EUSEW: Czy Europa uniezależni się od surowców z Rosji?!

zk

29.09.2022 14:19 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE EUSEW: Czy Europa uniezależni się od surowców z Rosji?!

Partnerzy portalu

EUSEW: Czy Europa uniezależni się od surowców z Rosji?! - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

– Od lat pracujemy nad niezależnością i dywersyfikacją źródeł energii. Najistotniejszym aspektem niezależności energetycznej jest zrównoważony rozwój. Potrzebujemy więcej lokalnych OZE. Potrzebujemy większej efektywności i oszczędności energii, niższego zużycia, żeby jak najlepiej wykorzystać nasze zasoby – podkreśliła Ditte Juul Jørgensen, Dyrektor Generalna ds. Energii w Komisji Europejskiej, w rozmowie z TOGETAIR podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Energii (EUSEW), który odbywa się w Brukseli w dniach 26-30 września.

Europejski Tydzień Zrównoważonej Energii zdominowały tematy dotyczące zapewnienia niezależności energetycznej Europy, jej cyfryzacji w celu wsparcia i pobudzenia zielonej transformacji oraz potrzeb globalnej współpracy w celu podjęcia znaczących działań na rzecz klimatu.

– Mierzymy się z trójstronnym kryzysem.  Musimy zmierzyć się z kryzysem klimatycznym. Mamy wysokie koszty życia w gospodarstwach domowych oraz kryzys dostaw energii. Rozwiązaniem są OZE i efektywność energetyczna.  Obserwujemy zmienne ceny paliw kopalnych. Wzrost cen gazu i ropy pokazują jednak, że OZE to krok naprzód –  zadeklarował w rozmowie z TOGETAIR Ciaran Cuffe,  Członek Parlamentu Europejskiego Dublin –  Doświadczamy teraz wielu kryzysów. Nie tylko wojny w Ukrainie. Proste przesłanie dotyczące Europejskiego Zielonego Ładu nadal rezonuje w Brukseli. Nadchodzi wdrożenie 20 aktów legislacyjnych o OZE, efektywności energii, modernizacji budynków – im bardziej uszczelniamy domy, tym bardziej izolujemy się od Putina.

W ramach wydarzenia odbywa się również trzeci Europejski Energetyczny Dzień Młodzieży, podczas którego młode pokolenie z różnych państw członkowskich dyskutuje i przedstawia swoje perspektywy, w jaki sposób najlepiej osiągnąć cele energetyczne Europy i jakie działania należy podjąć, aby zapewnić zrównoważoną przyszłość energetyczną dla następnego pokolenia.

– Młodzi są najgłośniejsi, ale też najlepiej poinformowani. Są świadomi kryzysu klimatycznego oraz jego skutków. Pragną wprowadzić zrównoważone, szybkie do osiągnięcia cele, żeby ograniczyć kryzys klimatyczny;  zmniejszyć nadmierną konsumpcję, zaimplementować zrównoważoną mobilność, zainwestować w OZE – skomentowała Anja Fortuna, Wiceprezeska Europejskiego Forum Młodzieży w wywiadzie dla Togetair.

Organizatorzy Szczytu Klimatycznego TOGETAIR obecni w Brukseli podczas EUSEW reprezentują polską perspektywę w rozmowach z czołowymi eurodeputowanymi i parlamentarzystami (Ditte Juul Jorgensen, Director-General, DG ENERGY, European Commission; Bart Biebuyck, Executive Director, Clean Hydrogen Partnership; Yves Paindaveine, Head of Sector, Directorate-General Connect; Mechthild Wörsdörfer, Deputy Director-General for Energy, DG ENERGY, European Commission; Ciarán Cuffe, Member of European Parliament and President of EUFORES (Ireland, Greens) odpowiedzialnymi w Unii Europejskiej za zrównoważoną energię.

– W szczególnym roku dla energetyki i ekologii jeszcze bardziej zależy nam, aby budować porozumienie i znajdować rozwiązania na poziomie europejskim. Dlatego nie mogło nas zabraknąć na EUSEW – komentuje Agata Śmieja, Prezes Fundacji Czyste Powietrze oraz organizatorka Szczytu Klimatycznego TOGETAIR.

TOGETAIR TV News zrealizował serię wywiadów na takie tematy, jak: kryzys klimatyczny, uzależnienie od paliw kopalnych uwydatnione przez kryzys w Ukrainie oraz reakcje międzynarodowe na agresję rosyjską, przestawienie systemu energetycznego na całkowicie odnawialne źródła energii, a także Europejski Zielony Ład i REPowerEU jako główne narzędzia przyspieszenia transformacji energetycznej.


– Praca nad takimi tematami, jak zmiana klimatu, zwiększenie efektywności energetycznej i czyste środowisko to kluczowe sprawy, nie tylko do końca tego roku, w czasie czeskiej prezydencji w Unii Europejskiej, ale i w późniejszym czasie – opowiadał w studio TOGETAIR Tomáš Prouza, czeski ekonomista, były wiceminister finansów oraz sekretarz stanu ds. europejskich w Kancelarii Premiera Republiki Czeskiej – Zdecydowanie potrzebujemy w Europie,  w Czechach i w Polsce, aby nasz przemysł był dużo bardziej czysty, dużo bardziej efektywny energetycznie, a nasze społeczeństwa miały gwarancję, że walczymy ze zmianą klimatyczną.


***

Europejski Tydzień Zrównoważonej Energii (EUSEW) to największe wydarzenie poświęcone zagadnieniom zielonej energetyki w Europie. Wśród prawie ośmiu tysięcy uczestników znajdują się przedstawiciele rządów, czołowych organizacji pozarządowych i instytucji UE, którzy dzielą się doświadczeniami i pomysłami na wprowadzenie bardziej zielonej i sprawiedliwej społecznie gospodarki energetycznej.

Tydzień energii organizowany jest przez Dyrekcję Generalną ds. Energii Komisji Europejskiej oraz Europejską Agencję Wykonawczą ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA). Hasłem przewodnim wydarzenia jest „Ekologia i cyfryzacja jako kierunki transformacji energetycznej Europy”.

 

Tagi:
energetyka, ue

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.