Gminy z powiatu myślenickiego w rządowym programie Czyste Powietrze

zc

25.02.2021 20:18 Źródło: PAP
Strona główna Klimat, ekologia Gminy z powiatu myślenickiego w rządowym programie Czyste Powietrze

Partnerzy portalu

Gminy z powiatu myślenickiego w rządowym programie Czyste Powietrze - ZielonaGospodarka.pl
<span>Photo by <a href="https://unsplash.com/@pigleting?utm_source=unsplash&amp;utm_medium=referral&amp;utm_content=creditCopyText">Alexander Serzhantov</a> on <a href="https://unsplash.com/s/photos/ma%C5%82opolska?utm_source=unsplash&amp;utm_medium=referral&amp;utm_content=creditCopyText">Unsplash</a></span>

270 tys. zł otrzymają łącznie gminy z powiatu myślenickiego (Małopolskie) na wsparcie punktów konsultacyjnych rządowego programu Czyste Powietrze. Do tej pory na współpracę w ramach tego programu zdecydowały się 102 małopolskie gminy.

W czwartek w Myślenicach gościł pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze Bartłomiej Orzeł. Jak przypomniał podczas briefingu prasowego, każda gmina, która zawarła, bądź zawrze do końca maja 2021 roku, porozumienie o prowadzeniu punktu obsługi Programu Czyste Powietrze z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie (WFOŚGW), otrzyma wsparcie grantowe na ten cel w łącznej wysokości do 30 tys. zł.

"Patrząc w statystyki ilości złożonych wniosków do programu Czyste Powietrze w gminie Myślenice, zdecydowałem, że muszę skorzystać z możliwości przyjazdu i dziękuję burmistrzowi za wsparcie w skonstruowaniu programu w taki sposób, aby wspierał samorządy" - zaznaczył Orzeł.

Przekazał, że łącznie do gmin z powiatu myślenickiego trafi 270 tys. zł, które zostaną przeznaczone na wsparcie punktów konsultacyjnych programu Czyste Powietrze.

Według pełnomocnika premiera gminy dostaną ponadto 50 zł zwrotu od każdego wniosku w podstawowym dofinansowaniu i 150 zł zwrotu w przypadku otrzymania przez beneficjentów podwyższonego dofinansowania.

"Te środki mają zmobilizować samorządy do wsparcia mieszkańców w pozyskiwaniu środków na wymianę pieców, stolarki okiennej i drzwiowej czy termomodernizacji budynków" – wyjaśnił Orzeł.

Burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka ocenił, że gmina ta jest jednym z liderów programu Czyste Powietrze w województwie małopolskim. "Mieszkańcy Krakowa złożyli ponad 800 wniosków, a gminy Nowy Sącz, Skawina oraz Myślenice tych wniosków mają nieco ponad 500" - wskazał.

W przypadku gminy Myślenice – poinformował burmistrz - punkt konsultacyjny dla mieszkańców zainteresowanych programem Czyste Powietrze z dwoma ekodoradcami już działa, dlatego pozyskane środki mogą zostać przeznaczone na promocję programu, wsparcie techniczne, działania kontrolne czy funkcjonowanie punktu.

Jak informował Orzeł na początku tego miesiąca, do tej pory 102 małopolskie gminy przyłączyły się do programu Czyste Powietrze. Zapewnił, że na promocję programu w regionie trafi ok. 6,5 mln zł.

Zgodnie z założeniami małopolskiej uchwały antysmogowej wszystkie kotły bezklasowe stosowane do ogrzewania muszą zostać wymienione do końca 2022 roku, a te niespełniające wymogów 5. klasy emisyjności - do końca 2026 r.

Czyste Powietrze to zainaugurowany we wrześniu 2018 r. rządowy program, którego celem jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza z istniejących już jednorodzinnych budynków mieszkalnych oraz uniknięcie emisji z domów nowo budowanych. Realizacja programu zaplanowana jest na lata 2018-2029, a podpisywanie umów - do końca 2027 r.

Obsługą programu zajmują się Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a jego wdrażanie usprawniają powstające we współpracy z samorządami lokalnymi gminne punkty Czystego Powietrza. Mieszkańcy mogą otrzymać w nich pomoc merytoryczną, w tym w wypełnieniu wniosku, a także złożyć wniosek do WFOŚiGW. Punkty obsługują pracownicy gminni, przekazujący następnie poprawne wnioski do wojewódzkich Funduszy.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25550,00 $ tona 0,79% 1 cze
 Cynk 2270,00 $ tona 1,93% 1 cze
 Aluminium 2280,00 $ tona 1,15% 1 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.