Obajtek: Orlen jest naturalnym integratorem Puław

Obajtek: Orlen jest naturalnym integratorem Puław - ZielonaGospodarka.pl
08.06.2023 09:55
Strona główna Prawo, finanse Obajtek: Orlen jest naturalnym integratorem Puław

Partnerzy portalu

Obajtek: Orlen jest naturalnym integratorem Puław - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN/inf.prasowa

Musimy zbilansować rynek nawozowy. Możemy to zrobić tylko poprzez spółkę, która ma wiele filarów swojej działalności. Taką spółka jest Orlen - powiedział w środę prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Jak stwierdził, koncern jest naturalnym integratorem Puław.

Prezes PKN Orlen powiedział w środę podczas konferencji prasowej w Zielonej Górze, że dzięki wcześniejszym fuzjom z PGNiG i Grupą Lotos koncern mógł zapowiedzieć rozpoczęcie procesu zmierzającego do akwizycji spółki Grupa Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" S.A.

"Rynek węglowodorów w Polsce i na świecie nie jest stabilny. Ceny mają bardzo duże wahania. Jeżeli gaz jest kluczowym wsadem do produkcji nawozów, to musimy zbilansować rynek nawozowy. Możemy to tylko i wyłącznie zrobić poprzez spółkę, która ma wiele filarów swojej działalności. Taką spółka jest Orlen" - podkreślił Daniel Obajtek.

Wskazał, że Orlen ma wydobycie, handel gazem, przerób ropy, energetykę, detal. "Tylko taka spółka może spowodować stabilność na rynku nawozowym i taki duży koncern ma odpowiednie środki finansowe i odpowiednie możliwości, i wiedzę, jak wyglądają kwestie handlu gazem (...), by reagować w trudnych czasach i stabilizować ceny nawozów. I takim naturalnym integratorem Puław jest Orlen" - stwierdził prezes koncernu.

Zwrócił uwagę, że Orlen za sprawą Anwilu Włocławek ma doświadczenie również w przemyśle nawozowym. "Przejęliśmy zakłady, które były bankrutem, zmodernizowaliśmy. Dziś prowadzimy tam procesy inwestycyjne" - powiedział prezes PKN Orlen. Dodał, że obecnie włocławskie zakłady "doskonale funkcjonują". "W związku z tym idziemy dalej poprzez podpisanie listu intencyjnego w zakresie badań. To jest pierwszy etap przejęcia Puław, które będą przez to bardziej bezpieczne i będą mieć dodatkowy kapitał na inwestycje" - zapewnił Obajtek.

Zarząd Grupy Azoty poinformował, że "6 czerwca 2023 roku podpisany został dokument o zachowaniu poufności oraz trybie udostępniania informacji pomiędzy GA Puławy, PKN Orlen S.A. i Grupą Azoty S.A. w związku z zamiarem rozpoczęcia rozmów dotyczących potencjalnej akwizycji przez PKN Orlen S.A.". Transakcja poprzedzona zostanie badaniem due diligence.

Wskazano, że dokument reguluje zasady przekazywania informacji w ramach procesu due diligence GA Puławy. Nie stanowi on zobowiązania żadnej ze stron do przeprowadzenia transakcji - zakomunikowała spółka.

Obajtek przypomniał podczas uroczystości podpisania dokumentu, że strategia PKN Orlen zakłada 320 mld zł inwestycji w polską gospodarkę i bezpieczeństwo Polaków. "Również chcemy inwestować tu właśnie w Puławach" – zapowiedział.

We wtorek w Puławach prezes PKN Orlen ogłosił, że chciałby przeprowadzić proces przejęcia Grupy Azoty Puławy do końca roku.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a także - jak podaje na swojej stronie internetowej - silną pozycję na rynkach takich produktów jak: melamina, poliamidy, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa. W skład Grupy Kapitałowej wchodzi ponad 50 spółek zlokalizowanych na terenie Polski i świata, m.in. Grupa Azoty S.A. (jednostka dominująca z siedzibą w Tarnowie), Grupa Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" S.A., Grupa Azoty Zakłady Chemiczne "Police" S.A., a także Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A.

PKN Orlen to zintegrowany koncern multienergetyczny prowadzący działalność w Europie Środkowej i Kanadzie. Udział Skarbu Państwa w spółce wynosi 49,90 proc. W listopadzie 2022 r. Orlen formalnie zakończył proces przejęcia GK PGNiG, największego dostawcy gazu w Polsce, a wcześniej Grupy Lotos - drugiego w kraju dostawcy paliw. Do Grupy Orlen należy też Energa - producent energii elektrycznej. Koncern posiada m.in. siedem rafinerii w Polsce, Czechach i na Litwie oraz ok. 3,1 tys. stacji paliw w Polsce, Niemczech, Czechach, na Słowacji, na Litwie i na Węgrzech.autorka: Anna Bytniewska

ab/ mk/

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.