poznań. Zgodnie z zasadami spróbować swoich sił w konkursie mogli studenci uczelni technicznych i specjaliści z przygotowaniem technicznym w wieku do 30 lat.
31.05.2023

W tym roku sprzedawcę energii elektrycznej zmieniło blisko 10 tys. odbiorców

Z ofert wolnorynkowych, czyli tych, których cenniki nie podlegają zatwierdzeniu przez Prezesa URE, korzysta już 40 proc. klientów w gospodarstwach domowych w naszym kraju (6,4 mln).
29.05.2023

Samorządy intensyfikują inwestycje mimo kryzysu. Z rządowego programu przyznano im już ponad 63 mld zł [WIDEO]

– Program Inwestycji Strategicznych stwarza szansę realizacji ogromnych wyzwań inwestycyjnych – mówi Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, który jest operatorem programu. Przy jego wsparciu samorządy zrealizowały już prawie 1,5 tys. inwestycji, kolejne 6 tys. ma już podpisane umowy, a łączne wsparcie przyznane w pięciu edycjach tego programu opiewa na ponad 63 mld zł. Z raportu opublikowanego przez BGK wynika też, że polskie samorządy znacząco różnią się między sobą pod względem wyzwań, zasobów i
26.05.2023

Na Targach Plastpol o kondycji branży tworzyw sztucznych

Europejskie firmy zajmujące się produkcją polimerów mocno odczuły kryzys w ubiegłym roku. Wpływ na to miały przede wszystkim zakłócenia na rynku energii - wynika z raportu zaprezentowanego we wtorek na Targach Plastpol w Kielcach przez stowarzyszenie producentów tworzyw sztucznych Plastics Europe.
24.05.2023

Digitalizacja + ESG = nowocześnie zarządzane budynki

Digitalizacja infrastruktury oraz redukcja wpływu na środowisko: dwa silne trendy, wskazujące najbliższe kierunki rozwoju w branży nieruchomości.
23.05.2023

Raport: Co Polacy wiedzą o opakowaniach i jak sobie radzą z sortowaniem odpadów

Jedynie 51% respondentów deklaruje, że segreguje odpady w swoim gospodarstwie domowym na wszystkie 5 frakcji, mimo że selektywna zbiórka odpadów komunalnych w minimalnym (czyli 5-pojemnikowym) systemie jest obowiązkiem każdego z nas i wynika z zapisów ustawy. Blisko 90% badanych dzieli odpady na szkło, metale i tworzywa sztuczne, minimalnie mniej na papier (84%), a jedynie 62% segreguje bioodpady. 26% przyznaje, że ma problem z wyborem właściwego pojemnika.
28.04.2023

Nieefektywny System Bezpieczeństwa RP w odniesieniu do Morskich Farm Wiatrowych

W poprzednim artykule Morskie farmy wiatrowe jako infrastruktura krytyczna w systemie bezpieczeństwa - ZielonaGospodarka.pl,, opisującym po krótce status prawny MFW oraz spojrzenie na te inwestycje przez pryzmat ustaw o zarządzaniu kryzysowym, autorzy zwrócili uwagę na fakt, iż po włączeniu Morskich Farm Wiatrowych do sieci energetycznej Polski, staną się one infrastrukturą krytyczną. Należy zatem przyjrzeć się czy polskie służby, bezpośrednio odpowiedzialne za szeroko rozumiane „maritime safety” i „maritime security”, są odpowie
16.04.2023

Gminy zatrudniające ekodoradców sprawniej przeprowadzają wymianę kopciuchów

Samorządy rozbudowują sieć ekodoradców, czyli specjalistów z zakresu ochrony powietrza. W Małopolsce, która zainicjowała takie urzędnicze stanowiska, sieć liczy już ponad 230 fachowców. Ekodoradca doradza mieszkańcom w kwestii wymiany źródeł ciepła i instalacji OZE czy termomodernizacji budynku, pomaga wypełnić nierzadko skomplikowane wnioski o dofinansowanie do takiej inwestycji, a potem rozliczyć dotację. Statystyki wskazują, że gminy, w których są zatrudnieni, osiągają lepsze efekty w zakresie wymiany kotłów niż pozostałe.
17.03.2023

MEW w polityce ochrony klimatu Unii Europejskiej

W poniższej publikacji zostaną zaprezentowane założenia dotyczące ochrony klimatu na płaszczyźnie strategii, inicjatyw i kierunków działań przyjętych przez Unię Europejską. Polityka ochrony klimatu UE to pewna „mapa drogowa” dla państw członkowskich UE, które nie powinny pozostawać bierne w obliczu tych ambitnych planów.
09.03.2023

Prognozy rynkowe a rozwój morskiej energetyki wiatrowej - raport

Dekarbonizacja stała się już faktem, ale tempo jej postępu jest dużo mniejsze niż pierwotnie zakładano. Nie do końca też wiadomo, jaki kierunek należy obrać w obszarze wyboru najlepszej technologii oraz źródeł energii, które miałyby zastąpić te konwencjonalne. Nie ma też jednoznacznej ścieżki wyboru najlepszych metod jej magazynowania a w przypadku niektórych źródeł, takich jak choćby wodór w postaci ciekłej, sprawdzonej metody ich transportu na odległość.
03.03.2023

Rosnąca liczba elektryków na drogach wymaga nowych wytycznych dotyczących bezpieczeństwa. Wyzwaniem są m.in. sposób gaszenia pożarów i warunki techniczne w garażach [WIDEO]

Na koniec stycznia br. w Polsce było zarejestrowanych już łącznie 67,1 tys. pojazdów z napędem elektrycznym, ale ich liczba szybko wzrasta i – jak szacuje PSPA – w 2025 roku sprzedaż samochodów zeroemisyjnych przekroczy już poziom 100 tys. sztuk rocznie. Ponieważ jednak wciąż są one jeszcze nowością na rynku, postępowania z nimi uczą się zarówno ich użytkownicy, jak i odpowiednie służby, w tym straż pożarna. Kwestie gaszenia pożarów elektryków stają się tematem odpowiednich wytycznych. Statystyki pokazują, że do takich zdarzeń do
28.02.2023

Aktywistka klimatyczna Greta Thunberg wśród zgłoszonych do Pokojowej Nagrody Nobla

Lider opozycji w Rosji Aleksiej Nawalny, sekretarz generalny NATO Norweg Jens Stoltenberg i szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg - znaleźli się wśród 305 propozycji kandydatur do Pokojowej Nagrody Nobla za rok 2023. Wśród zgłoszonych jest również prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
23.02.2023

Carsmile: w 2023 r. udział elektryków w łącznej sprzedaży samochodów wzrośnie do 5-7 proc.

Na koniec 2023 roku, udział elektryków w łącznej sprzedaży nowych samochodów w Polsce sięgnie od 5 do nawet 7 proc. - szacują eksperci Carsmile. Wskazują, że potencjał rynku to nawet 10 proc., ale przeszkodą do osiągnięcia tego poziomu są wysokie ceny elektryków.
18.02.2023

Wielomiliardowe inwestycje w porty mają zwiększyć ich możliwości rozwoju i bezpieczeństwo energetyczne [WIDEO]

– Nie możemy zatrzymywać inwestycji w polskich portach, bo to jest ich pięć minut – podkreśla wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Jak podkreśla, ubiegły rok po raz kolejny z rzędu okazał się dla morskich portów rekordowy pod względem przeładunków i bez większych problemów poradziły sobie one z przeładunkiem importowanego do Polski węgla i innych surowców. W kolejnych latach ich rozwój będą warunkować dalsze inwestycje, których wartość też jest obecnie rekordowa.
24.01.2023

ARP: w listopadzie 2022 r. kopalnie wydobyły 4,5 mln ton węgla, sprzedały 4,1 mln ton

Produkcja węgla kamiennego z polskich kopalń w listopadzie ub. roku była najwyższa od pół roku, choć wciąż mniejsza niż rok wcześniej. Miesięczna sprzedaż węgla rok do roku spadła o ponad 1 mln ton - wynika z danych Agencji Rozwoju Przemysłu. Wydobycie osiągnęło 4,5 mln ton, a sprzedaż 4,1 mln ton.
02.01.2023

Mieszkańcy zainteresowani środkami na odnawialne źródła energii

Mieszkańcy Małopolski Zachodniej, szczególnie przedsiębiorcy, są zainteresowani środkami na odnawialne źródła energii – poinformowała Joanna Urbanowicz z urzędu marszałkowskiego podczas konferencji prasowej nt. nowych funduszy, które Komisja Europejska do 2027 r. przekaże dla województwa.
22.12.2022

MKiŚ i PSE zachęcają do oszczędzania energii w godzinach szczytu

Zachęcamy do oszczędzania energii elektrycznej w godzinach szczytu i przesuwania jej zużycia na inne godziny - mówiła wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska we wtorek na konferencji prasowej MKiŚ i Polskich Sieci Elektroenergetycznych.
07.12.2022

Nadchodzi fala niewypłacalności przedsiębiorstw. Nie zatrzyma jej nawet ustabilizowanie cen energii

Wysokie rachunki za energię, rosnące stopy procentowe i koszty pracy, presja inflacyjna i zakłócenia łańcuchów dostaw – te czynniki negatywnie odbijają się na rentowności polskich firm, które od prawie trzech lat funkcjonują w warunkach nieustającego kryzysu. Efektem jest wzrost liczby niewypłacalności, który według Allianz Trade wyniósł we wrześniu 5 proc. r/r, a na koniec tego roku sięgnie już 10 proc. r/r.
09.11.2022

Brytyjski offshore ustanowił drugi rekord w ciągu tygodnia

Farmy wiatrowe w całej Wielkiej Brytanii ustanowiły drugi rekord wytwarzania energii w ciągu tygodnia, produkując w środę 2 listopada 20,896 MW energii elektrycznej.
03.11.2022

EFNI: zielona transformacja jednym z głównych tematów forum

Zielona transformacja będzie jednym z głównych tematów debat podczas Europejskiego Forum Nowych Idei. Impreza organizowana przez Konfederację Lewiatan odbędzie się w Sopocie 12-14 października 2022. O ekologicznej transformacji gospodarek i przedsiębiorstw będą rozmawiali uczestnicy panelu „Przyszłość zielonej energii w Europie”, którego partnerem jest Veolia.
10.10.2022

Hiszpania. Po wakacjach wolontariusze zebrali z plaż ponad 7 ton śmieci

Przeprowadzona we wrześniu w 279 miejscach wybrzeża Hiszpanii akcja czyszczenia plaży pomogła pozbyć się z nich 7 ton śmieci - podała platforma organizacji ekologicznych Proyecto Libera, w ramach którego od kilku lat sprzątane są plaże tego kraju.
03.10.2022

Minister Maląg: przyjęty w ustawie limit zużycia energii nie jest za niski

Przyjęty w ustawie limit zużycia energii nie jest za niski. Statystyki pokazują, że roczne zużycie energii na osobę wynosi 700 kWh, więc limit 2 tys. kWh powinien wystarczyć na rodzinę trzyosobową – powiedziała we wtorek w "Poranku Rozgłośni Katolickich Siódma-Dziewiąta" –szefowa MRiPS Marlena Maląg.
27.09.2022

Rośnie rynek ekologicznych budynków.

– Wartość nieruchomości jest dziś mierzona m.in. w kontekście tego, jaki będzie jej ślad węglowy i impakt na środowisko – mówi Monika Rajska-Wolińska, dyrektor generalna Colliersa w regionie CEE. Jak wskazuje, coraz więcej firm działających w branży nieruchomości i budownictwa obiera kierunek zrównoważonego rozwoju, który wymuszają m.in. oczekiwania klientów i najemców oraz presja biznesowa i legislacyjna. Celem tego zielonego podejścia jest ograniczenie negatywnego wpływu budynków na środowisko w całym cyklu ich życia. – I ten t
31.08.2022

Wiceprezes PAN: Stan większości rzek w Polsce jest zły

Stan większości rzek w Polsce jest zły. Ich jakość uległa jednak poprawie w ostatnich dwóch dekadach, dzięki m.in. inwestycjom w oczyszczalnie ścieków - ocenił w rozmowie z PAP wiceprezes Polskiej Akademii Nauk, hydrolog prof. Paweł Rowiński.
22.08.2022

"Rzeczpospolita”: Trucicieli kary nie dotykają

Wyroki za przestępstwa środowiskowe zapadają rzadko, gdyż w Polsce nie ma systemu monitorowania zanieczyszczeń – informuje piątkowa "Rzeczpospolita”.
19.08.2022

Miasta chcą uwolnić centra od samochodów!

Zaparkowanie samochodu w centrum Warszawy, Wrocławia czy Krakowa to poważne wyzwanie. Statystyki przytaczane przez NaviParking wskazują, że zagęszczenie ruchu w centralnych dzielnicach nawet w 30 proc. jest spowodowane przez kierowców poszukujących miejsca parkingowego. To zaś oznacza nie tylko większe korki, ale też większy hałas, dodatkową emisję spalin i duży stres u kierowcy.
11.08.2022

Zmiany klimatu napełniają kieszeń ubezpieczycieli

Wzrost szkód katastroficznych, który był wyraźny już w ubiegłym roku, w tym okazał się jeszcze wyższy. Burze, gradobicia, powodzie i lokalne podtopienia, wichury, trąby powietrzne czy pożary wywołane suszą spowodowały, że w I półroczu liczba szkód katastroficznych zgłaszanych ubezpieczycielom w ramach polis majątkowych i komunikacyjnych wzrosła o kilkadziesiąt procent.
09.08.2022

Olyns Cube. Automat, który oferuje dopłaty za recykling butelek

Amerykańska firma Olyns wprowadziła automat do recyklingu butelek po napojach. Maszyna spełnia funkcje reklamowe, jednocześnie zachęcając klientów do „odwróconego kupowania” poprzez specjalne zniżki.
17.07.2022

Tylko do 2035 roku będzie można kupić w UE samochód napędzany benzyną lub dieslem. Polski resort sprawiedliwości zapowiada sprzeciw

Od 2035 roku najprawdopodobniej nie będzie można kupić i zarejestrować na terenie UE nowego samochodu napędzanego benzyną lub dieslem. To efekt nowych przepisów, które na początku czerwca przyjął Parlament Europejski. Jak wskazuje prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego Jakub Faryś, producenci samochodów są już na nie przygotowani.
29.06.2022

Coraz więcej kontenerów zagubionych na morzu

Światowa Rada Żeglugi (World Shipping Council) opublikowała raport, z którego wynika, że w okresie pandemii znacznie przybyło przypadków zagubienia kontenerów na morzu podczas rejsu.
28.06.2022

Aplikacje z Klimatonu dla Miast pomagają samorządom - analiza wdrożeń

W grudniu 2021 roku odbył się Klimaton dla Miast, współorganizowany przez Polski Fundusz Rozwoju i Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Głównym celem wydarzenia było pokazanie, że cyfryzacja rozwiązuje rzeczywiste problemy społeczności lokalnych. Zadaniem zaś uczestników Klimatonu dla Miast było znalezienie technologicznych odpowiedzi na problemy klimatyczne i środowiskowe czterech, wybranych w trakcie rekrutacji, miast: Gniezna, Rybnika, Rzeszowa i Wrocławia.
24.06.2022

Tysiące drzew zamiast papieru. Zgarnij kasę od TAURONA

30 złotych specjalnego bonusu oferuje TAURON klientom, którzy zdecydują się przejść na e-fakturę. Klienci TAURONA, którzy zrezygnowali z papieru w ciągu ostatnich dwóch lat uchronili przed wycinką blisko 3000 drzew. W tym czasie udział płatności online w firmie przekroczył 80 procent.
09.06.2022

Zielona rewolucja w w budownictwie i nieruchomościach

Według danych Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego powierzchnia użytkowa budynków objętych zielonymi certyfikatami, które potwierdzają ich przyjazność dla środowiska, przekroczyła w ubiegłym roku 23 mln mkw. i tylko w poprzednich 12 miesiącach wzrosła o 35 proc. Takich budynków było wówczas w Polsce 1,1 tys., ale ich liczba dynamicznie się zwiększa.
10.05.2022

Łańcuch dostaw akumulatorów EV – perspektywa 2030

Kraje azjatyckie posiadają około 3/4 zdolności produkcyjnych ogniw baterii. Według raportu „Analiza łańcucha dostaw akumulatorów pojazdów elektrycznych”, opublikowanego przez Automotive from Ultima Media we współpracy z operatorem logistycznym GEFCO, w 2030 roku zdolności produkcyjne Azji wyniosą nieco ponad 55%, podczas gdy Europa i Ameryka Północna będą posiadały według prognoz odpowiednio 33,25% i 9,8% rynku.
29.03.2022

Jak ograniczyć wpływ cen energii i gazu na koszty ogrzewania?

Ceny energii i gazu windują koszty ogrzewania. Docieplenie budynku może ograniczyć zapotrzebo– Ceny gazu i energii elektrycznej, które wykazują w tej chwili potężne wzrosty, mają bardzo negatywny wpływ na koszty eksploatacji budynków. Nasz klimat wymaga bowiem, żeby budynki ogrzewać i chłodzić w lecie – mówi prezes ROCKWOOL Polska Andrzej Kielar. wanie na ciepło nawet o połowę
10.03.2022

Chile. Atakamę co roku zaśmieca 60 tys. ton starych ubrań, które mogą rozkładać się nawet 200 lat

Pustynia Atakama w północnym Chile jest jednym z największych na świecie składowisk odpadów tekstylnych. Według szacunków organizacji zajmujących się ochroną środowiska trafia na nią rocznie nawet 60 tys. ton starych ubrań, które mogą rozkładać się nawet 200 lat.
10.02.2022

Tusk: Polacy potrzebują informacji od rządzących, skąd takie ceny gazu

Polacy potrzebują uczciwej informacji od rządzących, skąd takie ceny gazu – mówił we wtorek w Kościanie (Wielkopolskie) lider Platformy Donald Tusk. Przewodniczący PO odwiedził przed świtem lokalną piekarnię.
18.01.2022

Polacy zaskoczeni podwyżkami rachunków; nie chcą płacić więcej za ochronę klimatu

Polacy są zaskoczeni skalą podwyżek rachunków za prąd i gaz - wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Jednocześnie tylko 1/3 z nich jest gotowa płacić wyższe rachunki, żeby w ten sposób chronić klimat.
13.01.2022

Branża kosmetyczna szuka alternatyw dla plastiku. Popularność zyskują opakowania zwrotne i wielokrotnego użytku

Co roku branża kosmetyczna wykorzystuje ok. 70 tys. t opakowań z tworzyw sztucznych. Chociaż całkowita rezygnacja z plastiku nie jest możliwa, również ze względu na jego zalety, to firmy z tego sektora dążą do jego minimalizacji. Część z nich przestała go wykorzystywać w składach produktu.
11.01.2022

Samorządowcy: walka ze smogiem wymaga jednolitego podejścia i determinacji

Smog nie jest wyłącznie domeną dużych miast. O zmaganiach i strategiach walki o wyższą jakość powietrza dyskutowano w ramach VI Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach. Wśród panelistów dominowało przekonanie o konieczności budowania spójnej polityki antysmogowej oraz zwiększania świadomości mieszkańców małych miejscowości.
07.12.2021

W Finlandii powstanie lądowa farma wiatrowa o mocy 455 MW. Wybudują ją Szwedzi

Szwedzki deweloper OX2 podpisał umowę na budowę i sprzedaż farmy wiatrowej o mocy 455 MW w Lestijärvi, w Finlandii. Wartość umowy sięga 650 mln euro (ok. 6,5 mld koron szwedzkich) oraz obejmuje kontrakt na zarządzanie techniczne farmą. Nabywcą jest konsorcjum fińskich firm energetycznych. Szwedzi nie dość, że starają się rozwijać farmy wiatrowe na własnym terytorium, to zdobywają intratne kontrakty za granicą.
24.11.2021

Plastik nie do pieca, piec nie do plastików

Przypominamy mieszkańcom, aby zamiast spalać, segregowali odpady.
23.11.2021

Coraz więcej zagrożeń rolnictwa spowodowanych zmianami klimatu

W rolnictwie coraz większe ryzyko stwarzają zmiany klimatu i związane z nimi gwałtowne zjawiska pogodowe, takie jak susze, gradobicia, wichury, powodzie i deszcze nawalne. Jednym z podstawowych zagrożeń dla rolniczego mienia są też pożary, których liczba sukcesywnie rośnie. Budynki, które wchodzą w skład gospodarstwa, rolnik musi ubezpieczać obowiązkowo, ale pozostałe mienie, np. maszyny i sprzęt, zwierzęta gospodarskie, ziemiopłody czy zgromadzone zapasy, może objąć dobrowolną polisą.
22.11.2021

EY: globalny rozwój energii odnawialnej będzie wymagał 5,2 bln dolarów inwestycji do 2050 r

Globalny rozwój energii odnawialnej będzie wymagał 5,2 bln dolarów inwestycji do 2050 r. - wynika z analizy EY. Oprócz znanych technologii energetycznych, jak energia słoneczna i wiatrowa potrzebne będzie zbadanie potencjału biopaliw, energii jądrowej i wychwytywania dwutlenku węgla.
17.11.2021

Wniosek o przyłączenie mikroinstalacji OZE - w Tauronie także przez formularz online

Klienci wnioskujący o przyłączenie do sieci energetycznej Taurona przydomowej mikroinstalacji, opartej na odnawialnym źródle energii, mogą to zrobić także poprzez formularz online - poinformowała w środę Grupa. Internetowe narzędzie ma usprawnić obsługę oraz wyeliminować błędy we wnioskach.
12.11.2021

Polacy chcą mieszkać w ekologicznych domach

Coraz więcej rodaków skłania się ku nowoczesnym rozwiązaniom przy budowie domu. Liczą na docelowe korzyści: niższe rachunki, większą łatwość korzystania i kompleksową obsługę, która obejmuje nie tylko montaż sprzętu, lecz także serwis pogwarancyjny. Rosnącą popularnością cieszą się pompy ciepła. Co przemawia za tym wyborem?
27.10.2021

W przyszłym roku ceny nowych samochodów wzrosną o 15-20 proc.

Obecny kryzys z dostawami komponentów do produkcji aut mocno przyspieszył wzrost cen nowych samochodów. Na to nakładają się również duże podwyżki cen energii, paliw i kosztów pracy. Analitycy firmy Exact Systems prognozują, że w przyszłym roku nowe auto – w zależności od segmentu – może być droższe od 15 do 25 proc. niż w tym roku.
27.10.2021

Niewiński: mamy okres niedoborów w gospodarce światowej, surowce więc drożeją

Kiedy na rynkach surowcowych odczuwalne są niedobory, trzeba być gotowym na duże zmiany cen. A teraz właśnie mamy okres niedoborów w gospodarce światowej – mówił PAP analityk PKO BP Tomasz Niewiński. Dodał, że zdrożał m.in. cynk, ale też np. olej rzepakowy, który jest wykorzystywany w biopaliwach.
26.10.2021

Jak zmienić ogrzewanie na ekologiczne?

Nadchodzi sezon grzewczy – to oznacza, że jakość powietrza znów się pogorszy. Nawet 50 proc. zanieczyszczeń pochodzi z tzw. kopciuchów działających w budynkach mieszkalnych. To wyraźny sygnał, aby zastanowić się nad zmianą ogrzewania w domu czy mieszkaniu. Od czego zacząć?
29.09.2021

Polskie budownictwo może być zielone

W Polsce zielone budownictwo zyskuje na popularności z każdym rokiem. Odzwierciedlają to statystyki Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, według których powierzchnia użytkowa budynków objętych zielonymi certyfikatami wzrosła aż o 35 proc. na przestrzeni ostatniego roku. Ten zielony trend widać już nie tylko w biurach, ale i innych segmentach rynku nieruchomości, także w hotelach.
27.09.2021

Rusza kampania #razemdlaczystegopowietrza

Najnowszy raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) „Zmiany klimatu 2021: podstawy fizyczne” pokazuje wyraźnie, że zbliżamy się do nieuchronnej katastrofy. Jak mówią eksperci, jeszcze bardziej niż poprzednie podkreśla on wpływ działalności człowieka na ocieplenie klimatu. Znane osoby coraz częściej angażują się w kampanie społeczne, zachęcające do przejścia na ekologiczne źródła ciepła. Jeśli to ostatni dzwonek na zmiany, to co można zrobić we własnym zakresie?
26.08.2021

Już w 32 proc. portugalskich kompleksów leśnych zamontowano kamery, które chronią przed pożarami

Rząd Portugalii zamontował do sierpnia br. systemy monitoringu na terenie ponad 32 proc. kompleksów leśnych kraju - podał w poniedziałek dziennik “Jornal de Noticias”, powołując się na statystyki gabinetu Antonio Costy.
10.08.2021

Samochody spalinowe tracą udziały w rynku na rzecz zeroemisyjnych pojazdów

Pojazdy z silnikami benzynowymi i diesla znacząco tracą udział w europejskim rynku samochodów osobowych na rzecz aut z napędem elektrycznym.
26.07.2021

W pierwszym półroczu Tauron przyłączył blisko 44 tys. nowych mikroinstalacji OZE

W pierwszym półroczu br. działająca na południu Polski firma Tauron Dystrybucja przyłączyła do sieci energetycznej blisko 44 tys. mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy ok. 317 megawatów – wynika z czwartkowej informacji Grupy Tauron.
08.07.2021

Mit o zanieczyszczonej rybie z Bałtyku

– Naszymi bałtyckimi rybami zajada się pół Europy, tylko nie Polacy. Ludzie nie mają świadomości, jak wiele naszych ryb wyjeżdża do wyedukowanej ekologicznie Europy Północnej i Zachodniej. Tymczasem do Polski trafiają ryby z innych mórz i oceanów – mówi Marcin Radkowski z Kołobrzeskiej Grupy Producentów Ryb.
25.06.2021

Polskim przebojem eksportowym są baterie samochodowe i katalizatory

Naszym przebojem eksportowym są w ostatnim czasie baterie samochodowe i katalizatory. Tradycyjnie mocni jesteśmy w sprzedaży sprzętu elektronicznego, głównie telewizorów – powiedziała PAP Katarzyna Kowalska, wiceprezes Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.
20.06.2021

Lasy Państwowe: to nieprawda, że w lasach trwają „masowe cięcia”

To nieprawda, że w lasach trwają „masowe cięcia” - napisano w czwartek na profilu Lasów Państwowych na twitterze. LP prezentują tam dane, z których wynika, że w latach 2019 i 2020 spadło pozyskanie drewna.
17.06.2021

Czy PZFD budując największy dom dla owadów pobije rekord Guinnessa?

Powiedzieć o planowanym domu dla owadów, że to przysłowiowe „cztery kąty” to zdecydowanie za mało. Przedsiębiorcy zrzeszeni w Polskim Związku Firm Deweloperskich chcą zapisać się na kartach historii jako twórcy największego siedliska dla owadów na świecie.
20.05.2021

Na Targach Kantońskich zaprezentowano sztuczną trawę, która w 100 procentach ulega recyklingowi

Na trwających właśnie 129. Targach Kantońskich ponad 300 wystawców prezentuje zróżnicowaną ofertę sztucznej trawy. Chiny są największym producentem i eksporterem sztucznej trawy, a jej produkcja i sprzedaż w tym kraju odnotowuje gwałtowny wzrost. Zgodnie z przewidywaniami do 2027 r. wartość rynku ma osiągnąć 4,2 mld USD.
21.04.2021

Już jutro finał Operacji Czysta Rzeka 2021

Ponad 4600 wolontariuszy z ponad 200 sztabów sprząta Polskę w ponad 350 akcjach w ramach 3. edycji Operacji Czysta Rzeka. W najbliższy weekend odbędzie się finał tej inicjatywy w ponad 200 lokalizacjach w 14 województwach. Na łono natury w celu zbierania śmieci ruszy ponad 3000 wolontariuszy.
16.04.2021

Polskie lasy płoną

W lasach zarządzanych przez Lasy Państwowe w latach 2011-2020 wybuchło mniej pożarów niż w poprzednich dekadach – wynika z danych leśników. Mimo że liczba pożarów i strawiona przez ogień powierzchnia maleje, to pod względem ich liczby Polska jest 3. w Europie.
27.03.2021

W. Brytania: Wskutek lockdownu emisja gazów cieplarnianych spadła najmocniej od 1926 r.

Restrykcje epidemiczne, a zwłaszcza ograniczenie transportu, spowodowały w zeszłym roku największy od prawie 100 lat spadek emisji gazów cieplarnianych w Wielkiej Brytanii - poinformował w czwartek rząd w Londynie.
26.03.2021

Gminy z powiatu myślenickiego w rządowym programie Czyste Powietrze

270 tys. zł otrzymają łącznie gminy z powiatu myślenickiego (Małopolskie) na wsparcie punktów konsultacyjnych rządowego programu Czyste Powietrze. Do tej pory na współpracę w ramach tego programu zdecydowały się 102 małopolskie gminy.
25.02.2021

W wyniku zanieczyszczenia powietrza co roku przedwcześnie umiera 50 tys. osób

Wpływ zmian klimatu i zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzi powinien zostać uwzględniony w Narodowym Programie Zdrowia na lata 2021–2025. To główny postulat HEAL Polska, organizacji analizującej wpływ środowiska na zdrowie publiczne, i Koalicji Klimatycznej sformułowany w ramach konsultacji społecznych. – Badania dowiodły, że mieszkańcy terenów zdegradowanych środowiskowo mają wyższe ryzyko zachorowania na COVID-19 i śmierci w wyniku tej choroby – mówi Weronika Michalak z HEAL Polska.
18.02.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.