Port Aberdeen i Stillstrom zainwestują w morski hub do ładowania statków [WIDEO]

Strona główna Transport, Elektromobilność Port Aberdeen i Stillstrom zainwestują w morski hub do ładowania statków [WIDEO]

Partnerzy portalu

Port Aberdeen i Stillstrom zainwestują w morski hub do ładowania statków [WIDEO] - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Port of Aberdeen

Morski port Aberdeen i oraz Stillstrom, spółka należąca do morskiego lidera Maersk, zainwestują w morski hub ładowania elektrycznych statków. W tym celu powstanie spółka joint venture (JV), która będzie rozwijała ten pionierski projekt. Celem jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń emitowanych przez statki. 

Jak czytamy w komunikacie, zarządu portu Aberdeen oraz przedstawiciele Stillstrom podpisali memorandum of understanding (MoU). Na jego podstawie zostanie przeprowadzone wspólne studium wykonalności morskiego hubu ładowania elektrycznego dla zeroemisyjnych statków. Węzeł będzie pobierał energię z odnawialnych źródeł, w tym morskiej energetyki wiatrowej. Badania potrwają do końca 2022 roku. Na podstawie ich wyników powstanie mapa drogowa dla projektu infrastruktury ładowania w porcie Aberdeen. 

Inwestorzy chcą przeanalizować korzyści płynące z inwestycji, scenariusze użycia ładowarek, podstawowe wymagania techniczne, oraz przede wszystkim – ekonomikę inwestycji. 

Hub będzie stanowił platformę ładowania dla statków, które nie będą musiały zużywać paliw kopalnych w trakcie postoju w porcie. Hub umożliwi również ładowanie pakietów akumulatorów używanych na statkach.

Port Aberdeen jest jednym z najbardziej obleganych portów w Wielkiej Brytanii, z ponad 6 tys. statków odwiedzających i kotwiczących po za portem każdego roku. Strategia "Zielonego Portu" obejmuje szeroki zakres możliwości redukcji emisji, w tym elektryfikację nabrzeża, wykorzystanie paliw alternatywnych i źródeł energii o niższej zawartości węgla oraz zrównoważoną gospodarkę odpadami.

Wcześniej Maersk Supply Service oraz duński potentat wiatrowy Ørsted nawiązali współpracę, aby w 2023 roku przetestować pilotażową platformę. Próba odbędzie się na jednej z farm wiatrowych Ørsted na Morzu Północnym, a prototypowa boja Stillstrom będzie zasilać statki serwisowe (SOV) i statki do przewozu (transferu) załogi (CTV), wykorzystywane na farmie. 

Źródło: Port of Aberdeen/Stillstrom

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 26047,00 $ tona 1,75% 28 mar
 Cynk 2936,00 $ tona 0,79% 28 mar
 Aluminium 2314,00 $ tona 0,74% 28 mar
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.