Szczecin będzie kształcił ekspertów na Akademii Wodorowej [ZDJĘCIA]

bk

10.01.2023 07:44 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE Szczecin będzie kształcił ekspertów na Akademii Wodorowej [ZDJĘCIA]

Partnerzy portalu

Szczecin będzie kształcił ekspertów na Akademii Wodorowej [ZDJĘCIA] - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Rektor prof. Jacek Wróbel oraz prezes Grupa Azoty Zakłady Chemiczne "Police" S.A. Mariusz Grab/Aurelia Kołodziej/ZUT

Program edukacyjny Akademia Wodorowa, który ma szkolić i rozwijać wyspecjalizowane kadry powstanie w ramach Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej. List intencyjny w tej sprawie podpisano w poniedziałek w Szczecinie.

"Liczymy na to, że podpisanie listu intencyjnego będzie inicjowało ścisłą współpracę w zakresie kształcenia studentów, wykorzystywania naszego potencjału, czyli młodych, zdolnych ludzi, którzy będą mogli poszerzać swoje umiejętności we współpracy z Zakładami Chemicznymi Police" – powiedział w poniedziałek rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie dr hab. inż. Jacek Wróbel, prof. ZUT.

Pomysłodawcą projektu jest Grupa Azoty Police i ZUT w Szczecinie, a partnerami przedstawiciele Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej.

Prezes Grupy Azoty Police Mariusz Grab podkreślił, że Grupa Azoty jako największy producent wodoru, także w Zakładach Chemicznych Police z najnowszą inwestycją Polimery Police będzie potrzebowała "wykwalifikowanych kadr", które "będą rozumiały tę filozofię i ten trend, w którym wszyscy idziemy".

"Zgodnie ze strategią i z założeniem +zielonych azotów+ chcemy pozyskać specjalistów w technologiach bazujących na wykorzystaniu wodoru. I temu przede wszystkim ma służyć ta akademia" – dodał.

Dziekan Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT prof. Rafał Rakoczy wyjaśnił, że w ramach akademii przygotowany zostanie program dla studentów z woj. zachodniopomorskiego. Ci, którzy będą chcieli do niego przystąpić, będą zobowiązani do wypełnienia wniosku, w którym przedstawią pomysł na "innowacyjne wykorzystanie wodoru". Na podstawie pomysłów komisja z ZUT i Grupy Azoty wybierze grupę osób, która będzie mogła pracować nad swoimi pomysłami – te zostaną na końcu poddane ocenie z szansą na zastosowanie w praktyce.

"Najlepsi studenci będą mogli liczyć na płatne staże w Grupie Azoty, a także na zatrudnienie przy rozwijaniu pomysłu" – mówił prof. Rakoczy.

Program ma się rozpocząć w marcu lub kwietniu br. Skierowany jest do studentów poniżej 27. roku życia kształcących się na studiach pierwszego i drugiego stopnia na kierunkach technicznych o różnych profilach i specjalnościach oraz do absolwentów, którzy ukończyli studia inżynierskie. Kandydaci powinni mieć średnią ocen powyżej 4,0 oraz wykonać projekt w ramach pierwszego etapu rekrutacji.

Tagi:
wodór, zut , azoty

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.