Po raz pierwszy w historii dwa najważniejsze wydarzenia branżowe spółki zostały połączone w jedno. Tegoroczna edycja zgromadziła około 220 przedstawicieli klientów, dostawców oraz partnerów współpracujących z firmą. Tematem spotkania były między innymi plany inwestycyjne spółki, transformacja energetyczna oraz wzmacnianie bezpieczeństwa energetycznego Polski.
- Zmienia się historyczny obraz dostaw gazu do Polski. Dzięki realizowanej przez naszą spółkę strategii dywersyfikacji źródeł i kierunków dostaw Polska ma potencjał do utworzenia hubu gazowego w regionie. Obecnie mamy możliwości sprowadzenia ponad 40 mld m³ gazu rocznie spoza kierunku wschodniego – podkreślił podczas forum Sławomir Hinc, Prezes Zarządu GAZ-SYSTEM.
Spółka wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rynku i prowadzi sprawdzoną formułę otwartego dialogu z otoczeniem. Cykliczne spotkania służą wymianie doświadczeń i szukaniu rozwiązań w celu podniesienia poziomu świadczonych usług i optymalizacji procesów zakupowych, z korzyścią dla wszystkich ich uczestników. W tym roku do aktywnego udziału i wygłoszenia prezentacji zostali zaproszeni operatorzy litewscy. Zintegrowany rynek europejski to większe możliwości rozwoju, podstawa konkurencyjności, a przede wszystkim bezpieczeństwo energetyczne dla odbiorców w regionie.
Podczas spotkania podkreślona została też szczególna rola, jaką w procesie transformacji energetycznej odgrywa GAZ-SYSTEM.
- Dziś wszyscy stoimy przed wielkim wyzwaniem, jakim jest transformacja energetyczna. Polski bilans energetyczny będzie wspierany przez gaz jako długoterminowe rozwiązanie stabilizujące system. GAZ-SYSTEM chce aktywnie współtworzyć warunki rozwoju rynku gazu ziemnego, a w przyszłości również rynku biogazu w Polsce. Te cele możemy osiągnąć wyłącznie dzięki otwartemu dialogowi i partnerskim relacjom biznesowym z naszym otoczeniem. Coroczne spotkania z interesariuszami umożliwiają wymianę doświadczeń oraz lepsze zrozumienie wzajemnych oczekiwań. GAZ-SYSTEM przykłada dużą wagę do zapewnienia klientom stabilnych zasad korzystania z systemu, a dostawcom – transparentnej współpracy - powiedział Sławomir Hinc, Prezes Zarządu GAZ-SYSTEM.
- Forum to nie tylko okazja do podsumowania dotychczasowych działań, lecz także moment, by spojrzeć w przyszłość – na wyzwania stojące przed nami w obliczu zmian geopolitycznych, transformacji energetycznej i rosnących oczekiwań rynku. Przed GAZ-SYSTEM stoją obecnie nowe, ambitne zadania. Najważniejszym z nich jest Projekt FSRU – budowa pływającego terminala LNG w Zatoce Gdańskiej. Realizacja tej inwestycji jeszcze bardziej zróżnicuje kierunki dostaw, wzmacniając rolę Polski jako regionalnego hubu gazowego.
W zależności od dynamiki rynku i rosnącego zapotrzebowania możliwe będzie dalsze zwiększenie mocy regazyfikacyjnych poprzez zakontraktowanie drugiej jednostki FSRU. Obecnie GAZ-SYSTEM prowadzi w tej sprawie niewiążące badanie rynku w ramach zaproszenia do wyrażenia zainteresowania zwiększeniem mocy regazyfikacyjnej Terminala FSRU. Jestem przekonana, że GAZ-SYSTEM – dzięki zdobytemu doświadczeniu, współpracy z partnerami i konsekwentnej realizacji strategii – sprosta nadchodzącym wyzwaniom oraz odpowie na potrzeby rynku, klientów i całej gospodarki - podsumowała Katarzyna Flak, Zastępca Dyrektora Biura Pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.
Podczas forum omówione zostały osiągnięcia i plany rozwojowe GAZ-SYSTEM. Klientami przesyłowymi spółki są głównie podmioty polskie – obecnie jest ich 111. Jednocześnie GAZ-SYSTEM ma zawarte umowy przesyłowe z 33 klientami zagranicznymi, którzy są aktywni głównie w odniesieniu do interkonektorów. Dla swoich klientów GAZ-SYSTEM zaprezentował kompleksowe informacje świadczące o tym, że Polska dysponuje rozbudowaną i nowoczesną siecią przesyłową oraz wystarczającymi przepustowościami, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu rynku, wynikającemu z transformacji energetycznej.
Uczestnicy forum mieli również okazję zapoznać się z dynamicznym rozwojem Platformy GSA, narzędzia informatycznego wykorzystywanego między innymi przez operatorów systemów przesyłowych gazu. W 2025 r. do tego grona dołączyło trzech nowych (Conexus Baltic Grid, Gascade Gastransport oraz NEL Gastransport). Łącznie jest ich obecnie dziesięciu.
Podczas wydarzenia przedstawiono także między innymi: działania GAZ-SYSTEM w obszarach biometanu, wodoru i ESG oraz zmiany w Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej (wynikające zwłaszcza z wprowadzenia rozwiązań wspierających rozwój rynku biometanu). Omówiono rozbudowę Terminalu LNG w Świnoujściu wraz z założeniami dalszego rozwoju usług, a także status inwestycji prowadzonych przez spółkę.
Zaprezentowane zostały także plany zakupowe spółki na 2025 rok w następujących obszarach:
Energetyka, OZE
wizytówki: 153
Gospodarka odpadami, Recykling
wizytówki: 109
Ekologia, Ochrona środowiska
wizytówki: 69
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
wizytówki: 15
EkoDom, EkoBudownictwo
wizytówki: 36
EkoRolnictwo, BioŻywność
wizytówki: 10
Prawo, Administracja, Konsulting
wizytówki: 7
Włocławek i OSGE podpisują porozumienie dotyczące współpracy przy budowie SMR
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO
Polski startup wie co zrobić ze starymi łopatami turbin wiatrowych. Mogą bardzo przydać się budowlance
00:08:23
OSGE wystąpiło z dwoma wnioskami o Opinie Ogólne do projektu SMR
Offshore napędza unijną gospodarkę i rynek pracy. Dał w zeszłym roku 180 tys. etatów
Technologia rakietowa Muska może przynieść przełom w geotermii. Pojawili się hojni inwestorzy
Program Mikroretencja wystartował. Pierwsze wnioski wpływają do WFOŚiGW w Gdańsku
Amazon kupuje hurtowo energię z offshore. Największa taka umowa
Niemcy mogą znów spojrzeć łaskawszym okiem na węgiel. Powodem są wysokie ceny gazu
00:02:35
16
Pierwszy raz tak blisko morza. Na gdańskich plażach pojawiły się specjalistyczne wózki dla osób z niepełnosprawnością
Ocieplenie hamuje wchłanianie CO2 przez drzewa. To zła wiadomość dla klimatu
Polsko-jordańskie konsorcjum rusza z produkcją zielonego amoniaku. Podpisano umowę dzierżawy gruntu
DRI i Entrix rozpoczynają współpracę w zakresie optymalizacji bateryjnego magazynu energii w Polsce
Enprom: w offshore liczą się jakość i kompetencje, nie tylko najniższa cena
Polskie porty potrzebują kolei. Bez niej nie podbiją rynków zagranicznych
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO
Energa-Operator zwiększa zakres inwestycji w Polsce wschodniej
Nowa oferta „Tanie weekendowanie” od Energi Obrotu
Terminal LNG w Świnoujściu działa już od 10 lat
Vestas montuje pierwszą turbinę na morskiej farmie wiatrowej Nordseecluster w Niemczech
2,2 bln dolarów na atom: Bain wskazuje warunki skutecznych inwestycji
| Ropa brent | 73.44 $ | baryłka | -4,14% | 25.06.2026 03:05 |
| Cyna | 51895 $ | tona | -5,63% | 25.06.2026 03:05 |
| Cynk | 3502.75 $ | tona | -3,03% | 25.06.2026 03:05 |
| Aluminium | 3263.25 $ | tona | -4,13% | 25.06.2026 03:05 |
| Pallad | 1177.5 $ | uncja | -4,87% | 25.06.2026 03:05 |
| Platyna | 1582.6 $ | uncja | -4,28% | 25.06.2026 03:05 |
| Srebro | 57.49 $ | uncja | -6,72% | 25.06.2026 03:05 |
| Złoto | 4016.45 $ | uncja | -2,73% | 25.06.2026 03:05 |