POWER CONNECT EXPO_2024_strona główna

European Energy przyłącza do polskiej sieci farmy wiatrowe o mocy 44,7 MW

zk

02.09.2022 13:12 Źródło: European Energy
Strona główna Energetyka, OZE European Energy przyłącza do polskiej sieci farmy wiatrowe o mocy 44,7 MW

Partnerzy portalu

European Energy przyłącza do polskiej sieci farmy wiatrowe o mocy 44,7 MW - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Peter Beukema/Unsplash

European Energy sfinalizowała budowę elektrowni wiatrowych z grupy projektów Pomerania w północno-zachodniej Polsce, która składa się z pięciu projektów wiatrowych o łącznej mocy 44,7 MW. Po przyłączeniu tej grupy projektów do sieci, firma dysponuje w Polsce całkowitą mocą wiatrową 59,7 MW. Budowa 18-turbinowej elektrowni wiatrowej rozpoczęła się w 2019 roku, gdzie całkowita wartość inwestycji wyniosła 73,15 mln euro.

– European Energy posiada ponad 500 MW własnych aktywów w zakresie energii wiatrowej i słonecznej na całym świecie. Nasze projekty w fazie rozwoju osiągnęły poziom 24 GW energii odnawialnej, a w budowie jest obecnie ponad 1,2 GW projektów w 24 krajach na 4 kontynentach. Tym doświadczeniem jesteśmy gotowi podzielić się również z innymi rynkami, przynosząc zieloną, lokalną i przystępną cenowo energię dla wszystkich – mówi Johannes Thon, szef projektów European Energy w Europie Środkowo-Wschodniej.

Zespół elektrowni wiatrowych na Pomorzu ma generować średnio około 145 GWh rocznie, dostarczając energię odnawialną do 70 tys. gospodarstw domowych w regionie, zasilając podatkami budżet państwa i budżety lokalne przez 30 lat.

– Projekty związane z energią odnawialną przyczyniają się do rozwoju gospodarczego naszego regionu, w tym do dostarczania czystej energii i zastrzyku środków z podatków do budżetów lokalnych samorządów, przyczyniając się w ten sposób do poprawy lokalnej infrastruktury (takiej jak sieci drogowe, szkoły czy tereny rekreacyjne) – mówi Pan Marek Dołkowski, Wójt Gminy Siemyśl. Wójt Gminy wyraził wdzięczność dla European Energy i władz lokalnych za wysiłki w celu ułatwienia powodzenia portfolio. Jednocześnie podkreślił konieczność ułatwienia rozwoju energetyki wiatrowej i słonecznej, aby wzmocnić lokalne społeczności i wspierać transformację systemu elektroenergetycznego, dostarczając czystą i tanią energię polskim gospodarstwom domowym.

Projekty z grupy Pomerania są wynikiem owocnej współpracy European Energy z lokalnymi społecznościami Białogardu, Drawska, Grzmiącej, Kołobrzegu i Siemyśla w województwie zachodniopomorskim, a także z rolnikami. Budowa z sukcesem została zrealizowana dzięki doskonałej współpracy z inżynierem kontraktu i projektantem z Alplan sp. z o.o. oraz generalnym wykonawcą ONDE S.A.

Finansowanie projektu zostało zapewnione przez Norddeutsche Landesbank Girozentrale i EKF, natomiast spółki BSJP Brockhuis Jurczak Prusak Sroka Nilsson Sp. k., DNV, NW Assekuranz & KPT Podatki były doradcami prowadzącymi strony przez transakcję.

European Energy dąży do nawiązania takiej samej współpracy z innymi gminami, regionami i partnerami zewnętrznymi przy innych projektach w Polsce, jaki i w innych krajach. Taka trwała synergia międzysektorowa jest niezbędna do osiągnięcia dywersyfikacji źródeł energii w Europie i zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w europejskim miksie energetycznym.

European Energy

European Energy A/S, firma zajmująca się energią odnawialną z siedzibą w Danii, od 2004 roku ma ambicję wspierania rozwoju niezależnego i ekologicznego europejskiego systemu energetycznego. European Energy zajmuje się pełnym cyklem produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł, jak rozwój, budowa, PPA, zarządzanie aktywami lądowej i morskiej energii wiatrowej, energii słonecznej i ekologicznych rozwiązań grzewczych. European Energy zajmuje również wiodącą pozycję w zakresie Power-to-X (obejmującym e-metanol, zielony wodór).

Portfel wiatrowy projektów Pomerania składa się z 5 projektów wiatrowych: Grzmiąca - 6 MW, Kołobrzeg - 19,25 MW, Białogard - 7,88 MW, Siemyśl - 6,3 MW, Drawsko II - 5,25 MW;
Zainstalowane turbiny wiatrowe zostały wyprodukowane przez Siemens Gamesa i General Electric;
Wysokość turbin wiatrowych mieści się w przedziale od 150 do 182 m;
Średnica wirnika w poszczególnych turbinach wynosi od 114 do 120 m;          
Każda z turbin wyposażona jest w odpowiednie technologie np. ząbkowane krawędzie spływu, w celu maksymalnego ograniczenia hałasu emitowanego do otoczenia.

 

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent $ baryłka  
 Cyna $ tona
 Cynk $ tona
 Aluminium $ tona
 Pallad $ uncja  
 Platyna $ uncja  
 Srebro $ uncja  
 Złoto $ uncja  

Dziękujemy za wysłane grafiki.