Co IKEA ma wspólnego z morzem? Dowiecie się na Gdynia Design Days!

zk

05.07.2022 08:40 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Klimat, Edukacja Co IKEA ma wspólnego z morzem? Dowiecie się na Gdynia Design Days!

Partnerzy portalu

Co IKEA ma wspólnego z morzem? Dowiecie się na Gdynia Design Days! - ZielonaGospodarka.pl
Fot. inf. prasowa

IKEA zaprasza do Gdyni wszystkich, którym bliskie jest morze, design i wspólne dobro planety. Tegoroczna edycja Gdynia Design Days skupiać się będzie na Bałtyku, jego cennych zasobach i możliwościach, z których można korzystać. Promowane będą tam też dobre praktyki oraz innowacje projektowe w duchu zrównoważonego rozwoju. Festiwal potrwa do 10 lipca.

Festiwal od lat gości wystawców i prekursorów współczesnego designu, podejmując wyzwania, jakie stawia przed nimi współczesny, szybko zmieniający się świat. Projektowanie w kontekście zmian społecznych, klimatycznych i wielu innych, jakie nas czekają, od zawsze było tematem przewodnim GDD. Tegoroczne hasło – Współmorze – nawiązuje do współdzielenia, ponieważ bez względu na to, gdzie żyjemy, korzystamy z tych samych zasobów planety, które się kurczą. Tak jak zasoby naszego morza – Bałtyku.

Za siedmioma morzami…

IKEA zaprasza do wzięcia udziału w Gdynia Design Days, by podzielić się swoją wiedzą, doświadczeniem i pasją do urządzania domów. Obserwowanie tego, jak mieszkają ludzie w różnych zakątkach świata, jest według IKEA jednym z kluczowych elementów projektowania artykułów wyposażenia domu. To między innymi w ten sposób można czerpać inspirację do stworzenia swojego własnego miejsca – dopasowanego do zmieniających się potrzeb. Ludzie z całego świata często spotykają się z podobnymi problemami, np. z ograniczoną powierzchnią i koniecznością bezkonfliktowego współdzielenia przestrzeni domowej oraz zmianami. Dzielenie się spostrzeżeniami na temat możliwych rozwiązań, może pomóc w stawianiu im czoła.

"Mówi się o morskich granicach, ale przecież morze bardziej łączy, niż dzieli. Bałtyk to nie zamknięty szlaban, ale droga, którą możemy razem podążać" – tak o morzu piszą organizatorzy Gdynia Design Day1.

Nieważne jak daleko od siebie mieszkamy, planeta to nasz wspólny dom, o który uczymy się dbać. Tegoroczne Gdynia Design Days to dobra okazja, aby przyjrzeć się staraniom marek oraz projektom, wykorzystującym bogactwo wód i oceanów w duchu gospodarki cyrkularnej. IKEA korzysta z tych zasobów w odpowiedzialny sposób, inspirując klientów do  bardziej świadomej konsumpcji oraz przyjaznych środowisku nawyków. W roku finansowym 2021, 73% materiałów wykorzystywanych w produktach IKEA były materiałami odnawialnymi lub pochodzącymi z recyklingu. W tegorocznych wiosennych nowościach pojawił się, np. haczyk na ubrania KNOPARE w kształcie statku – w 90% wykonany ze zużytych sieci rybackich i lin, czyli odpadów wyławianych z mórz przez rybaków.

"Już czas, żeby społeczeństwo zredefiniowało znaczenie słowa „odpad”, ponieważ to, co dotychczas nam się nim wydawało, okazuje się być pełnowartościowym surowcem. W IKEA dobrze o tym wiemy i kładziemy na to nacisk w naszych kolekcjach. Cieszymy się, że możemy być partnerem wydarzenia, które rozumie i promuje wizję przyszłości designu użytkowego. Czas nie tylko zmniejszyć ilość nowych śmieci, ale też oczyścić morza z już istniejących" – mówi Katarzyna Jaros-Puzio, Projektantka oraz Krajowa Liderka ds. Architektury Wnętrz w IKEA Polska, która pojawi się na specjalnym panelu podczas Gdynia Design Day.

Kolekcje, które kochają morze

Nie trzeba być surferem, żeby przyjemnie spędzać czas nad morzem. Polacy kochają Bałtyk i często obierają go za kierunek podczas letniego wypoczynku. Leżąc w tym roku na plaży, należy zadbać o to, by nie zostawiać po sobie śmieci. W kwietniu tego roku marka postanowiła pomóc w tym zadaniu i skupiła się na ochronie oceanów. Tak powstała KÅSEBERGA stworzona we współpracy z World Surf League. Produkty z serii to przedmioty, które zostały stworzone z myślą o tym, aby jak najlepiej zachować ocean i plaże dla przyszłych pokoleń i tych, którym są bliskie. Przykładowo, ideą która przyświecała włączeniu do kolekcji torby z serii, było jej przeznaczenie także do zbierania drobnych odpadów na plaży i w wodzie, by w ten sposób dbać o czystość środowiska.

Celem IKEA jest podnoszenie świadomości ludzi na temat ilości plastikowych odpadów w oceanach i morzach oraz stanie się aktywną częścią rozwiązania tego problemu. Dlatego w 2019 roku szwedzka marka wypuściła kolekcję MUSSELBLOMMA wspólnie z SEAQUAL i grupą rybaków. Seria pełna była ekologicznych tekstyliów wykonanych z plastiku zebranego na hiszpańskim wybrzeżu Morza Śródziemnego.

Zmiana na lepsze

We współczesnym, szybko rozwijającym się świecie, słowem kluczowym jest zmiana. Podczas dwóch minionych lat pandemii odkrywaliśmy swoje domy na nowo, doceniliśmy proste rzeczy jak ogródki i balkony czy obecność kwiatów we wnętrzach. Staraliśmy się jak najlepiej dopasować nasze mieszkania do realiów nauki i pracy zdalnej, a także do potrzeb spędzania wolnego czasu np. treningów, ćwiczeń i innych aktywności, które dotychczas wykonywaliśmy poza miejscem zamieszkania. Odkryliśmy wiele ograniczeń, ale też możliwości naszej przestrzeni. W myśl hasła „Dom przyjazny dla planety” IKEA oferuje produkty, które pomagają wprowadzać małe zmiany w obrębie mieszkania i otoczenia tak, aby być bardziej neutralnym dla środowiska.

Więcej informacji na temat zrównoważonych działań IKEA dla planety można znaleźć na stronie IKEA.pl, natomiast o Festiwalu na Gdynia Design Days.
gdyniadesigndays.euPartnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.