Francja wyłącza oświetlenie i zachęca do oszczędzania energii

Strona główna Energetyka, OZE Magazynowanie energii Francja wyłącza oświetlenie i zachęca do oszczędzania energii

Partnerzy portalu

Francja wyłącza oświetlenie i zachęca do oszczędzania energii  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

Francja pomimo dobrej sytuacji w zakresie źródeł wytwórczych (70 proc. udziału energetyki jądrowej) wprowadza szereg ograniczeń związanych z zużyciem energii elektrycznej i ciepła. Ograniczeniu konsumpcji energii mają pomóc nawet wyłączone reklamy na lotniskach i dworcach. 

Prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił w lipcu, że rząd opracuje plan „sobriété énergétique”, czyli plan „trzeźwości energetycznej”. Ma on za zadanie przygotować Francję na nadchodzącą zimę, w szczególności uniezależnienie od importu surowców energetycznych z Federacji Rosyjskiej. Macron chce ograniczyć konsumpcję energii o 10 proc. w ciągu dwóch najbliższych lat. 

Rząd, instytucje użyteczności publicznej i sektor komercyjny mają za zadanie ograniczyć zużycie gazu i energii elektrycznej. Sekretarz stanu ds. transportu Clement Beaune w radiu France Inter poinformował, że planowane jest ograniczenie funkcjonowanie wyświetlaczy na dworcach i lotniskach, która służą wyłącznie do pokazywania reklam. 

We wrześniu rząd powołał grupę roboczą ds. „trzeźwości energetycznej” w sektorze transportu. Rząd zwrócił się do  o zbadanie możliwości zmniejszenia liczby pociągów w ruchu tej zimy w przypadku wystąpienia poważnych niedoborów energii elektrycznej. Zaznaczył, że nowa strategia nie będzie oznaczał znacznych ograniczeń logistycznych. Minister przypomniał, że transport stanowi 30 proc. zużycia energii i 30 proc. emisji gazów cieplarnianych we Francji. 

Przykładowo francuscy urzędnicy w mieście Lille ograniczyli oświetlenie w budynkach publicznych. Inne środki oszczędnościowe podjęte przez władze miejskie obejmowały obniżenie temperatury w większości budynków publicznych i basenów, zamknięcie ogrodu tropikalnego miasta i zamknięcie dwóch fontann.

W międzyczasie francuskie miasto Nantes podjęło podobne działania i zmniejszyło ogrzewanie w budynkach użyteczności publicznej. Oczekuje się, że inne miasta – takie jak Paryż, Strasburg czy Reims – pójdą w ich ślady w nadchodzących tygodniach, gdy kryzys energetyczny zaostrzy się w całej Europie.


Źródło: Thelocal.fr/Polski Alarm Smogowy, Le Figaro

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 30300,00 $ tona 1,25% 25 sty
 Cynk 3439,00 $ tona 0,56% 25 sty
 Aluminium 2605,00 $ tona 0,42% 25 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.