Prawie 700 mln euro dla Polski na modernizację systemów energetycznych

Prawie 700 mln euro dla Polski na modernizację systemów energetycznych - ZielonaGospodarka.pl
24.06.2024 14:43
Strona główna Energetyka, OZE Prawie 700 mln euro dla Polski na modernizację systemów energetycznych

Partnerzy portalu

Prawie 700 mln euro dla Polski na modernizację systemów energetycznych - ZielonaGospodarka.pl

Komisja Europejska wypłaciła w poniedziałek 10 krajom członkowskim niemal 3 mld euro z przychodów z handlu emisjami na inwestycje w czystsze systemy energetyczne. Polska otrzymała 697,5 mln euro, m.in. na modernizację infrastruktury ładowania pojazdów ciężarowych.

Kwota 2,967 mld euro wypłacona w poniedziałek za pośrednictwem Funduszu Modernizacyjnego przeznaczona zostanie na wsparcie łącznie 39 projektów energetycznych w 10 państwach UE. W poniedziałek niemal 700 mln euro trafiło z tej puli do Polski. Pozostałe kraje to: Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa, Słowacja i Rumunia, która dostała najwięcej, bo nieco ponad 1 mld euro.

Inwestycje mają wspierać modernizację systemów energetycznych, redukcję emisji gazów cieplarnianych w sektorze energetycznym, przemysłowym i transportowym oraz poprawę efektywności energetycznej. Projekty, które otrzymały wsparcie, koncentrują się przede wszystkim na odnawialnych źródłach energii. Wśród nich znalazły się: środki dla gospodarstw domowych na zakup i instalację nowych systemów fotowoltaicznych w Czechach, modernizacja i rozwój systemów ciepłowniczych opartych na energii odnawialnej na Węgrzech oraz modernizacja infrastruktury ładowania pojazdów ciężarowych w Polsce.

"Fundusz Modernizacyjny jest kluczowym instrumentem wspierającym dekarbonizację (...) Wspierając tę grupę państw członkowskich w modernizacji ich systemów energetycznych, posuwamy się naprzód na naszej ścieżce dekarbonizacji poprzez inwestycje w czyste technologie, które również czynią nas konkurencyjnymi w dłuższej perspektywie" - powiedział w poniedziałek wiceprzewodniczący KE Marosz Szefczovicz.

Jak poinformowała Komisja, to najwyższa dotąd wypłata z Funduszu Modernizacyjnego. W jego ramach od stycznia 2021 r. państwa UE otrzymały łącznie 12,65 mld euro na inwestycje energetyczne pomagające krajom UE w osiągnięciu celów klimatycznych i energetycznych, a Unii w osiągnięciu neutralności klimatycznej do 2050 r. Państwa członkowskie mogą składać kolejne wnioski o dofinansowanie projektów energetycznych z Funduszu; do 13 sierpnia 2024 r. przyjmowane są wnioski na inwestycje niepriorytetowe, a do 10 września - priorytetowe.

Fundusz Modernizacyjny finansowany jest z przychodów ze sprzedaży uprawnień do emisji w ramach unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS). Wspiera on 13 państw członkowskich o niższych dochodach w przechodzeniu na neutralność klimatyczną. Beneficjentami Funduszu są: Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa, Polska, Rumunia i Słowacja, a od stycznia br. także: Grecja, Portugalia i Słowenia.

Z Brukseli Jowita Kiwnik Pargana

jowi/ akl/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 73.52 $ baryłka  -1,97% 28.06.2026 20:05
 Cyna 50300 $ tona 0,45% 28.06.2026 20:05
 Cynk 3459.75 $ tona 0,84% 28.06.2026 20:05
 Aluminium 3163 $ tona 1,02% 28.06.2026 20:05
 Pallad 1213.75 $ uncja  2,17% 28.06.2026 20:05
 Platyna 1614.4 $ uncja  1,10% 28.06.2026 20:05
 Srebro 59.16 $ uncja  2,19% 28.06.2026 20:05
 Złoto 4103.9 $ uncja  1,54% 28.06.2026 20:05

Dziękujemy za wysłane grafiki.