PKS Rzeszów kupił sześć autobusów wodorowych

PKS Rzeszów kupił sześć autobusów wodorowych - ZielonaGospodarka.pl
28.05.2025 11:55
Strona główna Transport, Elektromobilność PKS Rzeszów kupił sześć autobusów wodorowych

Partnerzy portalu

PKS Rzeszów kupił sześć autobusów wodorowych - ZielonaGospodarka.pl

Przewoźnik PKS Rzeszów kupił za niemal 23 mln zł sześć autobusów wodorowych. Zakup dofinansowano z KPO; nowe pojazdy mają wyjechać na linie obsługiwane przez rzeszowski PKS w czerwcu 2026 r. Jak poinformowano, to pierwszy w Polsce PKS, który kupił autobusy wodorowe do obsługi pasażerów.

We wtorek w Rzeszowie podpisana została umowa między PKS a firmą Daimler Buses Polska, która dostarczy sześć autobusów zasilanych wodorem.

Sześć autobusów zasilanych wodorem

Jak powiedział podczas uroczystości prezes PKS Rzeszów Piotr Klimczak, jest to pierwsza umowa w województwie podkarpackim na dostawę autobusów wodorowych. „Jednocześnie jesteśmy pierwszym PKS-em w Polsce, który kupił autobusy wodorowe do obsługi pasażerów” – podkreślił.

Autobusy wyjadą na linie obsługiwane przez rzeszowski PKS w czerwcu przyszłego roku. Koszt zakupu sześciu pojazdów marki Mercedes wyniósł niemal 23 mln zł. Zakup został dofinansowany z KPO.

Klimczak podkreślił, że oferta Daimler Buses Polska nie była najtańsza. „Ale mimo to była najkorzystniejsza i najbardziej atrakcyjna dla nas jako przewoźnika” – powiedział.

Zasięg 500 km

Zasięg autobusów wynieść ma, w sprzyjających warunkach i przy całkowicie naładowanej baterii i pełnym zbiorniku wodoru, ok. 500 km. Zbiornik wodoru w autobusie pomieści 25 kg paliwa.

Autobusy będą niskopodłogowe, co ułatwi wsiadanie i wysiadanie ludziom starszym, będą też przystosowane do przewozu osób z niepełnosprawnościami. Wyposażone będą m.in. w system informacji pasażerskiej oraz tablice elektroniczne.

Z kolei bilety będzie można kupować u kierowcy, a zapłacić za nie gotówką, kartą, jak i telefonem.

Najnowsze systemy bezpieczeństwa GSR-B

Każdy z autobusów będzie wyposażony w najnowsze systemy bezpieczeństwa GSR-B, które m.in. rozpoznają znaki drogowe czy ostrzegają o ewentualnym zmęczeniu kierowcy. Każdy pojazd będzie również wyposażony w osiem kamer, które będą monitorować nie tylko to, co dzieje się wewnątrz autobusu, ale również na zewnątrz.

PKS w Rzeszowie planuje w najbliższych miesiącach wybudować w zajezdni autobusowej własną stację tankowania wodorem. Następnie ogłoszony będzie przetarg na dostawę wodoru.

huk/ malk/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 75 $ baryłka  2,12% 26.06.2026 12:05
 Cyna 50075 $ tona 1,11% 26.06.2026 12:05
 Cynk 3431 $ tona -0,16% 26.06.2026 12:05
 Aluminium 3131 $ tona -0,57% 26.06.2026 12:05
 Pallad 1188 $ uncja  0,89% 26.06.2026 12:05
 Platyna 1596.85 $ uncja  0,90% 26.06.2026 12:05
 Srebro 57.89 $ uncja  0,70% 26.06.2026 12:05
 Złoto 4041.75 $ uncja  0,63% 26.06.2026 12:05

Dziękujemy za wysłane grafiki.