Pionierski system dachów solarnych

zk

20.01.2023 08:18 Źródło: SunRoof
Strona główna Energetyka, OZE Pionierski system dachów solarnych

Partnerzy portalu

Pionierski system dachów solarnych  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

SunRoof, pionier na rynku energii słonecznej, pozyskał 63 mln zł (13,5 mln euro) w ramach rozszerzonej rundy finansowania z września 2022 r. W startup zainwestowały wiodące europejskie fundusze, specjalizujące się w technologiach klimatycznych: World Fund, Nordic Alpha Partners i L&G Capital. Najnowsze finansowanie zwiększa do 28,5 mln euro łączną kwotę rundy Growth, której przewodził fundusz Klima Energy Transition Fund, część grupy Alantra. Pozyskane środki pomogą w dalszej ekspansji w Europie i Stanach Zjednoczonych.

SunRoof to polsko-szwedzki startup, który rewolucjonizuje zasilanie domów i umożliwia zdecentralizowaną produkcję energii. Firma oferuje najefektywniejsze dachy zintegrowane z ogniwami fotowoltaicznymi, fasady i wiaty solarne SunPort oraz kompletny system do zarządzania energią. Innowacyjne rozwiązanie zastępuje tradycyjny dach i tym samym jest alternatywą dla odstających i niedopasowanych paneli fotowoltaicznych. SunRoof pozwala wytworzyć więcej energii z 1 mkw. niż konkurencyjne rozwiązania, zużywając mniej materiałów i pozostawiając mniejszy ślad węglowy. Jednocześnie zapewnia estetyczny wygląd doceniany przez właścicieli domów i architektów.

Oprócz dachów i fasad solarnych, system SunRoof obejmuje również magazyny energii i platformę cyfrową, na której klienci firmy mogą śledzić każdy etap budowy dachu — od projektu, poprzez wykonanie, aż po uruchomienie instalacji. Technologia AR (rozszerzona rzeczywistość) pozwala zaś na zwizualizowanie, jak dom będzie wyglądał z dachem solarnym.

Startup pozyskał nowe finansowanie po roku znaczącego wzrostu – wzrost o 300% rok do roku. Od stycznia 2020 roku zespół SunRoof powiększył się 13-krotnie, do ponad 150 osób w całej Europie. Firma obsługuje klientów w Polsce, Szwecji i Niemczech. Prowadzi również program pilotażowy w USA.

„Dzisiaj Europa musi stawić czoła dwóm poważnym kryzysom: klimatycznemu i energetycznemu. SunRoof umożliwia właścicielom domów, firmom i instytucjom łatwy dostęp do energii odnawialnej, czerpanie z niej korzyści i uniezależnienie się od paliw kopalnych. Bardzo się cieszę, że mam na pokładzie genialne konsorcjum inwestorów, którzy wspólnie stanowią najlepszą możliwą kombinację funduszy dla SunRoof na tym etapie wzrostu. Głęboko wierzę, że dzięki temu wsparciu będziemy w stanie jeszcze bardziej przyspieszyć nasz rozwój i lepiej przygotować się do szybkiej międzynarodowej ekspansji” - mówi Lech Kaniuk, Co-Founder i CEO SunRoof.

„Panele słoneczne są jednymi z najskuteczniejszych sposobów, aby stać się pionierami regeneracyjnej przyszłości i walczyć z kryzysem klimatycznym. Jednak wciąż zachowawczość ze strony potencjalnych klientów, wyzwania związane z łańcuchem dostaw czy możliwości instalacyjne spowalniają rozwój branży. SunRoof jest odpowiedzią na problemy związane z kryzysem klimatycznym i rozwiązaniem na zapobieganie emisji megaton CO2 do atmosfery” - mówi Tim Schumacher, General Partner w World Fund.

„Dzięki wydajnym dachom solarnym i cyfrowemu podejściu do biznesu, SunRoof jest gotowy, aby z regionalnego lidera stać się liderem europejskim w dynamicznie rozwijającej się przestrzeni BIPV” - mówi Rasmus Lund, Investment Partner w Nordic Alpha Partners.

„Intensywnie pracowaliśmy z Lechem i jego zespołem nad udoskonaleniem strategii. SunRoof ma wyjątkowy zespół, który jest w stanie prześcignąć rynek, wykorzystując zróżnicowaną strategię wzrostu i ekspansji opartą na danych” - mówi Adam Erritzoe, Value Creation Partner w Nordic Alpha Partners.

„Legal & General Capital inwestuje w transformację energetyczną, aby wspierać rozwój innowacyjnych firm, dostarczających rozwiązania zmniejszające emisję dwutlenku węgla w całej gospodarce. W ciągu ostatnich sześciu lat nasze inwestycje koncentrowały się na dekarbonizacji energii, transporcie i budownictwie. Cieszymy się, że możemy zainwestować w SunRoof, startup wprowadzający innowacje w zakresie projektowania i budowy dachów solarnych w Europie, tym samym wspierając właścicieli domów i firmy w przejściu z paliw kopalnych na odnawialne źródła energii. Z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie współpracy z naszym nowym partnerem” - mówi John Bromley, Managing Director - Clean Energy Strategy, Legal & General Capital.

Od początku działalności SunRoof zebrał łącznie 35 mln euro. Wcześniej w startup zainwestowały m.in. Inovo VC, SMOK Ventures, Alfabeat i Level2 Ventures.

Tagi:
SunRoof

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.