Wynik wyszukiwania - "ze pak" - Wiadomości

Koreańska firma przeprowadzi szkolenia dla polskich studentów w dziedzinie energii atomowej

KHNP będzie szkolić polskich studentów w dziedzinie koreańskiej energii atomowej - poinformowała w środę koreańska firma. Program skierowany jest do studentów pochodzących z krajów zainteresowanych rozwojem energetyki jądrowej, jak Polska, Czechy i Egipt.
17.04.2024

PGE przygotowuje się do rozmów z rządem o planowanej elektrowni jądrowej w gminie Konin

PGE przygotowuje się do rozmów z rządem o zaangażowaniu spółki w projekt planowanej elektrowni jądrowej w gminie Konin - poinformował prezes PGE Dariusz Marzec. Spółka czeka na wyniki analizy wykonalności inwestycji w tej lokalizacji.
05.04.2024

Kazimierz Biskupi samorządem zasilanym wyłącznie zieloną energią

Zielony certyfikat potwierdzający wykorzystanie energii elektrycznej wyłącznie z odnawialnych źródeł przyznany został we wtorek gminie Kazimierz Biskupi (woj. wielkopolskie). Jesteśmy pierwszym tego typu samorządem w Polsce – powiedział wójt Grzegorz Maciejewski.
26.03.2024

26 autobusów wodorowych NesoBus od Grupy Polsat Plus i ZE PAK będzie jeździło w Chełmie

Miasto Chełm w wyniku przeprowadzonego przetargu wybrało Grupę Polsat Plus i ZE PAK jako dostawcę 26 zeroemisyjnych, ekologicznych autobusów wodorowych NesoBus. Dostawa autobusów ma odbyć się w 3 transzach, a ostatecznie zakończyć się 30 października 2025 roku. To trzecie duże zamówienie NesoBusów po Rybniku i Gdańsku.
20.03.2024

Szefowa MKiŚ: na ten rok przewidziana jest aktualizacja polityki jądrowej państwa

Na ten rok przewidziana jest aktualizacja polityki jądrowej państwa - powiedziała we wtorek minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Wskazała, że audyt ws. przygotowań do budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej przygotuje pełnomocnik rządu ds. infrastruktury krytycznej.
31.01.2024

Polska przyjęła deklarację o potrojeniu mocy wytwórczej energii jądrowej do 2050 r.

Atom jest przyszłością czystej, bezpiecznej i stabilnej energii, jest przyszłością sprawiedliwej transformacji energetycznej – podkreślił prezydent Andrzej Duda, przyjmując w sobotę w Dubaju deklarację o potrojeniu mocy wytwórczej energii jądrowej w skali globalnej do 2050 r.
02.12.2023

J.Sasin: spór między Westinghouse a KHNP o technologię zostanie rozwiązany

Jestem absolutnie spokojny o to, że spór między Westinghouse, a KHNP o technologię budowy elektrowni jądrowych zostanie rozwiązany i taka inwestycja w Polsce będzie mogła być realizowana - stwierdził w poniedziałek były minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
28.11.2023

J.Sasin: planowana w Koninie elektrownia jądrowa wpisuje się w strategię energetyczną Polski

Planowana elektrownia jądrowa w Koninie-Pątnowie wpisuje się w strategię energetyczną Polski i będzie ważnym elementem krajowego bezpieczeństwa energetycznego - podkreślił w poniedziałek na konferencji minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
27.11.2023

PGE PAK Energia Jądrowa otrzymała decyzję zasadniczą w sprawie budowy elektrowni jądrowej

PGE PAK Energia Jądrowa otrzymała decyzję zasadniczą wydaną przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska dotyczącą budowy elektrowni jądrowej w regionie konińskim. Decyzja MKiŚ umożliwia rozpoczęcie prac we wskazanej lokalizacji i jest potwierdzeniem zgodności planowanej inwestycji z celami polityki energetycznej Polski.
25.11.2023

Spółka zależna ZE PAK ma umowę z konsorcjum z Siemens Energy Global za ok. 2,3 mld zł

Spółka zależna ZE PAK - PAK CCGT - ma umowę z konsorcjum z Siemens Energy Global na budowę bloku CCGT klasy 600 MWe na terenie elektrowni Adamów za ok. 2,3 mld zł oraz umowę serwisową bloku CCGT na 12 lat od przekazania bloku CCGT przez Siemens Energy sp. z o.o. - podał ZE PAK w komunikacie.
21.11.2023

Pierwsza na Śląsku stacja tankowania wodorem pod marką NESO

Grupa Polsat Plus i Grupa ZE PAK zbudowały i uruchomiły w Rybniku pierwszą na Śląsku i drugą w Polsce ogólnodostępną stację tankowania wodorem dla samochodów i autobusów. Na stacji będzie mogło tankować między innymi 20 autobusów wodorowych NesoBus wyprodukowanych przez Grupę Polsat Plus i ZE PAK, które już zaczynają służyć mieszkańcom Rybnika. Rybnik jest jednym z liderów zielonej transformacji energetycznej w Polsce, a autobusy i stacja tankowania będą jednym z głównych elementów powstającego Rybnickiego Okręgu Wodorowego.
31.10.2023

I. Zyska: celem strategii wodorowej jak najwyższy lokalny wkład

Maksymalizacja lokalnego wkładu w technologie i rozwiązania wodorowe to główny cel strategii wodorowej - przekonywał w czwartek pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska. Jak zaznaczył, do porozumienia sektorowego gospodarki wodorowej w ciągu dwóch lat przystąpiło ponad 100 podmiotów.
26.10.2023

Sasin: Inwestycje dot. budowy elektrowni jądrowej z partnerami z USA i Korei uzupełniają się

Inwestycje dotyczące budowy w Polsce elektrowni jądrowej z Amerykanami i elektrowni z partnerami koreańskimi uzupełniają się - mówił w czwartek w Polsat News szef MAP Jacek Sasin. Zwrócił uwagę, że każda z tych elektrowni zapewni kilkanaście procent zapotrzebowania energii w kraju.
28.09.2023

Polska nawiązała współpracę z Koreą Płd. w sprawie energetyki jądrowej

Szefowie dozorów jądrowych z Polski i Korei Południowej podpisali porozumienie o współpracy i wymianie doświadczeń w zakresie bezpieczeństwa jądrowego - poinformowała we wtorek Państwowa Agencja Atomistyki.
26.09.2023

Donald Tusk wypowiedział się na temat planów związanych z elektryką jądrową

Będziemy stawiali na energetykę jądrową. Energia nie jest i nie powinno być partyjna. Wszystko, co służy ludziom może być spokojnie kontynuowane - zapewnił w piątek w Koninie (woj. wielkopolskie) lider KO Donald Tusk.
22.09.2023

Westinghouse planuje odwołanie się od decyzji sądu o odrzuceniu pozwu przeciwko KHNP

Westinghouse odwoła się od decyzji amerykańskiego sądu, który odrzucił pozew firmy przeciwko koreańskiemu KHNP w sprawie transferu technologii jądrowych poza Koreę Południową - poinformował PAP wiceprezes koncernu Westinghouse David Durham.
20.09.2023

PGE: energetyka jądrowa na Forum Koreańsko-Polskim podczas Kongresu Krynica 2023

Podczas Krynica Forum 2023 odbyło się Forum Koreańsko-Polskie. Wydarzenie otworzył Andrzej Duda, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, oraz Han Duck-soo, premier Republiki Korei. W wydarzeniu wzięli również udział Jacek Sasin, minister aktywów państwowych, oraz Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
15.09.2023

Pierwsza ogólnodostępna stacja tankowania wodoru pod marką NESO już otwarta dla kierowców

Grupa Polsat Plus i Grupa ZE PAK zbudowały i uruchomiły pierwszą ogólnodostępną stację tankowania wodoru dla samochodów i autobusów. Sieć stacji tankowania wodoru będzie budowana pod marką NESO. Nazwa pochodzi od pierwszych liter „Nie Emituję Spalin, Oczyszczam”. Jest to obecnie jedna z najnowocześniejszych stacji tankowania wodoru w Europie. Pierwsza stacja jest zlokalizowana na warszawskim Ursynowie przy ulicy Tango 4. Ze stacji będą mogli korzystać wszyscy użytkownicy samochodów napędzanych wodorem.
11.09.2023

Wiceszef MAP: trzecia lokalizacja elektrowni atomowej jest ustalana

Trzecia lokalizacja elektrowni atomowej jest ustalana - poinformował w czwartek wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda. Dodał, że wydaje się naturalne, iż będzie to lokalizacja związana z miejscem, gdzie dzisiaj jest produkowana energia.
17.08.2023

PGE PAK Energia Jądrowa złożyła wniosek ws. wydania decyzji zasadniczej dot. budowy drugiej elektrowni jądrowej w Polsce

PGE PAK Energia Jądrowa złożyła wniosek ws. wydania decyzji zasadniczej dotyczącej budowy, we współpracy z koreańską firmą KHNP, drugiej elektrowni jądrowej w Polsce - poinformował w środę dziennikarzy zarząd spółki PGE PAK Energia Jądrowa.
16.08.2023

Arbitraż o technologię atomową. KHNP kontra Westinghouse

Koreański potentat energetyczny Korea Hydro & Nuclear Power Co. (KHNP) oraz amerykański gigant Westinghouse Electric Corp. skierowali swój spór dotyczący technologii reaktorów do arbitrażu. Ten konflikt nie pozostaje obojętny dla Polski, która wyznacza sobie ambitne cele w zakresie energetyki jądrowej.
11.08.2023

PGE na 23. miejscu globalnej listy najszybciej rozwijających się firm energetycznych

Największa polska spółka energetyczna PGE znalazła się na 23. miejscu opracowanego przez S+P Global Commodity Insights globalnego rankingu najszybciej na świecie rozwijających się firm energetycznych. Ranking bierze pod uwagę wskaźnik CAGR.
05.07.2023

Łukaszewska-Trzeciakowska: firmy powinny być gotowe na ograniczenie poboru energii, oraz na zwiększone zużycie, gdy będzie jej nadmiar w sieci

Myślimy o przedefiniowaniu mechanizmu DSR, by nie polegał tylko na gotowości do ograniczenia poboru energii przez firmy, ale także na zwiększenie jej zużycia, gdy będziemy mieli w sieci jej nadmiar - poinformowała PAP Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
30.06.2023

Jedna twarz polskiego offshore...?

Wielka Brytania wyznaczyła swojego pierwszego pełnomocnika ds. morskiej energetyki wiatrowej, który ma przewodzić wysiłkom zmierzającym do realizacji celu osiągnięcia 50 GW do 2030 roku z MFW. Z kolei polski sektor morskiej energetyki wiatrowej coraz częściej i mocniej sygnalizuje potrzebę transferu dobrych praktyk z rozwiniętych rynków offshore w celu przyspieszenia rozwoju MEW, ale również i wzrostu gospodarczego czy wykorzystania local content.
25.06.2023

Dąbrowski: rozmawiamy z bankami o finansowaniu elektrowni jądrowej. Jest duże zainteresowanie

Prowadzimy już rozmowy z instytucjami finansowymi na całym świecie i z bankami, i z funduszami o finansowaniu budowy elektrowni jądrowej. Jest duże zainteresowanie, poinformował w środę Wojciech Dąbrowski, prezes PGE. Dodał, że spółka planuje jej uruchomienie do 2035 roku.
14.06.2023

Latem kolejna nowela ws. ułatwień dla atomu, w tym dla SMR-ów

W lipcu br. chcemy przyjąć projekt szerszej noweli przepisów ws. inwestycji w energetykę jądrową, która ma uprościć i umożliwić przyspieszenie inwestycji w duży i mały atom, mówi PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
13.06.2023

Wojciech Dąbrowski: projekt budowy elektrowni jądrowej w Koninie przebiega zgodnie z planem

Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, spotkał się z Whang Joo-ho, prezesem KHNP - koreańskim partnerem w budowie elektrowni jądrowej w Polsce. W spotkaniu uczestniczył również Karol Rabenda, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz i przewodniczący rady nadzorczej ZE PAK i Jakub Rybicki, prezes zarządu PGE PAK Energia Jądrowa.
02.06.2023

Czarnek: W Polsce powstanie symulator reaktora jądrowego

W Polsce powstanie pierwszy w Europie symulator reaktora jądrowego "jeden do jednego". Ma on powstać w perspektywie najbliższych trzech, czterech lat - poinformował w środę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
31.05.2023

O wodorowej (re)wolucji podczas H2POLAND

Tegoroczne 2. Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND - zgodnie z przewidywaniami - okazało się przestrzenią do współpracy dla biznesu, nauki, administracji rządowej, lokalnych samorządów i organizacji pozarządowych. To, co oddało cele Forum i jednocześnie wskazało kierunki na przyszłość, to bezpieczeństwo energetyczne, środowisko oraz ewolucja.
26.05.2023

PGE zapowiada większe inwestycje w OZE i dystrybucję. W pierwszym kwartale przeznaczyła na nie prawie cały osiągnięty zysk [WIDEO]

– Osiągnęliśmy w pierwszym kwartale br. dobre wyniki finansowe, aczkolwiek nie są one wystarczające dla naszych potrzeb, ponieważ jesteśmy w trakcie ogromnego procesu inwestycyjnego – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Jak wskazuje, spółka jest m.in. największym inwestorem offshore na Bałtyku, uczestniczy w projekcie jądrowym i realizuje szeroko zakrojone inwestycje w OZE i magazyny energii. Jednocześnie w tym roku przeznaczy w sumie ok. 10 mld zł na finansowanie rządowej Tarczy Solidarności
26.05.2023

Polska kluczowym krajem na mapie wodorowej Europy

W dniach od 16 do 17 maja w Poznań Congress Center odbywa się 2. Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND. W stolicy Wielkopolski zostało podpisane historyczne porozumienie będące pierwszą ponadnarodową inicjatywą wodorową państw Europy Środkowej i krajów bałtyckich.
19.05.2023

W Poznaniu o przyszłości technologii wodorowych

Europa jest zgodna – bezpieczna przyszłość oparta musi być na energetycznej niezależności. W procesie tym kluczową rolę odgrywać będzie wodór. Eksperci i decydenci związani z wodorowym rynkiem pojawią się w Poznaniu w dniach 16-17 maja, aby wziąć udział w 2. Środkowoeuropejskim Forum Technologii Wodorowych H2POLAND. Podczas wydarzenia podpisane zostanie ponadnarodowe porozumienie państw Europy Środkowo-Wschodniej i krajów bałtyckich – 3 Seas Hydrogen Council.
15.05.2023

Sasin: chcemy zaproponować Polakom pakt energetyczny

Chcemy zaproponować Polakom pakt energetyczny, który będzie odpowiedzią zarówno na politykę Putina, ale też na dyktat Brukseli, który ma nas złamać i który ma spowodować, że społeczeństwo straci szansę na szybki rozwój – powiedział w niedzielę w Warszawie wicepremier i szef MAP Jacek Sasin.
14.05.2023

Westinghouse i KHNP spierają się o transfery technologii jądrowych m.in. do Polski

Transfer technologii jądrowych z Korei Płd. m.in. do Polski to przedmiot prawnego sporu między amerykańską spółką Westinghouse Electric Company (WEC) a Korea Hydro and Nuclear Power (KHNP). Według WEC wymagane do tego są zgody władz USA i samej firmy; KHNP uważa, że nie musi nikogo pytać.
05.05.2023

Westinghouse oczekuje decyzji inwestycyjnej ws. elektrowni jądrowej w 2025 r.

Westinghouse oczekuje ostatecznej decyzji inwestycyjnej ws. elektrowni jądrowej na Pomorzu w 2025 r. - poinformował prezes firmy Patrick Fragman. W jego ocenie, projekt pierwszej polskiej elektrowni jądrowej przebiegnie zgodnie z harmonogramem.
27.04.2023

Wojciech Dąbrowski w Korei: energetyka jądrowa ważnym elementem polskiej ścieżki transformacji

„Elektrownia jądrowa w regionie konińskim będzie zapewniać stabilne dostawy taniej i czystej energii, zastępując wygaszane źródła węglowe” - mówił Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej podczas otwarcia sesji plenarnej pt. „Polityka energetyki jądrowej na rzecz neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla i bezpieczeństwa energetycznego” w trakcie międzynarodowej konferencji ICAPP, która odbyła się w Gyeongju w Korei Południowej. W spotkaniu poświęconym dyskusji o obecnych i przyszłych kierunkach
25.04.2023

EKG 2023: realne, że Polska wejdzie na ścieżkę atomu już w 2033 roku [WIDEO]

Polska zaczyna na poważnie przygotowywać się do realizacji jednego, a może kilku projektów, związanych z energetyką jądrową. Na Pomorzu Polskie Elektrownie Jądrowe i Westinghouse chcą w III kwartale tego roku podpisać kontrakt na prace projektowe pierwszej polskiej elektrowni atomowej, zaś 2025 rok - to termin zakończenia przez ZE PAK i PGE badań lokalizacyjnych w okolicach Pątnowa w Wielkopolsce.
25.04.2023

Polsko-koreańska współpraca rozkwita

Prezes PGE Polska Grupa Energetyczna Wojciech Dąbrowski i Maciej Stec wiceprezes PGE PAK Energia Jądrowa S.A. spotkali się z koreańskim dziennikarzami w ramach konferencji jądrowej #ICAPP2023.
24.04.2023

5 dobrych praktyk Ørsted w raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Realizacja wizji świata zasilanego wyłącznie przez odnawialne źródła energii wymaga zdecydowanych działań i ambitnych zobowiązań. Ørsted, światowy lider w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej i jedna z najbardziej zrównoważonych firm energetycznych na świecie jest mocno zaangażowany w działania na rzecz społeczeństwa i klimatu również w Polsce. Dobrze pokazuje to opublikowany właśnie 21. Raport Forum Odpowiedzialnego Biznesu, w którym znalazło się aż pięć praktyk Ørsted z zakresu ESG i sustainability.
20.04.2023

ZE PAK SA nabywa projekt wiatrowy

Zarząd spółki ZE PAK S.A. poinformował, że w dniu 14 kwietnia 2023 roku PAK-Polska Czysta Energia sp. z o.o. z siedzibą w Koninie (tj. spółka zależna od Spółki) ("PAK-PCE") nabyła od Polish Wind Holdings B.V., spółki utworzonej i działającej zgodnie z prawem Królestwa Niderlandów ("Sprzedający") 100% udziałów w kapitale zakładowym spółki pod firmą Eviva Drzeżewo sp. z o.o. z siedzibą w Słupsku ("Spółka Projektowa").
14.04.2023

GDOŚ: sześć państw uznało, że informacje ws. budowy w Polsce jądrówki są wystarczające

Czechy, Finlandia, Estonia, Holandia, Łotwa oraz Węgry w ramach prowadzonych transgranicznych konsultacji dot. budowy na Pomorzu elektrowni jądrowej, uznały że przekazane przez Polskę informacje w tej sprawie są wystarczające - poinformowała w czwartek Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ).
14.04.2023

Powstaje spółka PGE PAK Energia Jądrowa - budowa elektrowni jądrowej w Koninie/Pątnowie w Wielkopolsce

PGE PAK Energia Jądrowa S.A. to nazwa wspólnej spółki PGE Polskiej Grupy Energetycznej i ZE PAK, która będzie brała udział w realizacji budowy elektrowni jądrowej w Koninie/Pątnowie w Wielkopolsce. Spółka powstaje w zaledwie 5 miesięcy od momentu podpisania 31.10.2022 r. w Seulu listu intencyjnego pomiędzy PGE, ZE PAK i koreańskim KHNP. PGE i ZE PAK będą posiadać po 50 proc. akcji w PGE PAK Energia Jądrowa, co pozwala zachować i zabezpieczyć interes Skarbu Państwa w tym projekcie.
13.04.2023

Nowa spółka PGE i ZE PAK przybliża atom z Korei

PGE oraz ZE PAK powołują po naszej stronie spółkę, która będzie prowadzić z Koreańczykami dalsze rozmowy dotyczące budowy kolejnej elektrowni jądrowej w Polsce – wyjaśnił wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".
13.04.2023

27 potencjalnych lokalizacji pod elektrownie jądrowe w Polsce

W Polsce wskazanych zostało 27 potencjalnych lokalizacji elektrowni jądrowych, w tym zalecane, rezerwowa i inne. Zgodnie z deklaracjami rządu i spółek, w tym energetycznych, plany budowy energetyki jądrowej w Polsce obejmują ok. 30 lokalizacji.
08.04.2023

Moskwa: pracujemy nad listą pięciu lokalizacji dla drugiej elektrowni jądrowej

Pracujemy nad listą pięciu preferowanych lokalizacji dla drugiej elektrowni jądrowej - przekazała w poniedziałek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że na liście tej znajduje się Bełchatów.
03.04.2023

W 2040 r. w Polsce ok. 73 proc. energii elektrycznej będzie pochodzić z OZE i atomu

Zgodnie z aktualizacją Polityki Energetycznej Polski w 2040 r. około 73 proc. energii elektrycznej będzie pochodzić z odnawialnych źródeł i energetyki jądrowej - wskazała w rozmowie z PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
03.04.2023

PGE i ZE PAK ze zgodą UOKiK na utworzenie spółki celowej

PGE i ZE PAK uzyskały zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na dokonanie koncentracji. Oznacza to, że PGE i ZE PAK mogą utworzyć spółkę, której zadaniem będzie proces przygotowań, analiz i badań na potrzeby planowanej budowy elektrowni jądrowej.
29.03.2023

Rybnik zamówił 20 miejskich autobusów wodorowych od ZE PAK

Umowa na zakup 20 autobusów elektrycznych zasilanych wodorem podpisana. Dokument sygnowano w rybnickim magistracie we wtorek, 28 marca.
28.03.2023

Dodatkowe miliony od ZE PAK i grupy Polsat na inwestycje w Gminie Potęgowo

Dodatkowe 2,5 mln złotych trafi do budżetu inwestycyjnego Gminy Potęgowo. Pieniądze przekaże spółka PAK Polska Czysta Energia, należąca do Grupy Polsat Plus i ZE PAK, która planuje na terenie gminy budowę farmy wiatrowej. W sumie na inwestycje samorząd wyda w tym roku 17 mln złotych, w całości z pozyskanych środków zewnętrznych.
24.03.2023

Sasin: wiele wskazuje na to, że trzecią lokalizacją elektrowni jądrowej może być Bełchatów

Przed nami wybór trzeciej lokalizacji elektrowni jądrowej w Polsce, wiele wskazuje na to, że może to być Bełchatów - powiedział w środę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Zastrzegł, że wymaga to jeszcze uzgodnień.
22.03.2023

PGE nie zakłada pomocy publicznej w projekcie jądrowym w Pątnowie

PGE nie zakłada dziś konieczności pomocy publicznej dla projektu budowy wraz z ZE PAK i koreańskim KHNP elektrowni jądrowej w Pątnowie - poinformował w środę prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski.
22.03.2023

Moskwa: Za 10 lat chcemy uruchomić pierwszą elektrownię atomową

Zależy nam na tym, by w 2033 roku popłynęła pierwsza energia z dużej energetyki jądrowej - mówi w poniedziałkowym wywiadzie dla "Super Expressu" minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
20.03.2023

Premier: nie wykluczamy zaangażowania partnerów francuskich ani amerykańskich dla 3. lokalizacji elektrowni jądrowej

Nie wykluczamy zaangażowania partnerów francuskich, ale nie wykluczamy również zaangażowania partnerów amerykańskich dla trzeciej lokalizacji elektrowni jądrowej - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że ta kwestia jest przedmiotem analiz, jest też związana z przemyśleniami politycznymi.
15.03.2023

PGE i ZE PAK wnioskują do Prezesa UOKiK o zgodę na utworzenie spółki ds. elektrowni jądrowej

PGE i ZE PAK złożyły w środę do Prezesa UOKiK wniosek o zgodę na koncentrację w postaci utworzenia spółki celowej, która będzie brać udział w budowie elektrowni jądrowej w Pątnowie - podała PGE. We wtorek PGE i ZE PAK podpisały wstępną umowę ws. spółki.
08.03.2023

Sasin: według bardzo wstępnego szacunku budowa jądrówki w Pątnowie to koszt ok. 100 mld zł

Według bardzo wstępnego szacunku koszt budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie to ok. 100 mld zł - poinformował we wtorek wicepremier Jacek Sasin. Dodał, że "bardziej przybliżony kosztorys" powinien być znany za kilka miesięcy.
08.03.2023

PGE i ZE PAK powołają spółkę realizującą projekt budowy elektrowni jądrowej

PGE Polska Grupa Energetyczna i ZE PAK podpisały porozumienie wstępne dotyczące utworzenia wspólnej spółki celowej, realizującej projekt budowy elektrowni jądrowej w regionie konińskim. Poprzez obecność w projekcie PGE, Spółka będzie zabezpieczała interes Skarbu Państwa.
07.03.2023

Projekt ustawy o osłonach przy tworzeniu NABE: ponad 1,2 mld zł wydatków do 2033 r.

Wydatki budżetowe na poziomie 1,268 mld zł na osłony socjalne dla pracowników sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego przewiduje opublikowany w poniedziałek projekt ustawy. Osłony to element porozumienia przy tworzeniu NABE.
07.03.2023

KHNP: konstrukcja reaktora jądrowego APR1000 zgodna z europejskimi wymaganiami

Konstrukcja reaktora jądrowego APR1000 zgodna z europejskimi wymaganiami użytkowymi - poinformowała w piątek koreańska firma KHNP. To zwiększa zdolności KHNP do pozyskiwania zamówień na projekty jądrowe w krajach europejskich - podkreśliła. .
03.03.2023

Sasin: po stronie polskiej powstanie jedna spółka do negocjacji z Koreańczykami

Po stronie polskiej powstanie jedna spółka do negocjacji z Koreańczykami ws. budowy elektrowni jądrowej w Polsce - zapowiedział w czwartek minister aktywów państwowych Jacek Sasin w Radiu Plus. Dodał, że umowa o zasadach funkcjonowania tej spółki zostanie podpisana w przyszłym tygodniu.
02.03.2023

W Tychach i Świerklańcu powstaną stacje tankowania wodoru

W Tychach i Świerklańcu (Śląskie) powstaną stacje tankowania wodoru przeznaczone zarówno na potrzeby autobusów zasilanych tym paliwem, jak i indywidualnych użytkowników. Ponad 10 mln zł dotacji na to przedsięwzięcie przeznaczył Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
01.03.2023

PGE prowadzi konsultacje rynkowe ws. budowy bateryjnego magazynu energii Żarnowiec

PGE prowadzi konsultacje rynkowe w sprawie budowy bateryjnego magazynu energii przy Elektrowni Szczytowo-Pompowej Żarnowiec - jednego z największych tego typu projektów w Europie - poinformowała PAP spółka. Inwestycja ma być realizowana w latach 2024-2027.
22.02.2023

ZE PAK ma dostać 20 mln zł dotacji na budowę stacji tankowania wodorem

20 mln zł dotacji z NFOŚiGW na budowę stacji tankowania wodorem w pięciu miastach w Polsce ma otrzymać spółka grupy ZE PAK - poinformowała ZE PAK we wtorek. Całkowity koszt realizacji przedsięwzięcia wyniesie 57,4 mln zł - dodano.
21.02.2023

MKiŚ: powołano zespół do spraw rozwoju energetyki jądrowej w Polsce

W piątek weszło w życie zarządzenie Ministra Klimatu i Środowiska o powołaniu zespołu do spraw rozwoju energetyki jądrowej w Polsce - przekazał resort w komunikacie. Zespół ma przygotować m.in. rekomendacje zmian prawnych w celu usprawniania budowy energetyki jądrowej.
20.02.2023

Sasin: dobrze idą negocjacje Polski z Koreańczykami ws. energetyki jądrowej

Negocjacje Polski z Koreańczykami ws. energetyki jądrowej idą bardzo dobrze, bardzo szybko - powiedział w czwartek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Sama strona koreańska jest zaskoczona tempem prac i stopniem przygotowania strony polskiej do prowadzenia rozmów - dodał.
17.02.2023

Berger: udział inwestorów prywatnych w budowie elektrowni jądrowej w Pątnowie zapewnia stabilność projektu

Udział inwestorów prywatnych w budowie elektrowni jądrowej w Pątnowie zapewnia stabilność projektu i jego kontynuowanie, niezależnie od wszelkich zmian - podkreślił w rozmowie z PAP pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Mateusz Berger.
08.02.2023

Sasin: projekt elektrowni jądrowej w Pątnowie idzie bardzo szybko

Projekt elektrowni jądrowej w Pątnowie idzie bardzo szybko - uważa wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Jak poinformował w czwartek, inwestycja ma bardzo mocne finansowe podstawy, a jej kosztorys powinien zostać stworzony w kilka miesięcy.
02.02.2023

Prezes PGE: projekt budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie przebiega zgodnie z harmonogramem

Prace nad budową elektrowni jądrowej, której wspólnikiem będzie Polska Grupa Energetyczna, przebiegają zgodnie z harmonogramem i dynamicznie - poinformował w czwartek prezes PGE Wojciech Dąbrowski.
02.02.2023

Już czas przywrócić mokradła! Wody Polskie współpracują na rzecz mokradeł

Już czas przywrócić mokradła – to hasło tegorocznego Światowego Dnia Mokradeł. Cenne obszary wodno-błotne pełnią szereg funkcji – istotnych zarówno w świecie przyrody, jak i człowieka. W związku z tym niezbędne jest ich zachowanie, a także odtwarzanie. Celem Wód Polskich jest zwiększanie retencji wód i ograniczanie negatywnych skutków zmian klimatu, co działa też na korzyść mokradeł.
02.02.2023

Nowe źródła wytwarzania pomogą zatrzymać wzrost kosztów energii

Jako lider zielonej zmiany prowadzimy najbardziej zaawansowany projekt rozwoju morskich farm wiatrowych w polskiej strefie na Bałtyku. Uruchomienie produkcji energii wytwarzanej przez nasze wiatraki na morzu planujemy już w 2026 r. - mówi DGP prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski.
30.01.2023

ZE PAK zaczyna współpracę z Wodami Polskimi i Uniwersytetem Przyrodniczym w obszarze rozwoju OZE i atomu

ZE PAK zaczyna współpracę z Wodami Polskimi i Uniwersytetem Przyrodniczym w obszarze rozwoju energetyki odnawialnej i jądrowej
30.01.2023

Udział atomu w polskim miksie może w ’45 wynieść 17,8-35,8 proc. - [RAPORT]

Udział energetyki jądrowej w strukturze wytwarzania w Polsce może, w zależności od scenariusza, wynieść w 2045 roku 17,8-35,8 proc. - wynika z raportu „Łańcuch wartości energetyki jądrowej w Polsce”.
26.01.2023

Jest zgoda UOKiK na 5 wspólnych spółek offshore Orsted i ZE PAK

Prezes UOKiK zgodził się na utworzenie przez duńskiego Orsted i ZE PAK pięciu spółek, mających budować morskie farmy wiatrowe - poinformował w środę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
25.01.2023

Sasin: w ciągu kilku miesięcy decyzje ws. trzeciej elektrowni jądrowej

Myślę, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy zapadną decyzje ws. trzeciej elektrowni jądrowej w Polsce, po pierwsze jej lokalizacji i potem kontrahenta - poinformował we wtorek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
24.01.2023

PGE planuje w I pół. '23 przedstawić aktualizację strategii i dopiąć projekt finansowania atomu

PGE planuje w pierwszym półroczu 2023 roku przedstawić aktualizację strategii grupy, której jednym z filarów będzie energetyka jądrowa. Spółka chciałaby także w pierwszym półroczu br. dopiąć projekt finansowania projektu atomowego. Produkcja energii z polsko-koreańskiej elektrowni jądrowej miałaby ruszyć w 2036 roku – poinformował PAP Biznes w wywiadzie w Davos prezes PGE Wojciech Dąbrowski.
19.01.2023

Wojciech Dąbrowski: Polska musi mieć stabilne źródła energii, które zagwarantują nam bezpieczeństwo, a polskiej gospodarce konkurencyjność

„Dzisiaj walczymy o to, aby być bezpieczni energetycznie, a nasza gospodarka była konkurencyjna w Europie i na świecie” – powiedział w Davos prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, Wojciech Dąbrowski, podczas panelu pt. „Ścieżka ku europejskiej suwerenności energetycznej”. W spotkaniu poświęconym współpracy polsko-koreańskiej przy planowanej budowie elektrowni jądrowej w Pątnowie wzięli udział prezydent RP Andrzej Duda, wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, minister handlu Korei Południowej Dukgeun Ahn o
19.01.2023

Prezes PGE: w 2036 r. uruchomimy produkcję energii z polsko-koreańskiej elektrowni jądrowej

W 2036 r. uruchomimy produkcję energii w realizowanej przez PGE, ZE PAK i KHNP elektrowni jądrowej - powiedział w środę prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Podkreślił, że preferowaną lokalizacją dla tej elektrowni jest Pątnów, choć brane pod uwagę są też inne miejsca, niedaleko od tego miasta.
19.01.2023

Premier o elektrowni jądrowej: jeśli chodzi o trzecią, wybór technologii nie został jeszcze dokonany

Jeśli chodzi o trzecią lokalizację, to wybór technologii nie został jeszcze dokonany; w najbliższych kilku miesiącach będziemy dokonywać przeglądu - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki, pytany o budowę elektrowni jądrowych w Polsce.
18.01.2023

ZE PAK wybuduje największą farmę wiatrową na Śląsku

W dniu 10 stycznia 2023 r. w Urzędzie Gminy Przyrów odbyła się konferencja prasowa, zorganizowana w związku z rozpoczęciem inwestycji realizowanej przez Grupę Kapitałowej ZE PAK polegającej na budowie, na terenie Gminy Przyrów Farmy Wiatrowej.
11.01.2023

Francja przekaże Pakistanowi 360 milionów euro na odbudowę po powodziach

Francja przeznaczy 360 milionów euro na projekty, które pomogą w odbudowie Pakistanu, wciąż nękanego skutkami powodzi, których kraj doświadczył w 2022 roku - przekazał w poniedziałek prezydent Francji Emmanuel Macron, cytowany przez agencję AFP.
09.01.2023

Koreańskie memorandum o finansowaniu zagranicznych projektów jądrowych podpisany

Koreański koncern energetyczny KEPCO, należący do niego dostawca i operator elektrowni jądrowych KHNP oraz szereg instytucji finansowych z Korei Płd. podpisali memorandum o współpracy przy finansowaniu zagranicznych projektów jądrowych.
28.12.2022

W grudniu pierwsze rozstrzygnięcia dotyczące drugiej fazy rozwoju offshore wind

Branża morskiej energetyki wiatrowej czeka na rozstrzygnięcia dotyczące przyznania pozwoleń PSZW dla lokalizacji na Morzu Bałtyckim w ramach tzw. drugiej fazy rozwoju offshore wind w Polsce. O pierwszych decyzjach dowiemy się jeszcze w tym roku. Pierwsza energia z farm morskich miałaby popłynąć dopiero po 2030 roku.
21.12.2022

Berger: przystąpienie do umowy z Wstinghouse ws. elektrowni jądrowej możliwe na początku roku

Jesteśmy w przededniu formalizowania kolejnych etapów współpracy z Westinghouse ws. budowy w Polsce elektrowni jądrowych; mam nadzieję, że będziemy przystępowali do umowy na początku roku - powiedział PAP pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Mateusz Berger.
14.12.2022

Raport: Rozwój OZE sposwoduje zmiany w systemie podatkowym

Rozwój odnawialnych źródeł energii przyniesie zmiany w systemie podatkowym - ocenili autorzy z raportu przygotowanego przez Instytut Finansów. Dekarbonizacja oznacza zmniejszenie VAT i akcyzy z paliw kopalnych; muszą więc pojawić się nowe źródła podatków.
14.12.2022

PGE zawarła umowę kredytową z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym na 2 mld zł

PGE zawarła umowę kredytową z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym na 2 mld zł - poinformowała spółka w piątek. Kredyt przeznaczony będzie na realizację projektów w segmencie dystrybucji m. in. na liczniki zdalnego odczytu.
09.12.2022

Moskwa: po raz pierwszy duży polski projekt atomowy jest tak zaawansowany

Po raz pierwszy duży polski projekt atomowy jest tak zaawansowany; jeśli utrzymamy obecne tempo, od 2033 r. co dwa lata będziemy oddawać do pracy kolejny reaktor - mówiła w czwartek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas II Posiedzenia Konwentu Marszałków Województw RP w Lublinie.
08.12.2022

ZE PAK i Ørsted: List intencyjny z Urzędem Gminy w Kazimierzu Biskupim na rzecz sprawiedliwej transformacji

1 grudnia 2022 roku polska spółka energetyczna ZE PAK S.A. oraz Ørsted, globalny lider morskiej energetyki wiatrowej podpisały list intencyjny z władzami Gminy Kazimierz Biskupi. Jest to deklaracja utworzenia nowych miejsc pracy w ramach drugiej edycji programu wspierającego zatrudnienie osób z GK ZEPAK w spółkach komunalnych Kazimierza Biskupiego. W ramach wspólnych działań zostanie również sfinansowana instalacja odnawialnych źródeł energii na budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sokółkach, gdzie obecnie uczy się 230 dzieci
08.12.2022

75 proc. Polaków jest za budową elektrowni jądrowej w kraju

Wojna na Ukrainie przyczyniła się do zwiększenia akceptacji planów budowy elektrowni jądrowych; obecnie 75 proc. Polaków popiera taką inwestycję w kraju - wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu CBOS.
05.12.2022

Ørsted i ZE PAK podpisują list intencyjny i tworzą nowe miejsca pracy

Deweloper Ørsted i polska firma energetyczna ZE PAK SA podpisały list intencyjny w sprawie utworzenia nowych miejsc pracy w związku z planowanymi inwestycjami.
02.12.2022

Obajtek: planujemy za trzy lata zacząć budować pierwszy SMR w Polsce [WIDEO]

Planujemy za trzy lata zacząć budować pierwszy SMR w Polsce - powiedział w czwartek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
01.12.2022

Sasin o budowie elektrowni jądrowej w Polsce: Francuzi są w grze

Nie jest jeszcze rozstrzygnięta ani lokalizacja drugiej rządowej elektrowni jądrowej, ani partnerstwo, ale Francuzi są w grze - powiedział we wtorek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że decyzje w tej sprawie będą zapadać w najbliższym czasie.
22.11.2022

EDF chce wspierać polską energetykę jądrową

Kontynuujemy kontakty z polskimi władzami w sprawie budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP szef polskiego biura francuskiego koncernu EDF Thierry Deschaux. Jak dodał, EDF nadal widzi szansę, by wspomóc Polskę w szybszej realizacji projektu jądrowego.
21.11.2022

Minister finansów RP rozmawiała w Seulu o współpracy ws. elektrowni atomowej

Ministrowie finansów Polski i Korei Płd., Magdalena Rzeczkowska i Czu Kiung Ho, rozmawiali w czwartek w Seulu między innymi o dostawach broni, współpracy przy budowie elektrowni atomowej w Polsce oraz wojnie na Ukrainie – przekazała agencja Yonhap.
17.11.2022

Rynek zielonego transportu rośnie! W przyszłym roku w Świdniku ruszy produkcja polskich autobusów wodorowych

Przez ostatnie dwa tygodnie Warszawa testowała polski autobus wodorowy NesoBus. Pojazd, który od przyszłego roku będzie produkowany seryjnie w nowo budowanej fabryce w Świdniku, jest nie tylko zeroemisyjny, ale też oczyszcza tlen potrzebny w procesie spalania wodoru. NesoBus ma już za sobą testy w kilku dużych miastach, a wraz z rozwojem rynku zielonego wodoru zainteresowanie ze strony samorządów powinno rosnąć. Dziś dostęp do tego zielonego paliwa produkowanego w ekologicznym procesie wytwarzania wciąż pozostaje jednak problemem
14.11.2022

Prezes PGE: inicjatywa budowy elektrowni jądrowej jest pozytywnie odbierana przez mieszkańców regionu

Inicjatywa budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie jest pozytywnie odbierana przez mieszkańców - stwierdził w niedzielę prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Firma ZE PAK nasz partner biznesowy, rozmawia już z samorządami, z mieszkańcami - dodał.
07.11.2022

Energetyka jądrowa ma być w Polsce podstawą i uzupełnieniem dla niestabilnych źródeł OZE

Ostatnie dni przyniosły ważne rozstrzygnięcia dla polskiej energetyki jądrowej. Rząd podjął decyzję, że pierwszą elektrownię jądrową wybuduje w oferowanej przez amerykański Westinghouse technologii AP1000. Zapowiedział też działania przygotowujące do budowy kolejnej wielkoskalowej inwestycji tego typu w Polsce. Elektrownię jądrową chcą też wybudować spółka PGE i kontrolowany przez Zygmunta Solorza ZE PAK, które podpisały w tej sprawie list intencyjny z koreańskim KNHP. Ta inicjatywa może być uzupełnieniem rządowego programu energ
07.11.2022

Prezes PGE: w tym roku, jako PGE zapłacimy 12 mld zł za emisje CO2

W tym roku, jako PGE zapłacimy 12 mld zł za emisje CO2 - powiedział w niedzielę prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski. To pokazuje skalę wydatków przekazywanych przez przedsiębiorstwa energetyczne do UE, a które mogłyby być przez nie inwestowane - dodał.
06.11.2022

Koalicja Polska apeluje o zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego m.in. ws energetyki jądrowej

Koalicja Polska apeluje do prezydenta Andrzeja Dudy, aby zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, na którym poruszone byłyby takie kwestie, jak budowa elektrowni jądrowych czy zakupy dla armii - mówili Władysław Kosiniak-Kamysz i Dariusz Klimczak (KP-PSL).
04.11.2022

Moskwa: nie będzie podatku jądrowego

Nie planujemy żadnej dodatkowej opłaty, czy przenoszenia na obywateli kosztów inwestycji w atom - zapewniła w czwartek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że wariantem alternatywnym dla pierwszej lokalizacji jest Żarnowiec.
04.11.2022

Premier: rząd przyjął uchwałę ws. budowy elektrowni jądrowych w Polsce; pierwszą elektrownię wybudują Amerykanie

Rząd przyjął uchwałę ws. budowy elektrowni jądrowych w Polsce; pierwsza elektrownia będzie budowana w amerykańskiej technologii przez Westinghouse - poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że koszt realizacji pierwszego projektu jądrowego sięga 90-100 mld zł.
04.11.2022

Dzisiaj rząd przyjmie uchwałę w sprawie budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w Polsce

Rząd w środę przyjmie uchwałę w sprawie budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w Polsce - wynika z porządku obrad Rady Ministrów.
02.11.2022

Premier: polska współpraca z Koreą Południową wkracza na kolejne obszary

Po umowach na dostawy sprzętu dla polskiej armii, nasza współpraca z Koreą Południową wkracza na kolejne obszary - podkreślił premier Mateusz Morawiecki odnosząc się do podpisanego w poniedziałek listu intencyjnego dot. planu budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię.
01.11.2022

Oprócz budowy elektrowni jądrowej Koreańczycy zaangażują się w inne inwestycje - m.in. w wodór

Koreański udział w budowie elektrowni jądrowej w Pątnowie nie ograniczy się tylko do technologii, to będzie również kapitał - wskazał wicepremier Jacek Sasin w rozmowie z Polskim Radiem. Dodał, że budowie elektrowni będą towarzyszyć inne inwestycje - m.in. "w magazyny energii, w baterię i w wodór".
01.11.2022

PIE: Koreańczycy mają doświadczenie w budowanie elektrowni jądrowych

Koreańczycy mają doświadczenie w budowanie elektrowni jądrowych - ocenił w poniedziałek PAP Maciej Miniszewski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Dodał, że elektrownie oparte na koreańskiej technologii wykazywały się najmniejszymi opóźnieniami w realizacji.
31.10.2022

ZE PAK wypowiada umowę MS Innovation Impulse o współpracy w obszarze energetyki jądrowej

ZE PAK wypowiedział umowę o współpracy z MS Innovation Impulse GMBH, która dotyczyła współpracy w obszarze energetyki jądrowej - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie giełdowym.
31.10.2022

ZE PAK, PGE i KHNP podpisały list intencyjny dotyczący planu rozwoju elektrowni jądrowej w lokalizacji Pątnów

Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii Korei, polskie firmy energetyczne ZE PAK i PGE, Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) ogłosiły zawarcie listu intencyjnego w sprawie planu rozwoju elektrowni jądrowej w Pątnowie oraz zawarcie porozumienia o współpracy pomiędzy ministerstwami.
31.10.2022

Czy wodór ma realną szansę odegrać kluczową rolę w transformacji energetycznej? - podsumowanie konferencji wodorowej PCHET

4 i 5 października 2022 roku pod hasłem: “Energia odnawialna podstawą gospodarki wodorowej” odbyła się V edycja konferencji PCHET - Polish Conference on Hydrogen Energy & Technologies.
25.10.2022

UMG i Ørsted Polska podpisały list intencyjny w zakresie rozwoju kadr dla sektora offshore

Uniwersytet Morski w Gdyni i firma Ørsted podpisały List Intencyjny dotyczący współpracy w zakresie rozwoju kadr dla sektora morskiej energetyki wiatrowej. W uroczystym podpisaniu dokumentu uczestniczyli: Joanna Wis-Bielewicz - Dyrektor ds. Rozwoju Rynku Ørsted Polska, prof. dr hab. inż. Tomasz Tarasiuk – Prorektor ds. Współpracy i Rozwoju UMG i Andrzej Popadiuk – Dyrektor Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej UMG.
24.10.2022

Regiony górnicze przygotowują się na życie po węglu. Liczą na środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji

Odchodzenie od węgla jest w Polsce nieuchronne – nie tylko ze względu na politykę klimatyczną UE, ale i fakt, że wytwarzanie energii z tego surowca jest nieopłacalne, a poza tym jego rezerwy powoli się kończą. Transformacja energetyczna, która wiąże się z zamykaniem kopalń i elektrowni, powoduje jednak, że każdy z sześciu regionów górniczych w Polsce musi przygotować się na życie po węglu. – To będzie wiązało się ze zmianą struktury gospodarczej i społecznej, dlatego jest to tak trudny proces – mówi Maciej Sytek, prezes Agencji
24.10.2022

Energia kobiet niezbędna do transformacji

Poznaliśmy laureatki drugiej edycji konkursu “Energia Kobiet” organizowanego przez Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych w partnerstwie z Microsoft. Jego celem jest podkreślenie i docenienie roli kobiet, ich wysiłków i sukcesów w sektorze energetycznym, a więc w obszarze fundamentalnym dla rozwoju gospodarek na całym świecie, a także dla bezpiecznego funkcjonowania społeczeństw. W tym roku wśród nagrodzonych znalazły się Agata Staniewska-Bolesta z nagrodą w kategorii „Energia Przyszłości”, Monika Gawlik – zwyciężczyni w kat
29.09.2022

PAK-Polska Czysta Energia:135 mln zł kredytu inwestycyjnego na budowę farmy wiatrowej w Kazimierzu Biskupim

PAK-Polska Czysta Energia:135 mln zł kredytu inwestycyjnego na budowę farmy wiatrowej w Kazimierzu Biskupim
22.09.2022

Wiceprezes GEH: projekty reaktorów SMR to efekt oczekiwań klientów

Projekty reaktorów SMR to efekt oczekiwań potencjalnych klientów, którzy nie chcą ryzykować wielkich inwestycji - mówi PAP wiceprezes GE Hitachi Nuclear Energy Jon Ball. Nad wdrożeniem w Polsce reaktora BWRX-300 od GEH pracują Synthos, ZE PAK i PKN Orlen.
07.09.2022

Polska ma szansę zostać liderem w technologii SMR

Dyskusja dotycząca polskich elektrowni atomowych sięga lat 60. ubiegłego wieku, ale mimo kolejnych planów, na razie nie widać konkretnych efektów. Tymczasem Polska już teraz jest jednym z krajów najbardziej zaawansowanych we wdrażaniu technologii małych reaktorów atomowych. Koszt stworzenia takiej jednostki jest niższy niż konwencjonalnego reaktora, a czas budowy znacznie krótszy. Rozwiązanie to może być skuteczną odpowiedzią na problem z dostępem do źródeł energii, a zarazem przyspieszyć proces dekarbonizacji energetyki. Międzyn
06.09.2022

ZE PAK powiększa swój portfel o kolejną farmę wiatrową

PAK-Polska Czysta Energia (PAK-PCE) rozpoczyna budowę nowej farmy wiatrowej, która będzie produkowała czystą i zieloną energię z wiatru. Dzięki współpracy z gminą i powiatem Człuchów, powstanie farma wiatrowa o mocy 72,6 MW. Jest to największy jak dotychczas projekt inwestycyjny PAK-PCE. Pierwszy prąd popłynie z farmy już w 2024 roku. Budowa elektrowni wiatrowej jest częścią zielonej transformacji ZE PAK oraz Grupy Polsat Plus, których większościowym akcjonariuszem jest Zygmunt Solorz.
26.08.2022

ZE PAK i Orsted Wind Power podwyższają kapitał zakładowy w spółkach projektowych

ZE PAK i Orsted Wind Power A/S zawarły umowę oraz aneks do umowy wspólników, na mocy których planowane jest podwyższenie kapitałów zakładowych w siedmiu spółkach projektowych – poinformowała polska spółka ZE PAK w komunikacie.
17.08.2022

ZE PAK zakupi od Ørsted Wind Power 5 spółek projektowych

ZE PAK oraz Ørsted Polska wystąpiły wspólnie o pięć pozwoleń lokalizacyjnych w ramach drugiej fazy rozwoju morskich farm wiatrowych na polskim Bałtyku. Porozumienie o partnerstwie firmy zawarły w marcu tego roku. Teraz spółki zawarły umowę ramową oraz aneks do umowy wspólników.
10.08.2022

GEH zakłada, że pierwszy reaktor BWRX u polskiego klienta ruszy w 2029 r.

Firma GE-Hitachi Nuclear Energy (GEH) zakłada, że pierwszy reaktor BWRX-300 u polskiego klienta zacznie działać w 2029 r. - mówi PAP wiceprezes GEH David Sledzik. Pierwszy BWRX-300 ma powstać w Kanadzie, operator planuje dostać licencję na eksploatację w 2028 r.
08.08.2022

Agata Staniewska-Bolesta na czele offshore Ørsted Polska

Agata Staniewska-Bolesta została dyrektorką zarządzającą Offshore w Ørsted Polska. Stanowisko objęła 1 sierpnia, po powrocie z urlopu macierzyńskiego. Nowe obowiązki połączy z dotychczasową funkcją członka zarządu Ørsted Polska OF Services - polskiej spółki zajmującej się rozwojem polskiego rynku, należącej do duńskiego Ørsted, globalnego lidera w zakresie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej i najbardziej zrównoważonej firmy energetycznej na świecie.
03.08.2022

Solorz i Rybnik wspólnie inwestują w Centrum Zielonej Energii.

Samorząd Rybnika pracuje nad budową w tym mieście Centrum Zielonej Energii. Szacowana na 0,5 mld zł inwestycja ma opierać się o zagospodarowanie odpadów i produkcję energii elektrycznej, ciepła i wodoru. Na początku przyszłego roku ma powstać pod tym kątem spółka kapitałowa.
03.08.2022

Ørsted szuka zarządcy Funduszu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju dla Choczewa

Ørsted, światowy lider w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej z ponad 30-letnim doświadczeniem i najbardziej zrównoważona firma energetyczna na świecie, zaprasza organizacje pozarządowe do udziału w konkursie ofert na zarządcę Funduszu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju dla Gminy Choczewo.
05.07.2022

ONDE zaczyna budowę farmy dla ZE PAK

Giełdowa spółka startuje z pracami przy budowie farmy wiatrowej Człuchów w województwie pomorskim dla jednego z liderów zielonej transformacji w Polsce. Wartość zlecenia ustalono na 127,5 mln zł netto.
04.07.2022

Nie milkną echa po I Środkowoeuropejskim Forum Technologii Wodorowych H2POLAND

Nie milkną echa pierwszej edycji Środkowoeuropejskiego Forum Technologii Wodorowych H2POLAND. Dwa dni, trzy sceny, blisko 100 prelegentów i ponad 1500 gości z całej Europy, uczestniczących w konferencjach, panelach dyskusyjnych oraz targach. O zasadności i potrzebie wprowadzania technologii wodorowych na szeroką skalę nikogo nie trzeba było przekonywać. Wodór okazał się już nie tylko marzeniem o przyszłości, a sprawą aktualną tu i teraz. Reprezentanci dolin wodorowych, samorządowcy, świat nauki i biznesu nie tylko zaprezentowali
04.07.2022

Søren Westergaard Jensen, Ørsted: Otwieramy nowe biuro na Pomorzu

– Bardzo szybko rozwijamy się w Polsce. Co miesiąc w naszym biurze w Warszawie pojawiają się nowe osoby. Zamierzamy otworzyć biuro na Pomorzu, które pomoże nam w procesie produkcji stalowych komponentów dla morskich farm wiatrowych – powiedział Søren Westergaard Jensen, dyrektor zarządzający w Ørsted Polska i dyrektor projektów Baltica 2 i 3, które duńska firma rozwija razem z PGE.
28.06.2022

Wodorowy NesoBus od Grupy Polsat Plus testowany na ulicach Gdyni [GALERIA]

Gdyńska komunikacja publiczna wchodzi w nowy etap. Na razie na próbę, ale w przyszłości zeroemisyjne autobusy wodorowe mogą na stałe zasilić miejski tabor. W Gdyni właśnie jest testowany napędzany tym innowacyjnym paliwem NesoBus. To nowy, wyprodukowany w naszym kraju autobus wodorowy stworzony przez polskich konstruktorów i inżynierów.
22.06.2022

Polski autobus wodorowy od Grupy Polsat Plus i ZE PAK na Gdańskich ulicach

Autobus napędzany wodorem Neso Bus, polskiej produkcji, w środę wyjedzie na ulice Gdańska. Pojazd przez tydzień będzie testowany na sześciu liniach.
13.06.2022

ZE PAK S.A. - PAK-Polska Czysta Energia sp. z o.o. iwnestuje w projekty wiatrowe

Zarząd spółki ZE PAK SA poinformował, że w dniu 10 czerwca 2022 roku PAK-Polska Czysta Energia sp. z o.o. z siedzibą w Koninie (tj. spółka zależna Spółki) ("PAK-PCE") podjęła decyzję o nabyciu od Polish Wind Holdings B.V., spółki utworzonej i działającej zgodnie z prawem Królestwa Niderlandów ("Sprzedający") 100% udziałów w kapitale zakładowym Great Wind sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie ("Spółka Projektowa").
13.06.2022

Ørsted jest gotowy wspierać ZE PAK przy rozwoju morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Kto wygra polski „konkurs piękności”?

Beneficjentami drugiej fazy rozwoju morskich farm wiatrowych w Polsce powinny być w jak największym stopniu polskie spółki energetyczne w procesie dynamicznej transformacji. Takie jak ZE PAK, który do 2030 roku zakończy wydobycie i wykorzystanie węgla brunatnego. Połączenie potencjałów krajowej firmy energetycznej i najbardziej doświadczonego konstruktora morskich farm na świecie pozwala stworzyć unikalną ofertę dla Polski, której motywem przewodnim jest sprawiedliwa transformacja – mówi Bartosz Fedurek, dyrektor ds. rozwoju proj
09.06.2022

Synthos Green Energy i GE-Hitachi chcą utworzyć w Polsce spółkę

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podał w poniedziałek, że bada wniosek o zgodę na powołanie w Polsce przez Synthos Green Energy i GE-Hitachi Nuclear Energy International (GEHI) spółki - przedstawiciela handlowego GEHI w zakresie technologii reaktorów SMR.
07.06.2022

Kto uwolni bałtycki potencjał floating wind?

Tegoroczna seria wydarzeń związanych z rozwojem pływającej morskiej energetyki wiatrowej sugeruje, że podsektor technologii wiatrowej, który długo pozostawał w cieniu, może wreszcie zacząć się dynamicznie rozwijać i w znaczącym stopniu przyczynić się nie tylko do dekarbonizacji, ale także wzrostu gospodarczego.
06.06.2022

Wodorowy autobus Grupy Polsat Plus i ZE PAK

W poniedziałek Grupa Polsat Plus zaprezentowała całkowicie zeroemisyjny miejski autobus. Pojazd przeznaczony jest do transportu miejskiego.
31.05.2022

ZE PAK szuka wykonawców do budowy bloku CCGT klasy 600MWe w Elektrowni Adamów

Planowana inwestycja polegająca na budowie bloku CCGT klasy 600MWe wraz z infrastrukturą towarzyszącą zlokalizowana będzie na terenie dotychczasowej węglowej Elektrowni Adamów, której obiekty w chwili obecnej są rozbierane i wyburzane.
04.05.2022

Executive Offshore Wind MBA – Uniwersytet Morski w Gdyni wykształci menadżerów dla offshore wind [WIDEO]

Uniwersytet Morski w Gdyni zainaugurował właśnie pierwsze w Polsce, a drugie w Europie i na świecie podyplomowe studia Executive Offshore Wind MBA. Ich słuchacze w nieodległej przyszłości będą prowadzili projekty związane z morską energetyką wiatrową.
28.04.2022

Coraz więcej inwestycji w duże farmy fotowoltaiczne. Czy system elektroenergetyczny podoła wyzwaniom związanym regulacją mocy?

Fotowoltaika w Polsce to nie tylko przydomowe instalacje. Równie szybko przybywa dużych instalacji przemysłowych. Wzrost inwestycji w tym segmencie rynku to głównie efekt wprowadzenia wsparcia dla takich źródeł w ramach systemu aukcyjnego. Fotowoltaika w Polsce to nie tylko przydomowe instalacje. Równie szybko przybywa dużych instalacji przemysłowych. Wzrost inwestycji w tym segmencie rynku to głównie efekt wprowadzenia wsparcia dla takich źródeł w ramach systemu aukcyjnego.
20.04.2022

ZE PAK przyspiesza zieloną transformację! Ostatni blok węglowy zamknie już w 2024 roku

Koncern energetyczny ZE PAK zamierza przyspieszyć zamknięcie ostatniego bloku na węgiel z 2030 r. na koniec 2024 r. Jak poinformowała w czwartek spółka, jednym z głównych powodów jest brak wsparcia z rynku mocy dla bloków węglowych od 2025 r.
14.04.2022

ZE PAK zawarł dodatkową umowę z Orsted

ZE PAK zawarł z duńską spółką Orsted Wind Power dodatkową umowę kupna 50 proc. udziałów w pięciu spółkach projektowych - poinformowała polska spółka w komunikacie.
14.04.2022

Kolejni inwestorzy dołączają do wyścigu po pozwolenia na rozwój wiatraków morskich

W ostatnich tygodniach wydłużyła się znacznie lista chętnych, która złożyła wnioski o wydanie pozwolenia na budowę wiatraków na polskich wodach Morza Bałtyckiego.
30.03.2022

Executive Offshore Wind MBA – Uniwersytet Morski w Gdyni wykształci menadżerów dla offshore wind [WIDEO]

Uniwersytet Morski w Gdyni zainaugurował właśnie pierwsze w Polsce, a drugie w Europie i na świecie podyplomowe studia Executive Offshore Wind MBA. Ich słuchacze w nieodległej przyszłości będą prowadzili projekty związane z morską energetyką wiatrową.
28.03.2022

ZE PAK i Ørsted złożyły pierwsze wnioski o pozwolenia lokalizacyjne na farmy morskie na Bałtyku

ZE PAK, jeden z liderów transformacji energetycznej w Polsce oraz Ørsted, globalny lider w morskiej energetyce wiatrowej, złożyły pierwsze wnioski o przyznanie pozwoleń lokalizacyjnych na budowę farm wiatrowych na Bałtyku. Wkrótce zostaną złożone kolejne. Dzięki połączeniu sił, PAK i Ørsted będą mogły szybko i efektywnie wybudować farmy i dostarczyć czystą i zieloną energię do polskich domów i firm.
24.03.2022

Orsted tworzy w Polsce zaplecze inżynierów dla offshore

Duński koncern Orsted wybrał Warszawę na siedzibę inżynieryjnego centrum kompetencji. Kadrowe wzmacnianie obszaru związanego z morską energetyką wiatrową wiąże się z planami inwestycyjnymi Orsted w polskiej strefie Morza Bałtyckiego - poinformowała PAP firma.
17.03.2022

Główny Instytut Górnictwa będzie współpracował z Energoprojektem-Katowice

Identyfikacja i szacowanie potencjału technicznego terenów pod inwestycje związane z instalacjami fotowoltaicznymi, a także odzysk surowców krytycznych, niezbędnych dla nowoczesnych technologii – to główne pola współpracy zawiązanej przez Główny Instytut Górnictwa z biurem projektowym Energoprojekt-Katowice.
10.03.2022

ZE PAK chce współpracować z Rybnikiem przy budowie Centrum Zielonej Energii

Spółka ZE PAK z Grupy Polsat Plus zamierza współpracować z samorządem Rybnika przy budowie w tym mieście Centrum Zielonej Energii. Szacowana na 0,5 mld zł inwestycja ma opierać się o zagospodarowanie odpadów i produkcję energii elektrycznej, ciepła i wodoru.
09.03.2022

ZE PAK i Ørsted planują farmy wiatrowe na Bałtyku

ZE PAK i Ørsted deklarują szybką realizację wspólnego projektu, co pomoże ograniczyć zależność Polski od importu surowców energetycznych. Inwestycji towarzyszyć będą działania wspierające bezpieczeństwo ekonomiczne i społeczne Wielkopolski Wschodniej, w której działa ZE PAK. ZE PAK i Orsted uznali, że połączenie sił jest lepszym rozwiązaniem niż oddzielne staranie się o lokalizacje na Morzu Bałtyckim. ZE PAK odchodzi od węgla i musi zastąpić brudne moce węglowe czystą energią do 2030 r., a Ørsted rozwinął największy na świecie p
08.03.2022

Podjęcie przez spółkę zależną ZE PAK S.A. tj. PAK-Polska Czysta Energia sp. z o.o. decyzji o zaciągnięciu pożyczki oraz udzieleniu pożyczek spółkom projektowym w celu realizacji projektu wiatrowego

Zarząd spółki ZE PAK S.A., w nawiązaniu do raportu bieżącego Spółki nr 32/2021 z dnia 23 grudnia 2021 roku, dotyczącego nabycia projektu budowy farmy wiatrowej w gminie Miłosław, informuje, że PAK-Polska Czysta Energia sp. z o.o. podjęła decyzję o zawarciu umowy pożyczki pomiędzy PAK-PCE jako pożyczkobiorcą oraz Cyfrowy Polsat S.A. z siedzibą w Warszawie jako pożyczkodawcą, zawarciu umowy pożyczki pomiędzy PAK-PCE jako pożyczkodawcą oraz spółką Park Wiatrowy Pałczyn 1 sp. z o.o. jako pożyczkobiorcą, oraz zawarciu umowy pożyczki p
25.02.2022

Ministerstwo klimatu proponuje wymagania techniczne dla stacji tankowania wodoru

Ministerstwo klimatu opublikowało we wtorek projekt rozporządzenia ws. wymagań technicznych dla stacji tankowania wodoru. W Polsce nie ma obecnie żadnej ogólnodostępnej stacji tankowania wodoru, rządowa strategia wodorowa przewiduje, że do 2025 r. powstaną 32 takie stacje.
01.02.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Ørsted: Polska jest dla nas rynkiem strategicznym

Rodzący się rynek morskiej energetyki wiatrowej w Polsce przyciąga coraz więcej firm i inwestorów zza granicy. Elektrownie wiatrowe na Morzu Bałtyckim wspomogą transformację energetyczną Polski, ale będą także podstawą nowo rodzącego się sektora gospodarki. W imieniu redakcji zapraszam na łamy GospodarkaMorska.pl do lektury cyklu tekstów "Kto jest kim w polskim offshore?" o uczestnikach polskiego rynku offshore wind. W pierwszym z nich zadaliśmy kilka pytań firmie Ørsted. – Polska jest dla nas rynkiem strategicznym – podkreślają
17.12.2021

PGE, ZE PAK, Energa z kontraktami mocowymi z aukcji na rok dostaw 2026

PGE, ZE PAK i należąca do PKN Orlen Energa poinformowały o zawarciu umów mocowych w efekcie przeprowadzonej w czwartek aukcji głównej rynku mocy na rok 2026. Aukcję przeprowadziły PSE, cena zamknięcia wyniosła 367,05 do 400,40 zł/kW/rok.
17.12.2021

URE: koncesja dla największej elektrowni fotowoltaicznej w Polsce PAK-PCE Fotowoltaika

Oddział Urzędu Regulacji Energetyki w Poznaniu wydał koncesję dla największej elektrowni fotowoltaicznej w Polsce PAK-PCE Fotowoltaika w gminie Brudzew (woj. wielkopolskie) - podał w środę URE. Moc elektrowni wynosi 70 MW.
11.11.2021

Orsted i Politechnika Warszawska będą kształcić specjalistów morskiej energetyki wiatrowej

Polska spółka Orsted oraz Politechnika Warszawska podpisały list intencyjny o współpracy. Celem porozumienia jest kształcenie przyszłych kadr dla sektora morskiej energetyki wiatrowej, a w przyszłości – także stworzenie programu stypendialnego dla najbardziej obiecujących adeptów kształcących się w tej dziedzinie.
11.11.2021

Bezkonkurencyjny zielony wodór z ZEPAK

Największa prywatna grupa energetyczna w Polsce, otrzymała finansowanie z Unii Europejskiej na budowę instalacji do produkcji zielonego wodoru. 4,5 mln euro bezzwrotnego dofinansowania zostało przyznane w ramach pierwszego naboru Innovation Fund.
21.10.2021

Ørsted i spółka Solorza ZE PAK łączą siły, aby wziąć udział w zbliżającej się aukcji na lokalizacje farm na Bałtyku

ZE PAK, największy prywatny producent energii w Polsce, realizujący obecnie odejście od węgla na rzecz energetyki odnawialnej oraz Ørsted, światowy lider w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej z 30-letnim doświadczeniem, podpisali list intencyjny dotyczący wspólnego udziału w nadchodzącej aukcji na lokalizację farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego.
15.10.2021

USA: transformacja to szansa, atom jedną z opcji

Transformacja energetyczna powinna być postrzegana jako szansa, Stany Zjednoczone będą wspierać inne państwa na różne sposoby na ich ścieżkach transformacji - zadeklarowała Sekretarz Energii USA Jennifer Granholm na zakończenie konferencji P-TECC w Warszawie.
24.09.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.