MRiT analizuje dla jakich energochłonnych branż można wynegocjować wsparcie

zk

24.02.2022 18:12 Źródło: PAP
Strona główna Prawo, finanse MRiT analizuje dla jakich energochłonnych branż można wynegocjować wsparcie

Partnerzy portalu

MRiT analizuje dla jakich energochłonnych branż można wynegocjować wsparcie - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

Trwają prace nad wstępną listą sektorów wśród których znajduje się także sektor nawozów. Po skompletowaniu koniecznych dokumentów oraz wszystkich niezbędnych informacji, podjęte zostaną rozmowy z Komisją Europejską na temat wsparcia dla nich - poinformowało PAP Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

PAP zapytał Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT)o to, czy rząd prowadzi działania mające na celu wprowadzenie mechanizmów ochronnych dla branży nawozowej, która nie znalazła się w wykazie branż energochłonnych, ujętym w nowelizacji Ustawy o rekompensatach dla branż energochłonnych i nie może liczyć na wsparcie.

"Prowadzimy analizy, które mają na celu wskazanie jakie branże, które nie będą mogły ubiegać się o wsparcie w ramach znowelizowanej ustawy o rekompensatach (Wytycznych KE), narażone są na koszty związane z ucieczką emisji. Obecnie trwają prace nad wstępną identyfikacją listy potencjalnych sektorów, wśród których znajduje się także sektor nawozów. Po skompletowaniu koniecznych dokumentów oraz wszystkich niezbędnych informacji, podjęte zostaną rozmowy z KE (Komisją Europejską)" - poinformowało PAP MRiT.

Resort zwraca uwagę, że sektor nawozów mógł ubiegać się o wsparcie na bazie ustawy z 2019 r. (Ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych), która bazowała na starych wytycznych KE (Wytyczne w sprawie niektórych środków pomocy państwa w kontekście systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych po 2012 r.)

Ministerstwo przypomniało, że zmiana wytycznych poskutkowała zmianą listy sektorów, które będą mogły ubiegać się o wsparcie na nowych zasadach. Część sektorów, dotychczas nieobjętych rekompensatami kosztów pośrednich, uzyskała to prawo, a część została wyłączona - wśród nich był właśnie sektor produkcji nawozów.

"Wytyczne w sprawie niektórych środków pomocy państwa w kontekście systemu handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych po 2021 r. (w załączniku nr 1) określają sektory i podsektory energochłonne, które zgodnie z oceną KE narażone są na ucieczkę emisji i mogą ubiegać się o przyznanie rekompensat za pośrednie koszty emisji. Z uwagi na fakt, że nowe wytyczne nie przewidują przyznawania rekompensat dla sektora nawozów, nie został on wskazany do objęcia wsparciem także w znowelizowanej ustawie o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych" - wyjaśniło ministerstwo.

Na pytanie, czy resort dopuszcza możliwość, że branża nawozowa nie trafi do wykazu energochłonnych sektorów i czy możemy mówić o +planie B+ , oraz jakie zdaniem ministerstwa konsekwencje dla producentów nawozów i cen żywności może mieć brak rekompensat, resort odpowiedział:

"MRiT na bieżąco analizuje sytuację przedsiębiorstw energochłonnych narażonych na utratę konkurencyjności w wyniku gwałtownych wzrostów cen uprawnień do emisji CO2. Działania w tym zakresie traktowane są priorytetowo, co potwierdza szybkość procedowania ustawy o rekompensatach dla sektorów i podsektorów energochłonnych. Wartym odnotowanie jest fakt, że w ramach znowelizowanej ustawy, wsparciem zostanie objęta produkcja wodoru, wykorzystywanego do produkcji nawozów" - podkreślono w odpowiedzi resortu.

Tagi:
mrit, energetyka

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.