Wynik wyszukiwania - "pacyfik" - Wiadomości

Eksperci z PAN: to człowiek poprzez emisję gazów cieplarnianych spowodował globalne ocieplenie

Raporty opublikowane w ostatnich latach m.in. przez IPCC, WMO i Copernicus nie pozostawiają żadnych wątpliwości w kwestii odpowiedzialności człowieka za współczesne ocieplenie klimatu. "Jest bezdyskusyjne, że to człowiek poprzez emisję gazów cieplarnianych spowodował ocieplenie globalne" - przypomnieli członkowie Komitetu Problemowego ds. Kryzysu Klimatycznego przy Prezydium PAN.
23.04.2024

Coraz więcej firm energetycznych uważa, że osiągnięcie neutralności klimatycznej opóźni się do 2060 roku

Coraz więcej firm z sektora energetycznego wierzy, że osiągnięcie neutralności klimatycznej na świecie opóźni się o co najmniej dekadę, wynika z najnowszego badania firmy doradczej Bain & Company. Pomimo rosnącego zaniepokojenia kosztami transformacji, większość spółek z branży utrzymuje lub zwiększa poziom zielonych inwestycji.
22.03.2024

Nowe badania potwierdziły, że ocean jest pełen plastiku

Oceany zanieczyszczone są plastikiem także poza Wielką Pacyficzną Plamą Śmieci. Mikroplastik można znaleźć nawet w odległych, chronionych rejonach.
21.03.2024

W lutym rekordowa liczba pożarów w Amazonii – blisko 3 tysiące

Dobiegający końca luty był rekordowym miesiącem pod względem liczby pożarów, jakie pojawiły się w brazylijskiej części Puszczy Amazońskiej. Wybuchło ich tam prawie 3 tysiące.
29.02.2024

Ciszę robisz, dalej jedziesz. Azja Południowo-Wschodnia rozbudowuje potencjał OZE

Azja Południowo-Wschodnia z uwagi na swój potencjał odnawialnych źródeł energii może odegrać ważną rolę w łańcuchach dostaw czystej energii, zarówno jako konsument technologii niskoemisyjnych oraz dostawca minerałów krytycznych.
19.02.2024

Moduły Trina Solar Vertex S+ 505W typu n wchodzą do masowej produkcji

Trina Solar, lider w dziedzinie inteligentnych rozwiązań fotowoltaicznych i magazynowania energii, poinformował, że 25 stycznia pierwszy moduł Vertex S+ 505W (NEG18R.28) zjechał z linii produkcyjnej w fabryce w Changzhou w prowincji Jiangsu, rozpoczynając tym samym początek masowej produkcji. Moduł ten jest częścią serii Vertex S+, zaprojektowanym specjalnie na duże dachy budynków komercyjnych i przemysłowych.
13.02.2024

Rotorowy zawrót głowy. Wiatr obniży zużycie paliwa statku i zmniejszy emisje CO2 o 30%

Porty muszą przygotować się do obsługi statków z żaglami i rotorami. Oldendorff i Norsepower ogłosiły w lutym br. zawarcie porozumienia w sprawie wykorzystania rotorów w celu redukcji emisji CO2 przez masowiec eksploatowany przez niemieckiego armatora. Norsepower Rotor Sails pozwoli na wykorzystanie technologii napędu wiatrowego i zmniejszenie zużycia paliwa w czasie podróży. Przy dobrych wiatrach można nawet liczyć na zmniejszenie emisji CO₂ do 30%.
13.02.2024

Bioróżnorodność dna oceanu zaskoczyła badaczy

Na dnie oceanu, m.in. w tzw. kominach hydrotermalnych, naukowcy odkryli niespodziewaną dla nich bioróżnorodność. Z tego powodu zalecają szczególną ostrożność w czasie ewentualnych prac wydobywczych.
29.01.2024

Kręć się, kręć! Szanse i zagrożenia dla offshore wind z perspektywy ubezpieczyciela

Wraz z rozwojem sektora morskiej energetyki wiatrowej, pojawiają się nie tylko szanse w rozwoju nowych technologii, ale również potencjalne ryzyka towarzyszące budowie oraz funkcjonowaniu offshore wind. Nad tymi zagadnieniami pochylił się Allianz Commercial w swoim raporcie.
14.12.2023

Czym najlepiej poruszać się po mieście? Warszawska edycja Wielkiego Testu Mobilności Miejskiej 2023

Arval Service Lease Polska, lider rynku wynajmu długoterminowego pojazdów i rozwiązań z zakresu nowej mobilności sprawdził, jakie środki transportu są najbardziej efektywne w ruchu miejskim. Test przeprowadzono w warunkach rzeczywistych, a do wyniku wliczano czas i koszt przejazdu oraz generowany ślad węglowy. Badanie przeprowadzono w tym samym czasie na pięciu różnych trasach, z udziałem 20 uczestników, którzy korzystali z różnych środków transportu: samochodów elektrycznych, spalinowych, rowerów, a także komunikacji miejskiej.
20.11.2023

Najwyższe od ponad dekady emisje dwutlenku węgla z pożarów w południowych tropikach

Szacunkowe całkowite emisje dwutlenku węgla z pożarów w okresie sierpień-październik są najwyższe od 2012 r. i wynoszą ok. 110 megaton. Co ważne, aktywność pożarów na obszarach tropikalnych półkuli południowej nadal trwa - podaje Copernicus.
07.11.2023

Hitachi Energy zwiększa zdolności produkcyjne, aby sprostać zapotrzebowaniu na transformację energetyczną

Firma Hitachi Energy, globalny lider technologiczny, dążący do zapewnienia zrównoważonej przyszłości energetycznej dla wszystkich, ogłosiła we wtorek, 24 października 2023 r., że na całym świecie umożliwiła integrację z systemem elektroenergetycznym łączy wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC) o mocy ponad 150 gigawatów (GW) - co wystarczyłoby do zaspokojenia szczytowego zapotrzebowania na moc w Japonii.
24.10.2023

EDPR przekracza 1 GwP w zakresie mocy zainstalowanej w regionie Azji i Pacyfiku

Firma EDP Renewables (EDPR) zwiększyła ponad dwukrotnie swoją zainstalowaną moc fotowoltaiczną w regionie Azji i Pacyfiku, z około 480 MWp w lutym 2022 r. do ponad 1 GWp. Jest to ważny kamień milowy dla firmy udowadniający jej zaangażowanie w napędzanie transformacji energetycznej w regionie Azji i Pacyfiku.
12.10.2023

W stronę słońca. Największa farma słoneczna w Japonii już w tym roku

EDP Renovaveis SA rozpocznie realizację największej farmy słonecznej w Japonii. Projekt o mocy 44 MW jest dużym wyzwaniem, wpisującym się w strategię ekspansji spółki na rynki azjatyckie.
11.10.2023

Rośnie popyt na instalacje fotowoltaiczne w modelu usługowym

Coraz więcej firm w Polsce, głównie z branży nieruchomości i handlu detalicznego, zainteresowanych jest pozyskaniem instalacji fotowoltaicznych w modelu usługowym (PV as a Service – PVaaS). Oprócz możliwości obniżenia kosztów energii i prowadzenia bardziej zrównoważonego rozwoju, projekty usługowe pozwalają spółkom ograniczy wydatki inwestycyjne.
06.10.2023

Porty w zielonym korytarzu. Konieczność czy element walki konkurencyjnej?

We wrześniu porty ujawniły plan wdrożenia pierwszego ekologicznego korytarza transportowego przez Pacyfik. Przedstawiciele miast i portów Los Angeles, Long Beach i Szanghaju oraz największych operatorów liniowych na świecie z udziałem wiodących gestorów ładunków opracowali koncepcję planu wdrożenia zielonego korytarza żeglugowego.
03.10.2023

Nietypowy zakwit planktonu przyczynia się do śmierci morskich zwerząt w Tajlandii

Zakwit nadzwyczaj grubej warstwy planktonu u wybrzeża Tajlandii stworzył „martwą strefę” w morzu i spowodował duże straty dla hodowców małży. Naukowcy wiążą to zjawisko z zanieczyszczeniem środowiska i zmianami klimatu – podała w środę agencja Reutera.
20.09.2023

Czy Godzilla powróci? Azja idzie w energię jądrową

Energia jądrowa przeżywa rozkwit w regionie Azji i Pacyfiku, ponieważ kontynent azjatycki ma rosnące zapotrzebowanie na tanią i czystą energię. Tylko w zeszłym roku produkcja energii jądrowej w Azji wzrosła o 5 procent, zaś w ciągu ostatniej dekady ponad dwukrotnie.
11.09.2023

Chiny, krytykujące zrzut wody z Fukushimy, odrzuciły propozycję udziału w grupie monitorującej operację

Chiny odrzuciły propozycję Japonii uczestnictwa w grupie analizującej wyniki monitorowania wody, uwalnianej z uszkodzonej elektrowni jądrowej w Fukushimie – poinformowała we wtorek agencja Kyodo. Chiny stanowczo sprzeciwiają się działaniom Tokio, twierdząc nieustannie, że woda jest skażona, jednocześnie nie podejmują dialogu naukowego z udziałem ekspertów w tej sprawie.
06.09.2023

Raport: gatunki inwazyjne zagrażają przyrodzie, ludziom i gospodarce

Inwazyjne obce gatunki zwierząt i roślin stwarzają poważne, globalne zagrożenie dla środowiska naturalnego, gospodarki, bezpieczeństwa żywnościowego oraz zdrowia ludzi – wynika z nowego raportu Międzyrządowej Platformy ds. Różnorodności Biologicznej i Funkcjonowania Ekosystemów (IPBES).
05.09.2023

Zjedli owoce morza, by pokazać, że nie ma zagrożenia z Fukushimy

Prezydent Korei Południowej Jun Suk Jeol i premier Han Duk Su podczas wspólnego cotygodniowego obiadu w poniedziałek zjedli owoce morza - przekazało biuro prezydenta. To część kampanii, która ma pokazać, że po tym, gdy Japonia rozpoczęła uwalnianie wody z uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima, jedzenie owoców morza i ryb jest wciąż bezpieczne.
29.08.2023

W czwartek rozpocznie się wypuszczanie wody z Fukushimy do oceanu

Japonia poinformowała we wtorek, że rozpocznie w czwartek uwalnianie ponad 1 miliona ton radioaktywnej wody ze zniszczonej przez trzęsienie ziemi i tsunami elektrowni jądrowej Fukushima, wprowadzając w życie plan, który spotkał się ze szczególnie ostrą krytyką ze strony Chin .
22.08.2023

Temperatura w lipcu 2023 była najwyższa z dotychczas zanotowanych

Organizacja Copernicus po przeanalizowaniu danych potwierdziła wcześniejsze informacje, że średnia globalna temperatura powietrza w lipcu 2023 była najwyższa z dotychczas zanotowanych - poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
14.08.2023

Nad Europę nadciąga Neron - nowy afrykański antycyklon

Nad Włochy nadciągnie w weekend kolejny antycyklon afrykański, któremu nadano imię Neron. Według meteorologów przyniesie on falę upałów, które potrwają co najmniej dziesięć dni.
11.08.2023

Na Tonga będzie zimno. Mieszkańcy wykupują swetry i lekarstwa

Na wyspie Tonga w Polinezji El Nino przyniósł nadzwyczajne ochłodzenie. Wyprzedają się swetry i leki na przeziębienie - poinformował w środę portal dziennika "Guardian". Na wyspie temperatura spadła do 9,3 stopnia Celsjusza.
09.08.2023

Grupa Orlen kupiła 3 duże farmy wiatrowe w Wielkopolsce. Ich moc odpowiada zapotrzebowaniu 240 tys. gospodarstw domowych

Grupa Orlen zawarła z EDP Renewables Polska warunkową umowę zakupu trzech farm wiatrowych w Wielkopolsce o łącznej mocy 142 MW. Jak ocenił prezes Orlenu Daniel Obajtek, to jedna z największych transakcji na krajowym rynku odnawialnych źródeł energii w ostatnich latach.
28.07.2023

Morze Śródziemne najbardziej zagrożone wyginięciem ptaków morskich z powodu plastiku

Przeprowadzone na całym świecie badania wykazały, że Morze Śródziemne to obszar, na którym już zagrożone wyginięciem ptaki morskie są najbardziej narażone na kontakt z plastikiem – informuje „Nature Communications”.
09.07.2023

Ekspertka: mikroplastik kumuluje się w łańcuchu pokarmowym i może szkodzić ludziom

Mikro- i nanoplastik jest już wszędzie, choć w największych ilościach występuje w morzach i oceanach. Kolejne ogniwa łańcucha pokarmowego gromadzą te cząstki, aż trafiają one do ludzi. W otoczeniu człowieka istnieje dużo więcej źródeł mikroskopijnych plastikowych cząstek – mówi prof. dr hab. Bożena Bukowska z Katedry Biofizyki Skażeń Środowiska na Uniwersytecie Łódzkim.
08.07.2023

DLA Piper: Rośnie ryzyko sporów w obszarze ESG

Dynamiczny rozwój regulacji z zakresu ESG (ang. environmental, social and governance) oraz większa świadomość społeczna co do potrzeby poszanowania zasad zrównoważonego rozwoju powodują, że coraz więcej podmiotów gospodarczych może być narażonych na ryzyko sporów sądowych w tym obszarze – zauważają przedstawiciele warszawskiego biura kancelarii prawnej DLA Piper.
04.07.2023

Technologia przekształcająca dowolny port w pływające centrum morskiej energetyki wiatrowej [WIDEO]

Amerykańska firma Crowley, zajmująca się rozwiązaniami w zakresie łańcucha dostaw dla sektora morskiej energetyki wiatrowej, zainwestowała w Tugdock, twórcę pierwszego na świecie pływającego suchego doku znanego jako Tugdock Submersible Platform (TSP).
11.06.2023

Wood Mackenzie: globalny rynek pływającej fotowoltaiki przekroczy 6 GW do 2031

Według analizy przeprowadzonej przez Wood Mackenzie, globalny rynek pływających instalacji solarnych przekroczy próg 6 GW do 2031 roku, ponieważ deweloperzy fotowoltaiki mają trudności z zaspokojeniem rosnącego popytu na energię słoneczną i szukają alternatywnych technologii rozwoju.
25.05.2023

Jacek Bartosiak prelegentem podczas Kongresu Polskie Porty 2030 w Sopocie

Pierwszego dnia trwania Kongresu Polskie Porty 2030, 1 czerwca, swój wykład wygłosi dr Jacek Bartosiak, założyciel i właściciel portalu Strategy&Future, zajmującego się zagadnieniami geopolitycznymi i geostrategicznymi.
24.05.2023

EDPR zakończyła budowę swojej największej rozproszonej elektrowni słonecznej o mocy 19 WMp w Anhui w Chinach

Inwestycja jest największą rozproszoną elektrownią słoneczną, którą Grupa EDP zrealizowała w jednej lokalizacji, i przyczynia się do osiągnięcia celów spółki związanych z transformacją energetyczną w Chinach.
11.05.2023

Bartosz Fedurek nowym Country Managerem EDPR Polska

DP Renewables Polska ogłasza kluczową zmianę na szczeblu zarządzającym. EDP Renewables weszła na polski rynek w 2008 r. i obecnie dysponuje drugim pod względem wielkości portfelem operacyjnych aktywów OZE w kraju, o łącznej mocy zainstalowanej 733 MW.
04.04.2023

Aegir Insights: Nadchodzi fala aukcyjna offshore wind – ponad 60 GW na horyzoncie

Eksperci ośrodka analitycznego Aegir Insights informują, że w tym roku planowanych jest szereg aukcji na przyznanie praw do dzierżawy obszarów morskich oraz kontraktów na zakup energii po gwarantowane cenie. Aukcje mogą objąć projekty o łącznej mocy 60 GW w skali globalnej. Nie są jeszcze znane szczegóły wszystkich postępowań.
28.03.2023

12. rocznica katastrofy w Fukushimie

Uroczystości upamiętniające 12. rocznicę katastrofy w elektrowni atomowej Fukushima rozpoczęły się w Japonii minutą ciszy w sobotę o 14.46 czasu lokalnego (6.46 czasu polskiego), czyli o godzinie, o której w 2011 roku kraj nawiedziło gigantyczne trzęsienie ziemi i tsunami.
11.03.2023

Nadchodzi fala aukcji offshore wind

W ocenie ekspertów firmy konsultingowej K2 Management, 2023 rok będzie rekordowy pod względem organizowanych aukcji i postępowań w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Liczba potwierdzonych postępowań prowadzonych w Europie przedstawia ten region jako niezwykle atrakcyjne miejsce do inwestowania, choć wszedł na ścieżkę rywalizacji z Azją i USA.
02.03.2023

Prof. Magdalena Błażewicz z Uniwersytetu Łódzkiego w gronie naukowców chroniących dno Pacyfiku

Wydobycie wykorzystywanych w nowoczesnych technologiach pierwiastków z dna oceanu może mieć negatywny wpływ na środowisko i zagrażać morskiej różnorodności biologicznej.
07.02.2023

Geopolityka wymusza zmiany w polskim programie rozpoznania geologicznego oceanów

Z powodu zmian geopolitycznych rząd planuje ograniczyć o ponad 190 mln zł wydatki na realizację Programu Rozpoznania Geologicznego Oceanów PRoGeO - wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu. Dodano, że program ma być ograniczony do badań polskiej koncesji na Atlantyku.
05.02.2023

EDP Renewables oddało 2,1 GW mocy OZE w 2022 roku

Ekspansja na region Azji i Pacyfiku przyczyniła się do zwiększenia zaangażowania EDPR w transformację energetyczną, przy czym region ten stanowi już 5% portfela spółki. Projekty fotowoltaiczne wniosły zwiększony wkład w produkcję czystej energii EDPR, dodając 1,1 GW w 2022 r.
26.01.2023

Trucizna z papieru toaletowego i „wieczne” chemikalia znalezione w ciałach morskich ssaków

4-nonylofenol, substancja chemiczna używana m.in. w procesie produkcji papieru toaletowego i „nieśmiertelne chemikalia” zostały znalezione w ciałach orek w wodach Kolumbii Brytyjskiej – położonej nad Pacyfikiem zachodniej prowincji Kanady.
18.01.2023

DLA Piper: Spółki kwestionują wysokość wpłat na fundusz energetyczny; będą domagać się rekompensat

Spółki energetyczne, na które ustawa o maksymalnych cenach energii nałożyła obowiązek dokonywania comiesięcznych wpłat na rzecz specjalnego funduszu, kwestionują wysokość daniny i zamierzają dochodzić rekompensat od Skarbu Państwa z powodu ponoszonych strat, twierdzą eksperci kancelarii prawnej DLA Piper. W ich opinii, przepisy dotyczące wpłat na fundusz są niezgodne z prawem unijnym.
16.01.2023

Szczyt Asia Roundtable 2022 dotyczący ekologicznego i niskoemisyjnego rozwoju zakończony sukcesem

20 grudnia odbył się online szczyt azjatycki 2022 Asia Roundtable Summit dotyczący ekologicznego i niskoemisyjnego rozwoju, którego gospodarzem było zrzeszenie chińskiej branży inteligentnej energetyki (China Smart Energy Industry Alliance). Dziewiątka zaproszonych gości odbyła pogłębione dyskusje na temat „innowacyjnych osiągnięć i doświadczeń w obszarze ekologicznego i niskoemisyjnego rozwoju w Azji”.
28.12.2022

Instytut ds. zmian klimatu Uniwersytetu Tsinghua oraz Azjatycki Bank Rozwoju wspólnie wzywają do wdrażania dobrych praktyk w zakresie rozwiązań opartych na przyrodzie w Azji

Konferencja ONZ w sprawie zmian klimatu (COP 27) w Egipcie zakończyła się mniej niż trzy tygodnie przed startem 15. Konferencji ONZ w sprawie bioróżnorodności (CBD COP15) w Monrealu. Agendy traktatów ONZ w zakresie zmian klimatu i bioróżnorodności są coraz bardziej zbieżne. Odzwierciedla to coraz większą świadomość związków pomiędzy tymi dwoma kwestiami i potrzebę wprowadzania zintegrowanych rozwiązań.
12.12.2022

DLA Piper: Projekt ustawy o maksymalnych cenach energii zagraża przyszłości polskiego rynku

Projekt ustawy o maksymalnych cenach energii, którym w tym tygodniu zajmuje się Senat, może wywołać poważne perturbacje na polskim rynku energii i doprowadzić do upadłości znaczną część firm energetycznych, uważają eksperci z kancelarii prawnej DLA Piper.
27.10.2022

EDPR otwiera nową farmę wiatrową w Budzyniu

Farma wiatrowa o łącznej mocy zainstalowanej 70 MW znajduje się w Budzyniu w zachodniej części kraju, a wytwarzana przez nią energia wystarcza do zaspokojenia potrzeb ponad 85 000 gospodarstw domowych.
20.10.2022

Ponad 2/3 Polaków chce bardziej dbać o środowisko, ale boryka się z rosnącymi kosztami

Ponad dwie trzecie Polaków chce robić coś więcej, aby bardziej dbać o planetę i środowisko, ale uniemożliwiają im to rosnące koszty życia. Globalnie podobnej odpowiedzi udzieliło 65 proc. konsumentów - wynika z opublikowanego w poniedziałek badania Kantar.
17.10.2022

WWF: populacja dzikich zwierząt na świecie spadła o ponad dwie trzecie w ciągu pół wieku

Populacja dzikich zwierząt na całym świecie spadła średnio o 69 proc. w ciągu niespełna 50 lat z powodu wycinki lasów, wzrostu konsumpcji i zanieczyszczeń środowiska na skalę przemysłową - wynika z najnowszego raportu międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF i Londyńskiego Towarzystwa Zoologicznego (ZSL).
15.10.2022

DLA Piper: Projekt maksymalnych cen energii może wywołać nową falę roszczeń ze strony dostawców

Propozycja rządu dotycząca wprowadzenia maksymalnych cen energii elektrycznej dla małych i średnich przedsiębiorstw, samorządów oraz odbiorców wrażliwych skutkować może wielomilionowymi roszczeniami odszkodowawczymi ze strony dostawców energii z powodu nieadekwatnego systemu rekompensat, wskazują prawnicy kancelarii prawnej DLA Piper.
13.10.2022

Biden zapowiedział pomoc klimatyczną dla państw wyspiarskich Pacyfiku

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział w czwartek podczas pierwszego szczytu dyplomatycznego z udziałem przywódców tych państw, że USA przeznaczą setki milionów dolarów na pomoc gospodarczą i klimatyczną dla państw wyspiarskich Pacyfiku. Region jest przedmiotem coraz większej rywalizacji między USA i Chinami.
30.09.2022

Energica, spółka zależna koncernu Ideanomics, ma dostarczyć motocykle elektryczne na nadchodzący Szczyt G20 na Bali

Ideanomics - spółka o ogólnoświatowym zasięgu działająca na rzecz przyspieszenia komercyjnego użytkowania pojazdów elektrycznych (ang. EV) podała, że Energica, jej spółka zależna, dostarczy 88 motocykli EsseEsse9+ na nadchodzący Szczyt G20, który będzie się odbywał na indonezyjskiej wyspie Bali. To jak dotąd największe jednorazowe zamówienie spółki Energica, a jego wartość szacuje się na blisko 2 miliony USD.
29.09.2022

Trwają prace nad wyeliminowaniem z użycia szkodliwych odmian plastiku

Taki jest cel inicjatywy ONZ End Plastic Pollution. To porozumienie 175 państw, które na początku tego roku zadeklarowały, że do końca 2024 roku wypracują konwencję wymierzoną w zanieczyszczenia plastikiem. Ma ona dotyczyć pełnego cyklu życia plastiku – jego produkcji, projektowania i utylizacji. UNEP szacuje, że przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym może m.in. zmniejszyć ilość tworzyw sztucznych trafiających do oceanów o ponad 80 proc. do 2040 r.; zmniejszyć produkcję pierwotnego plastiku o 55 proc. i emisje gazów cieplarn
13.09.2022

Tropikalny sztorm Kay częściowo złagodził suszę w Kalifornii

Tropikalny sztorm Kay, który nadciągnął znad Pacyfiku, częściowo złagodził suszę w południowej Kalifornii ułatwiając walkę z pożarami i przynosząc chłodniejsze powietrze po rekordowych upałach.
11.09.2022

FLEETCOR® przejmuje Plugsurfing, czołowego europejskiego dostawcę rozwiązań do samochodów elektrycznych

FLEETCOR Technologies, czołowa globalna spółka z branży płatności biznesowych, ogłosiła dzisiaj przejęcie Plugsurfing, czołowego europejskiego dostawcę oprogramowania i sieci do pojazdów elektrycznych (EV) wybieranego przez producentów, operatorów stacji ładowania (CPO) i floty.
07.09.2022

Zielony wodór i power to X w Mauretanii. Ruszają badania

Chariot i Total Eren wykonają wspólnie badania wstępne nad użyciem zielonego wodoru w Mauretanii. W tym celu obie firmy stworzyły konsorcjum, które będzie odpowiadać za największy w Afryce projekt zielonego wodoru.
07.09.2022

Stężenie gazów cieplarnianych i poziom morza osiągnęły kolejne rekordy w 2021

Stężenie gazów cieplarnianych w atmosferze, globalny poziom mórz i zawartość ciepła w oceanach osiągnęły rekordowe wartości w 2021 roku - wynika z opublikowanego w środę corocznego raportu o stanie klimatu amerykańskiej Narodowej Agencji Oceanów i Atmosfery (NOAA). Miniony rok był też jednym z sześciu najcieplejszych lat w historii pomiarów.
01.09.2022

Woda w wino, a węgiel w.. cukier. Nowe plany Coca-Cola

Czy wychwycony dwutlenek węgla można zamienić w cukier? Coca-Cola uważa, że tak - i nawiązała współpracę z Uniwersytetem Kalifornijskim w Berkeley, aby urzeczywistnić ten pomysł.
26.08.2022

Kryzys energetyczny na Kubie - antyrządowe demonstracje przed elektrowniami

Od kilku dni na pogrążonej w kryzysie energetycznym Kubie trwają antyrządowe protesty w związku z licznymi przerwami w dostawach energii elektrycznej. W nocy z wtorku na środę tłum w portowym mieście Nuevitas, na środkowym wschodzie kraju, zaatakował siedzibę elektrowni.
24.08.2022

Stan wody w Renie nadal rekordowo niski; skutki mogą być odczuwalne przez lata

W miejscowości Emmerich na północnym zachodzie Niemiec na początku tygodnia odnotowano rekordowo niski poziom wody w Renie. To problem nie tylko dla żeglugi, ale też dla ekosystemu, środowiska i rybołówstwa. Uzupełnienie niedoborów wody w rzekach może potrwać długo, a skutki obecnej sytuacji mogą być odczuwalne przez lata – ocenia hydrolog Daniel Bachman w rozmowie ze stacją n-tv.
22.08.2022

Rynek unieszkodliwiania odpadów jądrowych wart 30 mld USD

Deep Isolation Inc. i Amentum podpisały porozumienie o współpracy na rzecz szerszej komercjalizacji technologii Deep Isolation na całym świecie. Zawarte porozumienie wynosi obie firmy na pozycję światowych liderów wartego miliardy dolarów rynku utylizacji odpadów jądrowych, stwarzając możliwości wykorzystania potencjału czystej energii jądrowej. Współpraca nawiązana w celu wykorzystania możliwości na rynku wartym 30 mld USD.
09.08.2022

Siemens po raz pierwszy dostarczy morskie turbiny wiatrowe do Japonii

Globalny lider Siemens Gamesa Renewable Energy dostarczy turbiny dla morskiej farmy wiatrowej Ishikari o mocy 112 MW. To pierwsze zamówienie realizowane przez spółkę w Japonii.
07.08.2022

Umowa na pierwsze badania zasobów polskiej koncesji na dnie Atlantyku

Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy podpisał umowę na wykonanie pierwszego rejsu badawczego na Oceanie Atlantyckim na polskiej koncesji pod kątem poszukiwań obszarów, na których mogą występować zasoby tzw. siarczków polimetalicznych.
01.08.2022

Wodór spadł z podium. Nie będzie szybkiej transformacji energetycznej na bazie wodoru

Wprowadzanie wodoru do miksu energetycznego będzie wolniejsze niż dotąd prognozowano. Dzieje się tak z powodu słabego zaangażowania wielu rządów w realizację polityki przestawienia energetyki na wodór oraz małego przekonania banków do finansowania projektów wodorowych. Inicjatywy i projekty mają charakter demonstratorów i nie przekształcają się w skalę przemysłową.
26.07.2022

Rynek pomp ciepła będzie wart 77,5 mld dolarów do 2030 roku

Do 2030 roku rynek pomp ciepła do budynków mieszkalnych będzie wart 77,5 mld dolarów.
16.07.2022

Ocean Winds otrzymuje kontrakt CfD na projekt Moray West

EDP Renewables z dumą ogłasza, że spółce Ocean Winds (joint-venture EDPR i Engie), został przyznany przez rząd Wielkiej Brytanii 15-letni kontrakt CfD na sprzedaż 294 MW wyprodukowanej energii z projektu morskiego Moray West o mocy 882 MW. Cenę ustalono na poziomie 37,35 GBP/MWh.
10.07.2022

Japonia planuje produkcję energii z prądów morskich

Japońska firma IHI podała, że zakończyła testy urządzenia pozwalającego generować energię z prądów morskich.
07.07.2022

Ørsted szuka zarządcy Funduszu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju dla Choczewa

Ørsted, światowy lider w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej z ponad 30-letnim doświadczeniem i najbardziej zrównoważona firma energetyczna na świecie, zaprasza organizacje pozarządowe do udziału w konkursie ofert na zarządcę Funduszu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju dla Gminy Choczewo.
05.07.2022

EDP planuje inwestycje o wartości 1,5 mld EUR w rozwój obiektów OZE na oceanach do 2025 r.

Grupa stale umacnia się na pozycji lidera transformacji energetycznej za sprawą wspierania kolejnych inwestycji w rozwój morskiej energetyki wiatrowej. W przyszłym tygodniu EDP weźmie udział w Konferencji Oceanicznej ONZ, na której przedstawi swoją strategię inwestycyjną oraz swoje zobowiązania na rzecz zrównoważonego rozwoju.
29.06.2022

Oceanograf z UG: zniknięcie raf oznaczałoby globalną katastrofę [WYWIAD]

Rafy koralowe obumierają; szkodzi im wzrost temperatur, zakwaszenie oceanów, turystyka, przełowienie. Uratować je mogą tylko międzynarodowe systemowe działania, choć ważne są także codzienne decyzje pojedynczych ludzi. "Wielka prośba do Kowalskiego, który spędza urlop nad Morzem Czerwonym, aby nie deptał raf i nie brał z niej +żywych pamiątek+” - mówi dr Anna Panasiuk, oceanograf z UG.
14.06.2022

Kabel HVDC o długości 4,2 tys. km połączy Australię z Singapurem

Australijski inwestor Sun Cable chce połączyć Australię z Singapurem za pomocą kabla podmorskiego HVDC. Połączeniem będzie przesyłana energia wyprodukowana w farmach słonecznych. Sun Cable przeprowadził już ocenę oddziaływania na środowisko, a przygotowany raport złożył do zatwierdzenia.
28.05.2022

Bosch zainwestuje miliardy w technologie neutralne dla klimatu

Udany rok biznesowy 2021 – niepewności i wzrost kosztów obciążają perspektywy bieżącego roku.
04.05.2022

DLA Piper: zagrożona dekarbonizacja - Polska potrzebuje zmian legislacyjnych

Polska powinna jak najszybciej wdrożyć zmiany legislacyjne, by przyspieszyć inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE) i zmniejszyć uzależnienie od importu paliw kopalnych, uważają prawnicy międzynarodowej kancelarii prawnej DLA Piper. Kluczową barierą w rozwoju zielonej energii są obecnie regulacje dotyczące budowy lądowych farm wiatrowych oraz procedury związane z przyłączeniami nowych projektów do sieci przesyłowych.
12.04.2022

Green Jade napędzi rewolucję wśród statków do obsługi offshore wind

W stoczni CSBC w Kaohsiung na Tajwanie odbyła się oficjalna ceremonia wodowania rewolucyjnego statku instalacyjnego dla offshore wind o nazwie "Green Jade". W opinii grupy DEME budowa jednostki to kamień milowy dla światowej floty statków dla sektora offshore wind.
09.04.2022

"Arktyczny plastik" powoduje zmiany klimatu

Do Arktyki dociera plastik niesiony przez prądy, rzeki, powietrze i statki. Duże ilości można znaleźć w wodzie, na dnie, odległych plażach, a nawet w lodzie i śniegu.
08.04.2022

FourKites wprowadza w Europie uniwersalne rozwiązanie zarządzania oknami czasowymi, aby załagodzić problemy związane z brakiem dostępności pracowników w łańcuchu dostaw i obniżyć emisje gazów cieplarnianych

Aplikacja nowej generacji do rezerwacji okien czasowych wykorzystuje widok łańcucha dostaw w czasie rzeczywistym, aby ułatwić współpracę pomiędzy nadawcami i przewoźnikami w całej Europie.
07.04.2022

Adamczyk: wojna nie wpłynie zasadniczo na tempo realizacji inwestycji

Uchodźcy z Ukrainy nie są żadnym zagrożeniem dla Polaków; nie wzrośnie bezrobocie, a sytuacja np. w budownictwie czy transporcie będzie spokojniejsza - ocenił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Wojna w Ukrainie nie wpłynie w zasadniczy sposób na tempo realizacji inwestycji - dodał.
16.03.2022

EDP Renewables mobilizuje zespoły i zasoby w obliczu kryzysu humanitarnego w Ukrainie

EDP zorganizowała bieżący pakiet środków i inicjatyw w odpowiedzi na kryzys humanitarny, w tym zespoły wolontariuszy z różnych krajów. EDP prowadzi również bezpośrednią współpracę z szeregiem organizacji pomocowych, do których należą m.in. Czerwony Krzyż i Lekarze Świata.
15.03.2022

Gaz jak w kalejdoskopie. Konflikt rosyjsko-ukraiński a LNG

Konflikt rosyjsko-ukraiński wpływa na globalny handel surowcami energetycznymi, którego istotnym elementem jest LNG. Wskutek rosyjskiej agresji, rynek gazu zmienił się jak w kalejdoskopie, zaś w obliczu nieprzewidywalności Kremla, Zachód dostrzegł potrzebę poszukiwania alternatywnych dostaw LNG.
14.03.2022

Biopaliwa dla żeglugi. Singapur, DP World, CMA CGM i Unifeeder i inni przecierają szlaki

Ceny bunkru znowu rosną skokowo w wyniku napaści Rosji na Ukrainę, wprowadzenia restrykcji ekonomicznych w stosunku do Rosji i zamieszania na rynku dostawców. Z zainteresowaniem przyjęto więc informację GoodFuels, które prognozuje, że do 2050 r. biopaliwa będą stanowić jedną czwartą dostaw. Wprowadzenie cen paliw niskosiarkowych prawdopodobnie zapewni wzrost popytu na biopaliwa, ponieważ różnica kosztów produkcji między obydwoma rodzajami paliw nimi spadnie.
09.03.2022

ZE PAK i Ørsted planują farmy wiatrowe na Bałtyku

ZE PAK i Ørsted deklarują szybką realizację wspólnego projektu, co pomoże ograniczyć zależność Polski od importu surowców energetycznych. Inwestycji towarzyszyć będą działania wspierające bezpieczeństwo ekonomiczne i społeczne Wielkopolski Wschodniej, w której działa ZE PAK. ZE PAK i Orsted uznali, że połączenie sił jest lepszym rozwiązaniem niż oddzielne staranie się o lokalizacje na Morzu Bałtyckim. ZE PAK odchodzi od węgla i musi zastąpić brudne moce węglowe czystą energią do 2030 r., a Ørsted rozwinął największy na świecie p
08.03.2022

EDPR finalizuje umowę z Sunseap w sprawie utworzenia w Singapurze siedziby głównej dla regionu Azji i Pacyfiku

W listopadzie zeszłego roku EDPR ogłosiła objęcie 91% udziałów w Sunseap, będącego największym graczem w branży rozproszonych systemów fotowoltaicznych i czwartym pod względem wielkości przedsiębiorstwem na rynku energii słonecznej w Azji Południowo-Wschodniej.
24.02.2022

Fit For 55. Amoniak paliwem przyszłości?

Amoniak jest jednym z najbardziej obiecujących paliw przyszłości w świecie morskim, ale wprowadzenie go do miksu paliwowego nie jest proste – twierdzą eksperci DNV.
21.02.2022

Rekordowa fala wyjątkowa u wybrzeży Kanady

Badacze zarejestrowali największą falę wyjątkową od czasu uruchomienia pomiarów – miała 17,6 metrów, czyli tyle co czterokondygnacyjny budynek.
19.02.2022

EDPR dodała rekordowe 2,6 MW nowej mocy z OZE do swojego portfela

Spółka konsekwentnie realizuje swój plan strategiczny i stopniowo zbliża się do celu 20 GW mocy zainstalowanej, założonego w planie biznesowym na lata 2021-2025. EDPR dodała również rekordowe 2,6 MW nowej mocy, zwiększając łączną moc zainstalowaną do 13,6 GW.
18.02.2022

Chile. Atakamę co roku zaśmieca 60 tys. ton starych ubrań, które mogą rozkładać się nawet 200 lat

Pustynia Atakama w północnym Chile jest jednym z największych na świecie składowisk odpadów tekstylnych. Według szacunków organizacji zajmujących się ochroną środowiska trafia na nią rocznie nawet 60 tys. ton starych ubrań, które mogą rozkładać się nawet 200 lat.
10.02.2022

Peru. 24 plaże skażone wyciekiem ropy po tsunami na Pacyfiku

Co najmniej 24 plaże w Peru zostały zanieczyszczone ropą naftową w efekcie tsunami, jakie w połowie stycznia doprowadziło do wycieku paliwa podczas rozładunku tankowca w sąsiedztwie rafinerii La Pampilla. Wysoka fala, która uderzyła w statek, pojawiła się wskutek wybuchu wulkanu na wyspach Tonga.
02.02.2022

Floating solar - szansa dla wszystkich

Producenci i operatorzy energii słonecznej i wodnej, deweloperzy systemów fotowoltaicznych, przedsiębiorstwa, konsumenci indywidualni, firmy zajmujące się czystą energią oraz dostawcy rozwiązań technologicznych – wszyscy mają szansę wykorzystać rosnącą wartość ekonomiczną pływającej fotowoltaiki. Tak wynika z raportu Deloitte.
29.01.2022

Wyciek ropy w Peru spowodował najgorszą katastrofę ekologiczną w ostatnich latach

Po uderzeniu we wtorek gwałtownej fali morskiej w tankowiec rozładowujący ropę naftową w rafinerii La Pampilla u wybrzeży Peru wyciekło ponad 6 tys. baryłek ropy. Powstanie fali jest wiązane z sobotnią erupcją wulkanu na wyspach Tonga - informuje w czwartek serwis BBC.
21.01.2022

ARP: w grudniu ub. r. w Europie Zachodniej silny popyt na energię z węgla

W grudniu ub. roku sytuacja rynkowa sprzyjała w Europie Zachodniej perspektywom silnego popytu na energię z węgla - wynika z opracowania Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP). Analitycy oceniają, iż również w pierwszych dwóch kwartałach br. węgiel pozostanie najlepszą opcją np. dla energetyki niemieckiej.
14.01.2022

Jod z pustynnego pyłu redukuje poziom ozonu w atmosferze

Jod zawarty w pustynnym pyle, kiedy dostanie się do atmosfery, niszczy zawarty tam ozon – informują naukowcy na łamach najnowszego numeru pisma „Science Advances”.
28.12.2021

Największa na świecie morska elektrownia wiatrowa rozpoczęła produkcję energii

Pierwszy prąd z największej na świecie morskiej farmy wiatrowej Hornsea 2 popłynął do sieci elektroenergetycznej. Pełne uruchomienie projektu nastąpi w 2022 roku.
25.12.2021

USA odpowiadają za znaczne zanieczyszczenie mórz plastikiem

Plastikowe odpady wszelkiego kształtu i rozmiaru przenikają do światowych oceanów. Pojawiają się na plażach, znajdowane są w rybach, a nawet w arktycznym lodzie morskim. Nowy raport National Academies of Sciences, Engineering, and Medicine jasno pokazuje, że Stany Zjednoczone odpowiadają za dużą część tego problemu.
20.12.2021

Hengtong bierze udział w 4. Wietnamskim Szczycie Lądowej i Morskiej Energetyki Wiatrowej

W dniach 8-9 grudnia, podczas zorganizowanej w Hanoi wystawy Intercontinental Hanoi Landmark 72 Exhibition, odbył się 4. Wietnamski Szczyt Lądowej i Morskiej Energetyki Wiatrowej. Szczyt zgromadził rożnych graczy krajowej i zagranicznej branży morskiej energetyki wiatrowej. Podczas Szczytu Hengtong zaprezentowało najnowszy system okablowania podwodnego i jego działanie.
17.12.2021

Deloitte: 60 proc. komitetów ds. audytu nie omawia regularnie tematów dot. zmian klimatu

60 proc. członków komitetów ds. audytu nie omawia regularnie kwestii związanych ze zmianami klimatu; przy tym 87 proc. uważa edukację za niezbędną dla osiągnięcia postępów w zakresie zmian środowiskowych - wynika z raportu firmy Deloitte.
29.11.2021

Dryfujący wulkaniczny pumeks zbliża się do Tokio, zagraża ekosystemowi i rybołówstwu

Olbrzymie ilości pumeksu z erupcji podwodnego wulkanu unoszą się na powierzchni morza i zbliżają do okolic Tokio. Warstwa pumeksowych kamieni blokuje światło, zagraża morskim zwierzętom, zakłóca rybołówstwo i turystykę – podała we wtorek agencja Kyodo.
17.11.2021

Zakończenie COP26

W dniach 31 października – 13 listopada 2021 r. w Glasgow odbyła się 26. sesja Konferencji Stron konwencji klimatycznej, wraz z 16. sesją Spotkania Stron Protokołu z Kioto oraz 3. sesją Konferencji Stron Porozumienia paryskiego. W wydarzeniu udział wzięła delegacja Polski pod przewodnictwem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, który uczestniczył w Szczycie Liderów, oraz Anny Moskwy, Minister Klimatu i Środowiska.
17.11.2021

Johnson: porozumienie z Glasgow oznacza wybicie ostatniej godziny dla węgla

Zawarte na ONZ-owskiej konferencji klimatycznej COP26 porozumienie całkowicie odmienia sytuację, bo "oznacza wybicie ostatniej godziny dla energetyki węglowej" - przekonywał w niedzielę brytyjski premier Boris Johnson.
15.11.2021

Udział w akcji CNN „Call to Earth Day” zadeklarowały już 152 kraje [VIDEO]

10 listopada będzie miał miejsce finał Call to Earth Day, inicjatywy CNN poświęconej ochronie przyrody, ekologii i zrównoważonemu rozwojowi, do której zaangażowały się szkoły i organizacje ze 152 krajów na całym świecie. Udział w akcji zadeklarowali również uczniowie i nauczyciele z Polski.
10.11.2021

Brytania przekaże 290 mln funtów ubogim krajom dotkniętym zmianami klimatu

Brytyjski rząd zadeklarował w poniedziałek przekazanie 290 mln funtów na pomoc biedniejszym krajom w radzeniu sobie ze skutkami zmian klimatu. Ale fakt, że ogłosił to indywidualnie sugeruje, iż nie ma na razie porozumienia wszystkich krajów wysoko rozwiniętych.
09.11.2021

Delegat z Tonga na COP26: dla nas zmiany klimatu oznaczają, że znajdziemy się pod wodą

Dla mieszkańców Tonga czy innych wysp na Pacyfiku zmiany klimatyczne oznaczają, że znajdziemy się pod wodą – mówi w rozmowie z PAP Uili Loisi, członek delegacji Tonga uczestniczący w ONZ-owskiej konferencji klimatycznej COP26 w Glasgow.
04.11.2021

Coraz więcej kobiet w branży offshore

Globalna średnia kobiet pracujących w morskiej energetyce wiatrowej wynosi 21 proc., a dla regionu Azji i Pacyfiku liczba ta wynosi 15 proc. Tak wynika z nowego raportu Brytyjskiej Izby Handlowej w Tajpej, która dokonała przeglądu reprezentacji kobiet w sektorze energii odnawialnej.
04.11.2021

Mostostal Chojnice wyprodukuje elementy farmy wiatrowej dla USA

Mostostal Chojnice podpisał kontrakt z jednym z największych producentów konstrukcji stalowych do budowy farm wiatrowych. Umowa mówi, że polska spółka wyprodukuje i dostarczy na nabrzeże elementy morskiej farmy wiatrowej zlokalizowanej u wybrzeży USA. Jak na razie nie podano, gdzie znajdzie się farma i kto jest jej odbiorcą. Wartość kontaktu to 1,65 mln euro.
03.11.2021

Historia badań i inicjatyw międzynarodowych w sprawie zatopionej amunicji

Zatopiona amunicja, a zwłaszcza amunicja chemiczna była postrzegana jako problem polityczny. Spowodowane było to kwestiami związanymi z odpowiedzialnością prawną. Powszechnie akceptowana zasada „Zanieczyszczający Płaci” (z ang. Polluter Pays) jest już w użyciu od IX wieku, ale jej stosowanie formalne to historia najnowsza.
22.10.2021

Amerykański wywiad: zmiany klimatyczne przyczynią się do konfliktów i migracji

Zmiany klimatyczne zwiększą ryzyko geopolitycznych napięć, przyczynią się do powstawania konfliktów i zapaści państw, a także zwiększą migrację na całym świecie - wynika z zestawu analiz opublikowanych w czwartek przez amerykański wywiad, Pentagon oraz inne rządowe agencje.
22.10.2021

Europa - kryzys energetyczny na własne życzenie. Gra z Katarem i Rosją w ruletkę

Europa zafundowała sobie kryzys energetyczny. Ale czy tylko sobie? Niektórzy eksperci twierdzą, że cały świat odczuwa to co dzieje się w Europie. Polscy przedsiębiorcy i konsumenci widzą to obserwując ceny towarów i usług już dzisiaj.
22.10.2021

Ørsted i spółka Solorza ZE PAK łączą siły, aby wziąć udział w zbliżającej się aukcji na lokalizacje farm na Bałtyku

ZE PAK, największy prywatny producent energii w Polsce, realizujący obecnie odejście od węgla na rzecz energetyki odnawialnej oraz Ørsted, światowy lider w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej z 30-letnim doświadczeniem, podpisali list intencyjny dotyczący wspólnego udziału w nadchodzącej aukcji na lokalizację farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego.
15.10.2021

Alarmujące dane. Rafy koralowe zmniejszyły się o 14 procent od 2009 roku

Podnoszące się temperatury wody w morzach i oceanach na całym świecie powodują, że rafy koralowe obumierają. Niektórzy eksperci wskazują na ich zdolność regeneracji, ale trzeba podjąć działania już teraz.
07.10.2021

Czy Ocean Cleanup rzeczywiście posprząta ocean? Eksperci mają wątpliwości

Fundacja Ocean Cleanup już w 2013 roku ogłosiła, że dzięki opracowanemu przez siebie systemowi zamierza wyciągnąć z oceanów aż 90% zalegającego w nich plastiku. Wyniki testów każą jednak pozostać sceptycznym.
27.09.2021

Oceaniczne glony urosły na dymie z australijskich pożarów

Niesione wiatrem chmury dymu i popiołu z pożarów, które spustoszyły Australię w roku 2019 i 2020 spowodowały rozległe zakwity glonów na południowym Pacyfiku, tysiące kilometrów na wschód – wynika z nowego badania opublikowanego na łamach „Nature”.
18.09.2021

Amerykańskie miasta nieprzygotowane na zmiany klimatyczne

W ciągu dwóch tygodni dwie burze - Henri i Ida - pobiły rekordy opadów na północnym wschodzie USA. Według amerykańskich ekspertów Nowy Jork i inne miasta nie są przygotowane na zmiany klimatyczne.
07.09.2021

Czyja turbina będzie największa? Wyścig trwa

MingYang Smart Energy zaplanował wprowadzenie na rynek swojej morskiej turbiny wiatrowej o mocy 16 MW na rok 2024. Chińska firma twierdzi, że największa turbina wiatrowa na świecie będzie w stanie dostarczyć wystarczającą ilość energii elektrycznej dla 20 000 gospodarstw domowych.
04.09.2021

Origin Energy przechodzi na wsparcie Rimini Street

Czołową australijską spółkę energetyczną przekonał model wsparcia i możliwość redukcji kosztów. Rimini Street dostawca produktów i usług z zakresu oprogramowania dla firm o zasięgu globalnym, czołowy podmiot świadczący usługi wsparcia zewnętrznego dla oprogramowania Oracle i SAP i partner Salesforce, ogłosiła dzisiaj, że spółka Origin Energy, czołowy dostawca energii elektrycznej w Australii, przeszedł na wsparcie aplikacji e-Business Suite, Oracle Database, Fusion Middleware i Hyperion oferowane przez Rimini Street.
03.09.2021

Nils de Baar, Vestas: morska energetyka wiatrowa to korzyści dla pokoleń

Vestas to jeden ze światowych liderów produkcji turbin wiatrowych, zarówno lądowych, jak i morskich. Firma angażuje się już w polskie inwestycje offshore. Między innymi o współpracy z Portem Gdynia i polskim planie na morską energetykę wiatrową opowiedział nam Nils de Baar, prezes firmy na Europę Północną i Środkową.
23.08.2021

Emisje CO2 z rafinerii ropy naftowej jeszcze wzrosną

Emisje CO2 z rafinerii ropy naftowej w 2018 roku wyniosły 1,3 gigaton, a w latach 2020-2030 mogą wzrosnąć do nawet 16,5 gigatona rocznie – wykazał globalny raport. Na podstawie jego wyników naukowcy zalecają wprowadzenie różnych strategii łagodzenia skutków tego zjawiska w zależności od regionu i wieku rafinerii.
22.08.2021

Czy Polska będzie miała statek do badań polarnych i pełnomorskich?

MKiŚ informuje, że Państwowy Instytut Geologiczny zidentyfikował wstępnych oferentów, którzy mogą dostarczyć odpowiedni statek na rejs badawczy na polską koncesję na środkowym Atlantyku. Docelowo planowany jest też zakup statku, który ma służyć m.in. do badań polarnych i pełnomorskich.
12.08.2021

ARP: na międzynarodowym rynku węgla nienotowany od ponad dekady "rajd cenowy"

Międzynarodowy rynek węgla od kilku miesięcy znajduje się w fazie rajdu cenowego, którego nie doświadczył od ponad dekady. W lipcu ceny na całym obszarze rynku poszybowały do szczytowych progów, a - według analityków - to nie koniec wzrostów - wynika z opracowania Agencji Rozwoju Przemysłu.
10.08.2021

W Kalifornii giną setki tysięcy łososi – rybacy biją na alarm

Z powodu suszy, niskiego poziomu wody i jej ocieplenia w Kalifornii giną młode łososie. Tylko w rzece Klamath giną ich tysiące. Zagraża to całej branży rybołówstwa - pisze w poniedziałek Associated Press.
27.07.2021

Iberdrola szuka nowych rynków offshore wind, możliwe wydzielenie aktywów wiatrowych

Agencja Reuters donosi, że hiszpański potentat wiatrowy szuka nowych rynków dla morskiej energetyki wiatrowej, aby pomóc w napędzeniu rozwoju spółki. Rozważane jest wydzielenie segmentu offshore wind, aby pozyskać fundusze.
26.07.2021

Schneider Electric Partnerem Roku Microsoft w dziedzinie działań na rzecz zrównoważonego rozwoju

W latach 2018-2020 Schneider Electric pomógł klientom zaoszczędzić 134 mln ton emisji CO2, osiągając poziom 276 mln zaoszczędzonych ton do końca pierwszego kwartału 2021 roku.
15.07.2021

Mit o zanieczyszczonej rybie z Bałtyku

– Naszymi bałtyckimi rybami zajada się pół Europy, tylko nie Polacy. Ludzie nie mają świadomości, jak wiele naszych ryb wyjeżdża do wyedukowanej ekologicznie Europy Północnej i Zachodniej. Tymczasem do Polski trafiają ryby z innych mórz i oceanów – mówi Marcin Radkowski z Kołobrzeskiej Grupy Producentów Ryb.
25.06.2021

Bezkonkurencyjna przewaga Chin i Azji na rynku energetyki wiatrowej

Rok 2020 przyniósł rekordowy przyrost mocy zainstalowanej w energetyce wiatrowej w skali globalnej, który przekroczył 90 GW, co stanowi 53 proc. wzrost w porównaniu do 2019 roku. W samych Chinach przybyło 52 GW. Państwo Środka jest dziś globalnym liderem sektora energetyki wiatrowej.
25.05.2021

Leonardo Di Caprio odbuduje ekosystem Wysp Galapagos. Pula inwestycji sięgnie 43 mln dolarów

Leonarda Di Caprio nie musimy chyba przedstawiać. Jeden z najsłynniejszych aktorów świata od wielu lat działa jako aktywista ekologiczny, który inwestuje w przedsięwzięcia prośrodowiskowe – sam tytułuje się ekologiem. Tym razem na celowniku celebryty są Wyspy Galapagos oraz żyjące na nich zwierzęta zagrożone wyginięciem.
19.05.2021

Trafiające do Bałtyku zanieczyszczenia zostają w nim nawet 30 lat

Morze Bałtyckie jest wyjątkowe w skali całego świata, ponieważ jest dość słodkie, a wymiana wody trwa w nim nawet 30 lat. To oznacza, że zanieczyszczenia, które trafiają do niego z niemal całego obszaru Polski, pozostają w nim na długo i wpływają na populację ryb bałtyckich. Z okazji obchodzonego 22 marca Światowego Dnia Ochrony Morza Bałtyckiego organizacje ekologiczne i rybacy apelują do konsumentów o pomoc w ochronie zasobów.
22.03.2021

Chiny ponownie globalnym liderem w morskiej energetyce wiatrowej

Połowa nowych mocy w morskiej energetyki wiatrowej w 2020 r. pojawiła się w Chinach - wynika z opublikowanego w czwartek raportu Global Wind Energy Council. Ogółem moc morskich farm wiatrowych na całym świecie zwiększyła się w zeszłym roku o 6,067 GW.
25.02.2021

Wypadł za burtę - przeżył, bo trzymał się "oceanicznego śmiecia"

Ze statku towarowego na Oceanie Spokojnym wypadł 52-letni mężczyzna. W wodzie spędził 14 godzin. Przeżył, bo trzymał się "oceanicznego śmiecia" - poinformowały nowozelandzkie media, powołując się na syna mężczyzny.
25.02.2021

2020 najcieplejszym rokiem w Europie od początku pomiarów

Najnowsze dane opublikowane przez Copernicus Climate Change Service pokazują, że w skali globalnej rok 2020 był porównywalny z najcieplejszym rokiem w historii. Był także częścią najcieplejszej w historii dekady. W 2020 roku odnotowano również dalszy wzrost stężenia CO2.
15.01.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.