Equinor liderem zielonej energii

kw

28.09.2023 09:28 Źródło: Equinor
Strona główna Energetyka, OZE Equinor liderem zielonej energii

Partnerzy portalu

Equinor liderem zielonej energii - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Equinor

Equinor aktywnie bierze udział w transformacji energetycznej Polski rozwijając morską i lądową energetykę odnawialną. Firma jest również jednym z głównych dostawców gazu ziemnego do Polski poprzez Baltic Pipe, zapewniając tym samym bezpieczeństwo energetyczne kraju. Działania firmy i jej wkład w rozwój energetyki opartej o zeroemisyjne źródła w Polsce zostały docenione przez kapitułę Konkursu organizowanego przez Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych, która uhonorowała Equinor tytułem Lidera Zielonej Energii.

Nagroda i tytuł Lidera Zielonej Energii jest przyznawana za innowacyjne rozwiązania w zakresie energetyki tym firmom, które przyczyniają się do pozycjonowania Polski w gronie państw dążących konsekwentnie do transformacji systemu elektroenergetycznego przy wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych i z poszanowaniem dla środowiska naturalnego.  

Equinor otrzymał nagrodę podczas IX Kongresu Energetycznego organizowanego przez DISE Energy, odbywającego się 27-28 września br. we Wrocławiu. Jego tematem przewodnim były sposoby na efektywną transformację energetyczną Polski.  

- Cieszymy się, że nasze zaangażowanie w działania na rzecz zeroemisyjnych rozwiązań w zakresie produkcji energii zostały dostrzeżone. Jesteśmy dumni, że możemy naszymi projektami w obszarze odnawialnych źródeł energii na morzu i lądzie brać czynny udział w transformacji energetycznej Polski z korzyścią dla odbiorców energii - mówi Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor w Polsce i dodaje. - Nagroda i przyznany tytuł Lidera Zielonej Energii zobowiązują. Jednak nie zwalniamy tempa. Wierzymy, że aby sprostać wyzwaniom transformacji energetycznej potrzebna jest szeroka współpraca. Chcemy dalej rozwija wielkoskalową energetykę wiatrową na Morzu Bałtyckim realizując kolejne projekty w Polsce, a także dzielić się naszym doświadczeniem z innych rynków w zakresie innowacyjnych technologii takich jak wychwytywanie i składowania dwutlenku węgla (CCS), pozyskiwania zielonego wodoru, a także zastosowania technologii połączenia stałoprądowego (HVDC), którą planujemy wykorzystać przy realizacji projektu Bałtyk I – najbardziej zaawansowanego projektu drugiej fazy offshore wind. Liczymy także na to, że potencjał energetyczny polskiej części Bałtyku – szacowany nawet na 30 GW – zostanie dostrzeżony. Jesteśmy także gotowi wspierać rozwój morskich farm na głębszych wodach naszego morza dzięki know-how w zakresie pływających farm wiatrowych, gdzie jesteśmy pionierem i światowym liderem.  

Equinor podpisał we wrześniu 2021 roku umowę sektorową dla morskiej energetyki wiatrowej. Firma jest także sygnatariuszem Porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej, dążąc w ten sposób do rozwoju rynku związanego z technologią, którą norweski koncern traktuje jako jedno z kluczowych narzędzi zmniejszania emisyjności trudnych do dekarbonizacji sektorów przemysłu. Mając za sobą wieloletnie międzynarodowe doświadczenie w zakresie budowy farm wiatrowych na morzu i wykorzystania potencjału energii wiatrowej, Equinor chce przyczyniać się do rozwijania innowacyjności polskiej energetyki przyszłości.  

Więcej o Equinor:


Equinor jest międzynarodową firmą energetyczną z ponad 50-letnim doświadczeniem, ukierunkowaną na rozwiązania przyjazne dla środowiska, w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. W Polsce wspólnie z Polenergią firma buduje trzy morskie farmy wiatrowe Bałtyk o łącznej mocy 3 GW. Na lądzie rozwija odnawialne źródła energii poprzez spółkę zależną Wento, w której portfelu znajdują się projekty farm słonecznych o łącznej mocy 1,6 GW. Equinor jest także kluczowym i długoterminowym eksporterem gazu naturalnego do Polski, dostarczając ok. 2,4 mld m3 rocznie błękitnego paliwa z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego za pośrednictwem Baltic Pipe. Tym samym przyczyniając się do wzmocnienia niezależności energetycznej Polski.   

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.