Destylarnia Glenfiddich przekształca odpady z whisky w paliwo o bardzo niskiej emisji dwutlenku węgla

zk

05.08.2021 10:01 Źródło: Własne
Strona główna Transport, Elektromobilność Destylarnia Glenfiddich przekształca odpady z whisky w paliwo o bardzo niskiej emisji dwutlenku węgla

Partnerzy portalu

Destylarnia Glenfiddich przekształca odpady z whisky w paliwo o bardzo niskiej emisji dwutlenku węgla - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Glenfiddich/William Grant & Sons.

Glenfiddich, najczęściej nagradzana na świecie szkocka whisky typu single malt, uruchomiła pionierską inicjatywę zrównoważonego transportu "zamkniętej pętli", która uczyni ją pierwszą globalną marką spirytusową zasilającą swoją flotę dostawczą ekologicznym biogazem wytworzonym z pozostałości własnego procesu destylacji.

Wykorzystując unikalną technologię opracowaną przez firmę macierzystą William Grant & Sons, gorzelnia Glenfiddich w Dufftown w północno-wschodniej Szkocji przetwarza odpady i pozostałości produkcyjne na paliwo ULCF (Ultra-Low Carbon Fuel), które wytwarza minimalną ilość dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji podczas spalania.

W gorzelni zainstalowano stacje paliw. Biogaz zasila teraz specjalnie przerobione ciężarówki, które transportują produkty Glenfiddich na wszystkich etapach, w destylarni Dufftown, aż po butelkowanie i pakowanie. Ta podróż obejmuje cztery zakłady William Grant & Sons w środkowej i zachodniej Szkocji. Lokalni użytkownicy dróg wkrótce przyzwyczają się do widoku ciężarówek z dumnym napisem: "Fuelled by Glenfiddich - zamieniając odpady whisky w paliwo o ultra niskiej zawartości węgla".

– Glenfiddich jest doceniany na całym świecie jako wyjątkowa whisky single malt, która jest wynikiem pionierskiego rzemiosł – powiedział Stuart Watts, dyrektor destylarni William Grant & Sons. 

Wyjątkowo zielona destylarnia

– Glenfiddich potrzebował ponad dekady, aby stać się pierwszą destylarnią, która przetwarza w 100 proc. swoje odpady na miejscu, następnie pierwszą, która przetwarza te odpady na biogaz do zasilania swoich ciężarówek, a w końcu pierwszą, która instaluje stację paliw biogazowych dla ciężarówek zasilaną z naszego zakładu energii odnawialnej – dodał.

–  W całym cyklu produkcyjnym biogaz redukuje emisję dwutlenku węgla (CO2) o ponad 95 proc., a innych szkodliwych cząstek stałych i gazów cieplarnianych nawet o 99 proc. w porównaniu z olejem napędowym i innymi paliwami kopalnymi. Każda ciężarówka będzie w stanie zredukować do 250 ton CO2 rocznie, co daje taką samą korzyść dla środowiska jak zasadzenie do 4000 drzew każdego roku – czyli równowartość zastąpienia gazu ziemnego, paliwa kopalnego, w 112 gospodarstwach domowych. William Grant & Sons jest pionierską destylarnią od ponad 130 lat, stale badając nowe procesy i techniki, aby stworzyć zrównoważone korzyści dla naszej firmy i społeczności. Jesteśmy dumni z tych przełomów w dziedzinie energii odnawialnej w naszej branży, ponieważ zwiększamy korzyści płynące z dekarbonizacji tego procesu o obiegu zamkniętym w całej naszej flocie transportowej – podsumował. 

Przesuwanie granic

– Nasi konsumenci mają mentalność awanturnika, która zachęca nas do przesuwania granic. Jako firma rodzinna myślimy długofalowo, niezależnie od tego, czy skupiamy się na zrównoważonych działaniach, które stosujemy w destylarni, czy na produkcji najczęściej nagradzanego na świecie single malt. Nasza ekologiczna flota transportowa napędzana biogazem jest absolutnie zgodna z etosem naszej marki "Where Next" –  zawsze stawiamy sobie wyzwanie, aby nie spoczywać na naszych przeszłych osiągnięciach – dodała Claudia Falcone, globalny dyrektor Glenfiddich. 

Przełomowe działania przełomowej marki

Przełom 'Fuelled by Glenfiddich' jest przykładem działań marki mających na celu zmniejszenie wpływu procesu produkcyjnego na środowisko. Jest to jedno z szeregu działań na rzecz zrównoważonego rozwoju, które mają miejsce w szerszej działalności William Grant & Sons, zgodnie z mapą drogową Scotch Whisky Association (SWA), mającą na celu osiągnięcie celów określonych w ramach Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ, które będą głównym tematem konferencji ONZ COP26 w sprawie zmian klimatu w Glasgow w listopadzie tego roku.

Cztery główne obszary akcji przemysłowej SWA to:

  • Przeciwdziałanie zmianom klimatycznym poprzez osiągnięcie zerowej emisji gazów cieplarnianych do 2040 roku.
  • Przejście na gospodarkę obiegową poprzez uczynienie wszystkich opakowań wielokrotnego użytku, nadających się do recyklingu lub kompostowania do 2025 roku.
  • Osiągnięcie celów dotyczących odpowiedzialnego zużycia wody do 2025 roku.
  • Dbałość o ziemię poprzez aktywną ochronę i odbudowę torfowisk w Szkocji do 2035 roku.

Po wprowadzeniu na rynek ekologicznych pojazdów napędzanych biogazem Glenfiddich, firma William Grant & Sons zwiększy korzyści płynące z obniżenia emisyjności procesu zamkniętego obiegu paliwa Ultra-Low Carbon Fuel w całej swojej flocie transportowej i w łańcuchu dostaw przemysłu, a także planuje udostępnić tę technologię w całym przemyśle szkockiej whisky, aby wesprzeć obniżenie emisyjności transportu zgodnie z celami zerowej emisji netto wyznaczonymi przez rządy Wielkiej Brytanii i Szkocji.



Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.