Podsumowanie programu "Czyste Powietrze"

Podsumowanie programu "Czyste Powietrze" - ZielonaGospodarka.pl
22.09.2023 13:57
Strona główna Klimat, Edukacja Podsumowanie programu "Czyste Powietrze"

Partnerzy portalu

Podsumowanie programu "Czyste Powietrze" - ZielonaGospodarka.pl

W najnowszej odsłonie programu Czyste Powietrze, od 3 stycznia br., złożono 150 tys. wniosków na ponad 7,5 mld zł - mówił w piątek w Woli pod Pszczyną (Śląskie) wiceprezes NFOŚiGW, pełnomocnik premiera ds. tego programu, Paweł Mirowski. Polacy chcą korzystać z tego programu - ocenił.

Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyjechał do Woli w gminie Miedźna, aby podsumować pięć lat funkcjonowania rządowego programu Czyste Powietrze.

Mirowski przypomniał, że program, który ruszył 19 września 2018 r., początkowo wyglądał inaczej. Ocenił, że jego najnowsza wersja, obowiązująca od 3 stycznia br., pokazuje słuszność wprowadzanych zmian, co widać po ilości składanych wniosków - przeciętnie 5 tys. wniosków tygodniowo do wszystkich Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

„Pięć lat realizacji programu Czyste powietrze to 700 tys. osób, które skorzystało z programu i złożyło wnioski na blisko 18 mld zł. Nigdy w historii Polski nie było takiego programu, którego walorem - szczególnie dzisiaj, kiedy mamy wysokie ceny nośników energii - jest to, że nie tylko pozwala wymienić kopciucha, ale także poprawić efektywność energetyczną budynku” – przekonywał.

„A to powoduje, że możemy oszczędzić nawet 70proc. energii, którą obecnie wykorzystujemy do ogrzania naszego domu. Zatem program jakby z wyprzedzeniem przewidział i pozwala teraz zaradzić dużemu zużyciu energii i złemu stanowi technicznemu budynku” – mówił Mirowski wskazując, że dzięki temu Czyste Powietrze nie jest jedynie programem antysmogowym, lecz kompleksowym.

„Czyste Powietrze to także zasilenie naszego gospodarstwa domowego w energię, bo od maja 2020 r. program również walory, które pozwala uzyskać program Mój Prąd. Ale nie musimy składać dodatkowego wniosku, tylko przy okazji Czystego Powietrza możemy uzyskać w jednej instalacji dofinansowanie do 15 tys. zł” – dodał wiceszef NFOŚiGW.

Nawiązując do miejsca organizacji konferencji prasowej pełnomocnik ds. programu podkreślił, że woj. śląskie jest zdecydowanym liderem w wykorzystaniu jego środków, a gmina Miedźna wyróżnia się w skali regionu. „W woj. śląskim tych wniosków złożonych jest ponad 105 tys. na ponad 2 mld zł” – zaznaczył, dziękując wszystkim beneficjentom, a także samorządom.

Przypomniał, że od 2021 r. Czyste Powietrze jest realizowane z samorządami gminnymi poprzez organizację punktów konsultacyjno-informacyjnych, służących dotarciu do wszystkich miejscowości. Wyjaśniał, że chodzi o to, aby każdy potencjalny beneficjent wiedział, że ma możliwość skorzystania z dotacji do wymiany kopciucha i docieplenia domu w wysokości do 136,2 tys. zł.

„Polacy pokazują, że zmiany, które wprowadziliśmy 3 stycznia tego roku, przyjęły się i chcą korzystać z programu. 150 tys. wniosków na ponad 7,5 mld zł - tyle zostało złożonych wniosków od 3 stycznia br. Zmiany z jednej strony podwyższyły dotacje, ale z drugiej strony ułatwiły rozliczenie zadania i teraz wojewódzkie fundusze mają narzędzia, żeby to zadanie szybciej i sprawniej rozliczać” – uznał.

„Podkreślę jeszcze raz: 103 mld zł do 2029 r. Środki są dostępne. Wnioski są w naborze ciągłym, przyjmowane różnymi sposobami. Wniosek można złożyć bezpośrednio w funduszu, w punkcie konsultacyjno-informacyjnym i przez portal gov.pl, mając podpis kwalifikowany i profil zaufany. Zatem dostępność programu jest ogromna” – ocenił pełnomocnik.

Zapowiedział kolejną możliwość, planowaną od 2024 r. „To stworzony na bazie trzech pilotaży system operatorów w programie Czyste Powietrze, czyli osób, które bezpłatnie dla beneficjenta będą służyły poradą, jak wypełnić wniosek, jak zrealizować inwestycje, pomogą wybrać wykonawcę, pomogą przeprowadzić przez cały proces inwestycyjny i rozliczyć to zadanie” – wyjaśnił Mirowski.

„I jeszcze taka ciekawa inicjatywa: sołtys ambasadorem programu Czyste Powietrze, czyli sołtysi, miejscowi liderzy, mają też być propagatorami programu” – uzupełnił. „To, co osiągnęliśmy i co zamierzamy zrobić pokazuje, że ten program jest, był i będzie strategicznym programem, jeśli mówimy o eliminacji zjawiska smogu z zabudowy jednorodzinnej” – zaakcentował.

Zapowiedział przy tym drugą, od 29 września, odsłonę programu Ciepłe Mieszkanie, kierowanego do właścicieli i najemców lokali w zabudowie wielorodzinnej. „Ten program pozwala eliminować kopciuchy, ale także docieplać budynki wielorodzinne, bo w tym drugim naborze również wspólnoty od trzech do siedmiu lokali mogą składać wnioski” – podał.

„Zatem pokazujemy – jako narodowy i wojewódzkie fundusze, które nadzoruje Ministerstwo Klimatu i Środowiska - że Prawo i Sprawiedliwość, rząd Prawa i Sprawiedliwości, chce zadbać szczególnie o poprawę jakości powietrza, a te programy, które realizujemy, są strategiczne w tym temacie” – zapewnił Mirowski.

Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Tomasz Bednarek zaznaczył, że gmina Miedźna, która z katowickim Funduszem ma podpisane porozumienie ws. realizacji Czystego Powietrza, jest jedną z aktywnych gmin w programie: wpłynęły z niej dotąd wnioski na blisko 6 mln zł, a ponad 2 mln zł zostało już tam wydatkowanych.

Wójt Miedźnej Jan Słoninka mówił, że gmina w maju 2021 r. podpisała z katowickim WFOŚiGW umowę ws. programu, która – jak ocenił - pozwoliła ruszyć z trudnymi tematami do przodu. „W tym okresie do chwili obecnej prawie 1,3 tys. konsultacji, prawie 230 wniosków, napisanych i przyjętych, zrealizowanych przez program Czyste Powietrze. Dziękuję serdecznie, to coś wspaniałego” – uznał.

Wójt Miedźnej zaznaczył też, że gmina już w 2018 r. wdrożyła własny program wymiany pieców: od tego czasu wspierając wymianą blisko 510 pieców kwotą 7,5 mln zł. „Nie było tego, nawet gdyby były te wszystkie programy, te wsparcie, gdyby nie świadomość naszych mieszkańców. Bardzo serdecznie dziękuję mieszkańcom, że mają taką świadomość, że chcą żyć w dobrym, czystym, naturalnym środowisku” – podkreślił Słoninka.

autor: Mateusz Babak

mtb/ drag/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.