Wynik wyszukiwania - "PGE " - Wiadomości

Prezes PGE: chcemy wydzielenia aktywów węglowych najpóźniej w 2025 r.

Chcemy wydzielenia aktywów węglowych najpóźniej w 2025 roku - poinformował we wtorek prezes PGE Dariusz Marzec. Prace nad transakcją mają się zakończyć w tym roku - dodał.
28.05.2024

W I kwartale br. spadł zysk EBITDA Segmentu Energetyki Odnawialnej grupy PGE

W I kw. br. spadł powtarzalny zysk EBITDA Segmentu Energetyki Odnawialnej Grupy PGE - do 379 mln zł wobec 436 mln zł w I kw. roku ubiegłego - poinformowała m.in. w poniedziałek spółka. Wyjaśniła, że wynikało to z niższych przychodów z energii elektrycznej w związku z niższymi cenami na rynku.
28.05.2024

PGE uruchomiła farmę fotowoltaiczną Pasterzowice

PGE Energia Odnawialna otrzymała koncesję na produkcję energii elektrycznej z farmy fotowoltaicznej Pasterzowice o mocy 8 MW w woj. lubuskim - poinformowała w piątek Grupa PGE. Farma może zasilić blisko 4,5 tys. gospodarstw domowych - dodała.
17.05.2024

145 mln zł dofinansowania z UE na sieci dystrybucyjne PGE i Energi

Operatorzy systemów dystrybucyjnych energii elektrycznej, PGE Dystrybucja i Energa-Operator podpisali w środę z ministerstwem klimatu umowy na 145 mln zł unijnego dofinansowania do projektów modernizacji sieci wartych 220 mln zł.
15.05.2024

PGE posadziła blisko 70 tys. drzew w tegorocznej wiosennej odsłonie programu „Lasy Pełne Energii”

Grupa PGE zakończyła wiosenną odsłonę 24. edycji programu „Lasy Pełne Energii”. Od marca do kwietnia pracownicy Grupy PGE wraz z rodzinami, młodzieżą szkolną, leśnikami i lokalnymi społecznościami posadzili blisko 70 tys. młodych drzew w 19 lokalizacjach na terenie 10 województw. Kolejne sadzenie lasów już jesienią.
15.05.2024

Polregio zoptymalizuje prowadzenie pociągów pod względem zużycia energii

Polregio zoptymalizuje prowadzenie pociągów pod względem zużycia energii - poinformował we wtorek przewoźnik kolejowy. W maju maszyniści Polregio będą testować program, które monitoruje ich styl jazdy w oparciu o algorytmy wykorzystujące sztuczną inteligencję.
15.05.2024

Grupa Budimex wśród wykonawców elektrowni ‎jądrowej w Polsce

Westinghouse wybrał Mostostal Kraków do wsparcia budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Odpowiedzialny za projekt amerykański koncern wybrał, wchodzącą w skład Grupy Budimex, firmę do kolejnej fazy projektu. Zakres współpracy obejmuje produkcję oraz montaż konstrukcji stalowych dużych modułów strukturalnych oraz obudowy. Rozmowy z wykonawcą na temat wykonania części budowlanej prowadzi również Budimex SA.
15.05.2024

Grunt to zbadać dno. Trwa kampania geotechniczna dla projektu Baltica 1 [wideo]

PGE Baltica, spółka z Grupy PGE, kontynuuje przygotowania do budowy swojej infrastruktury energetycznej na Bałtyku. Ok. 80 km od polskiego wybrzeża, na wysokości Łeby, tempa nabiera wstępna kampania geotechniczna mająca na celu rozpoznanie struktury dna dla realizacji projektu morskiej elektrowni Baltica 1, która będzie przekształcać wiatr w megawatogodziny czystej energii.
14.05.2024

EKG 2024: zielona energetyka to tania energia, ale jej rozwój wymaga przyspieszenia

Rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce powinien w najbliższych kilku latach znacząco przyspieszyć, by do roku 2030 OZE dawało łącznie 50 GW mocy. O tym, jak budować system elektroenergetyczny oparty o „zielone” źródła energii rozmawiali uczestnicy panelu „Odnawialne źródła energii”, który odbył się w trakcie XVI Europejskiego Kongresu Ekonomicznego w Katowicach.
09.05.2024

Bartmiński: opóźnienie przy pierwszej fazie budowy offshore to "jakieś pół roku"

Opóźnienie w realizacji pierwszej fazy budowy morskich farm wiatrowych to "jakieś pół roku" - ocenił w środę w podczas EKG w Katowicach wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński. Jak wynikało z jego wypowiedzi, resort chce, by procedury zw. z offshore zostały przyspieszone.
09.05.2024

EKG 2024: pierwsza duża elektrownia atomowa ruszy siedem lat później niż planowano

Duża elektrownia atomowa ruszy najpewniej około 2040 r. To data realna. Dotychczas podawany rok 2033 jest niemożliwy do utrzymania - zapowiedziała Marzena Czarnecka, minister przemysłu, podczas panelu dyskusyjnego „Polska energia: ambitnie i bezpiecznie”, który miał miejsce podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbywającego się w Katowicach w dniach 7-9 maja.
08.05.2024

Komisarz UE ds. energii: potrzebne są długoterminowe plany rozwoju OZE

UE potrzebuje długoterminowych planów rozwoju OZE, wykraczających poza 2030 r. - mówiła we wtorek komisarz UE ds. energii Kadri Simson na Europejskim Kongresie Gospodarczym. Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta wskazał, że powinniśmy skupić się na implementacji Fit 55.
08.05.2024

MFW Baltica. Ogłoszono chętnych na przeprowadzenie monitoringu morświnów

Ogłoszono wyniki pierwszego etapu przetargu nieograniczonego na realizację monitoringu populacji morświnów w rejonie planowanych inwestycji Morskich Farm Wiatrowych Baltica. Inwestycja realizowana jest wspólnie przez Ørsted i PGE. Projekt ten obejmuje zarówno fazę przed budową, jak i w trakcie realizacji inwestycji, z opcją na przyszłe rozszerzenia i modyfikacje.
29.04.2024

Blisko 120-letnia Elektrownia Wodna w Gubinie będzie wytwarzać energię jeszcze co najmniej 40 lat

Elektrownia Wodna Gubin, jedna z najstarszych działających elektrowni przepływowych w Polsce, przeszła modernizację. Polegała ona na wymianie trzech turbin, co zapewni jej bezawaryjną pracę przez co najmniej 40 lat. Dzięki przeprowadzonym pracom elektrownia może teraz produkować dla Gubina i okolic o 10 procent energii elektrycznej więcej niż przed remontem. Jej obecna moc to 1,26 MW. Elementy najstarszej z wymienionych turbin zostały wyeksponowane jako zabytek przed budynkiem elektrowni.
26.04.2024

Nowe kierunki w polskiej energetyce. Podsumowanie 39. Konferencji EuroPOWER & 9. OZE POWER

18-19 kwietnia 2024 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyła się 39. Konferencja Energetycznaj EuroPOWER & 9. OZE POWER. Jest to najważniejsze spotkanie branży energetycznej, podczas którego kluczowi jej przedstawiciele analizują najbardziej aktualne wyzwania, problemy i szanse sektora energetycznego w Polsce. 39. edycja wydarzenia zgromadziła 700 uczestników, którzy wysłuchali wystąpień i debat z udziałem liderów polskiej energetyki.
25.04.2024

Dobre Praktyki PGE w Raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Cztery dobre praktyki PGE Polskiej Grupy Energetycznej zostały opublikowane w Raporcie „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2023. Dobre praktyki”. W tym roku odbyła się 22. edycja publikacji i po raz 9 z udziałem PGE. Raport to największy w Polsce coroczny przegląd inicjatyw z obszaru zrównoważonego rozwoju i ESG.
23.04.2024

Koreańska firma przeprowadzi szkolenia dla polskich studentów w dziedzinie energii atomowej

KHNP będzie szkolić polskich studentów w dziedzinie koreańskiej energii atomowej - poinformowała w środę koreańska firma. Program skierowany jest do studentów pochodzących z krajów zainteresowanych rozwojem energetyki jądrowej, jak Polska, Czechy i Egipt.
17.04.2024

Innowacyjne rozwiązania na sieciach PGE Dystrybucja

PGE Dystrybucja realizuje projekty związane z rozwojem inteligentnej sieci energetycznej. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom możliwe jest m.in. zwiększenie wykorzystania mocy z odnawialnych źródeł energii, rozwój sieci energetycznej z wykorzystaniem rozproszonych źródeł energii czy zwiększenie efektywności pozyskiwania i przetwarzania danych pomiarowych.
08.04.2024

Prezes PGE: w tym roku przedstawimy rządowi koncepcję wydzielenia aktywów węglowych

Jeszcze w tym roku PGE przedstawi rządowi koncepcję wydzielenia aktywów węglowych z grupy - poinformował w piątek prezes PGE Dariusz Marzec. Dodał, że spółce zależy na jak najszybszym rozwiązaniu tego problemu, a model finansowy wydzielenia tych aktywów będzie zależał od ich wyceny.
07.04.2024

PGE przygotowuje się do rozmów z rządem o planowanej elektrowni jądrowej w gminie Konin

PGE przygotowuje się do rozmów z rządem o zaangażowaniu spółki w projekt planowanej elektrowni jądrowej w gminie Konin - poinformował prezes PGE Dariusz Marzec. Spółka czeka na wyniki analizy wykonalności inwestycji w tej lokalizacji.
05.04.2024

PGE Baltica wybrała projektanta geotechnicznego oraz konstrukcyjnego dla Projektu Baltica 1

PGE Baltica, spółka z Grupy PGE, wybrała projektanta geotechnicznego oraz konstrukcyjnego dla etapu rozpoznania podłoża inwestycji EWB1 w ramach Projektu Baltica 1 na obszarze morskiej farmy wiatrowej i trasie kabla eksportowego. Umowa została zawarta z firmą Gavin and Doherty Geosolutions z Irlandii.
04.04.2024

PGE Baltica: nowym prezesem spółki będzie Bartosz Fedurek

Decyzją rady nadzorczej spółki PGE Baltica, jej prezesem od 6 maja br. będzie Bartosz Fedurek - poinformowała w środę spółka. PGE Baltica, należąca do GK PGE, odpowiada w Grupie za realizację programu morskiej energetyki wiatrowej.
03.04.2024

PGE i Ørsted podpisały umowę na transport i instalację morskich stacji transformatorowych dla projektu Baltica 2

Grupa PGE i Ørsted wybrały dostawcę, który przetransportuje na obszar przyszłej farmy i zainstaluje tam morskie stacje elektroenergetyczne dla projektu Baltica 2 – jednego z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica.
28.03.2024

Nowa inwestycja PGE Dystrybucja w województwie łódzkim dla bezpieczeństwa energetycznego i „zielonej energii"

PGE Dystrybucja, spółka z Grupy PGE, uruchomiła nową stację 110/15kV Żelechlinek w województwie łódzkim. Dzięki inwestycji możliwe będzie przyłączanie nowych mocy ze źródeł OZE. Nowopowstały obiekt wzmocni także pewność zasilania okolicznych klientów.
25.03.2024

Fakty i mity o transformacji Turowa i rozwoju energetyki samorządowej – rozproszonej

Fakty i mity o transformacji Turowa i rozwoju energetyki samorządowej – rozproszonej (W obliczu postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, uchylającego decyzję środowiskową dotyczącą kontynuacji po 2026 roku wydobycia węgla w kopalni Turów.
20.03.2024

URE: na koniec 2023 roku 1,4 mln mikroinstalacji OZE o mocy 11,3 GW

Na koniec 2023 r. w Polsce funkcjonowało 1,4 mln mikroinstalacji OZE, niemal w całości fotowoltaicznych, których moc wynosiła 11,3 GW - wynika z opublikowanych w piątek danych Urzędu Regulacji Energetyki. Mikroinstalacje OZE stanowiły 17 proc. polskich mocy.
16.03.2024

Grupa PGE po raz 24. posadzi lasy pełne energii

PGE Polska Grupa Energetyczna rozpoczyna 24. edycję programu środowiskowego „Lasy Pełne Energii”, w ramach której pracownicy Grupy PGE wraz z rodzinami i społecznością lokalną sadzą drzewa. Łącznie, od początku projektu, w akcję „Lasy Pełne Energii” zaangażowało się 29 tys. osób, czego wynikiem jest blisko milion drzew w 72 lokalizacjach na terenie 14 województw.
15.03.2024

GDOŚ czeka na pisemne uzasadnienie wyroku WSA ws. kopalni Turów

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ) czeka na pisemne uzasadnienie wyroku ws. kopalni Turów - przekazał PAP rzecznik prasowy GDOŚ Jakub Troszyński. W środę WSA w Warszawie uchylił decyzję środowiskową Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska dotyczącą kontynuacji wydobycia węgla w kopalni Turów.
14.03.2024

Gdynia może być miejscem produkcji e-metanolu, zielonego paliwa dla statków

Zielony metanol ma szansę stać się paliwem alternatywnym dla paliw kopalnych dla branży morskiej, która odpowiada za 3% globalnych emisji CO2. Podczas spotkania w PPNT o możliwościach produkcji tego paliwa przyszłości w Gdyni rozmawiała w międzynarodowym gronie wiceprezydentka Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała.
11.03.2024

Pomorska Platforma Offshore: local czy European content?

W jaki sposób polskie firmy mogą jeszcze zaistnieć w łańcuchach dostaw dla offshore? Czy kwestia local contentu wciąż jest otwarta, czy może pozostała nam już tylko rola widzów, obserwujących jak międzynarodowi gracze czerpią z naszego rynku? Na te pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy konferencji Pomorskiej Platformy Offshore.
08.03.2024

PGE Baltica zawarła umowę na przeprowadzenie badań geologicznych dla Baltica 1

PGE Baltica, spółka z Grupy PGE, podpisała umowę z Konsorcjum firm: Geofizyka Toruń S.A., Przedsiębiorstwo Geologiczne GEOPROJEKT Szczecin sp. z o.o. oraz „PROJMORS" Biuro Projektów Budownictwa Morskiego sp. z o.o. na wykonanie badań geologicznych, w tym geotechnicznych i geofizycznych oraz dokumentacji wynikowej dotyczących przewiertu ląd – morze dla MFW Baltica-1.
07.03.2024

PGE: Rada Nadzorcza powołała Dariusza Marca na stanowisko prezesa spółki

Rada Nadzorcza podjęła uchwały o powołaniu Dariusza Marca na stanowisko prezesa spółki oraz Marcina Laskowskiego na funkcję wiceprezesa ds. regulacji od dnia 18 marca 2024r. - poinformowała PGE w środę.
07.03.2024

PGE: elektrociepłownia uzyskała decyzję środowiskową dla budowy gazociągu

Krakowska elektrociepłownia, należąca do spółki PGE Energia Ciepła, uzyskała decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy gazociągu - poinformowała we wtorek Grupa PGE. W ramach inwestycji ma powstać 5-kilometrowy gazociąg wysokiego ciśnienia wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi.
05.03.2024

Elektrociepłownia Zielona Góra od 10 lat bez węgla

Elektrociepłownia Zielona Góra, należąca do PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, od 10 lat nie korzysta z węgla przy produkcji ciepła i energii elektrycznej. Rezygnacja z paliwa węglowego, pozwoliła zredukować emisję zanieczyszczeń do powietrza m. in. o 620 tys. ton dwutlenku węgla czy blisko 3 tys. ton dwutlenku siarki. Korzystanie z bloku węglowego przez ostatnie 10 lat oznaczałoby z kolei konieczność spalenia ponad 300 tysięcy ton węgla.
04.03.2024

PGE i Ørsted podpisały kolejną umowę dotyczącą wyprowadzenia mocy dla projektu Baltica 2

Umowa obejmuje wykonanie przewiertu sterowanego pod plażą niezbędnego do poprowadzenia linii kablowych 275 kV oraz budowy tzw. muf łączeniowych, czyli stanowisk łączących morskie linie kablowe z lądowymi. Prace zrealizuje konsorcjum polskich firm – ROMGOS Gwiazdowscy i ZRB Janicki.
28.02.2024

Wrocław. PGE uruchomi w zabytkowych budynkach elektrowni niskoemisyjne urządzenia produkujące ciepło

W powstałych na początku XX wieku budynkach dawnej elektrowni przy ul. Łowieckiej we Wrocławiu, należąca do PGE Energia Ciepła Kogeneracja uruchomi nisko i zeroemisyjne urządzenia produkujące ciepło. Inwestycja ma zostać zrealizowana do 2030 roku.
27.02.2024

PGE podpisało umowę na budowę układu wyprowadzenia mocy z budowanego bloku gazowo-parowego w Rybniku

PGE zakontraktowała wykonawcę jednego z kluczowych projektów niezbędnych do uruchomienia budowanego bloku gazowo-parowego w Rybniku. Układ wyprowadzenia mocy podłączy nowo budowaną jednostkę do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego oraz zapewni jej rezerwowe zasilanie.
21.02.2024

Skuteczna realizacja decyzji środowiskowej przez Kopalnię Turów

Kopalnia Turów na bieżąco wypełnia zobowiązania z decyzji środowiskowej, wydanej przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, poprzez realizację szeregu inwestycji i działań proekologicznych ograniczających jej wpływ na pobliskie tereny Polski, Czech i Niemiec. Na wszystkie działania kopalni wynikające decyzji środowiskowej przeznaczono do tej pory ok. 56,6 mln zł.
21.02.2024

PGE Energia Ciepła kontynuuje dekarbonizację Elektrociepłowni Gdyńskiej

We wtorek w Gdyni PGE Energia Ciepła S.A. podpisała z liderem konsorcjum SBB ENERGY S.A. umowę na budowę w Elektrociepłowni Gdyńskiej instalacji kogeneracyjnej opartej na silnikach gazowych - poinformowała spółka.
20.02.2024

PGE i Ørsted sfinalizowały wszystkie umowy na statki do instalacji turbin wiatrowych dla projektu Baltica 2

Grupa PGE i Ørsted zakontraktowały statki do instalacji drugiej części turbin wiatrowych dla projektu Baltica 2 – jednego z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica.
20.02.2024

Baltica 2 z pozwoleniami na budowę dla części morskiej – projekt ma już komplet pozwoleń

Wojewoda Pomorski wydał pozwolenia na budowę części morskiej projektu farmy wiatrowej Baltica 2 realizowanego wspólnie przez PGE i Ørsted. Dotyczą one budowy turbin wiatrowych i morskich stacji transformatorowych. To ostatnie pozwolenia niezbędne do rozpoczęcia budowy.
16.02.2024

PGE i Ørsted podpisały umowę na transport i instalację fundamentów dla projektu Baltica 2

Grupa PGE i Ørsted zakontraktowały statki do transportu i instalacji fundamentów dla projektu Baltica 2 – jednego z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica.
14.02.2024

PGE wspiera już 11 parków narodowych w całej Polsce

PGE Polska Grupa Energetyczna rozszerza współpracę z polskimi instytucjami przyrodniczymi, obejmując wsparciem dwa nowe parki narodowe - Ojcowski Park Narodowy i Woliński Park Narodowy. Łącznie PGE wspiera już 11 parków w całej Polsce, z którymi w 2024 roku zrealizuje ponad 70 nowych projektów, m.in. z zakresu czynnej ochrony przyrody i badań naukowych. Realizacja projektów jest możliwa dzięki finansowemu wsparciu Fundacji PGE.
14.02.2024

PGE Baltica realizuje badania geologiczne dla projektu Baltica 1

PGE Baltica, spółka z Grupy PGE, rozpoczęła badania podłoża gruntu dla części lądowej dla MFW Baltica-1. Obszar badań obejmie teren budowy przyszłej lądowej stacji transformatorowej i ławy kablowej, czyli infrastruktury związanej z wyprowadzeniem mocy. Badania wykonuje polska firma Geoteko.
13.02.2024

PGE wybuduje nowe farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 180 MW

PGE Energia Odnawialna z Grupy PGE podpisała umowy na budowę 14 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 180 MW. Nowe instalacje powstaną do 2026 roku i będą w stanie zasilić w zieloną energię blisko 90 tys. gospodarstw domowych. Są to kolejne działania realizowane w ramach Strategii Grupy PGE, zgodnie z którą do 2030 r. Grupa będzie posiadać instalacje słoneczne o łącznej mocy ok. 3 GW.
12.02.2024

Ogłoszono konkurs na prezesa i wiceprezesów PGE Polskiej Grupy Energetycznej

Rada nadzorcza PGE Polskiej Grupy Energetycznej ogłosiła konkurs na prezesa i dwóch wiceprezesów zarządu spółki - wynika z ogłoszenia opublikowanego na stronie internetowej PGE. Termin przyjmowania zgłoszeń mija 26 lutego.
09.02.2024

Grupa PGE zakończyła rewitalizację Krzywego Lasu

Trwający ponad 3 lata projekt rewitalizacji Krzywego Lasu pod Gryfinem został ukończony. To kolejne przedsięwzięcie, w którym PGE podejmuje działania na rzecz ochrony środowiska i wsparcia edukacji ekologicznej młodych pokoleń. Partnerem strategicznym projektu jest Fundacja PGE.
09.02.2024

Rada Nadzorcza PGE powierzyła obowiązki prezesa zarządu spółki Erykowi Kosińskiemu

Rada Nadzorcza PGE odwołała w środę prezesa spółki Wojciecha Dąbrowskiego i wiceprezesów Wandę Buk oraz Rafała Włodarskiego; obowiązki prezesa zarządu spółki powierzono Erykowi Kosińskiemu - wynika a komunikatu PGE.
08.02.2024

PGE z wysoką oceną w międzynarodowym badaniu klimatycznym CDP

Grupa PGE została wysoko oceniona w niezależnej ocenie globalnego badania środowiskowego realizowanego przez CDP. W obszarze kwestii klimatycznych międzynarodowi eksperci CDP uznali PGE za firmę zarządzającą swoim wpływem.
07.02.2024

PGE Energetyka Kolejowa podsumowuje 2023 r. podkreślając znaczenie programu Zielona Kolej

PGE Energetyka Kolejowa w 2023 r. zrealizowała inwestycje o rekordowej wysokości 1,3 mld złotych. To pierwszy raz w historii spółki, w którym wartość nakładów przekroczyła miliard złotych.
02.02.2024

PGE Baltica zawarła umowę na przeprowadzenie wstępnej kampanii geotechnicznej

PGE Baltica, spółka z Grupy PGE, podpisała umowę z Geoquip Marine na przeprowadzenie wstępnej kampanii geotechnicznej dna morskiego dla projektu morskiej farmy wiatrowej Baltica 1
02.02.2024

Offshore wind cała naprzód! Inwestycja goni inwestycję

Sytuacja w europejskim sektorze offshore wind nabiera rumieńców. Oddawane są nowe moce produkcyjne, zakłady produkcyjne powstają na kontynencie jak grzyby po deszczu, zaś w Polsce realizowane są kolejne inwestycje.
01.02.2024

PGE uruchomiła farmę fotowoltaiczną PV Augustynka

PGE Energia Odnawialna z Grupy PGE uruchomiła farmę fotowoltaiczną o mocy 25 MW. Elektrownia słoneczna została wybudowana na terenie powiatu siemiatyckiego w województwie podlaskim. Wyprodukowana przez nią energia elektryczna zasili ponad 12 tys. gospodarstw domowych. Jednocześnie białostocki oddział PGE Dystrybucja zakończył budowę rozdzielni sieciowej 110kV Augustynka, która pozwoli na wyprowadzenie mocy z nowej farmy fotowoltaicznej do sieci.
01.02.2024

Wojciech Dąbrowski: PGE pozyskała 1,6 mld zł z funduszy pomocowych na inwestycje

W ostatnich czterech latach wykorzystanie przez PGE środków z programów pomocowych wzrosło ponad trzykrotnie. W latach 2020-2023 łącznie umowy o dofinansowanie projektów w skali Grupy PGE wyniosły blisko 1,6 mld złotych.
01.02.2024

NWZ PGE wymieniło część rady nadzorczej największej spółki energetycznej

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PGE odwołało w środę pięcioro członków rady nadzorczej największej polskiej spółki energetycznej, a powołało do rady siedmioro nowych, zgłoszonych przez Skarb Państwa.
31.01.2024

Szefowa MKiŚ: na ten rok przewidziana jest aktualizacja polityki jądrowej państwa

Na ten rok przewidziana jest aktualizacja polityki jądrowej państwa - powiedziała we wtorek minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Wskazała, że audyt ws. przygotowań do budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej przygotuje pełnomocnik rządu ds. infrastruktury krytycznej.
31.01.2024

PGE otwiera w Bystrzycy Kłodzkiej Punkt Informacyjny dla Magazynu Zielonej Energii „Młoty”

Od 5 lutego 2024 roku PGE Polska Grupa Energetyczna otwiera Lokalny Punkt Informacyjny dla Magazynu Zielonej Energii „Młoty". Mieści się on w Bystrzycy Kłodzkiej w budynku Oddziału Zamiejscowego Starostwa Powiatowego w Kłodzku. Będzie on miejscem publicznie dostępnym dla społeczności lokalnej, gdzie będzie można uzyskać informacje dotyczące zarówno elektrowni szczytowo – pompowych, jak i projektu budowy Magazynu Zielonej Energii „Młoty". Jest to kolejny element działań informacyjnych Grupy PGE skierowanych do mieszkańców gminy By
30.01.2024

Grupa PGE w 2023 r. zainwestowała 3,8 mld zł w rozwój sieci dystrybucyjnych

Grupa PGE w 2023 r. zainwestowała 3,8 mld zł w modernizację i rozbudowę sieci dystrybucyjnych, rozwój sieć łączności LTE 450 i instalację Liczników Zdalnego Odczytu. Rekordowe inwestycje to gwarancja stabilnych dostaw energii elektrycznej i zwiększanie możliwości przyłączania nowych odnawialnych źródeł energii.
30.01.2024

Kolej na zieloną energię – nowy mural na podstacji Warszawa Zachodnia od PGE Energetyka Kolejowa

Na podstacji Warszawa Zachodnia PGE Energetyka Kolejowa, spółka z Grupy PGE, przygotowała specjalny mural w kształcie zielonego pociągu. Towarzyszy mu hasło „Kolej na zieloną energię”. W ten sposób spółka informuje o realizowanej transformacji w kierunku wykorzystywania zeroemisyjnych źródeł energii w transporcie kolejowym.
26.01.2024

PGE: Oszczędzamy surowce dzięki Gospodarce Obiegu Zamkniętego

W 2023 roku PGE Ekoserwis, spółka należąca do Grupy PGE zagospodarowała 3,5 mln ton ubocznych produktów spalania. Gipsy, popioły i żużel, czyli materiały powstałe w wyniku procesu spalania w energetyce, zostały wykorzystane w różnych branżach gospodarki – budownictwie, rolnictwie, hodowli, górnictwie. Zaoszczędzone zostały pokłady surowców naturalnych, nie tworzono nowych składowisk i niższa była emisja dwutlenku węgla.
26.01.2024

PGE: Rok pełen innowacyjnych rozwiązań z sektora Gospodarki Obiegu Zamkniętego

Umocnienie się na pozycji lidera krajowej branży GOZ, patent na konstrukcję dla farm fotowoltaicznych, nagrodzony innowacyjny produkt przeznaczony do likwidacji wyrobisk górniczych oraz prace nad nowymi technologiami recyklingu odpadów z OZE prowadzone przez Centrum Badań i Rozwoju GOZ – tak w skrócie wyglądał 2023 rok w projektach gospodarki cyrkularnej prowadzonych przez PGE Ekoserwis, spółkę z Grupy PGE i lidera GOZ w Polsce.
25.01.2024

Ørsted po raz piąty z tytułem najbardziej zrównoważonego producenta energii na świecie

Firma Ørsted po raz piąty prowadzi w rankingu najbardziej zrównoważonych firm energetycznych na świecie i znajduje się w światowej czołówce wszystkich organizacji w tym zakresie. Ranking Corporate Knights 2024 Global 100 Most Sustainable Corporations in World został opublikowany w trakcie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii.
22.01.2024

PGE: pozwolenie na budowę elektrowni w Rybniku na przełomie pierwszych kwartałów 2024 r.

Na przełomie pierwszych kwartałów 2024 r. spodziewane jest uzyskanie pozwolenia na budowę bloku gazowo - parowego w Rybniku - poinformowała w czwartek PGE Polska Grupa Energetyczna. Docelowo blok dostarczy energię do prawie 2 mln gospodarstw domowych.
19.01.2024

PGE i Orsted wybrały generalnego wykonawcę przyłącza lądowego dla Baltica 2

Grupa PGE i Orsted podpisały umowę z GE Vernova – reprezentowaną w Polsce przez GE Power Sp. z o.o. – oraz Polimex Mostostal, które zbudują lądową infrastrukturę do wyprowadzenia mocy z projektu Baltica 2, jednego z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica - poinformowała w czwartek spółka PGE.
19.01.2024

Elektrociepłownia w Rzeszowie realizuje nowe inwestycje

Budowa rezerwowo-szczytowej kotłowni gazowej i rozbudowa Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii to inwestycje realizowane przez rzeszowską elektrociepłownię, należącą do PGE Energia Ciepła. Firma liczy, że inwestycje pozwolą ograniczyć spalanie węgla.
16.01.2024

Transformacja energetyczna rybnickiej elektrowni

31 grudnia 2023 r., po pięćdziesięciu latach pracy, zakończono eksploatację dwóch najstarszych węglowych bloków energetycznych nr 3 i 4 w Elektrowni Rybnik, należącej do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE. Wyłączone bloki docelowo zastąpione zostaną nowoczesnym blokiem gazowym o mocy 882 MW, którego przekazanie do eksploatacji zaplanowano na grudzień 2026 r.
09.01.2024

PGE wybuduje jeden z największych bateryjnych magazynów energii w Europie

PGE uzyskała warunki przyłączenia dla bateryjnego magazynu energii elektrycznej Gryfino o mocy 400 MW. Instalacja powstanie w Nowym Czarnowie w woj. zachodniopomorskim. Magazyn będzie w stanie dostarczyć energię elektryczną dla ponad 100 tys. gospodarstw domowych. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2029 roku.
05.01.2024

PORR montuje 340 tonowy ekologiczny kocioł do rzeszowskiej elektrociepłowni

W rzeszowskiej elektrociepłowni montowany jest ogromny bo ważący aż 340 ton ekologiczny kocioł. Jest on główną częścią inwestycji związanej z budową II linii technologicznej w Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE), której głównym wykonawcą jest firma PORR działająca w konsorcjum z Termomeccanica Ecologia na zlecenie PGE Energia Ciepła S.A.
04.01.2024

PGE i Ørsted podpisały umowę na instalację turbin wiatrowych dla projektu Baltica 2

Grupa PGE i Ørsted zakontraktowały statki do instalacji 48 ze 107 turbin wiatrowych dla projektu Baltica 2 – jednego z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica.
03.01.2024

OX2 oddała do użytku dwie farmy wiatrowe: Grajewo i Sulmierzyce

OX2 przekazała do eksploatacji DIF Capital Partners farmę wiatrową Grajewo oraz farmę wiatrową Sulmierzyce. Łączna moc zainstalowana projektów wynosi 64,5 MW.
03.01.2024

Podsumowanie projektów offshore PGE Baltica w 2023 roku

PGE Baltica, spółka z grupy PGE odpowiedzialna za realizację Programu Offshore, kończy kolejny rok intensywnych działań na rzecz realizacji budowy morskich projektów, w tym Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Podpisano kluczowe umowy, sfinalizowano kontrakty i wydano decyzje umożliwiające podjęcie kolejnych kroków w realizacji największego jak dotąd w Polsce projektu energetycznego opartego o odnawialne źródła energii.
20.12.2023

Prezes URE zatwierdził taryfy sprzedawcom i dystrybutorom energii elektrycznej

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy na sprzedaż energii elektrycznej w 2024 r. czterem tzw. sprzedawcom z urzędu. Ceny w taryfach spadają średnio o 31 proc. - poinformował w piątek URE. Odbiorcy nie odczują zmian, jeśli ceny energii dalej zostaną zamrożone.
16.12.2023

Na Suwałkach ogłoszono przetarg na budowę spalarni odpadów komunalnych

Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami w Suwałkach (Podlaskie) ogłosiło przetarg na budowę spalarni odpadów komunalnych. Nowa instalacja ma w procesie spalania produkować ciepło oraz energię elektryczną. Obiekt ma powstać do końca 2026 roku.
15.12.2023

Nowa inwestycja PGE na Lubelszczyźnie zwiększy możliwość realizacji zielonych inwestycji

PGE Dystrybucja Oddział Lublin, spółka z Grupy PGE, zakończyła realizację inwestycji związanej z uruchomieniem nowego Głównego Punktu Zasilającego (GPZ) Felin, której łączny koszt wyniósł blisko 27 mln zł. Stacja 110/15 kV Felin przyczyni się do rozwoju energetyki odnawialnej w województwie lubelskim, a zastosowane rozwiązania techniczne pozwolą również na zapewnienie stabilnych dostaw energii elektrycznej do odbiorców w regionie.
12.12.2023

16 miliardów na transformację energetyczną i adaptacje do zmian klimatu - podsumowanie Kongresu ESG 2023

„Trzy lata temu wielu z nas zastanawiało się, co to jest ESG. Teraz mamy już tę wiedzę. Nadszedł czas na skuteczne narzędzia i praktyczne zastosowanie tych zasad. Środowisko jest kluczowym elementem ESG, a ostatnio bezpieczeństwo energetyczne wyszło na pierwszy plan. Mówimy o stabilności systemu energetycznego, także w kontekście biznesu. Musimy szukać innowacji, a nasz Fundusz będzie dysponował 16 miliardami złotych na transformację energetyczną i adaptację do zmian klimatu, wspierając m.in. geotermię.
11.12.2023

Prezes PGE: bez wydzielenia aktywów węglowych nie dojdzie do transformacji energetycznej

Wydzielenie aktywów węglowych z koncernów w Polsce musi nastąpić, bo to jest kwestia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Bez tego nie dokona się transformacja energetyczna – powiedział na łamach Business Insider prezes PGE Wojciech Dąbrowski.
09.12.2023

URE wydał promesy na budowę magazynów energii o łącznej mocy 700 MW

URE wydał promesy na budowę trzech magazynów energii o łącznej mocy 700 MW spółkom z grupy R.Power - poinformował urząd w piątek. Magazyny w technologii ogniw litowo-żelazowo-fosforanowych powstaną w województwach kujawsko-pomorskim, lubuskim i dolnośląskim.
08.12.2023

PGE Ekoserwis poszerza współpracę z przedstawicielami nauki dla rozwoju Gospodarki o Obiegu Zamkniętym

PGE Ekoserwis, spółka z Grupy PGE, oraz Wydział Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami Akademii Górniczo-Hutniczej podpisały list intencyjny dotyczący współpracy w obszarze Gospodarki o Obiegu Zamkniętym. Inicjatywa umożliwi prowadzenie wspólnych projektów badawczych oraz realizację przedsięwzięć, dotyczących zwiększania możliwości zagospodarowania surowców antropogenicznych – głównie ubocznych produktów spalania i wydobycia, w różnych branżach i kierunkach.
08.12.2023

PGE: Magazyny energii z dofinansowaniem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

PGE Dystrybucja, spółka z Grupy PGE pozyskała środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) na realizację inwestycji pn. „Budowa trzech magazynów energii: Warta, Jeziorsko i Cisna, w celu stabilizacji pracy sieci”. Całkowity koszt inwestycji wynosi blisko 88,5 mln zł, a pozyskana kwota dofinansowania to ponad 43 mln zł.
06.12.2023

PGE i Ørsted wybrały wykonawcę certyfikacji dla Baltica 2

Grupa PGE i Ørsted podpisały umowę z firmą DNV, która zajmie się certyfikacją poszczególnych elementów składających się na morską farmę wiatrową. DNV została w tym roku oficjalnie upoważniona przez Ministerstwo Infrastruktury do certyfikacji morskich farm wiatrowych.
06.12.2023

Przyznano nagrody „DNA – bo pomaganie mamy w genach”

Ponad 50 firm i organizacji pozarządowych zgłosiło się do konkursu „DNA – bo pomaganie mamy w genach” w trzech kategoriach: Działania Ekologiczne, Pomoc Społeczna, Uczciwe Zarządzanie.
05.12.2023

PGE Energia Ciepła dzieli się ciepłem w Bydgoszczy

Już po raz czwarty w Bydgoszczy PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, podzieliła się ciepłem z potrzebującymi w ramach ogólnopolskiego programu „Dzielimy się ciepłem”. W tej edycji beneficjenci otrzymali wsparcie finansowe na łączną kwotę 30 tysięcy złotych. Przekazane środki finansowe mają zostać przeznaczone na pokrycie kosztów za ciepło sieciowe i ciepłą wodę użytkową.
04.12.2023

Polska przyjęła deklarację o potrojeniu mocy wytwórczej energii jądrowej do 2050 r.

Atom jest przyszłością czystej, bezpiecznej i stabilnej energii, jest przyszłością sprawiedliwej transformacji energetycznej – podkreślił prezydent Andrzej Duda, przyjmując w sobotę w Dubaju deklarację o potrojeniu mocy wytwórczej energii jądrowej w skali globalnej do 2050 r.
02.12.2023

Jest pozwolenie na budowę części infrastruktury przyłączeniowej MFW Baltica 2

Wojewoda Pomorski zaakceptował plan zagospodarowania terenu oraz projekt architektoniczno-budowlany, a także udzielił zezwolenia na budowę infrastruktury przyłączeniowej dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 2.
30.11.2023

PGE podpisała z BGK umowę kredytową powiązaną z ratingiem ESG

PGE Polska Grupa Energetyczna podpisała umowę kredytową z Bankiem Gospodarstwa Krajowego do kwoty 2,5 mld złotych z przeznaczeniem na finansowanie potrzeb inwestycyjnych PGE.
29.11.2023

J.Sasin: spór między Westinghouse a KHNP o technologię zostanie rozwiązany

Jestem absolutnie spokojny o to, że spór między Westinghouse, a KHNP o technologię budowy elektrowni jądrowych zostanie rozwiązany i taka inwestycja w Polsce będzie mogła być realizowana - stwierdził w poniedziałek były minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
28.11.2023

Kongres ESG w Warszawie: ponad 30 rekomentacji ESG dla nowego rządu

4 grudnia PGE Narodowy w Warszawie będzie areną ważnych dyskusji na temat przyszłości polskiego biznesu oraz jego pozycji w Unii Europejskiej podczas III Kongresu ESG Polska Moc Biznesu. Podczas wydarzenia zaprezentowane zostaną kluczowe rekomendacje dla nowo rządzących w Polsce w zakresie ESG, opracowane przez grupę naukowców i liderów biznesu.
27.11.2023

MKiŚ podsumowuje kadencję Anny Moskwy

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wystosowało komunikat, w którym podsumowuje działania resortu w ciągu ostatnich dwóch lat, pod przewodnictwem minister Anny Moskwy. Publikujemy komunikat w całości.
27.11.2023

J.Sasin: planowana w Koninie elektrownia jądrowa wpisuje się w strategię energetyczną Polski

Planowana elektrownia jądrowa w Koninie-Pątnowie wpisuje się w strategię energetyczną Polski i będzie ważnym elementem krajowego bezpieczeństwa energetycznego - podkreślił w poniedziałek na konferencji minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
27.11.2023

PGE PAK Energia Jądrowa otrzymała decyzję zasadniczą w sprawie budowy elektrowni jądrowej

PGE PAK Energia Jądrowa otrzymała decyzję zasadniczą wydaną przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska dotyczącą budowy elektrowni jądrowej w regionie konińskim. Decyzja MKiŚ umożliwia rozpoczęcie prac we wskazanej lokalizacji i jest potwierdzeniem zgodności planowanej inwestycji z celami polityki energetycznej Polski.
25.11.2023

PARP wyróżniła liderów w budowaniu polskiej Gospodarki o Obiegu Zamkniętym

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) nagrodziła łącznie 24 innowacyjne projekty w ramach najnowszego konkursu na najlepsze rozwiązania Gospodarki o Obiegu Zamkniętym. Są to różnorodne produkty i modele biznesowe, które dowodzą, że osiągnięcie efektów środowiskowych, a zarazem korzyści ekonomicznych, jest możliwe w niemal każdej branży, niezależnie od wielkości firmy. Laureaci otrzymali nagrody o łącznej wartości 540 tys. złotych.
24.11.2023

ESG - nowa era polskiego biznesu: wyzwania i rozwiązania na Kongresie Polska Moc Biznesu

W przededniu kluczowego wydarzenia dla świata biznesu i zrównoważonego rozwoju, III edycji Kongresu ESG Polska Moc Biznesu, który odbędzie się na PGE Narodowym w Warszawie (4.12), branża stoi przed ważnym pytaniem: Czy wszyscy zgadzają się, że ESG jest niezbędne dla przyszłości biznesu?
23.11.2023

PGE Energia Ciepła uruchomiła innowacyjną instalację Hybrydowego Węzła Ciepła

PGE Energia Ciepła uruchomiła pilotażową instalację Hybrydowego Węzła Ciepła w Zgierzu. To pierwszy tego typu projekt w Polsce zrealizowany przez PGE Energia Ciepła w budynku mieszkalnym wielolokalowym we współpracy z TBS.
22.11.2023

Equinor współzałożycielem platformy współpracy w zakresie bezpieczeństwa w morskiej energetyce wiatrowej

Posiadający 50-letnie doświadczenie w prowadzeniu inwestycji morskich, Equinor podpisał 21 listopada list intencyjny, którego celem jest wdrażanie najlepszych praktyk międzynarodowych w zakresie bezpieczeństwa, jakości oraz zrównoważonej środowiskowo realizacji i eksploatacji projektów morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego.
21.11.2023

Zielona energia trafi do kolejnych 6 tys. gospodarstw domowych na Mazowszu

PGE Energia Odnawialna z Grupy PGE uruchomiła dwie farmy PV – Huszlew i Huszlew 2 – o łącznej mocy 13 MW. Nowe instalacje słoneczne powstały na terenie powiatu łosickiego w województwie mazowieckim.
15.11.2023

Przyszłość polskiego sektora energii. Relacja z 38. EuroPOWER & 8. OZE POWER

8-9 listopada 2023 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyła się 38. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 8. OZE POWER. 540 uczestników wzięło udział w wydarzeniu, podczas którego przedstawiciele rządu, politycy i decydenci oraz zarządy kluczowych dla rynku podmiotów, dyskutowali o wyzwaniach i perspektywach polskiego sektora energii.
14.11.2023

Suwałki. 128 mln zł na spalarnię odpadów komunalnych

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże miastu Suwałki (Podlaskie) 128 mln zł na budowę spalarni odpadów komunalnych. Samorząd otrzyma środki w formie dotacji i preferencyjnej pożyczki.
12.11.2023

Remont elektrowni wodnej w Gubinie przebiega zgodnie z planem

Wiosną przyszłego roku jest planowane zakończenie modernizacji prawie 120–letniej Elektrowni Wodnej Gubin (Lubuskie) na Nysie Łużyckiej. Obejmuje ona m.in. wymianę trzech turbin. Prace przebiegają zgodnie z planem – poinformował Konrad Mróz z Biura Prasowego Grupy PGE.
12.11.2023

Prawie 120-letnia elektrownia wodna w Gubinie zyska drugie życie

Modernizacja Elektrowni Wodnej Gubin pozwoli jej nie tylko pracować przez kolejne co najmniej 40 lat, ale nawet zwiększyć produkcję energii elektrycznej o 10 procent. PGE Energia Odnawialna wymienia w niej trzy turbiny. Prace modernizacyjne przebiegają zgodnie z planem i potrwają do końca marca 2024 roku.
07.11.2023

Świąteczne spotkanie Pomorskiej Platformy Offshore

Już 1.12 odbędzie się świąteczne spotkanie Pomorskiej Platformy Offshore, "Spotkanie sygnatariuszy Pomorskiej Platformy Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku. Offshore i wodór w synergii dla rozwoju zielonej energetyki". Organizatorem wydarzenia jest Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.
06.11.2023

RDOŚ wydał decyzję środowiskową dla bazy operacyjno-serwisowej w Ustce

W postępowaniu wszczętym na wniosek inwestora - PGE Baltica Sp. z o. o., reprezentowanego przez pełnomocnika: p. Mieczysława Korzeńskiego (WUPROHYD Sp. z o. o. Biuro Projektów), znak WH-094/TH/05/2023, z dnia 18.05.2023 r., o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pod nazwą: „Baza operacyjno - serwisowa w Porcie Ustka”, wydana została decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach.
31.10.2023

PGE i Ørsted sfinalizowały kontrakty na dostawy komponentów dla części morskiej projektu Baltica 2

Grupa PGE i Ørsted podpisały kontrakt na kolejną dostawę fundamentów dla Baltica 2 – jednego z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. To ostatnia z umów dotyczących dostaw kluczowych elementów dla części offshore projektu Baltica 2, zamykająca tzw. poziom Tier 1 w obszarze morskim inwestycji.
30.10.2023

PGE i PAN z umową o współpracy nad innowacyjnymi projektami w obszarze Gospodarki Obiegu Zamkniętego

Centrum Badań i Rozwoju GOZ Grupy PGE oraz nowo otwarte Centrum Zrównoważonej Gospodarki Surowcami i Energią Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk podpisały list intencyjny dotyczący współpracy w obszarze Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Współpraca umożliwi prowadzenie wspólnych projektów badawczych, które przyczynią się do większego wykorzystania w różnych branżach gospodarki surowców antropogenicznych, czyli ubocznych produktów spalania, powstających w procesie spalania paliw stałych.
26.10.2023

Transformacja ciepłownictwa w Grupie PGE staje się faktem

Grupa PGE konsekwentnie od 2018 roku prowadzi proces modernizacji elektrociepłowni w największych miastach Polski. Efektem tego jest oddanie przez PGE do użytku nowoczesnych niskoemisyjnych źródeł kogeneracyjnych w Kielcach, Bydgoszczy i Zgierzu. Do końca 2023 roku zakończą się inwestycje w źródła gazowe w Gorzowie Wielkopolskim, Rzeszowie i Wrocławiu, a na początku 2024 r. w Lublinie i Siechnicach. Wszystkie te projekty w istotny sposób zwiększą komfort i bezpieczeństwo dostaw ciepła dla mieszkańców oraz znacząco wpłyną na zmnie
26.10.2023

Jaka przyszłość czeka polski sektor energii? Dyskusja ekspertów podczas 38. EuroPOWER & 8. OZE POWER

Już 8-9 listopada 2023 r. w The Westin Warsaw Hotel odbędzie się 38. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 8. OZE POWER. Przedstawiciele zarządów kluczowych dla rynku podmiotów, administracji rządowej, politycy, eksperci, przedstawiciele świata nauki oraz członkowie izb gospodarczych i stowarzyszeń branżowych po raz drugi w tym roku spotkają się, aby tym razem przeanalizować priorytety i wyzwania sektora energetycznego w Polsce po jesiennych wyborach.
26.10.2023

PGE i GE przetestują produkcję zielonego wodoru z morskiej turbiny wiatrowej

PGE SA i GE (GE Wind France SAS i GE Power Sp. z o.o.) podpisały umowę dotyczącą rozwoju projektu mającego na celu przetestowanie produkcji zielonego wodoru przy użyciu morskiej turbiny wiatrowej GE.
26.10.2023

PGE oddało do użytku niskoemisyjną elektrociepłownię gazową w Zgierzu

PGE Energia Ciepła oddała do eksploatacji nową, zasilaną gazem jednostkę wytwórczą w Zgierzu. To trzecia niskoemisyjna inwestycja ciepłownicza zakończona w tym roku w Grupie PGE - podało w środę biuro prasowe koncernu.
25.10.2023

Rusza trzecia edycja konkursu „PGE Turniej Maszyn Wodnych"

W poniedziałek, 6 listopada br., rozpoczynają się eliminacje regionalne do konkursu „PGE Turniej Maszyn Wodnych 2023" organizowanego przez Piaseczyńską Fundację Ekologiczną i Fundację PGE. To już trzecia edycja konkursu, w której uczniowie szkół podstawowych i średnich wykażą się umiejętnością budowy modelu turbiny przetwarzającej energię potencjalną wody na energię mechaniczną.
19.10.2023

Dzień Dostawców PGE i Ørsted – platforma współpracy branży offshore

Kilkaset osób, dziesiątki minut rozmów i wymienionych wizytówek, nowo nawiązane kontakty biznesowe – taki był Dzień Dostawców zorganizowany przez PGE i Ørsted dla projektu Baltica 2.
17.10.2023

Niemal 400 tysięcy złotych dofinansowania na zagospodarowanie historycznych obiektów elektrociepłowni w Siechnicach

Na liście beneficjentów drugiej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków znalazła się Gmina Siechnice, która złożyła wniosek o dofinansowanie prac przygotowujących do zagospodarowania historycznego obiektu siechnickiej elektrociepłowni.
13.10.2023

PGE i NFOŚiGW podpisały umowę inwestycyjną na finansowanie budowy magazynu zielonej energii Młoty

PGE Polska Grupa Energetyczna i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisały umowę inwestycyjną na finansowanie budowy elektrowni szczytowo-pompowej w Młotach o planowanej mocy ok. 1050 MW. W ramach umowy NFOŚiGW obejmie 49 proc. udziałów w spółce celowej PGE Inwest 12, odpowiedzialnej za budowę ESP Młoty. PGE zachowa większościowy pakiet udziałów - 51 proc. Zawarcie umowy ma na celu zapewnienie finansowania budowy elektrowni szczytowo-pompowej w Młotach.
10.10.2023

PGE zakończyła budowę I etapu jednej z największych farm fotowoltaicznych w Polsce

PGE zakończyła na Podkarpaciu budowę I etapu jednej z największych w Polsce farm fotowoltaicznych – PV Jeziórko. Na działkach o powierzchni około 50 ha powstała instalacja o mocy ponad 50 MW. Na koniec pierwszego kwartału 2024 roku farma osiągnie moc 100 MW, a docelowo zostanie rozbudowana do ok. 220 MW.
07.10.2023

Nowa inwestycja dla offshoru w Świnoujściu

Euro Terminal jak wiele polskich spółek przygotowuje się do udziału w rozwoju polskiego rynku offshore. Ukończenie najnowszej inwestycji – rampy RO-RO to kolejny krok do rozwoju firmy i współpracy z kluczowymi graczami na rynku turbin wiatrowych. Razem z firmami tj. Vestas czy Orlen tworzą silny hub w zachodniopomorskim dla morskich farm wiatrowych.
06.10.2023

Grupa PGE umacnia się na pozycji lidera Gospodarki Obiegu Zamkniętego w energetyce

W ramach rozwoju segmentu biznesowego dedykowanego Gospodarce Obiegu Zamkniętego, PGE Ekoserwis i jej spółka zależna Epore połączyły swoje zasoby i od teraz będą funkcjonować pod wspólną nazwą – PGE Ekoserwis S.A., tworząc jednocześnie unikatowe kompetencje w branżach energetycznej i budowlanej. Integracja umocniła pozycję Grupy PGE jako krajowego lidera GOZ w energetyce.
03.10.2023

Nowe koncesje na offshore tylko dla PGE i Orlenu, kolejne porty zaangażowane w energetykę

Nowe koncesje na morskie farmy wiatrowe tylko dla PGE i Orlenu. Ustka ma mieć port instalacyjno-serwisowy, a terminal kontenerowy Baltic Hub w Porcie Gdańsk jest w rozmowach o offshore z PGE.
02.10.2023

Potrzeba więcej działań firm na rzecz ochrony przyrody w miastach. Liderem w realizacji takich projektów jest Grupa PGE

Paradoksalnie miasta – choć kojarzą się dziś raczej z wszechobecną betonozą i zabudową zieleni – są dziś jednym z liderów ochrony ekosystemów i odbudowy przyrody. Pomimo wielu działań podejmowanych ostatnimi laty w tym kierunku polskie samorządy wciąż jednak potrzebują wsparcia w ochronie środowiska w aglomeracjach miejskich.
02.10.2023

PGE i Liga Ochrony Przyrody podejmują temat ochrony przyrody w miastach

„Ochrona przyrody w miastach” to tytuł konferencji, której organizatorem była Liga Ochrony Przyrody, a partnerem strategicznym była Polska Grupa Energetyczna. Patronat merytoryczny nad wydarzeniem, które odbyło się 27 września 2023 roku w Warszawie, objęło Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Podczas konferencji poruszano aspekty związane z ochroną środowiska w miastach, zwłaszcza obszarów dotyczących energetyki, edukacji ekologicznej, adaptacji miast do zmian klimatu czy nowego unijnego wsparcia dla miast.
29.09.2023

Sasin: Inwestycje dot. budowy elektrowni jądrowej z partnerami z USA i Korei uzupełniają się

Inwestycje dotyczące budowy w Polsce elektrowni jądrowej z Amerykanami i elektrowni z partnerami koreańskimi uzupełniają się - mówił w czwartek w Polsat News szef MAP Jacek Sasin. Zwrócił uwagę, że każda z tych elektrowni zapewni kilkanaście procent zapotrzebowania energii w kraju.
28.09.2023

Kampania informacyjna „Energia naprawdę” edukuje w zakresie energetyki i walczy z dezinformacją

Co drugi Polak spotkał się w internecie z treściami dotyczącymi energetyki. Aż pół miliona przebadanych przez ekspertów informacji zawierało fałszywe informacje lub były po prostu fakenewsami. Aby konsumenci energii mogli zweryfikować swoją wiedzę i dać odpór fałszywym informacjom rusza kampania informacyjna „Energia naprawdę”.
27.09.2023

Gaz-System oddaje do użytku gazociąg przyłączeniowy Przywodzie – Dolna Odra

Uroczyste przekazanie do eksploatacji gazociągu przyłączeniowego Przywodzie – Dolna Odra odbyło się 26 września 2023 r. na terenie węzła przyłączeniowego do elektrowni PGE Gryfino 2050. Dzięki inwestycji Gaz-System dwa bloki gazowo-parowe będą zasilane gazem ziemnym, zapewniając niskoemisyjną produkcję energii elektrycznej mieszkańcom województwa zachodniopomorskiego.
26.09.2023

Polska nawiązała współpracę z Koreą Płd. w sprawie energetyki jądrowej

Szefowie dozorów jądrowych z Polski i Korei Południowej podpisali porozumienie o współpracy i wymianie doświadczeń w zakresie bezpieczeństwa jądrowego - poinformowała we wtorek Państwowa Agencja Atomistyki.
26.09.2023

PGE otworzyła nowe farmy fotowoltaiczne na Podlasiu

PGE Energia Odnawialna z Grupy PGE zakończyła prace budowlane na dwóch farmach PV, Gutki i Gutki 2, o łącznej mocy 12 MW. Nowe instalacje słoneczne powstały na terenie powiatu grajewskiego w województwie podlaskim. Wytworzona przez nie energia elektryczna zasili blisko 7 tys. gospodarstw domowych.
25.09.2023

Donald Tusk wypowiedział się na temat planów związanych z elektryką jądrową

Będziemy stawiali na energetykę jądrową. Energia nie jest i nie powinno być partyjna. Wszystko, co służy ludziom może być spokojnie kontynuowane - zapewnił w piątek w Koninie (woj. wielkopolskie) lider KO Donald Tusk.
22.09.2023

Westinghouse planuje odwołanie się od decyzji sądu o odrzuceniu pozwu przeciwko KHNP

Westinghouse odwoła się od decyzji amerykańskiego sądu, który odrzucił pozew firmy przeciwko koreańskiemu KHNP w sprawie transferu technologii jądrowych poza Koreę Południową - poinformował PAP wiceprezes koncernu Westinghouse David Durham.
20.09.2023

PKP Intercity podpisuje list intencyjny z PGE Energetyka Kolejowa

Przedstawiciele PKP Intercity podpisali we wtorek w Gdańsku list intencyjny z PGE Energetyka Kolejowa. Zakłada on współpracę spółek nad rozwijaniem innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które będą służyć efektywnemu korzystaniu z energii i wspierać ochronę klimatu.
19.09.2023

Krynica Forum: do transformacji energetycznej niezbędne są kompetentne kadry

Odpowiednio wykształceni w zakresie ochrony środowiska ludzie są niezbędni do przeprowadzenia udanej transformacji energetycznej - ocenili eksperci podczas Krynica Forum. Wskazali, że transformacja energetyczna, której celem jest zerowa emisja w 2050 r., to szansa dla naszego sektora edukacyjnego i całej polskiej gospodarki.
15.09.2023

PGE: energetyka jądrowa na Forum Koreańsko-Polskim podczas Kongresu Krynica 2023

Podczas Krynica Forum 2023 odbyło się Forum Koreańsko-Polskie. Wydarzenie otworzył Andrzej Duda, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, oraz Han Duck-soo, premier Republiki Korei. W wydarzeniu wzięli również udział Jacek Sasin, minister aktywów państwowych, oraz Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
15.09.2023

Gdynia: Międzynarodowa Konferencja Offshore Wind Logistics & Supplies już 20-21 września

Już w przyszłym tygodniu po raz dwunasty Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej (PTMEW) zgromadzi przedstawicieli przemysłu offshore wind z całej Europy w Gdyni – sercu bałtyckiej gospodarki morskiej. Konferencja Offshore Wind – Logistics & Supplies stała się nieodłącznym punktem w kalendarzu wydarzeń związanych z rozwojem sektora MEW w naszym regionie.
12.09.2023

12 edycja Międzynarodowej Konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies

Po raz dwunasty Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej organizuje w Gdyni – jednym z centrów bałtyckiej gospodarki morskiej, wielkie spotkanie przemysłu offshore wind z całej Europy.
08.09.2023

Sasin: podpisaliśmy umowę społeczną do 2049 r.; nie ma mowy, aby wcześniej odejść od węgla

Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego jest niezwykle ważna, bo pomoże nam przetrwać do 2049 r., do czego zobowiązaliśmy się umową społeczną. Nie ma mowy, aby wcześniej odejść od węgla – powiedział we wtorek w TVP Info minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
06.09.2023

Moskwa: PGE musi się dostosować do polityki energetycznej państwa i umowy społecznej

Dokument, który został ogłoszony, nie jest zgodny z polityką energetyczną państwa i umową społeczną; spółka musi się do nich dostosować - powiedziała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w Radiu Zet, pytana o strategię grupy PGE.
05.09.2023

PGE i Ørsted zakontraktowały statki do instalacji kabli dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica

Grupa PGE i Ørsted podpisały kontrakty na ułożenie i podłączenie kabli wewnętrznych i kabli eksportowych dla Baltica 2 – jednego z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Wcześniej rozstrzygnęły przetargi na dostawę morskich kabli eksportowych, które zostaną wykorzystane do wyprowadzenia mocy z morskich elektrowni wiatrowych na ląd.
05.09.2023

Spółki energetyczne wspierają powstanie Powiatowego Centrum Promocji Energetyki w Wejherowie

W Wejherowie, gdzie znajduje się jedna z najlepszych szkół technicznych w Polsce, powstanie Powiatowe Centrum Promocji Energetyki. Będą tam organizowane wykłady i zajęcia poświęcone nowym technologiom oraz kierunkom rozwoju branży energetycznej. Centrum będzie też miejscem spotkań absolwentów szkoły z potencjalnymi pracodawcami oraz lokalnego biznesu z firmami produkującymi i dystrybuującymi energię odnawialną.
04.09.2023

Prezes PGE: na realizację zapisów decyzji środowiskowej dla Turowa wydaliśmy 42 mln zł

Na realizację zapisów decyzji środowiskowej dla Turowa PGE wydała 42 mln zł, skargi na decyzję są bezzasadne - przekazał PAP prezes PGE Wojciech Dąbrowski. WSA w Warszawie zawiesił w czwartek postępowanie ws. decyzji środowiskowej GDOŚ dot. wydobycia węgla w kopalni Turów.
31.08.2023

Minister Moskwa o decyzji WSA: funkcjonowanie kompleksu Turów nie jest zagrożone

Funkcjonowanie kompleksu Turów nie jest zagrożone, walka o Turów trwa - napisała na Twitterze minister klimatu i środowiska Anna Moskwa odnosząc się do czwartkowego postanowienia WSA w Warszawie o zawieszeniu postępowania ws. decyzji środowiskowej dla Turowa.
31.08.2023

Sąd zawiesił postępowanie ws. decyzji środowiskowej GDOŚ dot. kopalni Turów

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zawiesił w czwartek postępowanie ws. decyzji środowiskowej Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska dot. wydobycia węgla w kopalni Turów. Powodem tego jest brak prawomocnego zakończenia toczącego się równolegle postępowania przed GDOŚ z wniosku PGE GiEK o zmianę zaskarżonej decyzji środowiskowej.
31.08.2023

MAP: polityka energetyczna rządu ma być realizowana przez wszystkie spółki energetyczne Skarbu Państwa

Ministerstwo Aktywów Państwowych oczekuje, że polityka energetyczna rządu będzie realizowane przez wszystkie spółki energetyczne Skarbu Państwa. Nie zakłada ona szybszego odejścia od węgla - wskazał resort odnosząc się do publikacji dotyczących zaktualizowanej strategii grupy PGE.
30.08.2023

VII Charytatywny Cross PGE Energia Odnawialna - padł rekrod

Padł rekord podczas VII Charytatywnego Crossu PGE Energia Odnawialna. Dzięki biegaczom ponad 38 tysięcy złotych trafi do dwóch chorych braci z Jedlicza.
30.08.2023

W. Dąbrowski: PGE w tym roku zapłaci 26 mld zł za uprawnienia do emisji CO2

PGE w tym roku zapłaci 26 mld zł za uprawnienia do emisji CO2 - poinformował w środę Wojciech Dąbrowski prezes PGE. Dlatego musimy przyśpieszyć, dlatego musimy budować coraz więcej i szybciej odnawialnych źródeł energii - dodał. Koszty zakupu uprawnień do emisji będą rosły - wskazał.
30.08.2023

Zielone ciepło dla Gdańska

Do końca 2028 roku w Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Gdańsku zakończy się kolejny etap jej modernizacji w kierunku zeroemisyjnego wytwarzania ciepła dla gdańskiego systemu ciepłowniczego. Już wkrótce elektrociepłownia wzbogaci się o akumulator ciepła i cztery największe w Polsce wielkoskalowe pompy ciepła o łącznej mocy 80 MW.
29.08.2023

PGE przyspiesza transformację polskiej energetyki – zeroemisyjność już w 2040 r.

- Polska gospodarka, aby pozostać konkurencyjną potrzebuje czystej, bezpiecznej, zielonej i taniej energii. Zaktualizowana strategia PGE to przemyślana, racjonalna i odpowiedzialna ścieżka rozwoju polskiej energetyki w oparciu o nowoczesne rozwiązania - powiedział prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski.
29.08.2023

Wiceprezes PGE Energia Ciepła: gdańszczanie będą oddychali czystszym powietrzem

W gdańskiej elektrociepłowni zostaną zainstalowane akumulator ciepła i cztery największe w Polsce wielkoskalowe pompy ciepła o łącznej mocy 80 MW. Dzięki inwestycji gdańszczanie będą oddychali czystszym powietrzem - zapewnił w poniedziałek wiceprezes spółki PGE Energia Ciepła Mariusz Michałek.
28.08.2023

Obiekty starej elektrociepłowni w Siechnicach zostaną zrewitalizowane

Dobiega końca budowa nowej elektrociepłowni Czechnica-2 w Siechnicach, realizowana przez Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja, należący do PGE Energia Ciepła. Obiekty starej ciepłowni mają zostać zrewitalizowane na potrzeby mieszkańców.
26.08.2023

PGE: Limity zużycia energii, objęte mrożeniem cen wzrosną nawet do 4000 kWh

Rząd zdecydował o zwiększeniu limitów zużycia energii o 1000 kWh po zamrożonych cenach z 2022 roku. Po zmianach limit zużycia dla wszystkich gospodarstw domowych wyniesie 3000 kWh (było 2000 kWh), a dla rolników i rodzin z Kartą Dużej Rodziny 4000 kWh (było 3000 kWh).
24.08.2023

Polska energetyka – od geopolitycznych napięć do zielonej rewolucji

Polski sektor energetyczny przechodzi strategiczne zmiany. Mimo że wciąż większość energii pochodzi z węgla kamiennego i brunatnego, w miksie energetycznym z roku na rok zwiększa się udział OZE. Polską energetykę przeanalizowali i podsumowali w raporcie „Poland Electric Power Sector 2023/2024” eksperci EMIS.
23.08.2023

Budimex Mobility uruchomił 31 nowych stacji ładownia aut elektrycznych

Rzeszów, Nowy Sącz, Zakopane, Siedlce i Lublin to tylko wybrane lokalizacje, w których można już korzystać z oddanych właśnie przez Budimex Mobility stacji ładownia pojazdów elektrycznych. Znaczna część z 31 nowych punktów powstała z myślą o podróżowaniu – znajdują się bowiem w popularnych turystycznie miejscowościach, takich jak: Zakopane, Lądek-Zdrój, Jarosław, Krynica, czy Polanica-Zdrój.
21.08.2023

Wiceszef MAP: trzecia lokalizacja elektrowni atomowej jest ustalana

Trzecia lokalizacja elektrowni atomowej jest ustalana - poinformował w czwartek wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda. Dodał, że wydaje się naturalne, iż będzie to lokalizacja związana z miejscem, gdzie dzisiaj jest produkowana energia.
17.08.2023

PGE i Ørsted otrzymały nowy obszar do budowy morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku

Decyzją Ministerstwa Infrastruktury Grupa PGE i Ørsted będą mogły zbudować na akwenie 45.E.1. do 210 MW mocy wytwórczych. Pozwolenie na budowę sztucznych wysp (PSzW) zostało wydane na wniosek złożony wspólnie przez obie firmy. Dotyczy obszaru sąsiadującego z realizowanym przez obie firmy projektem Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica.
17.08.2023

Badanie opinii: Polska i UE powinny więcej inwestować w transformację energetyczną

Zdaniem 44% ankietowanych transformacja energetyczna jest istotna dla cen energii i stabilności jej dostaw w przyszłości - wynika z badania agencji Yotta przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.
17.08.2023

Akcja „Bezpieczne wakacje z PGE Energia Odnawialna” zgromadziła blisko tysiąc uczestników

Blisko tysiąc osób wzięło udział w tegorocznej akcji „Bezpieczne wakacje z PGE Energia Odnawialna” w Polańczyku. Od początku lipca, w specjalnej strefie nad Jeziorem Solińskim, instruktorzy z Bieszczadzkiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego prowadzili szkolenia dla dzieci i młodzieży z zasad bezpiecznego zachowania się nad wodą. Celem projektu było zwiększenie świadomości w zakresie bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku nad wodą.
16.08.2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.