Prezes PKN Orlen przestawił premier Szimonyte plany inwestycyjne

zc

25.02.2021 19:41 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE Prezes PKN Orlen przestawił premier Szimonyte plany inwestycyjne

Partnerzy portalu

Prezes PKN Orlen przestawił premier Szimonyte plany inwestycyjne - ZielonaGospodarka.pl
fot. PKN Orlen

Plany inwestycyjne koncernu PKN Orlen na Litwie były tematem czwartkowego potkania w Wilnie prezesa Daniela Obajtka z premier tego kraju Ingridą Szimonyte.
„PKN Orlen stawia na dynamiczny rozwój aktywów na Litwie, zgodnie ze strategią Orlen2030” - czytamy w komunikacie biura prasowego koncernu.

Podczas spotkania z litewską premier prezes zarządu PKN Orlen zaprezentował główne strategiczne założenia rozwoju Grupy Orlen do 2030 r., również w kontekście bezpieczeństwa energetycznego regionu. Rozmowy dotyczyły m.in. planowanej inwestycji w pogłębiony przerób ropy w rafinerii w Możejkach Orlen Lietuva oraz szeroko rozumianej transformacji energetycznej, jej znaczenia dla regionu, a także perspektyw rozwoju zero i niskoemisyjnych źródeł wytwarzania energii.

„Orlen Lietuva to strategiczna spółka, która zarządza jedyną rafinerią w regionie, przez co gwarantuje jego bezpieczeństwo energetyczne”- podkreśla Obajtek, którego cytuje komunikat.

Prezes zaznaczył, że inwestując w rozwój zakładu, „zwiększamy korzyści nie tylko dla Grupy Orlen, ale też gospodarki Litwy”; podkreślił, że jedna z kluczowych inwestycji, jaką jest projekt pogłębionego przerobu ropy w rafinerii w Możejkach, „umożliwiłaby znaczne zwiększenie uzysku produktów wysokomarżowych”.

„Dlatego bardzo ważna jest deklaracja pani premier dotycząca przeanalizowania tej inwestycji pod kątem możliwości jej wsparcia” - wskazał prezes PKN Orlen. Dodał że, "widzimy też potencjał w ewentualnej współpracy w zakresie rozwoju źródeł zero- i niskoemisyjnych, bo ten kierunek jest ważnym elementem zarówno w strategii Orlen2030, jak i strategii energetycznej Litwy". Komunikat PKN Orlen podkreśla, że w ramach analizowanego projektu pogłębionego przerobu ropy w rafinerii w Możejkach, zakupiona została licencja i wykonany został projekt bazowy dla tej inwestycji. W przypadku podjęcia decyzji inwestycyjnej, byłby to największy w historii projekt inwestycyjny prowadzony na Litwie.

Według szacunków Orlenu, realizacja projektu zajęłaby około czterech lat. Zwiększenie uzysku produktów wysokomarżowych z obecnych niecałych 73 proc. do ponad 86 proc w związku z potencjalną inwestycją, znacząco ograniczyłoby wrażliwość Orlen Lietuva na zmiany zachodzące w otoczeniu makroekonomicznym.Orlen rozwija też sieć stacji paliw na Litwie. W 2020 roku uruchomiono cztery nowe obiekty. W sumie na Litwie jest 29 stacji paliw Orlen.

„Litewski rynek jest bardzo perspektywiczny, dlatego prowadzone są również zaawansowane prace modernizacyjne na kolejnych trzech istniejących już na Litwie stacjach, w tym dwie w formacie Zburz i Zbuduj, czyli powstają całkowicie nowe, większe obiekty, na miejscu istniejących” - czytamy w komunikacie.

Spotkanie Obajtka z Szimonyte, które, jak się zaznacza, „przebiegało w bardzo przyjaznej atmosferze i trwało znacznie dłużej niż planowano”, było jednym z elementów dwudniowej wizyty prezesa PKN Orlen na Litwie.

W pierwszym dniu wizyty, w środę, Obajtek odwiedził m.in. wileńskie Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki i zadeklarował wsparcie placówki sumą 100 tys. euro. Wziął też udział w odsłonięciu w Domu Kultury Polskiej (DKP) w Wilnie tablicy upamiętniającej współpracę DKP i Orlenu. Prezes Obajtek zaznaczył, że odsłonięcie tablicy z napisem „Orlen Lietuva stały partner Domu Kultury w Wilnie” jest zapowiedzią dalszego wsparcia.

Orlen Lietuva jest największą firmą w kraju. Do litewskiego budżetu wpłaca rocznie około 500 mln euro, zatrudnia około 1,5 tys. osób.

PKN Orlen kupił w 2006 roku za 1,49 mld dolarów od koncernu Jukos 53,7 proc. akcji litewskiej spółki Mażeikiu Nafta, zarządzającej rafinerią w Możejkach, a następnie na mocy umowy z rządem Litwy nabył kolejne 30,66 proc. udziałów za ponad 852 mln USD. Po sfinalizowaniu z rządem Litwy umowy kupna 10 proc. udziałów i wykupie udziałów od drobnych inwestorów płocki koncern posiada 100 proc. akcji litewskiej rafinerii, która w 2009 roku zmieniła nazwę na Orlen Lietuva.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25550,00 $ tona 0,79% 1 cze
 Cynk 2270,00 $ tona 1,93% 1 cze
 Aluminium 2280,00 $ tona 1,15% 1 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.