Żaglówka Manta wyłowi i przetworzy plastikowe odpady zalegające w morzach

Strona główna Odpady, Recykling Żaglówka Manta wyłowi i przetworzy plastikowe odpady zalegające w morzach

Partnerzy portalu

Żaglówka Manta wyłowi i przetworzy plastikowe odpady zalegające w morzach - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Sea Cleaners

Organizacja non-profit The SeaCleaners przygotowała specyfikację techniczną żaglówki Manta. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że jednostka ta zostanie przeznaczona do zbierania śmieci w morzach i oceanach.

Eksperci The SeaCleaners poinformowali, że po wielu godzinach spędzonych na badaniach trwających od 2018 roku, światło ujrzał projekt techniczny żaglówki Manta. W prace było zaangażowanych 60 inżynierów, techników i badaczy, 5 laboratoriów badawczych oraz pond 20 firm specjalizujących się w architekturze morskiej, hydrodynamice, zarządzaniu i produkcji energii, ekoprojektowaniu, czy  systemach naprowadzania. Opracowanie sięga 150 stron.

Pierwszą misją Manty będzie zbieranie i zarządzanie odpadami z tworzyw sztucznych na morzu, poprzez ich ponowne wykorzystanie lub składowanie, głównie w ujściach rzek, gdzie występują największe skupiska odpadów. Manta będzie w stanie odzyskiwać odpady o bardzo małych rozmiarach, od 10 milimetrów do nawet jednego metra.

Manta będzie jednym z największych „zbieraczy” morskich, z docelową przepustowości od 5-10 tys. ton metrycznych odpadów rocznie. Będzie to również jedyny statek zdolny do przemysłowego przetwarzania 100 proc. zebranego plastiku. 75 proc. operacji będzie realizowana bez użycia paliw kopalnych.

Manta może pomieścić na pokładzie 34 osoby. Do manewrowania łodzią i obsługi instalacji pokładowej (zbieranie odpadów, ręczne sortowanie, przechowywanie, nadzór) potrzebna jest załoga składająca się z 22 osób. Oprócz załogi łódź będzie mogła pomieścić 12 gości: zespoły naukowe z całego świata na misje pokładowe, organizacje pozarządowe, firmy, decydentów politycznych i gospodarczych.

Frédéric Silvert, dyrektor zarządzający Manta Innovation, powiedział, że ambicją organizacji jest przygotowanie odpowiedzi na plagę plastiku w morzach i ocenach. Wszystkie pływające śmieci należy zebrać, ale też i przetworzyć. Manta powinna być jednocześnie statkiem naukowo-badawczym, który będzie edukował młodych naukowców w zakresie rozwiązań morskich.

Następnym krokiem The SeaCleaners będzie złożenie zamówienia w stoczni na budowę żaglówki. W oparciu o opracowaną specyfikację i przy wsparciu LMG-MARIN, The SeaCleaners przygotowuje się do ogłoszenia zaproszenia do składania ofert, aby wyłonić stocznie posiadające referencje handlowe i finansowe. Specyfikacja zawierająca wszystkie niezbędne konkretne elementy będą dla stoczni niezbędną podstawą do stworzenia oferty handlowej i jak najdokładniejszego kosztorysu.

Równolegle przedstawicieli The SeaCleaners będą spotykać się z dostawcami wyposażenia, przemysłem i producentami materiałów, którzy chcieliby zaangażować się w budowę.

Partnerzy portalu

Ekokonsult

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.