POWER CONNECT EXPO_2024_strona główna

Energia przyszłości - niskokosztowa i bezemisyjna

zk

06.09.2022 13:44 Źródło: Naster
Strona główna Energetyka, OZE Energia przyszłości - niskokosztowa i bezemisyjna

Partnerzy portalu

Energia przyszłości - niskokosztowa i bezemisyjna - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

Rynek energetyczny rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie. Jego znaczącą częścią, napędzającą całą branżę, są odnawialne źródła energii. Wśród rozwiązań, które cieszą się największym zainteresowaniem wśród konsumentów, wymienić należy przede wszystkim pompy ciepła i instalacje fotowoltaiczne, z których korzysta biznes - z naciskiem na duże instalacje.

Jedną z polskich firm, która dostarcza pełen wachlarz usług energetycznych jest Naster S.A. Spółka oferuje rozwiązania kierowane zarówno do klienta biznesowego, jak i indywidualnego. Konsumentom dostarcza rozwiązania oparte na odnawialnych źródłach energii, natomiast dla biznesu oferowany jest dodatkowo gaz i energia. Obecnie rozwija także swoją działalność w zakresie odnawialnych źródeł energii - tworzy oraz dostarcza instalacje fotowoltaiczne i pompy ciepła. W celu dalszego rozwoju oraz jeszcze skuteczniejszego dotarcia do klientów korporacyjnych, jak również prywatnych, spółka podjęła decyzję o pozyskaniu finansowania w ramach crowdfundingu udziałowego.


Polska… pompami ciepła stoi, czyli dynamiczny rozwój branży

Jak wynika z danych opublikowanych przez Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (ang. European Heat Pump Association, EPHA) w 2021 roku w Europie sprzedaż pomp ciepła wzrosła o 34 proc. U lidera, czyli… Polski, wartość ta zwiększyła się o 87 proc. (źródło). Nasz kraj był trzecim rynkiem sprzedaży w ubiegłym roku. Natomiast według branżowych ekspertów, w perspektywie najbliższych lat Polska jest w stanie dojść do udziału pomp ciepła na poziomie 50 proc. sprzedaży wszystkich urządzeń grzewczych (źródło). Potencjał jest więc bardzo duży. W ubiegłym roku pompy ciepła pokryły około 14 proc. zapotrzebowania na ciepło w budynkach na terenie całej Unii Europejskiej. (źródło)

Duży potencjał fotowoltaiki, szczególnie w zakresie biznesowych instalacji

Moc rozwiązań fotowoltaicznych sukcesywnie wzrasta. Jak wynika z danych Forum Energii, krajowa produkcja energii pozyskana z OZE stanowiła 16,7%. Fotowoltaika w Polsce, w przeciwieństwie do innych krajów w Europie, miała do tej pory charakter prokonsumencki. W 2021 roku mikroinstalacje stanowiły ponad 70 proc. mocy zainstalowanej w fotowoltaice. Wynikało to z zainteresowania Polaków produkcją energii we własnym zakresie, dostępnymi programami wsparcia i przyjaznymi regulacjami prawnymi m.in. ulgami podatkowymi (źródło). Niestety, po zmianie systemu rozliczeń na net-billing rynek konsumencki znacząco wyhamował. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku klientów biznesowych oraz większych instalacji.

W Polsce widzimy obecnie bardzo duży potencjał w zakresie sprzedaży pomp ciepła, jak również w dostarczaniu dużych instalacji fotowoltaicznych dla biznesu. Wynika to w głównej mierze z faktu, że branża detaliczna oraz sprzedaż i montaż mniejszych rozwiązań do 50 kw się wyczerpał. Jest to spowodowane przede wszystkim zmianą sposobu rozliczenia. Olbrzymi potencjał mają za to duże instalacje fotowoltaiczne - powyżej 50 kW. Na rynku widać ożywienie i wzrost zainteresowania tego typu rozwiązaniami - szczególnie wśród supermarketów, które wyprzedziły już grupy energetyczne pod względem mocy generowanej przez rozwiązania fotowoltaiczne, zamontowane na dachach dużych sklepów - wyjaśnia Maciej Sieracki, założyciel i prezes zarządu Naster S.A.

Naster, czyli… kompleksowe rozwiązania jako usługa

W Naster stworzyliśmy pełen wachlarz usług energetycznych. Nasi Certyfikowani Doradcy Energetyczni przygotowują dla klientów personalizowane oferty, dostosowane do potrzeb każdego odbiorcy. Wartość energii zakontraktowanej do tej pory przez naszą spółkę wynosi już 1,22 mld zł. Specjalizujemy się przede wszystkim w sprzedaży energii i gazu, ale rozwijamy również nasze portfolio, inwestując w rozwiązania z zakresu odnawialnych źródeł energii. Naszym innowacyjną usługą, kierowaną do klienta biznesowego, jest fotowoltaika jako usługa - tłumaczy Agnieszka Stachurek, Dyrektor Handlowy w Naster S.A.
 
Od początku istnienia Naster S.A. rozwój spółki finansowany był przede wszystkim z bieżących środków, a jedynie w ograniczonym zakresie z finansowania bankowego. Spółka poszukuje więc dodatkowej formy zdobycia kapitału na rozwój i widzi go w crowdfundingu.
 
Dostrzegamy ogromny potencjał w finansowaniu poprzez crowdfunding społecznościowy nie tylko pod kątem finansowym, ale także wizerunkowym. Emisja akcji pozwoli nam na zwiększenie rozpoznawalności spółki na rynku, zdobycie środków, co przełoży się na dalszy rozwój i powinno mieć pozytywne odzwierciedlenie w zwiększeniu wyników operacyjnych spółki w przyszłości - mówi Maciej Sieracki.

Dynamiczny rozwój Naster oraz dalsze plany

W ostatnich latach spółka notuje stały wzrost sprzedaży energii, który wynika z podwyżek cen energii elektrycznej, jak również z pozyskiwania nowych klientów. Celem Naster S.A. jest dalszy rozwój sprzedaży pomp ciepła dla biznesu i klientów indywidualnych oraz dużych projektów fotowoltaicznych dla przemysłu.

Do końca 2022 roku w planach mamy otwarcie pierwszego salonu firmowego pomp ciepła i fotowoltaiki. W dalszej kolejności chcemy pozyskać gotowe projekty farm fotowoltaicznych i wybudować pierwszą farmę dedykowaną klientom Naster w formule cPPA, a także pozyskać projekty farm wiatrowych i dostawy energii bezpośrednio do klienta biznesowego. Rozważamy także wejście na rynek produkcji wodoru i zakup własnych elektrolizerów, abyśmy mogli zajmować się całym łańcuchem wartości dla klienta końcowego. W ostatnim czasie rozszerzyliśmy także swoją ofertę o carporty, czyli wiaty fotowoltaiczne w 3 wariantach, stacje ładowania, a także magazyny energii - informuje Agnieszka Stachurek.

Usługi oferowane przez Naster to niskie koszty i bezemisyjność

W ramach usług instalacji fotowoltaicznych, w Naster każdą naszą realizację zaczynamy od przeprowadzenia audytu energetycznego, dzięki któremu jesteśmy w stanie dopasować moc instalacji idealną do potrzeb klienta. Wspieramy także klientów w kwestiach formalnych – zajmujemy się zgłoszeniem instalacji do zakładu energetycznego i rządowych programów dotacji. Naster nie kończy swojej pracy w momencie uruchomienia instalacji u klienta. Oferujemy rozbudowaną opiekę posprzedażową, a klienci w każdej chwili mogą do nas zadzwonić z pytaniami, by rozwiać wyzwania, z którymi się mierzą – tłumaczy Artur Borak, manager ds. realizacji inwestycji w Naster S.A.

Naturalnym uzupełnieniem oferty fotowoltaicznej jest sprzedaż pomp ciepła dla firmy, domu i rolnictwa. Pompy ciepła są urządzeniami w pełni elektrycznymi. Dzięki połączeniu z instalacją fotowoltaiczną pozwalają obniżyć niemal do zera nie tylko koszty energii elektrycznej, ale też ogrzewania. To połączenie nie tylko niskokosztowe, ale też bezemisyjne. Dodatkowo Naster zajmuje się kompleksową budową i nadzorem farm fotowoltaicznych. Działania firmy obejmują planowanie i rozwój, budowę oraz zarządzanie elektrowniami.

Prognozy dla branży energetycznej

Obecnie na dachach polskich budynków zamontowanych jest już prawie 900 tys. instalacji fotowoltaicznych. Według stanu na lipiec 2022 r. zainstalowana moc fotowoltaiki przewyższyła 10 GW (wzrost o ok. 100% w jednym roku), a znaczenie fotowoltaiki i magazynów energii będzie wzrastać (źródło). Jak wynika z przewidywań oraz trendów, w kierunku których zmierza zarówno Europa, jak również nasz kraj, Polacy wciąż będą interesować się fotowoltaiką. Głównym tego powodem są stale rosnące ceny energii, coraz bardziej wyśrubowane normy energetyczne przy budowie nowych domów, a także dofinansowania, z których mogą korzystać klienci. W 2022 roku czwartą odsłonę ma Program Mój Prąd. Dla klientów dostępne są także inne formy ulg, takie jak Czyste Powietrze czy Ulga Termomodernizacyjna (źródło).

Naster liczy, że odegra znaczącą rolę w tej transformacji, przybliżając Polaków oraz duże firmy do podążania za trendami, troską o ochronę środowiska, jak również zwiększeniem bezpieczeństwa i niezależności energetycznej.
Więcej informacji o kampanii Naster można znaleźć stronie Crowdway.pl.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent $ baryłka  
 Cyna $ tona
 Cynk $ tona
 Aluminium $ tona
 Pallad $ uncja  
 Platyna $ uncja  
 Srebro $ uncja  
 Złoto $ uncja  

Dziękujemy za wysłane grafiki.