Porty w Halifaxie i Hamburgu wyprzedzają bieg wydarzeń i nawiązują współpracę w zakresie korytarza wodorowego i zielonej energii

zk

30.09.2022 18:13
Strona główna Energetyka, OZE Porty w Halifaxie i Hamburgu wyprzedzają bieg wydarzeń i nawiązują współpracę w zakresie korytarza wodorowego i zielonej energii

Partnerzy portalu

Porty w Halifaxie i Hamburgu wyprzedzają bieg wydarzeń i nawiązują współpracę w zakresie korytarza wodorowego i zielonej energii - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Port of Halifax

Zarząd Portu Halifax i Zarząd Portu Hamburg połączyły siły w sprawie dekarbonizacji korytarza żeglugowego między Halifax, na wschodnim wybrzeżu Kanady, a Hamburgiem, wzdłuż północno-zachodniego wybrzeża Niemiec.

Władze portowe podpisały Memorandum of Understanding w Hamburgu 29 września 2022 roku. MoU został podpisany przez Jensa Meiera, dyrektora generalnego Hamburg Port Authority, oraz kapitana Allana Graya, prezesa i dyrektora generalnego Halifax Port Authority.

Oba porty planują skupić swoją współpracę na rozwoju infrastruktury portowej do bunkrowania i eksportu zielonego wodoru i pochodnych w porcie Halifax oraz powiązanej infrastruktury do bunkrowania i importu zielonego wodoru i pochodnych w porcie Hamburg.

Ustalenia przewidują również wspieranie współpracy między partnerami z łańcucha wartości, liniami żeglugowymi i innymi podmiotami w celu zwiększenia wykorzystania zielonej energii w korytarzu, a także lobbowanie na rzecz dostosowania środków regulacyjnych, zachęt finansowych i przepisów bezpieczeństwa, jak również współpracę ze społecznościami lokalnymi w celu stworzenia korzystnych warunków dla dekarbonizacji.

Porty zobowiązały się również do dzielenia się wiedzą i technologią oraz nawiązywania kontaktów branżowych w celu umożliwienia przyspieszenia dekarbonizacji w ramach tego szlaku.

Porty podały, że celem tej współpracy jest:
– Zaawansowane odnawialne technologie wodorowe;
– Przyspieszenie globalnej transformacji energetycznej;
– Wspieranie współpracy między dwoma krajami w rozszerzaniu globalnej gospodarki wodorowej;
– Umożliwienie kanadyjskim firmom prostszego wdrażania swoich technologii na rynku niemieckim;
– Zapewnienie niemieckim firmom możliwości inwestowania w rosnące zdolności produkcyjne w Kanadzie.

– Mamy za sobą długie lata współpracy i dzielimy wzajemne dążenie i zaangażowanie w kierunku zrównoważonego rozwoju i cyfryzacji. Wydaje się naturalne, że kontynuujemy współpracę w celu dekarbonizacji tego znaczącego szlaku handlowego między naszymi dwoma portami –  powiedział kapitan Gray.

– Zarząd Portu Halifax i Zarząd Portu Hamburg demonstrują przywództwo w tym sektorze. Nie czekają na nadejście wodoru, aby rozpocząć swoje zmiany operacyjne. Wykonują pracę już dziś – powiedział Tim Houston, premier Nowej Szkocji.

Niemcy inwestują usilne starania w dywersyfikację swoich powiązań energetycznych na całym świecie, ponieważ pracują nad odejściem od dużej zależności od importu rosyjskiego gazu.

W tym kontekście kanclerz Niemiec Olaf Scholz odbył podróż po Afryce i Bliskim Wschodzie w celu nawiązania nowych partnerstw energetycznych, między innymi z Katarem i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.

Jak podała wcześniej w tym tygodniu Offshore Energy, Niemcy i Zjednoczone Emiraty Arabskie zawarły nowe porozumienie w sprawie akceleratora bezpieczeństwa energetycznego i przemysłu (ESIA), które przyspieszy realizację projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania obu krajów w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, dekarbonizacji i działań klimatycznych.


Źródło: Port of Halifax

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 22445,00 $ tona 0,20% 28 lis
 Cynk 2911,00 $ tona -0,44% 28 lis
 Aluminium 2315,00 $ tona -1,28% 28 lis
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.