Equinor i SSE planują produkcję ekologicznego wodoru dla morskiej farmy wiatrowej

rk

11.02.2023 21:47 Źródło: SSE Renewables
Strona główna Energetyka, OZE Equinor i SSE planują produkcję ekologicznego wodoru dla morskiej farmy wiatrowej

Partnerzy portalu

Equinor i SSE planują produkcję ekologicznego wodoru dla morskiej farmy wiatrowej - ZielonaGospodarka.pl
SSE Renewables

SSE Renewables i Equinor, deweloperzy farmy wiatrowej Dogger Bank w Wielkiej Brytanii, badają dwie opcje dla czwartej farmy wiatrowej, którą partnerzy chcą zbudować w ramach projektu. Obejmują one wykorzystanie jej do produkcji energii elektrycznej, która zasilałaby brytyjską sieć, z ewentualną opcją wykorzystania do produkcji zielonego wodoru.

Morska farma wiatrowa Dogger Bank D jest planowana we wschodniej strefie obszaru dzierżawy Dogger Bank C. Zdaniem obu spółek, wybudowanie tam projektu o mocy 1,32 GW pozwoliłoby na ponad dwukrotne wykorzystanie istniejącego areału.

- Zarówno opcje odbioru energii z sieci, jak i produkcji zielonego wodoru z Dogger Bank D przyczyniłyby się do realizacji brytyjskich ambicji o zeroemisyjności i podkreślenia zdolności Equinor do dostarczania szerokiej oferty energetycznej dla Wielkiej Brytanii. Optymalizacja obszaru dzierżawy Dogger Bank C za pomocą dodatkowej fazy, Dogger Bank D, jest zgodna ze strategią Equinor, która zakłada dalszy rozwój projektów morskich elektrowni wiatrowych w takich klastrach jak Morze Północne - powiedział wiceprezes ds. Dogger Bank w Equinor Halfdan Brustad.

Jeśli czwarta część zostanie zrealizowana, farma wiatrowa Dogger Bank, która już teraz jest największa na świecie z 3,6 GW w fazie budowy w trzech lokalizacjach o mocy 1,2 GW, osiągnie prawie 5 GW. Jeszcze w ubiegłym roku SSE i Equinor rozpoczęły prace badawcze nad czwartym projektem Dogger Bank, w tym badania geofizyczne na obszarze macierzy morskiej farmy wiatrowej. Deweloperzy poinformowali, że pod koniec marca opublikują wstępny raport z badań. Według partnerów farmy wiatrowej Dogger Bank, raport ten będzie zawierał opis bieżących prac mających na celu zbadanie technicznej wykonalności zastosowania najnowszej dostępnej technologii w celu zwiększenia mocy energii odnawialnej w Wielkiej Brytanii. Opcja przyłączenia do sieci, którą rozważają obie firmy, zakłada, że Dogger Bank D będzie dostarczać energię elektryczną do sieci poprzez punkt przyłączeniowy w Lincolnshire, gdzie brytyjska spółka National Grid instaluje nową infrastrukturę sieciową w odpowiedzi na ambicje rządu brytyjskiego dotyczące wygenerowania 50 GW z morskiej energii wiatrowej do 2030 roku.

Drugą rozważaną przez Equinor i SSE opcją jest wykorzystanie energii elektrycznej wytwarzanej przez Dogger Bank D do produkcji ekologicznego wodoru w specjalnym zakładzie elektrolizy w regionie Humber. Obiekt ten, jeśli zostanie rozwinięty, mógłby stać się największym w Wielkiej Brytanii producentem zielonego wodoru.

- Jesteśmy na wczesnym etapie analizowania technicznej wykonalności sieci, a także opcji wodorowych dla potencjalnej czwartej fazy farmy wiatrowej Dogger Bank i z niecierpliwością czekamy na współpracę z lokalnymi, krajowymi i regionalnymi interesariuszami w ciągu najbliższych miesięcy w miarę postępu projektu - powiedział dyrektor projektu farmy wiatrowej Dogger Bank, Oliver Cass.

Zarówno Equinor, jak i SSE Thermal są członkami inicjatywy Zero Carbon Humber, która planuje budowę infrastruktury do przesyłu i przechowywania wodoru w zakładzie elektrolizy i połączenie jej z systemem przesyłu i przechowywania CO2. Według obu partnerów opcja zielonego wodoru na Dogger Bank D mogłaby skorzystać z infrastruktury rurociągów wodorowych i sieci potencjalnych klientów.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.