Andrzej Duda o transformacji energetycznej na konferencji COP28

Andrzej Duda o transformacji energetycznej na konferencji COP28  - ZielonaGospodarka.pl
01.12.2023 15:12
Strona główna Klimat, Edukacja Andrzej Duda o transformacji energetycznej na konferencji COP28

Partnerzy portalu

Andrzej Duda o transformacji energetycznej na konferencji COP28  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. X/@prezydentpl

Człowiek i jego potrzeby muszą być na czele transformacji energetycznej, a nadal zbyt mało uwagi poświęca się wymiarowi ludzkiemu. Aby uczynić transformację energetyczną sprawiedliwą, nie możemy podważać jakości życia ludzi - powiedział w piątek podczas konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju prezydent Andrzej Duda.

Podczas sesji plenarnej polski przywódca wygłosił oświadczenie narodowe.

Zwrócił uwagę, że zmiana klimatu postępuje w zatrważającym tempie. "To globalne wyzwanie, z tego powodu społeczność międzynarodowa powinna stać z tym problemem twarzą w twarz, solidarnie, rozsądnie i zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju" - podkreślił.

Jak dodał, nadal zbyt mało uwagi poświęca się wymiarowi ludzkiemu. "Człowiek i jego potrzeby muszą być na czele transformacji energetycznej. To obecne i przyszłe zdrowie, bezpieczeństwo i dobrobyt ludzi powinny być umieszczane w centrum każdej polityki klimatycznej" - zauważył prezydent.

"Aby uczynić transformację energetyczną sprawiedliwą, nie możemy podważać jakości życia ludzi. Miejmy na uwadze, upewnijmy się - przechodząc od paliw kopalnych do efektywnych, niskoemisyjnych źródeł energii - że ten proces będzie rozsądny i racjonalny" - zaapelował.

Prezydent zapewnił, że polski rząd bardzo poważnie traktuje cele klimatyczne i skutecznie wdraża rozwiązania, które wspierają polskich obywateli w obszarach takich, jak fotowoltaika czy technologie odzyskiwania ciepła. "Rozbudowujemy także energetykę wiatrową" - dodał.

Podkreślił, że "jeśli chodzi o inwestycje w energetykę wiatrową, Polska w ubiegłym roku była trzecia w UE".

Wskazał, że Polska podejmuje także "rozsądne wysiłki na rzecz budowy stabilnego sektora energetyki jądrowej, który jest niezbędny, aby zapewnić Polsce bezpieczeństwo energetyczne, którego tak bardzo potrzebujemy".

Zaznaczył, że "nie tylko chronimy, ale także zwiększamy bogactwo polskich zasobów naturalnych". "Ekosystemy potrzebują opieki, należy podkreślać ich potencjał klimatyczny, mając na uwadze przyszłe pokolenia. Biorąc to pod uwagę, Polska prowadzi liczne inicjatywy mające na celu utrzymanie stabilności lasów, wdrożyliśmy retencję wody lokalnie na małą skalę, prowadzimy stymulację ekosystemów leśnych, aby zwiększyć intensywność procesów naturalnych - po to, żeby zwiększyć proces odzyskiwania dwutlenku węgla, pomagając naturze odgrywać jej rolę tam, gdzie to konieczne" - zaznaczył.

"Podsumowując, chciałbym przekazać jasną wiadomość: współpracujmy, uczmy się wzajemnie ze swoich doświadczeń. Zapewniajmy proklimatyczne rozwiązania, mając na uwadze jednocześnie ambitne cele i poszanowanie godności, jakości życia wszystkich ludzi" - powiedział prezydent.

"Miejmy nadzieję, że te działania udowodnią, że sprawiedliwa zielona transformacja jest ze wszech miar możliwa" - dodał.

Podkreślił, że "planeta, na której żyjemy, jest naszym wspólnym dziedzictwem, które wymaga szczególnej troski".

W COP28 w Dubaju biorą udział przedstawiciele niemal 200 państw. Polskiej delegacji przewodniczy prezydent Andrzej Duda.

Celem konferencji klimatycznej jest ocena postępów w realizacji założeń Porozumienia Paryskiego, które zostało zawarte podczas COP21 w 2015 r. Według ustaleń z konferencji paryskiej świat ma do 2050 r. drastycznie obniżyć emisję dwutlenku do atmosfery, aby średnia temperatura globu wzrosła nie więcej, niż o 2 stopnie.

autor: Katarzyna Krzykowska, Agata Zbieg, Aleksandra Rebelińska

ksi/ agz/ reb/ mms/

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.