Rzeszów. Ratusz: sieć wodociągów zdezynfekowana 20 razy większą dawką chloru niż zwykle

Rzeszów. Ratusz: sieć wodociągów zdezynfekowana 20 razy większą dawką chloru niż zwykle - ZielonaGospodarka.pl
29.08.2023 10:09
Strona główna Klimat, Edukacja Rzeszów. Ratusz: sieć wodociągów zdezynfekowana 20 razy większą dawką chloru niż zwykle

Partnerzy portalu

Rzeszów. Ratusz: sieć wodociągów zdezynfekowana 20 razy większą dawką chloru niż zwykle - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

Przeprowadzona w weekend prewencyjna dezynfekcja sieci wodociągów w Rzeszowie, polegająca na wprowadzeniu do wody 20 razy większej dawki chloru niż normalnie obowiązuje, przebiegła zgodnie z planem. Z raportu MPWiK wynika, że w punktach pomiaru zanotowano odpowiednio zwiększone dawki chloru – poinformował ratusz.

Dezynfekcja rzeszowskich wodociągów rozpoczęła się w sobotę 26 sierpnia. Tego dnia Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zwiększyło 20-krotnie dawkę chloru jako dezynfektantu do wody wodociągowej. Jego dawka standardowa wynosi 0,3 miligrama na decymetr sześcienny. Natomiast w związku z profilaktycznym płukaniem sieci jego dawka została zwiększona do 6 miligramów na decymetr sześć.

Dzień później, w niedzielę 27 sierpnia, nastąpiło płukanie sieci, które polegało na otwarciu spustów wody na hydrantach, zlokalizowanych na końcówkach sieci, co spowodowało wypływ wody. Jej jakość była kontrolowana na miejscu.

Jak poinformował w poniedziałek Artur Gernand z kancelarii prezydenta Rzeszowa, raport MPWiK przedstawiony podczas poniedziałkowego posiedzenia sztabu kryzysowego w rzeszowskim ratuszu, potwierdził w punktach pomiaru odpowiednio zwiększone dawki chloru.

"Badanie sieci wykazało, że chlor dotarł do każdej części wodociągowej sieci. Zapach chloru w wodzie może utrzymywać się jeszcze do połowy tego tygodnia, dlatego też zalecane jest przez najbliższe kilka dni spożywanie wody po przegotowaniu" – dodał Gernand.

Podkarpacki Sanepid przedstawił w poniedziałek wyniki badań pierwszych 9 próbek wody, na 111 pobranych 18 sierpnia br. na terenie Rzeszowa i gmin sąsiednich.

"Z 9 próbek cztery próbki był zanieczyszczone bakteriami legionellą. Dwie próbki na poziomie określanym jako wysoki, czyli ponad 2,3 tys. jednostek tworzących kolonie - jest to taki poziom, gdzie istnieje ryzyko zakażenia już poprzez używanie prysznica. Jedna próbka zanieczyszczona była bakteriami na poziomie średnim i w jednej potwierdzono jednostki tworzące kolonie" – poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Adam Sidor.

W dalszym ciągu trwa poszukiwanie źródła zanieczyszczenia.

"Na ten moment bierzemy pod uwagę zanieczyszczenie bakteriami Legionella sieci wody ciepłej i wody zimnej. Łącznie na terenie Rzeszowa pobraliśmy 103 próbki wody z instalacji ciepłej i zimnej oraz 8 próbek w powiatach ościennych. W tej chwili dysponujemy wynikami dziewięciu próbek. Te próbki były pobrane 18 sierpnia br." – zaznaczył Sidor.

Jego zdaniem kolejne dni będą decydujące, jeśli chodzi o wskazanie źródła zakażenia.

"Na ten moment mamy wyniki tylko z 9 próbek i nie dają one podstaw do wysnucia jakichś wniosków. Dopiero kolejne dni, kolejne sprawozdania, wyniki i informacje z wywiadów epidemiologicznych, dadzą nam podstawy do ustalenia potencjalnego źródła zakażenia. Na ten moment dowodów jeszcze nie mamy" – powiedział.

W poniedziałek sanepid poinformował w komunikacie, że do tej pory zakażenie bakterią Legionella odnotowano u 144 osób. 11 osób zmarło, były to osoby od 64 do 95 lat, które miały choroby współistniejące.

Autorka: Agnieszka Pipała

api/ jann/

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.