ZE PAK chce współpracować z Rybnikiem przy budowie Centrum Zielonej Energii

zk

09.03.2022 16:27 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE ZE PAK chce współpracować z Rybnikiem przy budowie Centrum Zielonej Energii

Partnerzy portalu

ZE PAK chce współpracować z Rybnikiem przy budowie Centrum Zielonej Energii - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

Spółka ZE PAK z Grupy Polsat Plus zamierza współpracować z samorządem Rybnika przy budowie w tym mieście Centrum Zielonej Energii. Szacowana na 0,5 mld zł inwestycja ma opierać się o zagospodarowanie odpadów i produkcję energii elektrycznej, ciepła i wodoru.

List intencyjny w tej sprawie podpisali w środę w Rybniku prezes ZE PAK Piotr Woźny oraz prezydent miasta Piotr Kuczera.

Jak wynika z informacji miasta, Centrum Zielonej Energii ma obejmować sortownię i kompostownię, instalację do przetwarzania odpadów biodegradowalnych, wielkogabarytowych, budowlanych i sortownię. Główna inwestycją ma być budowa instalacji termicznego przekształcania odpadów, zapewniającej produkcję ciepła, energii elektrycznej i wodoru.

„Planowana inwestycja w tzw. zieloną energię jest wstępnie szacowana na pół miliarda złotych. Miasto Rybnik podpisało list intencyjny z przedstawicielami ZE PAK, której głównym akcjonariuszem i przewodniczącym rady nadzorczej jest Zygmunt Solorz” – podano w informacji prasowej rybnickiego samorządu.

Podczas briefingu towarzyszącego podpisaniu listu intencyjnego prezydent Rybnika mówił, że miasto chce być postrzegane jako ekologiczne, czyste, które w bardzo racjonalny sposób dysponuje energią w jego zasobach. „Otwieramy się na nowe technologie, otwieramy się na nowe możliwości, które wynikają z tych technologii” – deklarował Kuczera.

Zwrócił uwagę na wodorowy komponent planowanego przedsięwzięcia. „Wodór to paliwo przyszłości. (…) Świat się zmienia, chcemy być w głównych trendach rozwojowych. Dzisiaj jest jeden z kroków milowych w tym kierunku” – dodał samorządowiec.

Prezes ZE PAK podkreślił, że spółka zaangażowała się w nowe technologie energetyczne, w tym produkcję zielonego wodoru. „Celem współpracy ma być wsparcie Rybnika w transformacji energetycznej, w gospodarce obiegu zamkniętego, lepszym wykorzystaniu surowców, które Rybnik posiada i podzielenie się naszymi doświadczeniami w zakresie produkcji i wykorzystania zielonego wodoru w transporcie publicznym” – wskazał Woźny.

Kuczera zasygnalizował, że koncepcja Centrum Zielonej Energii w Rybniku wraz z szacunkowym kosztorysem i harmonogramem działań ma powstać w perspektywie czerwca tego roku. Uruchomienie inwestycji z jej wszystkimi instalacjami to z kolei horyzont być może 2028 r.

Zgodnie z treścią porozumienia Rybnik stawia sobie cele „w postaci świadczenia usług komunalnych na wysokim poziomie, ograniczenia wpływu zanieczyszczeń na środowisko naturalne i prowadzenia aktywnej edukacji proekologicznej, w tym w zakresie wykonania na terenie miasta inwestycji w postaci budowy ekologicznego, bezpiecznego zakładu służącego do produkcji energii cieplnej, elektrycznej i wodoru (z odpadów), oraz dostarczania wytworzonego w wyniku tego procesu ciepła, energii elektrycznej i wodoru na potrzeby miasta oraz innych odbiorców w tym w szczególności mieszkańców”.

Z kolei, jak napisano w liście, ZE PAK SA „jest zainteresowana współdziałaniem z jednostkami samorządu terytorialnego przy realizacji projektów proekologicznych, w tym realizacji inwestycji w oparciu o gospodarkę obiegu zamkniętego”.

Samorząd Rybnika przypomina, że w Polsce powstaje rocznie ok. 4,5 mln ton odpadów wysokokalorycznych, których nie można składować i powinno się je spalić. Choć dotąd w kraju funkcjonuje dziewięć spalarni, a budują się cztery kolejne, powinno powstać jeszcze ok. 15 nowych. Rybnik wytwarza rocznie ok. 60 tys. ton odpadów, a subregion zachodni woj. śląskiego - ponad 270 tys. ton.

Centrum Zielonej Energii miałoby powstać w kwartale pomiędzy rybnickimi ulicami: Tkoczów, Świerklańską, a Drogą Regionalną. Strony listu intencyjnego zobowiązały się do realizacji jego celów w terminie do 31 grudnia 2030 r.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.