Nomad Electric wchodzi na portugalski rynek fotowoltaiki

zk

30.01.2023 08:56 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE Nomad Electric wchodzi na portugalski rynek fotowoltaiki

Partnerzy portalu

Nomad Electric wchodzi na portugalski rynek fotowoltaiki - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

Nomad Electric otworzył oddział w Lizbonie i dostarczy rozwiązania informatyczne klasy SCADA dla pierwszego portfela projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 70 MWp. Biuro w Portugalii jest drugim po Rumunii, zagranicznym oddziałem Spółki. W 2023 roku Nomad Electric ma w planach dalszą ekspansję międzynarodową.

Nomad Electric jest w Polsce czołowym dostawcą usług z zakresu budowy oraz serwisowania wielkopowierzchniowych instalacji fotowoltaicznych (tzw. usługi EPC i O&M). Spółka otworzyła swój oddział w Lizbonie i niebawem rozpocznie realizację pierwszego kontraktu w Portugalii dla projektów o łącznej mocy ponad 70 MWp zlokalizowanych w sześciu różnych dystryktach: Évora, Santarém, Castelo Branco, Leiria, Coimbra oraz Aveiro.

Elektrownie, dla których Nomad Electric będzie realizował projekt, mają wytwarzać w sumie około 120 GWh energii elektrycznej rocznie. Spółka dostarczy układy sterowania nimi, SCADA wraz z autorskim oprogramowaniem „Nomad NX” i zapewni kompatybilność systemu z operatorem elektroenergetycznego systemu przesyłowego REN i operatorem sieci dystrybucji E-REDES. W kolejnym kroku spółka planuje rozpoczęcie świadczenia usług obsługi technicznej (O&M),

– Poprawna konfiguracja systemu sterowania przy współpracy z operatorem sieci dystrybucji jest krytycznym elementem budowy i uruchomienia każdej farmy fotowoltaicznej. Dostarczamy kompleksowe rozwiązanie – zarówno hardware jak i oprogramowanie, które pozwala na  współpracę z systemami informatycznymi E-Redes. Kolejną kluczową kwestią jest zapewnienie maksymalizacji produkcji energii elektrycznej w szczególności dla farm z  systemami nadążnymi (tzw. „tracker’ami”). W ramach tego projektu dostarczymy też rozwiązanie w tym zakresie. – wyjaśnia José Andrade, Service Manager Nomad Electric w Portugalii.

– Obecna sytuacja geopolityczna znacząco wpłynęła na przyspieszenie procesu transformacji energetycznej, a w szczególności na rozwój odnawialnych źródeł energii. Nie inaczej jest w Portugalii, gdzie rząd planuje zwiększenie udziału OZE w miksie energetycznym kraju z 20 do 80 proc. do 2026 r., czyli o 4 lata wcześniej niż pierwotnie planowano. Jeśli chodzi o moc portugalskiej fotowoltaiki to ma się ona zwiększyć z aktualnych ponad 2 GWp do 9 GWp w 2030 roku. Dla nas, ekspertów w obszarze O&M elektrowni fotowoltaicznych, oznacza to ogromne możliwości rozwoju na tym rynku. – dodaje Paweł Muszyński, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu.

Nomad Electric jest liderem w zakresie obsługi serwisowej i informatycznej farm fotowoltaicznych w Polsce. Nomad Electric planuje niebawem zwiększyć skalę działalności do ponad 1 GWp oraz dalej rozwijać się na rynkach zagranicznych.

Spółka posiada nowoczesne Centrum Monitoringu, jest dostawcą rozwiązań informatycznych dla segmentu dużej fotowoltaiki oraz wykorzystuje również inne zaawansowane technologie do precyzyjnego badania modułów tj. inspekcje termowizyjne z wykorzystaniem dronów wyposażonych w kamery o dużej rozdzielczości i czułości termicznej czy obrazowanie elektroluminescencyjne.
 
Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.